Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Ja ti lepo kažem da je to isto i u slučajevima porodičnog nasilja u zapadnoj civilizaciji. Ako država ima mehanizme (makar na papiru) kojima se bori protiv toga, onda treba iste da primeni i u ovom slučaju. Zato što to jeste porodično nasilje, ma kako se zvalo u zemljama odakle ti ljudi dolaze. Tvoja logika je da to treba ostaviti i ne dirati. Uostalom, ta frka oko burki je počela tek skoro, a imaš li neki podatak koliko se spontano smanjio procenat onih koji ih nose u godinama pre toga? Ili je možda porastao?A ovo za Ameriku ne znam. Tamo sme da se ide sa burkom u školu ili u banku?Otkuda znaš da i to neće biti njena slobodna volja?
1. Nema mehanizme, rodjace, nema ih. Ako zena nije fizicki povredjena, ako nema svedoka koji kazu da je posredi nasilje, ako se zena ne zali, onda je zakon nemocan. Znam da bi ti voleo da je drugacije, ali nije drugacije.2. U Americi - smes, naravno. Tamo je nemoguce doneti bilo koji zakon koji eksplicitno ili implicitno ogranicava verske slobode.(inace, ne znam da li se to ovde dovoljno razume: za mene je cador simbol najdubljeg primitivizma, izraz saudijske dekadencije, itd. ali zabrane, koje se u islamskom svetu cesto tumace kao udarac na islam u celini, od cadora prave simbol otpora. ovde se ponovo zaboravlja ono sto je odavno dokumentovano: da u Francuskoj cador nose, kao izraz politickog protesta, mlade, emancipovane i obrazovane zene). Edited by vasudeva418
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa nek se zena zali, ako vec postoje institucije, i mirna bosna.nekoj od njih ce vec pasti na pamet da postoje mehanizmi koji mogu da je zastite.jebiga, dugotrajan je to proces, ali mora da se krene od necega.

Link to comment

ako je dozvoljen indiferentan stav prema sestrama muslimankama, dovoljan razlog za zabranu maskirne odjece na javnim mjestima je sto je maskirna.a ako se gospodje privedu 21. vijeku, tim bolje.a osim toga, pateticno je podrzavanje kulturoloskih rezervata zarad nerizicnog uzivanja u sopstvenim multikulti idealima.

Link to comment

Ok, meni je to potpuno sumanuto, ali voleo bih da mi neko iz US potvrdi kako najnormalnije viđa žene sa burkama u državnim institucijama, školama i koledžima.Što se tiče nemanja mehanizama i te priče, ti zapravo zvučiš kao da je ta zabrana burke sve ono što sprečava da žena krene da se emancipuje. Sve je ok, samo to nemoj to da zabraniš, pošto će je inače držati u kući, a time će se odjednom 100% urušiti njena uobičajena sloboda koju je do sad imala.Ali dobro, vidim da ti je nemoguće dokazati očito u ovakvim slučajevima, a ja trenutno baš i nemam vremena za kilometarske postove.

Link to comment
a osim toga, pateticno je podrzavanje kulturoloskih rezervata zarad nerizicnog uzivanja u sopstvenim multikulti idealima.
na koji nacin zabrana nosenja burke sprecava stvaranje kulturoloskih rezervata? da li neko ima odgovor uopste? bilo kakav?inace, Morgana, ja nemam nikakve multikulti ideale. ne dobacujem od toga da svako treba da se oblaci onako kako pozeli, sve dok time ne ometa drugoga. meni je pateticno da se gadjenje nad drugom kulturom maskira u borbu za emancipaciju zena. jeste, bas je evropskoj desnici mnogo stalo do slobode imigranskih supruga, ajde da se jos malo foliramo.Larsson: sve si obrnuo tumbe. ja ovde dokazujem da je ta zabrana beskorisna i stetna, a ne da je jedini uzrok nedovoljne emancipacije zena. Edited by vasudeva418
Link to comment

nego kad sam se vec ukljucio da navedem vrlo slicnu pricu iz uk http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/bristol/8651417.stm. evo digest - hriscanski vernik koji je po zanimanju sexualni terapeut odbio da leci gay par zato sto je to protiv njegovih uverenja i normalno otpusten s posla zarad diskriminacije. digao dzevu, tuzio i izgubio. bunio se bivsi kanterberijski nadbiskup, kaze treba da se pokaze razumevanje za ljude od vere al drzava ne da pa ne da. e, sad, bas me interesuje ko bi ovde branio njegova ubedjenja. a skoro je bio incident s nekom babom koja nije zelela da primi u svoj bed&breakfast gay par iako su rezervisali unapred i platili kaparu - iz istog razloga. kaze ne dozvoljava joj vera. pa umesto da je napadnu, popovi graknuli da bi privatnici hriscani trebali imati slobodu da odlucuju koga da prime a koga ne u zavisnosti od verskih ubedjenja. cini mi se da je ovo sto sam naveo drugi kraj te klackalice o postovanju vere. i ja buh se, da sam vernik, mozda zapitao da li je u redu da se tudjoj veri izlazi u susret a mojoj ne.

Link to comment
na koji nacin zabrana nosenja burke sprecava stvaranje kulturoloskih rezervata? da li neko ima odgovor uopste?
ok, od cega bi ti poceo?ili ne bi ni poceo?
Link to comment
ok, od cega bi ti poceo?ili ne bi ni poceo?
od cega bih poceo? pokusao bih da, kroz identifikovanje i privlacenje na stranu drzave imama kao sto je ovaj o kome je govorio Adam (na kraju, i rektor Al Azhar univerziteta u Kairu, najznacajnije sunitske ustanove na svetu, izrazito je protiv nosenja nikaba) oznacim saudijske misionare i njihove state-sponsored kulturne centre kao neprijatelje i tradicionalnog islama i sekularnog drustva. sto se mene tice, pitanje vahabizma trebalo bi da postane prva policijska briga Evrope.nosenje burki je posledica upliva nekih vrlo ekstremnih modela savremenog islama u vec ranjive islamske imigrantske porodice, kao i one domicilne koje rast desnice u Evropi oznacava kao "dosljacke" iako su rodjene na tlu Evrope. a zabrana burki je pojavni vid kulturkampfa koji nema ni cilj ni strategiju ni elementarni moral: pociva na prostom gadjenju i mrznji, i maskira se u emancipatorski pokret sa strane. to naprosto nece i ne moze uspeti.ja ne znam da li se uopste razume do koje mere je ovo pitanje slozeno i da je "zabrani burke, to ce stvari uciniti boljim" samo jedna besmislena redukcija.@adam:inteligentan si covek, ali ovde si se malo zbunio. u oba slucaja koja si naveo kaznjene su osobe koje su nekome uskratile prava. lekar je s pravom kaznjen, naravno, a i babi bih uzeo licencu. cija prava uskracuje zena koja nosi burku? Edited by vasudeva418
Link to comment
inace, Morgana, ja nemam nikakve multikulti ideale. ne dobacujem od toga da svako treba da se oblaci onako kako pozeli, sve dok time ne ometa drugoga. meni je pateticno da se gadjenje nad drugom kulturom maskira u borbu za emancipaciju zena. jeste, bas je evropskoj desnici mnogo stalo do slobode imigranskih supruga, ajde da se jos malo foliramo.
ovo za desnicu si itekako u pravu.ali bih te pitala nesto drugo.poznajem ja nekoliko ljudi, francuza i nemaca, koji su prilicno levo nabrijani a koji su bili neposredno i posredno ukljuceni u projekte a la 'sigurne kuce' za muslimanke koje se kriju od brace i oceva koji bi da ih povrede, ako ne i usmrte. rekla bih da bi svi oni isto kao i ja da imaju moc (to znaci biti na vlasti u nekoj vaznoj i uticajnoj drzavi) uputili otvorenu poruku saudijskoj arabiji npr. da serijatski zakon predstavlja nesto lose i zasluzuje gadjenje. sta mislis o tom aspektu?
Link to comment
...uputili otvorenu poruku saudijskoj arabiji npr. da serijatski zakon predstavlja nesto lose i zasluzuje gadjenje. sta mislis o tom aspektu?
ti kao ekonomistkinja mnogo bolje od mene znas koliko je ovo utopisticka ideja, ok, mozda za oko 3 decenije kada saudijcima pocnu da se naftni izvori blize kraju ekonomski odrzive eksploatacije, mozda ce im se onda i uputiti takva poruka
Link to comment
ovo za desnicu si itekako u pravu.ali bih te pitala nesto drugo.poznajem ja nekoliko ljudi, francuza i nemaca, koji su prilicno levo nabrijani a koji su bili neposredno i posredno ukljuceni u projekte a la 'sigurne kuce' za muslimanke koje se kriju od brace i oceva koji bi da ih povrede, ako ne i usmrte. rekla bih da bi svi oni isto kao i ja da imaju moc (to znaci biti na vlasti u nekoj vaznoj i uticajnoj drzavi) uputili otvorenu poruku saudijskoj arabiji npr. da serijatski zakon predstavlja nesto lose i zasluzuje gadjenje. sta mislis o tom aspektu?
Imamo izgleda hronoloski problem u citanju postova: bas sam malopre to pisao, ali evo mogu i ponoviti, zasto ne. Ne samo da bih uputio otvorenu poruku Saudijcima, nego bih sproveo i politicko-policijsku akciju sa ciljem potpunog suzbijanja vahabitskog pokreta u Evropi. A Pont, evo, rekao zasto je to nemoguce, pa kad je tako, daj sta das: makar da bule zatvorimo u kuce, da ih ne gledamo. Edited by vasudeva418
Link to comment
od cega bih poceo? pokusao bih da, kroz identifikovanje i privlacenje na stranu drzave imama kao sto je ovaj o kome je govorio Adam (na kraju, i rektor Al Azhar univerziteta u Kairu, najznacajnije sunitske ustanove na svetu, izrazito je protiv nosenja nikaba) oznacim saudijske misionare i njihove state-sponsored kulturne centre kao neprijatelje i tradicionalnog islama i sekularnog drustva. sto se mene tice, pitanje vahabizma trebalo bi da postane prva policijska briga Evrope.nosenje burki je posledica upliva nekih vrlo ekstremnih modela savremenog islama u vec ranjive islamske imigrantske porodice, kao i one domicilne koje rast desnice u Evropi oznacava kao "dosljacke" iako su rodjene na tlu Evrope. a zabrana burki je pojavni vid kulturkampfa koji nema ni cilj ni strategiju ni elementarni moral: pociva na prostom gadjenju i mrznji, i maskira se u emancipatorski pokret sa strane. to naprosto nece i ne moze uspeti.ja ne znam da li se uopste razume do koje mere je ovo pitanje slozeno i da je "zabrani burke, to ce stvari uciniti boljim" samo jedna besmislena redukcija.@adam:inteligentan si covek, ali ovde si se malo zbunio. u oba slucaja koja si naveo kaznjene su osobe koje su nekome uskratile prava. lekar je s pravom kaznjen, naravno, a i babi bih uzeo licencu. cija prava uskracuje zena koja nosi burku?
pa naravno da treba krenuti od uzroka a ne od posledica, to ne spori niko.i nadam se da se ima ko baviti stvarima koje si naveo.sto ne znaci da treba ignorisati pojave poput burki, ako ni zbog ceg, a ono zato sto je relativno jednostavan mehanizam da se one suzbiju.
Link to comment
sto ne znaci da treba ignorisati pojave poput burki, ako ni zbog ceg, a ono zato sto je relativno jednostavan mehanizam da se one suzbiju.
Taj mehanizam o kome ti pricas suzbice to da Evropljani gledaju burke na ulicama. Nece ih suzbiti u kucama.A i to pitanje je, na kraju, suludo: dodatno se ogranicava sloboda par hiljada zena u celoj Zapadnoj Evropi, a radikalizuju se milioni.
Link to comment
inace, Morgana, ja nemam nikakve multikulti ideale. ne dobacujem od toga da svako treba da se oblaci onako kako pozeli, sve dok time ne ometa drugoga. meni je pateticno da se gadjenje nad drugom kulturom maskira u borbu za emancipaciju zena. jeste, bas je evropskoj desnici mnogo stalo do slobode imigranskih supruga, ajde da se jos malo foliramo.
ne vidim smisao da se zabrana burki vrednuje samo preko stava koji o njoj ima desnicaedit:
A i to pitanje je, na kraju, suludo: dodatno se ogranicava sloboda par hiljada zena u celoj Zapadnoj Evropi, a radikalizuju se milioni.
ovo je praktican sud sa kojim se sasvim slucajno ne slazem, tj ne vjerujem da ce efekat biti takav. ali razumljiv mi je argument, za razliku od ostalih koje si iznio kontra zabrane burki. Edited by morgana
Link to comment

pa nesto te zene moraju da urade i same za sebe.sta da ti kazem.ali nositi odevni predmet koji onemogucava identifikaciju ne moze biti prihvatljivo u bilo kom scenariju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...