Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

da se muslimanke osnaže na razne institucionalne načine (obaveznim školovanjem, itd).
onda moraš da normiraš škole, to je ono gore o čemu smo pričali, i ne samo škole nego i vrtiće i jaslice. inače, ništa od tzv. osnaženja.@estelne razumem, ti tvrdiš da je brak degradirajuća ustanova, zato što je istorijski veći broj brakova degradirao ženu nego što to nije? pa to nije dovoljno da bi mu pripisala to svojstvo na tako opštem nivou? mislim, ono tvoje po meni ne relativizuje stvar, sve je uvek po nekome. ja ne mislim da moj brak incidentno nije degradirajući, nego da brak, kada je onakav kakav treba da bude, nije degradirajući, ni za koga.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Жене, покоравајте се својим мужевима, као Господу... Но као што се Црква покорава Христу, тако и жене у свему својим мужевима (Ефес.5,22-24).
Vidim svuda po hrišćanskim zemljama, pokornost je sve veća. ^_^ Edited by slow
Link to comment
onda moraš da normiraš škole, to je ono gore o čemu smo pričali, i ne samo škole nego i vrtiće i jaslice. inače, ništa od tzv. osnaženja.
Teško bi se tu šta uradilo na nivou škole, problem je u porodici i porodičnoj represiji.
Link to comment
Nepostojeca politicka moc vojske ili monarha ali zato politicka moc raznih mula - zaista veliki napredak.
ako se mule kandiduju na slobodnim izborima, i pobede, to je ogroman napredak u odnosu na vladavinu mudrih (& neizabranih) mula/vojnika/liberala. logika je prosta - bolje izabrane budale nego neizabrane budale.
Pa da, odlican pocetak kao i u Srbiji ili Rusiji koje su neverovatno napredovale. Imas i Indiju, sve demokratski a nekoliko familija drzi moc vec 60 godina sa socijalnim razlikama kao u doba maharadza.
Srbija i Indija su vidno napredovale u demokratiji. posebno Indija, koja se po manjinskim pravila i toleranciji pokazala daleko bolje od mnogo bogatijih drzava. Edited by Gandalf
Link to comment

hm, da, mada da. estel, moram da priznam da si me naterala da se zamislim, to jest da se setim sebe iz prošlog života.sećam se da sam, kada sam studirala, a silovanje u braku u srbiji tada još uvek nije bilo krivično delo, rekla sebi da je brak kod nas sranje i da neću da s'udajem de lege lata, nego samo de lege ferenda :D

Link to comment
aknem ti ga.moze, sto ne bi mogla? evo francuska to upravo radi, i musilmani zapravo treba da joj budu zahvalni. cela prica je o tome koliko je nosenje burke slobodan izbor zene koja to cini. ja verujem da vecinski nije, sto zbog direktnog uticaja muza & familije (citaj pretnji), sto zbog visegodisnje indoktrinacije budalastinama koje je neki mentol smislio pre nekoliko stotina godina pritisnut nejebicom. i jedini nacin je zapravo upravo to, zabrana i novcane kazne. posto stoka (citaj muz koji te pare zaradjuje) na njih nije imuna.
Istini za volju, žene svoje zabrađivanje duguju pre-islamskim arapskim običajima (veo su nosile samo bogate žene, koje jelte nisu morale da rade; taj običaj su prihvatile i Prorokove žene) i Muhamedovom "companion-u" Umaru, koji je vrlo slobodno tumačio Quran, a teško da je bio žrtva nejebice pošto je imao nekoliko žena.
Link to comment
onda moraš da normiraš škole, to je ono gore o čemu smo pričali, i ne samo škole nego i vrtiće i jaslice. inače, ništa od tzv. osnaženja.@estelne razumem, ti tvrdiš da je brak degradirajuća ustanova, zato što je istorijski veći broj brakova degradirao ženu nego što to nije? pa to nije dovoljno da bi mu pripisala to svojstvo na tako opštem nivou? mislim, ono tvoje po meni ne relativizuje stvar, sve je uvek po nekome. ja ne mislim da moj brak incidentno nije degradirajući, nego da brak, kada je onakav kakav treba da bude, nije degradirajući, ni za koga.
Ova poslednja tvrdnja - zar isto ne vazi I za burku? Kada je onakva kakva treba da bude (dobrovoljna) onda nije degradirajuca?
Link to comment
Ova poslednja tvrdnja - zar isto ne vazi I za burku? Kada je onakva kakva treba da bude (dobrovoljna) onda nije degradirajuca?
ma da, nemam ja problem s dobrovoljnom burkom, već sam to rekla, dok uz nju ide ono što treba da ide - a to je učešće u javnom životu preko proksija.
Link to comment
Vidim svuda po hrišćanskim zemljama, pokornost je sve veća. ^_^
Ne vrdaj, vrdalamo.
Neko se na na pravo na nošenje burke može pozivati samo kao na vrstu običajnog prava a ne religioznog prava. To što on tvrdi da je religiozni problem neka se obrati upravi vodovoda. Nije. Običajnim pravom se može i pedofilija kodifikovati kao dozvoljena. Svaka gadost. A to sa pravom, moralom i slobodom nema nikakve veze. Sloboda da učiniš sebe robom (i da nosiš burku između ostalog) je kao i sloboda da učiniš samoubistvo i kodifikuješ samoubistvo kao obavezan i društveno poželjan oblik ponašanja. Neće da može. Kada staviš burku dobrovoljno, ti više nisi slobodna ličnost. O tvojim pravima može da se govori isto kao o pravima duševnog bolesnika. U instituciji specijalizovanog tipa.
Link to comment
veo su nosile samo bogate žene, koje jelte nisu morale da rade
http://www.economist.com/node/18986073
FERNAND BRAUDEL, a renowned French historian, once described a remarkable transformation in the society of ancient Mesopotamia. Sometime before the end of the fifth millennium BC, he wrote, the fertile region between the Tigris and the Euphrates went from being one that worshipped “all-powerful mother goddesses” to one where it was “the male gods and priests who were predominant in Sumer and Babylon.” The cause of this move from matriarchy, Mr Braudel argued, was neither a change in law nor a wholesale reorganisation of politics. Rather, it was a fundamental change in the technology the Mesopotamians used to produce food: the adoption of the plough.The plough was heavier than the tools formerly used by farmers. By demanding significantly more upper-body strength than hoes did, it gave men an advantage over women. According to Mr Braudel, women in ancient Mesopotamia had previously been in charge of the fields and gardens where cereals were grown. With the advent of the plough, however, farming became the work of men.
Edited by Gandalf
Link to comment
Ne vrdaj, vrdalamo.

Који год се не одрече жене или мужа не може ме следити. Лк.14,33

Link to comment
kao što mislim da nije sasvim bezveze ona slow-ova pitalica o tom sunećenju. u društvima koja zabranjuju kupiranje ušiju kerovima i koja krivično sankcionišu fizičko kažnjavanje deteta, dopuštena je bolna procedura sakaćenja deteta u religiozne svrhe (znam da u nekim zemljama to rade rutinski, ali eto, tamo gde to nije rutina nego religiozna praksa, kako ta praksa radi u vrednosnom okruženju?)
Pitanje nije postavio slow, nego Verter, a ni ja ne mislim da je odgvor nedvosmisleno jasan, samo mi smeta ovaj weaponization tog pitanja u prilično providne islamofobne svrhe. Baš kao što mi smeta i pravni formalizam u trenucima kada pitanje očigledno nije samo pravno, već i političko.Dissent se nedavno bavio tim pitanjem povodom zabrane obrazivanja u Nemačkoj. Edited by Syme
Link to comment
mema da, nemam ja problem s dobrovoljnom burkom, već sam to rekla, dok uz nju ide ono što treba da ide - a to je učešće u javnom životu preko proksija.
Pa ja tako nekako vidim I brak. Eto, zene koje su se udavale dok je postojao taj grozni zakon (a to je do relativno skoro, koliko znam) su bile nekakvo seksuLno roblje svojih muzeva. Ako to nije degradirajuce, ne znam sta jeste, ali je sigurno vecina zena koje su znale da je kod nas zakon takav, rekle "wtf, to nema nikakve veze sa mojim stvarnim zivotom". Prema ovim anketama o kojima non stop citamo, vecina zena koje u fr nose burku imaju slican pogled na to - ti ces sad da mi objasnis da ja sebe degradiram. I pritom uopste ne ulazim u to koliko zabrana uopste pomaze onima koje zu zaista naterane pretnjama. Suvise je to malo zena da bi se poredilo s modernizovanjem cele zemlje, plasim se da ce samo nestati ispod radara u jos gorem nasilju.O prakticnim stranama zivota pod burkom u zapadnim zemljama se naravno da raspravljati ali ne mogu s tdlefona :). Tu je potrebna kooperacija obe strane (skidanje burke kad to ima smisla itd.).
Link to comment
Istini za volju, žene svoje zabrađivanje duguju pre-islamskim arapskim običajima (veo su nosile samo bogate žene, koje jelte nisu morale da rade; taj običaj su prihvatile i Prorokove žene) i Muhamedovom "companion-u" Umaru, koji je vrlo slobodno tumačio Quran, a teško da je bio žrtva nejebice pošto je imao nekoliko žena.
Ja sam isto citala neko objasnjenje koje krece od stare mesopotamije I vremena kada je prostitucija bila zanimanje kao I svako drugo. Medjutim, kako je time gotovo svako mogao da se bavi, obicno su cerke iz siroasnijih porodica imale prostituciju u svom cv-ju. To je dovelo do toga da nevinost govori o materijalnom statusu zene pa je veo vremenom uveden da razlikuje 'cedne' od prostitutki, tj ovim drugim je bilo zabranjeno da ga nose kad izadju na ulicu.
Link to comment

Onaj ko pokriva ženu od glave do pete misli o njoj prevashodno kao o seksualnom objektu. To mu je prva i najvažnija stvar u vezi nje. Ne veruje u njenu čednost jer ne veruje da bi mogla da izdrži požudne poglede drugih muškaraca. Burka je u stvari materijalizovani strah od drugih muškaraca i njihove seksualne moći. Burka kao projekcija straha više govori o muškarcima nego o ženama.

Edited by slow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...