Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

mislila je iko ozbiljan :P
Pa dobro, sta cu kad sam idealista. Mora i takvih da bude.
slobodni izbori, demokratski legitimitet vlasti, nepostojeca politicka moc vojske i monarha.
Izbori izmedju Salafista, Bratstva i recimo sekularaca a sve ih finansiraju mutni likovi u pozadini - super su to izbori.Nepostojeca politicka moc vojske ili monarha ali zato politicka moc raznih mula - zaista veliki napredak.
to je odlican pocetak. da li ce se od toga izroditi liberalna ili kakva druga demokratija, manje je bitno - neka biraju Marokanci/Alzirci/dodatipozelji, i neka na izborima obaraju vlast koja im ne odgovara.
Pa da, odlican pocetak kao i u Srbiji ili Rusiji koje su neverovatno napredovale. Imas i Indiju, sve demokratski a nekoliko familija drzi moc vec 60 godina sa socijalnim razlikama kao u doba maharadza.Samo glasanje radi promene vlasti ne donosi mnogo jer se recimo vlast i u Kini menja svakih 12 godina.Glasanje bez onog liberalnog u demokratiji se zove mob rule i ne znam odakle ti ideja da je to samo po sebi nesto dobro.http://en.wikipedia.org/wiki/Ochlocracy
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

prosto ne mogu da vjerujem da bi iko ovdje dovodio u pitanje znacaj i nedvosmislenu dobrobit ataturkovih socijalnih reformi. pa rekoh da pitam i provjerim. iz sadasnje perspektive, nuzno.
to sam i ja spomenuo, ali su gospoda tolerantni reslili da ignorisu. dok ce sa druge strane isticati primer turske kao "normalne" muslimanske zemlje, bez da se zapitaju kako je do toga doslo. da im kemo nije zabranio primitivizam i cekao da svakoj zatucanoj seljacini dodje iz dupeta u glavu putem evolucije danas bi istanbul izgleda ko teheran.
Link to comment
to sam i ja spomenuo, ali su gospoda tolerantni reslili da ignorisu. dok ce sa druge strane isticati primer turske kao "normalne" muslimanske zemlje, bez da se zapitaju kako je do toga doslo. da im kemo nije zabranio primitivizam i cekao da svakoj zatucanoj seljacini dodje iz dupeta u glavu putem evolucije danas bi istanbul izgleda ko teheran.
O kome pričaš? Ko su "gospoda tolerantni"?
Link to comment
O kome pričaš? Ko su "gospoda tolerantni"?
vas trojica musketara koji smatrate da je osnovno ljudsko pravo ponasati se po merilima iz srednjeg veka. i da ono vazi samo za muslimane.
Link to comment
to sam i ja spomenuo, ali su gospoda tolerantni reslili da ignorisu. dok ce sa druge strane isticati primer turske kao "normalne" muslimanske zemlje, bez da se zapitaju kako je do toga doslo. da im kemo nije zabranio primitivizam i cekao da svakoj zatucanoj seljacini dodje iz dupeta u glavu putem evolucije danas bi istanbul izgleda ko teheran.
Za mene itekako postoji razlika izmedju zabrane burki u francuskoj I iste zabrane u avganistanu. Ovo prvo ide kontra ljudskih prava a ovo drugo u korist. Nije mi jasno kakko bi se to uopste moglo posmatrati izvan konteksta. Da nekim cudom avganistan dobije nekog svog ataturkka koji krene da uteruje devojcice u skole, drakonski kaznjava za kamenovanja, zabranjuje burke - to bi mi bilo u potpuno drugoj dimenziji od ovoga u francuskoj. Evo ti analogija, za mene je npr brak degradirajuci za zenu. Vise puta nego sto nije, brak je kroz istoriju bio institucija gde je zena vlasnistvo muskarca, a I danas u mnogim kulturama (a ne moramo da trazimo mnogog dalje od nase)vrednost zene kao ljudskog bica se procenjuje kroz njen udata/neudata status. Ali pitaj neku udatu zenu s foruma da li se oseca degradirano. Jednostavno brbrakovi u koje su one usle nije brak u koji teraju ovu devojcicu s youtuba. Institucija brqka nije ista stvar na svim prostorima. Isto tako, meni je burka u francuskoj u najvecem broju slucajeva izbor cija zabrana dira u tesko stecena ljudska prava. Da sutra avganistan osvane kao francuska, a neko resi da brani burke, isto bih to posmatrala. Izbor je jer ti drzava I druetvo ipak nude dosta pomoci ako pozelis da je skines. Da, neki koraci su bolni, npr suprotstavljanje porodici, ali njih drzava ne moze nikako da odradi za tebe.
Link to comment
Da nekim cudom avganistan dobije nekog svog ataturkka
To bi bila zabava miliona ^_^ ali, oprosti, trolujem, ne mislim na burke i slicno
Link to comment
Evo ti analogija, za mene je npr brak degradirajuci za zenu. Vise puta nego sto nije, brak je kroz istoriju bio institucija gde je zena vlasnistvo muskarca, a I danas u mnogim kulturama (a ne moramo da trazimo mnogog dalje od nase)vrednost zene kao ljudskog bica se procenjuje kroz njen udata/neudata status. Ali pitaj neku udatu zenu s foruma da li se oseca degradirano. Jednostavno brbrakovi u koje su one usle nije brak u koji teraju ovu devojcicu s youtuba. Institucija brqka nije ista stvar na svim prostorima.
Pa brak može da bude degradirajući i za muškarca, zar ne?
Link to comment
a?
aknem ti ga.
Za mene itekako postoji razlika izmedju zabrane burki u francuskoj I iste zabrane u avganistanu. Ovo prvo ide kontra ljudskih prava a ovo drugo u korist. Nije mi jasno kakko bi se to uopste moglo posmatrati izvan konteksta. Da nekim cudom avganistan dobije nekog svog ataturkka koji krene da uteruje devojcice u skole, drakonski kaznjava za kamenovanja, zabranjuje burke - to bi mi bilo u potpuno drugoj dimenziji od ovoga u francuskoj. Evo ti analogija, za mene je npr brak degradirajuci za zenu. Vise puta nego sto nije, brak je kroz istoriju bio institucija gde je zena vlasnistvo muskarca, a I danas u mnogim kulturama (a ne moramo da trazimo mnogog dalje od nase)vrednost zene kao ljudskog bica se procenjuje kroz njen udata/neudata status. Ali pitaj neku udatu zenu s foruma da li se oseca degradirano. Jednostavno brbrakovi u koje su one usle nije brak u koji teraju ovu devojcicu s youtuba. Institucija brqka nije ista stvar na svim prostorima. Isto tako, meni je burka u francuskoj u najvecem broju slucajeva izbor cija zabrana dira u tesko stecena ljudska prava. Da sutra avganistan osvane kao francuska, a neko resi da brani burke, isto bih to posmatrala. Izbor je jer ti drzava I druetvo ipak nude dosta pomoci ako pozelis da je skines. Da, neki koraci su bolni, npr suprotstavljanje porodici, ali njih drzava ne moze nikako da odradi za tebe.
moze, sto ne bi mogla? evo francuska to upravo radi, i musilmani zapravo treba da joj budu zahvalni. cela prica je o tome koliko je nosenje burke slobodan izbor zene koja to cini. ja verujem da vecinski nije, sto zbog direktnog uticaja muza & familije (citaj pretnji), sto zbog visegodisnje indoktrinacije budalastinama koje je neki mentol smislio pre nekoliko stotina godina pritisnut nejebicom. i jedini nacin je zapravo upravo to, zabrana i novcane kazne. posto stoka (citaj muz koji te pare zaradjuje) na njih nije imuna.
Link to comment
vas trojica musketara koji smatrate da je osnovno ljudsko pravo ponasati se po merilima iz srednjeg veka. i da ono vazi samo za muslimane.
Ne, Miraleme, ja smatram da je u liberalnom društvu, u kome muslimanke imaju odgovarajuće exit-opcije, nema razloga za zabranjivanje burki. Ima razloga da se te exit opcije osiguraju i da se muslimanke osnaže na razne institucionalne načine (obaveznim školovanjem, itd).U zemljama gde takvih exit opcija nema, priča je sasvim, sasvim drugačija, i kao što je Mejdej primetila, tu ataturskovski diskoninuiteti mogu biti neophodni.
Link to comment

koja bre exit pozicija, sta lupas? to da ti obezbede mesto u sigurnoj kuci punoj bubasvaba a napolju te ceka bezrepa rodbina zakrvavljenih ociju sa namerom da brani cast familije? zaista primamljiva opcija.

Link to comment
Pa brak može da bude degradirajući i za muškarca, zar ne?
Жене, покоравајте се својим мужевима, као Господу... Но као што се Црква покорава Христу, тако и жене у свему својим мужевима (Ефес.5,22-24).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...