Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Morala sam, jer ako napisano uzmem za ozbiljno, ozbiljno cu se i iznervirati.Indy je vec objasnio. I ja na faksu vidjam zene u burkama a u kraju gde zivim ih ima bas dosta i, sta god Miralem tvrdio, najcesce ih vidjam bez muske pratnje i, koliko vidim, komuniciraju sa okolinom nista manje od ostalih (mada je, naravno, meni malcice cudno kad pricam sa zenom u burki, ali to je moj problem).Studirala sam sa devojkom iz Dohe koja je hiljadama kilometara od porodice nosila maramu, a i sa devojkom iz SA koja se oblaci potpuno zapadnjacki. Ne mogu da zamislim da neko sutra na mom faksu uvede zabranu marama ili buriki, to mi je potpuno neprirodno.
Ja stvarno ne mogu da shvatim kako nekome može da bude normalno pokrivanje celog lica i očiju. Meni je to nasilje nad zdravim razumom. Ljudski lik je nešto najlepše i najsvetije na čoveku. Ako čoveka ne možeš da pogledaš u oči komunikacija je nepotpuna i neiskrena. Razgovor bez gledanja u oči nije razgovor. Burka je zločin nad iskrenošću, lepotom i dostojanstvom čoveka.

estel, super ti je ona frojdovska zamena burka-->burma :heart:

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

pazi da ne ulazimo sada u doktrinarnu raspravu ali burka je zapravo evolucija stava da su najvrednije stvari nevidljive. drugim recima, oni koji se zalazu za burke polaze od istog stava kao i ti samo veruju da se iskrenost, lepota i dostojanstvo moraju cuvati od sveta. kako ono kaze disan da se mona liza menja, doslovce fizicki, pod tezinom pogleda.

Link to comment
pazi da ne ulazimo sada u doktrinarnu raspravu ali burka je zapravo evolucija stava da su najvrednije stvari nevidljive. drugim recima, oni koji se zalazu za burke polaze od istog stava kao i ti samo veruju da se iskrenost, lepota i dostojanstvo moraju cuvati od sveta. kako ono kaze disan da se mona liza menja, doslovce fizicki, pod tezinom pogleda.
Najvrednije stvari jesu nevidljive, ali njih je sakrio Bog a ne čovek. Čovek najčešće krije svoju krivicu i greh. A pošto je i Eva Adamov greh onda njegovi potomci dolaze u iskušenje da sakriju svoj deo krivice. Burkom.Licemerno je to Kime. Da misle da se najvrednije sakriva prvo bi sebi u samoljublju navukli džakove na glavu. Edited by slow
Link to comment
Najvrednije stvari jesu nevidljive, ali njih je sakrio Bog a ne čovek. Čovek najčešće krije svoju krivicu i greh. A pošto je i Eva Adamov greh onda njegovi potomci dolaze u iskušenje da sakriju svoj deo krivice. Burkom.
uh
Link to comment

za mene je samo pokrivanje lica u javnom kontekstu u zapadnom društvu neprihvatljivo. dakle, neprihvatljivo bi mi bilo da mi sudi žena kojoj ne vidim lice, da me leči, piše mandatnu kaznu, etc.pokrivanje u muslimanskim zemljama znači isključenje iz javnog života i učestvovanje u životu društva preko proksija. poštujem takav izbor u zapadnoj zemlji, ali mi je neprihvatljivo pokrivanje uz pokušaj da se izbegne ostalo, da se kao uzme učešće u javnom životu a da lice ostane sakriveno.a u samim muslimanskim zemljama, evo ilustracije:http://www.youtube.com/watch?v=NWdBufQVsVUja ne znam kako neko u ovoj diskusiji može da ne drži stranu ovoj ženi. nema toga što bi meni moglo da opravda bilo koji odgovor osim "u redu, pobedila si!" kada ona kaže da neće da se odrekne svoga lica jer je to deo njenog identiteta.za mene je tu kraj svakoj daljoj raspravi.

Link to comment
za mene je samo pokrivanje lica u javnom kontekstu u zapadnom društvu neprihvatljivo. dakle, neprihvatljivo bi mi bilo da mi sudi žena kojoj ne vidim lice, da me leči, piše mandatnu kaznu, etc.
Sluzbenici javnih sluzbi imaju (ili bi trebalo da imaju obavezu) obavezu da budu neutralni u pogledu veroispovesti, sto iskljucuje da sudija ili policajka nose burku. Sto se lekarki tice, ako rade privatno imaju pravo da se obuku i u dzedaj ratnicu, kao sto ti imas pravo da izberes nekog drugog lekara.
ja ne znam kako neko u ovoj diskusiji može da ne drži stranu ovoj ženi. nema toga što bi meni moglo da opravda bilo koji odgovor osim "u redu, pobedila si!" kada ona kaže da neće da se odrekne svoga lica jer je to deo njenog identiteta.za mene je tu kraj svakoj daljoj raspravi.
+ 100
Link to comment
da li biste 1926. u turskoj bili za ili protiv pokrivanja zena?
zabrana je valjda pala 1934? nije ni važno. ne razumem baš pitanje.da li sada mislim, gledajući u retrovizor, da je 1926. trebalo zabraniti pokrivanje žena u turskoj,ili da li bih ja ovakva kakva sam 1926. bila za zabranu? ovo drugo nema mnogo smisla po meni, a ako si mislila na prvo - tu tražiš da se opredelimo po posledicama odnosno znajući za posledice?
Link to comment

prosto ne mogu da vjerujem da bi iko ovdje dovodio u pitanje znacaj i nedvosmislenu dobrobit ataturkovih socijalnih reformi. pa rekoh da pitam i provjerim. iz sadasnje perspektive, nuzno.

Link to comment
Sto se lekarki tice, ako rade privatno imaju pravo da se obuku i u dzedaj ratnicu, kao sto ti imas pravo da izberes nekog drugog lekara.
pa zapravo, ja se s ovim ne bih složila. ima i ona pravo da izabere drugu profesiju. ima nekih poziva gde je to što neko radi privatno manje bitno od nekih drugih stvari. šta ako drži privatni vrtić? po meni, kada god profesija podrazumeva element zavisnosti, slabije informisanosti, bilo kakve ranjivosti druge strane, lice bi moralo da se vidi. nisu to dva mala privrednika, pa kao jedan pruža ruku kroz odškrinuta vrata da se rukuju da zaključe posao. zapadno društvo štiti u profesionalnom kontekstu po hiljadu osnova ta lica o kojima govorim, ne bi imalo smisla da interes njihove zaštite pretegne nad željom neke osobe i da stisne i da prdne. Edited by gagorder
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...