Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

...I sve to unutar jednog islamskog drustva na ovom svetu, a koliko ih jos ima... Zato kazem da ne treba ici u pravcu nekog generalnog stava jer ce se garantovano zalutati.
Slažem se apsolutno. Baš zato je skroz sumanuto tražiti zabranu burki.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inače razlika između žene u Siwi, i one u Parizu, jeste u tome što ona u Parizu može da odbije da nosi veo čak i ako to znači odbacivanje od strane porodice i svoje zajednice - jer je ta zajednica u tom slučaju samo ostrvce jednom liberalnom društvu i ona u svakom trenutku može da ga napusti a da to ne znači da mora da napusti zemlju, pa ni grad u kojem živi. Ima načina da zasnuje svoj život izvan svoje zajednice. To ima svoju cenu i nije n imalo lako, ali je izvodljivo i mnoge žene to i čine (ne samo u islamskim zajednicama). U Siwi, takav izbor ne postoji, žena je tamo osuđena na etos u kojem živi i praktično nema načina da iz njega izađe a da ne postane totalni social outcast.
po meni ovo je sazetak cele price.
Link to comment
...inace postoji samo jedan nacin na koji ce Zapad moci da utice na desavanja u arapskim zemljama: bombama. sve ostalo je zauvek procerdano. ta drustva ce se menjati sama, i svojim tempom.
Ovo nije tacno a primer je upravo SA.Da se podsetimo, Pakistan recimo je nekad bio mnogo liberalnija islamska zemlja a upravo je uticaj skola finansiranih iz SA ucinio svoje. Sami talibani su finansirani iz SA - strplivo i sistematski a posle 30 godina su u potpunosti promenili jednu od najvecih muslimanskih zemlji na planeti.To je samo primer gde vode ideali (pogresni u ovom slucaju) i kako mogu sustinski da promene neko drustvo.Mislim da je takodje greska nastupati iz tzv. zapadne (levicarske i desnicarske) ili lokalno-islamisticke (poput Gandalfa ovde) perspektive jer su one problematicne zbog pozitivne (levicarske) i negativne (desnicarske) diskriminacije/generalizacije ili zbog teskog cinizma lisenog bilo kakve nade i ideala.Ovaj problem, kao i sve probleme oko ljudskih prava treba jednostavno posmatrati iz opste humanisticke perspektive koja se opet istovremeno da i fokusirati na pojedinca, tj. njegova prava i koja je istovremeno kriticna prema svim regionalnim (zapadnim i istocnim) autoritarnim tradicijama.Humanizam i liberalizam su univerzalne vrednosti i jedna je od najvecih gresaka proglasavati ih za zapadne samo zato sto su u odredjenom istorijskom periodu bile izlozene manjoj represiji. To takodje nisu tzv. "moderne" vrednosti jer je nivo humanizma i ljudskih prava recimo mnogo visi kod vecine prvobitnih ljudskih zajednica nego kod vecine modernih drzava na planeti.
Link to comment

mozda nije za ovde al cini mi se da ima smisla pomenuti - primecujem sve vise jevrejskih mladih zena pokrivene kose i u dugim suknjama/halljinama. do pre par godina toga nije uopste bilo a sad malo -malo pa naletim na takve. sumnjam da je nametnuto, pre ce biti da se radikalizuju religiozni svih fela. tuzno i opasno...

Link to comment

U nekim pogledima se građani islamske provenijencije iznimno lako prilagođavaju lokalnim tradicionalnim i prastarim običajima. :hella:

Tomato excuse for prostitute in car in Dudley_68941530_68939977.jpgMuhammad Ikhlaq said he had withdrawn £20 in cash to pay for tomatoesA man caught with a prostitute in his car told police she was there to show him where to buy tomatoes.West Midlands Police said officers found the woman sitting inside Muhammad Ikhlaq's car while he withdrew £20 from a cash machine, which he said was to pay for tomatoes.Ikhlaq, 39, of New Street, Dudley, was found guilty of soliciting and fined £400 at Walsall Magistrates' Court.
Link to comment
mozda nije za ovde al cini mi se da ima smisla pomenuti - primecujem sve vise jevrejskih mladih zena pokrivene kose i u dugim suknjama/halljinama. do pre par godina toga nije uopste bilo a sad malo -malo pa naletim na takve. sumnjam da je nametnuto, pre ce biti da se radikalizuju religiozni svih fela. tuzno i opasno...
Radi se o porastu broja ultraortodoksnih Jevreja u odnosu na ostale grupe. I u samom Izraelu i u dijaspori. Oni procentualno imaju najveći natalitet i najmlađu populaciju. U Izraelu vlada bojazan među sekularnim Jevrejima i umerenim strujama da će oni postati najbrojnija i najmoćnija zajednica u kratkom vremenskom periodu.Umerene struje tvrde da su ultraortodoksni odlično organizovani, imaju velika novčana sredstva, škole, ustanove različitog tipa, i ispoljavaju snažan prozelitizam prema neortodoksnim grupama.
Link to comment
Mesas moralnu osudu i objektivnu procenu. Po tebi dakle kao da iz cinjenice da se islamisti bore protiv diktature i da su verovatno jedina snaga koja bi u tome mogla i da uspe, sto ih cini dobrim momcima, sledi da oni nikako ne mogu da budu smatrani ekstremistima, jer bi onda bili losi momci, te bi mi bili prinudjeni da ih osudimo i podrzimo diktaturu.
nope. ja ne insistiram na tome da dobri momci moraju biti moralni & cisti poput jutarnje rose. cinjenica da su, od Maroka do Irana, politicki islamisti jedini koji imaju i volju i snagu da ucine nesto korisno je ono sto ih cini dobrim momcima; protiv orka u vidu umereno-sekularnih liberala, vojske, salafi, naslednih monarhija, & stranih dobrocinitelja. to sto jesu ili nisu ekstremisti ne menja na stvari - mozda su ekstremisti jedini koji bi izdrzali takav maraton uzbrdo, kontra svih ostalih.stvar je konceptualna - u skladu sa tom logikom, ne postoje religiozni konzervativci koji nisu ekstremisti. bilo hriscanski ili muslimanski, svaki konzervativac je ektremista i ormar-nacista. jedina razlika je da su konzerve u Nemackoj ili SAD sputane pravilima.
Link to comment
"centralno planiranje", "autoritarnost" i "vera u tehnologiju" nije antipod demokratiji.
nije, niti sam ja takvo sto tvrdio.modernisti su po pravilu ljudi sa jasnom idejom i savrsenim planom. takvih budala ima svuda, u svim sistemima. Edited by Gandalf
Link to comment
nope. ja ne insistiram na tome da dobri momci moraju biti moralni & cisti poput jutarnje rose. cinjenica da su, od Maroka do Irana, politicki islamisti jedini koji imaju i volju i snagu da ucine nesto korisno je ono sto ih cini dobrim momcima; protiv orka u vidu umereno-sekularnih liberala, vojske, salafi, naslednih monarhija, & stranih dobrocinitelja.to sto jesu ili nisu ekstremisti ne menja na stvari - mozda su ekstremisti jedini koji bi izdrzali takav maraton uzbrdo, kontra svih ostalih.stvar je konceptualna - u skladu sa tom logikom, ne postoje religiozni konzervativci koji nisu ekstremisti. bilo hriscanski ili muslimanski, svaki konzervativac je ektremista i ormar-nacista. jedina razlika je da su konzerve u Nemackoj ili SAD sputane pravilima.
Sad sam skontao, ti na islamiste gledaš kao europski socijalist na boljševike, ovi orci su manjševici, eseri i kadeti. Sa svim implikacijamaMoglo bi se u tom stilu reć i da je ovo u Egiptu bio Termidor.
Link to comment
Kada staviš burmu dobrovoljno, ti više nisi slobodna ličnost. O tvojim pravima može da se govori isto kao o pravima duševnog bolesnika. U instituciji specijalizovanog tipa.
Morala sam, jer ako napisano uzmem za ozbiljno, ozbiljno cu se i iznervirati.Indy je vec objasnio. I ja na faksu vidjam zene u burkama a u kraju gde zivim ih ima bas dosta i, sta god Miralem tvrdio, najcesce ih vidjam bez muske pratnje i, koliko vidim, komuniciraju sa okolinom nista manje od ostalih (mada je, naravno, meni malcice cudno kad pricam sa zenom u burki, ali to je moj problem). Studirala sam sa devojkom iz Dohe koja je hiljadama kilometara od porodice nosila maramu, a i sa devojkom iz SA koja se oblaci potpuno zapadnjacki. Ne mogu da zamislim da neko sutra na mom faksu uvede zabranu marama ili buriki, to mi je potpuno neprirodno.
Link to comment
Sad sam skontao, ti na islamiste gledaš kao europski socijalist na boljševike, ovi orci su manjševici, eseri i kadeti. Sa svim implikacijama
jebem li ga... ne znam kako si uspeo da ljude koji se u tom krugu jedini konzistentno zalazu za izbore i insistiraju na iskljucivo demokratskom legitimitetu vlasti poistovetis sa boljsevicima. ako bas hoces, pre ce biti Kerenski & revolucionarni socijalisti.
Moglo bi se u tom stilu reć i da je ovo u Egiptu bio Termidor.
nema tu jakobinaca. Edited by Gandalf
Link to comment
jebem li ga... ne znam kako si uspeo da ljude koji se u tom krugu jedini konzistentno zalazu za izbore i insistiraju na iskljucivo demokratskom legitimitetu vlasti poistovetis sa boljsevicima. ako bas hoces, pre ce biti Kerenski & revolucionarni socijalisti.
Zalažu se za izbore dok ih dobijaju. Još nismo vidjeli kako to izgleda kad ih izgube...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...