Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Zanimljivo mi je sta se misli o doterivanju nasih zena. Ne samo belih/evropskih, nego bas nasih (evo, sad je kod vas tamo leto, i verovatno ih gledate u Electric Blue izdanju po vasceli dan). Da li je to (narandzasti ten, botoks u usnama, tesna odeca, dijete, obavezni razmak izmedju nogu) nesto sto one stvarno zele da rade, ili je u pitanju neka vrsta porobljenosti? I to bas muskarcima?Drugim recima, we all do what we gotta do. "Sloboda izbora" je truc-bruc, najvecim delom iluzija.
Mislim da je poredjenje krajnje neumesno. Nemaju sve devojke "kod nas" botoks u usnama, narandzasti ten i tesnu odecu. One kojima udovoljavanje muskim pogledima nije prvi prioritet ne izgledaju tako. Najvise sto rizikuju ako se ne povinuju toj vrsti kanona je podsmeh od strane okoline, s tim da imaju mogucnost da nadju sebi drustvo slicnih pogleda koje ih nece odbacivati zbog stila oblacenja. Sa druge strane, zenska koja bi insistirala da se seta u minicu tamo gde je nosenje burke obavezno, imala bi dobre sanse da joj se desi nesto od sledeceg: vredjanje od strane prolaznika, silovanje, hapsenje zbog nedolicnog ponasenja, prebijanje od strane porodice, ubistvo radi zastite porodicne casti. Drugacije receno, na zapadu i kod nas ces videti zene obucene i ovako i onako (mozda ne u burkama, ali dugih haljina koje ne otkrivaju mnogo ima po ulicama), dok ces u konzervativnim muslimanskim sredinama vidjati samo "dolicno" obucene zene. Stepen slobode nije isti, a ovo o mentalnoj uslovljenosti kao vrsti ropstva je intelektualna masturbacija dokonih ljudi koji imaju srece da zive u slobodnom drustvu.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uh... cheating je toliko rasiren danas, da tesko da se odnosi samo na 1 grupu.

US government investigation has uncovered evidence of widespread cheating by FBI agents in an internal exam designed to test their knowledge of terrorism investigations and foreign intelligence gathering.
:lolol:
Link to comment
Mislim da je poredjenje krajnje neumesno.
Ajde! Naravno, ja mislim da je vrlo umesno. A da me ne mrzi da pisem, mogao bih jos stosta da kazem na tu temu. Edited by Indy
Link to comment
Problem je u tome što je žene pod burkom često vrlo teško čuti. Nisu zainteresovane za istup u javnosti. Nisu zainteresovane za dijalog, baš zbog "prirodnog poretka stvari".
Pa, i to treba uvaziti. Nema smisla nekog uterivati u gradjanske slobode ako se u zivotu generalno ne oseca zarobljeno i ponizeno.Ima tu raznoraznih kultura i raznoraznih momenata (i to ne samo od drustva do drustva, vec i unutar jednog istog drustva ukljucujuci i Francusku), tako da nije bas preporucljivo graditi nekakav generalni pristup prema burkama.
Link to comment

Vasudevo, ako uzmeš i pročitaš knjižicu Dubravke Stojanović "Iza zavese", koja sjajno opisuje tragičan položaj žena u Kraljevini YU i ako vidiš da ja na sve to popizdim i imam potrebu da se vratim u prošlost i nekoga tučem zbog svega toga, je l ja tretiram kasnu devetnaestovekovnu srpsku ženu kao objekat?

Link to comment
...tako da nije bas preporucljivo graditi nekakav generalni pristup prema burkama.
Bravo.Ima gde je opresja, a ima gde uopste nije. A slicno moze da se kaze (premda Radagast mislio da je to neumesno) i za polozaj nasih zena. Ima mnogo njih kojima odgovara jaki muz koji se brine za sve i obezbedjuje celu porodicu. Ako mi kazete da nema, i da [mnoge] mlade devojke ne pokusavaju da ulove takve, onda mozda i nemamo mnogo sta da pricamo. Edited by Indy
Link to comment
Vasudevo, ako uzmeš i pročitaš knjižicu Dubravke Stojanović "Iza zavese", koja sjajno opisuje tragičan položaj žena u Kraljevini YU i ako vidiš da ja na sve to popizdim i imam potrebu da se vratim u prošlost i nekoga tučem zbog svega toga, je l ja tretiram kasnu devetnaestovekovnu srpsku ženu kao objekat?
ne, odakle ti to?
Link to comment
Pa, i to treba uvaziti. Nema smisla nekog uterivati u gradjanske slobode ako se u zivotu generalno ne oseca zarobljeno i ponizeno.Ima tu raznoraznih kultura i raznoraznih momenata (i to ne samo od drustva do drustva, vec i unutar jednog istog drustva ukljucujuci i Francusku), tako da nije bas preporucljivo graditi nekakav generalni pristup prema burkama.
Uvažavam i tu perspektivu. Ali ja jedino mogu direktno od žene pod burkom saznati da li su njena odeća i njeno ponašanje ono što ona želi od života. Prosto, upadamo u zamku da pretpostavljamo da je njima tako ok (ili da im nije ok) a realno, ko je od nas ikada porazgovarao o tome sa njima?Čak i kada se neka muslimanka oglasi, ona može saopštiti nešto što je relevantno da se skapira kontekst, ali ona i dalje govori isključivo u svoje ime.
Link to comment
ne, odakle ti to?
Pa ne znam. Bojim se da se iz potrebe da se te žene zaštite od agresivnog uterivanja ljudskih prava od strane Vertera i Miralema, u nekom trenutku gubi empatija sa ženama koje su iza zavese, kao te iz Siwe ili ove moje od pre sto godina.
Link to comment

Pa, pejsi, da li ti pitas ljude oko sebe da li je njima OK? Zene ili muskarce, svejedno? EDIT. Sad se setih da te je prica o working poor u zapadnim zemljama smarala.. Zanimljivo, zar ne.

Edited by Indy
Link to comment
Vasudevo, ako uzmeš i pročitaš knjižicu Dubravke Stojanović "Iza zavese", koja sjajno opisuje tragičan položaj žena u Kraljevini YU i ako vidiš da ja na sve to popizdim i imam potrebu da se vratim u prošlost i nekoga tučem zbog svega toga, je l ja tretiram kasnu devetnaestovekovnu srpsku ženu kao objekat?
Hm, ovo cu morati da procitam, mada nisam sigurna da je dobro po moj zeludac.Indy, ja sam licno ne mali broj puta ucestvovala u diskusijama sa meni bliskim zenama i inima, raznih doba, koje takodje smatraju da je muskarac taj koji treba da bude provajder te dobar broj njih kinji svoje muzeve ako nisu zadovoljavajuci provajderi sa sve onim "vidi kako Pera donosi pare kuci...", cak sam to cesce cula od svojih vrsnjakinja (30+) nego od generacije moje majke. Da ne kazem da sam imala prilike da cujem stav, doduse redje ali postoje, da je emancipacija zena kriva sto sad one moraju da rade kad bi zapravo one radje sedele kod kuce (napomena: ne bi sedele kod kuce da budu prave zene domacice vec da ne rade nista).Napomena: vecina pomenutih zena su rodjene, obrazovane i zive u Beogradu ako je bitno.Jedino sto zapravo izdvaja zene u burkama su upravo burke, koje ne mozemo ignorisati kad ih vidimo i sto namecu ocigledno pitanje da li ih nose jer tako zele ili su naterane. Naravno da ne bih nikome uterivala drugacije misljenje. Sad, kako zapravo zapoceti pravi dijalog na tu temu sa njima ne znam, kao sto ne znam ni sa ovim mojima kako da razgovaram jer i pored sve slobode koju ovde nominalno imamo, veliki broj zena (i muskaraca) se nije oslobodio u glavi. Ja ih sigurno necu oslobadjati nasilno, niti to mogu.
Link to comment
Pa ne znam. Bojim se da se iz potrebe da se te žene zaštite od agresivnog uterivanja ljudskih prava od strane Vertera i Miralema, u nekom trenutku gubi empatija sa ženama koje su iza zavese, kao te iz Siwe ili ove moje od pre sto godina.
Verter ne uteruje nikakva ljudska prava, on je jasno rekao da je njegova pozicija - odbrana hriscanske i zapadne kulture, i retribucija nad muslimanima za politiku nekih islamskih zemalja.Sto se empatije tice...pa ne znam sta da ti kazem. imam empatiju ali ne zelim da se legitimisem na forumu, pogotovo ne ovom na kome, nazalost, preovladava "sve se podrazumeva" mindset. dalje, ja ne znam da li su te zene u Siwi nesrecnije od sesnaestogodisnjakinja u Srbiji koje rodjene majke slikaju kao kurve i stavljaju na fejs, kako bi ih lakse udale za neko govedo. mozda je u nekim aspektima zivota (cak mozda i u vecini) bitisanje nekih od tih zena iz Siwe, cak i pod velom, dostojanstvenije i srecnije od bitisanja mucenica otkrivenog lica koje su nominalno emancipovane a zapravo su robovi licemernog patrijarhalnog sistema. ja bih voleo da i jedna i druga zena imaju mogucnost da skinu svaka svoj teret obicaja i nasledja i da rade ono sto zele sa svojim zivotom, pa cak i da nose veo ako tako pozele. zapadno drustvo taj izbor daje u mnogo vecoj meri nego neka druga i bas zato sam protiv zabrane velova, jer je to negacija licne slobode a ne njena afirmacija.inace postoji samo jedan nacin na koji ce Zapad moci da utice na desavanja u arapskim zemljama: bombama. sve ostalo je zauvek procerdano. ta drustva ce se menjati sama, i svojim tempom.
Link to comment
Uvažavam i tu perspektivu. Ali ja jedino mogu direktno od žene pod burkom saznati da li su njena odeća i njeno ponašanje ono što ona želi od života.Prosto, upadamo u zamku da pretpostavljamo da je njima tako ok (ili da im nije ok) a realno, ko je od nas ikada porazgovarao o tome sa njima?
Ja razgovarao i pio pivo sa par gospodjica koje fingiraju nosenje marame kako ne bi bile u sukobu sa roditeljima. Od ljudi koji su dobro upuceni u neke stvari ovde gde zivim, cuo sam da medju mladim devojkama koje nose burke ima podosta onih koje to ne zele ali nemaju izbora ili naprosto idu linijom manjeg otpora, dok u isto vreme medju starijim zenama ima podosta onih kojima je burka najnormalniji deo zivota kojeg se nikada ne bi odrekle. Ima i nekih zena koje potpuno samoinicijativno stavljaju burku jer zaista veruju u principe koji stoje iza toga, a takodje ima i onih koje misle da veruju u te principe ali su zapravo isfolirano-tetovirane novopecene vernice koje u zivotu nisu uzele Kur'an u ruke.I sve to unutar jednog islamskog drustva na ovom svetu, a koliko ih jos ima... Zato kazem da ne treba ici u pravcu nekog generalnog stava jer ce se garantovano zalutati.
Link to comment
Verter ne uteruje nikakva ljudska prava, on je jasno rekao da je njegova pozicija - odbrana hriscanske i zapadne kulture, i retribucija nad muslimanima za politiku nekih islamskih zemalja.Sto se empatije tice...pa ne znam sta da ti kazem. imam empatiju ali ne zelim da se legitimisem na forumu, pogotovo ne ovom na kome, nazalost, preovladava "sve se podrazumeva" mindset. dalje, ja ne znam da li su te zene u Siwi nesrecnije od sesnaestogodisnjakinja u Srbiji koje rodjene majke slikaju kao kurve i stavljaju na fejs, kako bi ih lakse udale za neko govedo. mozda je u nekim aspektima zivota (cak mozda i u vecini) bitisanje nekih od tih zena iz Siwe, cak i pod velom, dostojanstvenije i srecnije od bitisanja mucenica otkrivenog lica koje su nominalno emancipovane a zapravo su robovi licemernog patrijarhalnog sistema. ja bih voleo da i jedna i druga zena imaju mogucnost da skinu svaka svoj teret obicaja i nasledja i da rade ono sto zele sa svojim zivotom, pa cak i da nose veo ako tako pozele. zapadno drustvo taj izbor daje u mnogo vecoj meri nego neka druga i bas zato sam protiv zabrane velova, jer je to negacija licne slobode a ne njena afirmacija.inace postoji samo jedan nacin na koji ce Zapad moci da utice na desavanja u arapskim zemljama: bombama. sve ostalo je zauvek procerdano. ta drustva ce se menjati sama, i svojim tempom.
E pa to se sve slažem. :DI za Zapad i za licemerni patrijarhat i za forumov mindset.
Link to comment
Pa, pejsi, da li ti pitas ljude oko sebe da li je njima OK? Zene ili muskarce, svejedno? EDIT. Sad se setih da te je prica o working poor u zapadnim zemljama smarala.. Zanimljivo, zar ne.
Ne razumem komentar, zaista. Hvataš me u nedoslednosti? Prilično nategnuto, a na kraju krajeva potpuno nebitno. Za slučaj da se nismo razumeli, sve što htedoh reći je da za raspravu nije dovoljno da se zadržimo na izjavi "to je moj izbor". Neophodno jeste, to valjda niko ne spori. A pokušao sam skromnim ličnim iskustvom da dam doprinos diskusiji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...