Jump to content

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Zanimljivo mi je sta se misli o doterivanju nasih zena. Ne samo belih/evropskih, nego bas nasih (evo, sad je kod vas tamo leto, i verovatno ih gledate u Electric Blue izdanju po vasceli dan). Da li je to (narandzasti ten, botoks u usnama, tesna odeca, dijete, obavezni razmak izmedju nogu) nesto sto one stvarno zele da rade, ili je u pitanju neka vrsta porobljenosti? I to bas muskarcima?
pa znas i sam da ceo klasicni feminizam polazi bas od ovoga...lepu si Pandorinu kutiju otvorio :) Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

takodje ovde su kaceni tekstovi i razgovori sa muslimankama ali se stalno insistira na tome kako one ne mogu da govore.i onda pejsi 'zivko nikolic' resi da poentira lepotom poroka u faken siwi :D
Ali realno, vrlo često ne mogu da govore. To što povremeno okačimo neki tekst neke muslimanke koja govori, ne negira prvu tezu. Moj komentar odnosio se, pre svega, na ovaj tvoj post.
ne znam na sta tacno mislis ali ja licno drzim da bi nam zapravo trebao pokusaj da zene u islamu ne tretiramo kao zrtve ili objekte. to je dovoljno sirok zahvat na samom pocetku. ukoliko neko kaze da zeli da nosi veo prilicno je lose da nagadjamo njenu motivaciju ili kako je do nje doslo vec to treba da prihvatimo kao i bilo koju drugu izjavu, dakle u dobroj veri, kako bi uopste mogli da vodimo razgovor.sto se polozaja zena u islamskim drustvima tice kapiram da ide od megavati i jahjage do saudijske arabije.
Ja se slažem sa početnim stavom, da treba saslušati ženu pod velom i uzeti kao značajnu informaciju to da ona svojevoljno nosi taj veo. Međutim, ako uopšte ikada dođe neko od nas u kontakt sa ženom iz Siwe i dotakne se ove teme, takođe će čuti istu tvrdnju, da nema nikakve prisile. Dabović i ja smo utiska da tu međutim nema nikakvog izbora,Moja devojka je imala par sagovornica iz Kaira po ovom pitanju. Teško je videti lokalnu devojku bez marame na ulicama Kaira (sa izuzetkom imućnih kvartova). Ova jedna joj je rekla "a zar ne mislite da bismo se mi pobunile da zaista jesmo pod pritiskom da nosimo marame". Kazala je da su je njeni roditelji odvraćali od nošenja marame ali da ih ipak nije poslušala, Školovala se preko, na Malti i u UK.Znači, mogu da prihvatim da u takvim slučajevima postoji izbor (koji je, istina, omeđen peer presure-om ali to je tako svuda u svetu). Alii, čini mi se da je intelektualno nezanimljivo zaustaviti se na pristupu "eto, ona kaže da je to njen izbor, šta dalje ima da pričamo". :)edit. da,, mislio sam da se govori o položaju žena u islamu generalno, a ne samo na tlu zapadne evrope. no, ne vidim kako to suštinski menja poentu kada se govori o slobodi izbora.edit, marama umesto vela. Edited by pacey defender
Link to comment
i da odatle nastavis dijalog.
jel ti nas ovde zajebavas? kakav bre dijalog? te zabradjene ne pricaju sa nepoznatima, nece da te puste u stan, kriju se iza zavese i svakako nece otvoreno da pricaju o svojim problemima i odnosu sa muzem. ovo sta ti radis je guranje prljavstine pod tepih i zabadanje glave u pesak, sa nekim bednim hippiekulturoloskim izgovorom.
pejsi, kakve veze ima siwa sa parizom? panicni strah da ce se francuska pretvoriti u islamsku drzavu je ono sto je ovde problem. zena pod cadorom ne znaci isto u emiratima, turskoj, siwi, vasingtonu i parizu.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
toj zeni je verovatno potpuno svejedno dal zivi u islamabadu, teheranu ili parizu. ista joj je interakcija sa environmentom.
Link to comment
Ali realno, vrlo često ne mogu da govore. To što povremeno okačimo neki tekst neke muslimanke koja govori, ne negira prvu tezu. [/size]Moj komentar odnosio se, pre svega, na ovaj tvoj post. Ja se slažem sa početnim stavom, da treba saslušati ženu pod velom i uzeti kao značajnu informaciju to da ona svojevoljno novi taj veo. Međutim, ako uopšte ikada dođe neko od nas u kontakt sa ženom iz Siwe i dotakne se ove teme, takođe će čuti istu tvrdnju, da nema nikakve prisile. Dabović i ja smo utiska da tu međutim nema nikakvog izbora,Moja devojka je imala par sagovornica iz Kaira po ovom pitanju. Teško je videti lokalnu devojku bez marame na ulicama Kaira (sa izuzetkom imućnih kvartova). Ova jedna joj je rekla "a zar ne mislite da bismo se mi pobunile da zaista jesmo pod pritiskom da nosimo veo". Kazala je da su je njeni roditelji odvraćali od nošenja vela ali da ih ipak nije poslušala, Školovala se preko, na Malti i u UK.Znači, mogu da prihvatim da u takvim slučajevima postoji izbor (koji je, istina, omeđen peer presure-om ali to je tako svuda u svetu). Ali negde je jednostavno intelektualno nezanimljivo zaustaviti se na pristupu "eto, ona kaže da je to njen izbor, šta dalje ima da pričamo". :)edit. da,, mislio sam da se govori o položaju žena u islamu generalno, a ne samo na tlu zapadne evrope. no, ne vidim kako to suštinski menja poentu kada se govori o slobodi izbora.
naravno. i tesko ce se nesto u siwi promeniti u stvarno polozaju zene (a to je ono sto je mau napisala - podela posla ili licemeran odnos prema muskoj preljubi dok zensku prati telesno kaznjavanje), nevezano za nosenje vela, bez neke sire, gotovo revolucionarne, promene u egipatskom drustvu.ali veca jednakost medju polovima je takodje i svetska agenda.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
jel ti nas ovde zajebavas? kakav bre dijalog? te zabradjene ne pricaju sa nepoznatima, nece da te puste u stan, kriju se iza zavese i svakako nece otvoreno da pricaju o svojim problemima i odnosu sa muzem. ovo sta ti radis je guranje prljavstine pod tepih i zabadanje glave u pesak, sa nekim bednim hippiekulturoloskim izgovorom. toj zeni je verovatno potpuno svejedno dal zivi u islamabadu, teheranu ili parizu. ista joj je interakcija sa environmentom.
naravno da nije. evo cak si se i ti civilizovao kada si otisao u holandiju. da si ostao ovde donosili bi ti voce i cigare u CZ.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
jel ti nas ovde zajebavas? kakav bre dijalog? te zabradjene ne pricaju sa nepoznatima, nece da te puste u stan, kriju se iza zavese i svakako nece otvoreno da pricaju o svojim problemima i odnosu sa muzem. ovo sta ti radis je guranje prljavstine pod tepih i zabadanje glave u pesak, sa nekim bednim hippiekulturoloskim izgovorom.
ne zajevavam vas, nego mirno pricam sa ljudima, Pejsi je postavio neka dobra pitanja pa eto diskutujem s njim.kome smeta, moze da cita nesto drugo.
Link to comment
toj zeni je verovatno potpuno svejedno dal zivi u islamabadu, teheranu ili parizu. ista joj je interakcija sa environmentom.
Obzirom da na dnevnoj bazi imam posla sa muslimanima ovde (a posebno su medju njima uocljive muslimanke, jelda zbog odece) po mom iskustvu nije tako kako pises.Ne sumjam da ima i toga (skrivanja iza zavesa, itd.), ali je to prava retkost, barem medju muslimanima ovde. Btw. neko je ranije spominjao kako nikad ne kritikuju svoje ekstremiste, pa ni to nije tacno. Imaju neki ovde svoje twitter naloge (zene u maramama) i kad su bile neke problematicne demonstracije muslimana u Sidneju nedavno, bile su dovoljno glasne barem na netu (ne bi ni prosecan Ozi Srbin bio glasniji glede pro-Mladicevskih demonstracija, cakstavise).
Link to comment
Ali realno, vrlo često ne mogu da govore. To što povremeno okačimo neki tekst neke muslimanke koja govori, ne negira prvu tezu. [/size]Moj komentar odnosio se, pre svega, na ovaj tvoj post. Ja se slažem sa početnim stavom, da treba saslušati ženu pod velom i uzeti kao značajnu informaciju to da ona svojevoljno nosi taj veo. Međutim, ako uopšte ikada dođe neko od nas u kontakt sa ženom iz Siwe i dotakne se ove teme, takođe će čuti istu tvrdnju, da nema nikakve prisile. Dabović i ja smo utiska da tu međutim nema nikakvog izbora,Moja devojka je imala par sagovornica iz Kaira po ovom pitanju. Teško je videti lokalnu devojku bez marame na ulicama Kaira (sa izuzetkom imućnih kvartova). Ova jedna joj je rekla "a zar ne mislite da bismo se mi pobunile da zaista jesmo pod pritiskom da nosimo marame". Kazala je da su je njeni roditelji odvraćali od nošenja marame ali da ih ipak nije poslušala, Školovala se preko, na Malti i u UK.Znači, mogu da prihvatim da u takvim slučajevima postoji izbor (koji je, istina, omeđen peer presure-om ali to je tako svuda u svetu). Alii, čini mi se da je intelektualno nezanimljivo zaustaviti se na pristupu "eto, ona kaže da je to njen izbor, šta dalje ima da pričamo". :)edit. da,, mislio sam da se govori o položaju žena u islamu generalno, a ne samo na tlu zapadne evrope. no, ne vidim kako to suštinski menja poentu kada se govori o slobodi izbora.edit, marama umesto vela.
Naravno da to nije kraj razgovora. Kao što ni konstatacija (Indy je to odlično primetio) da žene same biraju botoks i veštačke grudi i štajaznamaštasve ne, nije kraj razgovora na tu temu. U oba slučaja imamo društvene pritiske kojima se treba baviti, a i boriti se protiv njih, samo to već nije nešto što bi se činilo zabranama bilo čega.Inače razlika između žene u Siwi, i one u Parizu, jeste u tome što ona u Parizu može da odbije da nosi veo čak i ako to znači odbacivanje od strane porodice i svoje zajednice - jer je ta zajednica u tom slučaju samo ostrvce jednom liberalnom društvu i ona u svakom trenutku može da ga napusti a da to ne znači da mora da napusti zemlju, pa ni grad u kojem živi. Ima načina da zasnuje svoj život izvan svoje zajednice. To ima svoju cenu i nije n imalo lako, ali je izvodljivo i mnoge žene to i čine (ne samo u islamskim zajednicama). U Siwi, takav izbor ne postoji, žena je tamo osuđena na etos u kojem živi i praktično nema načina da iz njega izađe a da ne postane totalni social outcast.
Link to comment
naravno da nije. evo cak si se i ti civilizovao kada si otisao u holandiju. da si ostao ovde donosili bi ti voce i cigare u CZ.
ja sam se civilizovao jer sam komunicirao sa okolinom. zabradjenje to ne cine. socijalni zivot im se svodi na sedenje sa istim takvima i odlazak u samoposlugu. to mogu i u siwi i u mogadisuu i u londonu, razlika je jedino u cenama proizvoda i valuti. al nema veze, ti koji si takve video samo na tv-u najbolje znas.
ne zajevavam vas, nego mirno pricam sa ljudima, Pejsi je postavio neka dobra pitanja pa eto diskutujem s njim.kome smeta, moze da cita nesto drugo.
kako bre mirno pricas, a pominjes dijalog za nindzama? sa kime one vode taj dijalog, leba ti???
Link to comment
Obzirom da na dnevnoj bazi imam posla sa muslimanima ovde (a posebno su medju njima uocljive muslimanke, jelda zbog odece) po mom iskustvu nije tako kako pises.
pricam o onima sa burkama, ne muslimankama generalno.
Link to comment
pricam o onima sa burkama, ne muslimankama generalno.
Imao sam musterije i te sorte (studentkinje). Zanimljiv dozivljaj, ne kazem da je bog zna kako prijatan, pricati sa nekim ko je sakriven. Uglavnom je iskustvo slicno kao da komuniciras sa nekim "nasim" ko je jako, jako, stidljiv i povucen. (A kakvih ima, naravno).
Link to comment

Najzanimljivije je sto studiraju (pored svega). Nemam statistike pri ruci, ali mislim da je ovde takvih malo (ili ih stvarno kriju po kucama, sto nije iskljuceno).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...