Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Razlika je u tome da ako devojcica odbije da nosi rose tebi nece pasti na pamet da je prebijes i zatvoris u podrum zbog toga.Zar zaista treba crtati kroz kakav kulturoloski pritisak prolaze deca koji se zaista ne da porediti?Drugi primeri su ugovoreno udavanje, pa nasledjivanje, itd.
Andurile, lelujaš između dve teze. Jedna, da je indoktrinacija dece kulturnim modelima sama po sebi problem. Na to je gagorder odgovorila da je takva indoktrinacija neizbežan deo vaspitanja. Onda se ti povlačiš na rezervnu poziciju, pa kažeš, problem je što one žene koje odbiju da prihvate ovaj kulturni model bivaju fizički maltretirane. Pa naravno da je problem, ko je pa to sporio, ali to prosto nije ista teza.Da pojednostavimo - mnoge muslimanske žene prihvataju da nose veo iako im niko nije pretio batinama ako to ne učine. Sve dok je tako, ima se smatrati da su one to slobodno izabrale. Naravno, postoje i drugi, suptilniji kulturni pritisci poput ostrahizacije, odbacivanje od strane zajednice, a možda i porodice. To jeste problem, ali nije problem koji liberalna država treba da rešava zakonskim merama. Uostalom, postoje kulturni pritisci kojima se i u našoj kulturi kažnjavaju dečaci koji nose roze, ili uopšte osobe koje odstupaju od rodno normiranog ponašanja. I to je problem, ali teško da na osnovu toga možemo tvrditi da osobe koje biraju da slede ove norme, nisu to učinile svojevoljno. Edited by Syme
Link to comment

Ova Nussbaum je u pravu za ovo, ovo je verovatno najbolji pristup. Jeste sporo, ali je dostizno

What we can do, I think, is to guarantee a threshold level of overall freedom, by making primary and secondary education compulsory, by opening higher education to all who want it and are qualified (through need-blind admissions), and to work on job creation so that all of our citizens have some choice in matters of employment. Moreover, the education that children get should encourage critical thinking, expansion of the imagination, and the other humanistic ideals
Link to comment
threshold level of overall freedom, by making primary and secondary education compulsory, by opening higher education to all who want it and are qualified (through need-blind admissions), and to work on job creation so that all of our citizens have some choice in matters of employment. Moreover, the education that children get should encourage critical thinking, expansion of the imagination, and the other humanistic ideals
http://www.youtube.com/watch?v=3st-Hai1y54
Link to comment

:Dmada, nije to bas tako. obavezno osnovno i srednje obrazovanje i usadjivanje humanistickih vrednosti i sto kritickijeg promisljanja drustvenih (time i porodicnih) normi nije bas civilizacijski/kulturno neutralno, ali je najneutralnije moguce. Mislim, ne postoji nista sto je bas apsolutno oslobodjeno toga.

Link to comment
Da pojednostavimo - mnoge muslimanske žene prihvataju da nose veo iako im niko nije pretio batinama ako to ne učine. Sve dok je tako, ima se smatrati da su one to slobodno izabrale. Naravno, postoje i drugi, suptilniji kulturni pritisci poput ostrahizacije, odbacivanje od strane zajednice, a možda i porodice. To jeste problem, ali nije problem koji liberalna država treba da rešava zakonskim merama. Uostalom, postoje kulturni pritisci kojima se i u našoj kulturi kažnjavaju dečaci koji nose roze, ili uopšte osobe koje odstupaju od rodno normiranog ponašanja. I to je problem, ali teško da na osnovu toga možemo tvrditi da osobe koje biraju da slede ove norme, nisu to učinile svojevoljno.
Nisu problem osobe koje se opredeljuju da slede norme sredine u kojoj zive, vec ono sto se desava sa osobama koje to odbijaju. I nije svaki pritisak isti. Sasvim je u redu da, recimo, ne zelim da odbijam da budem u drustvu sa muskarcem odevenim u roze, ili sa devojkom koja nije zelela da se povinuje instituciji ugovorenog braka. Medjutim nedopustiv je bilo kakav cin fizickog nasilja prema takvim osobama, kao i uskracivanje bilo cega sto podpada pod korpus osnovnih ljudskih prava. Zgrazavati se nad nasiljem protiv gej populacija kod nas, a istovremeno kulturoloskim spcificnostima opravdavati nasilje nad manjinama u islamskom svetu je licemerno.
Link to comment

Ja sad stvarno ne razumem u čemu je problem, i o čemu ti pričaš. Pričalo se o odnosu liberalne države prema nošenju vela.

Edited by Syme
Link to comment

To ja tako mislim kako samo treba baciti obrazovanje na ljude i kako će sve da postane dolce vita. Da se matematički izrazim, obrazovana populacija je neophodan, ali ne i dovoljan uslov, tj. ne implicira liberalnu demokratiju i liberalno društvo, uopšte.Ima gomila radova o političkoj kulturi, tj. o aspektima poput preferencija društva ka autokratiji, sposobnosti da izgradi jako gradjansko društvo koje kritički preispituje i vrši pritisak na predstavnike na vlasti, itd. Poslednje istraživanje pokazalo da >60% gradjana Južne Koreje radije bira autokratu nego demokratu. Govorim verovatno o najprilježnijoj naciji kad je u pitanju obrazovanje. Tamo avioni ne poleću na dan SAT, da ne bi poremetili decu dok polažu ispit. Društvene norme su isto stravične. Tamo je potpuno nezamislivo da devojka živi sa momkom pre braka. Toga nema. Ako se nije udala do 30. godine, najverovatnije će roditelji da joj nadju muža. Po pravilu, muž mora da ima bolju ili barem istu školu ko žena. U suprotnom, dižu se obrve. Porodica manifestuje sram javno kad dete nije upisalo željeni faks. To je velika mrlja na porodici. I sve tako neke tužne stvari.A ludilo je koliko su obrazovani.

Link to comment
Ja sad stvarno ne razumem u čemu je problem, i o čemu ti pričaš. Pričalo se o odnosu države prema nošenju vela u zapadnim zemljama.
Upadas u istu zonu sumraka kao i ja juce Napisem potpuno jasno da se protivim nasilju nad zenama koje nose burke, i dva diskutanta pocnu da tvrde da branim burke kao takve. Ta slepa mrlja je posledica shizofrenog stava da 1) su zene u burkama naterane da ih nose2) ih treba novcano ili cak i zatvorom kazniti zbog toga sto nose burke jer imaju slobodu da biraju hoce li ih nositi ili ne.
Link to comment
postoje kulturni pritisci kojima se i u našoj kulturi kažnjavaju dečaci koji nose roze
to možda u tvojim knjigama iz pedesetih. da si malo u kontaktu s ljudima, znao bi da su horde lilarozekošuljaša okupirale korporacije i kafiće. Edited by Hella
Link to comment
kako bi trebalo da izgledaju muslimanski desnicari kojima ne bi bila automatski prilepljena etiketa islamistickih ekstremista & islamofasista?pro-gej? pro-Izrael? pro-choice? pro-sekularni? pro-USA? anti-palestinski? anti-hidzab?edit:moze i ovako... kakve stavove ocekujete od muslimanskog desnicara koji nije ekstremista?
Vecinski stavovi o pravima zena & seksualnim slobodama u muslimanskim zemljama (uz par izuzetaka, napr. Turska) odgovaraju stavima zapadnoevropskih ultra-konzervi i americkih konzervi, dakle necemu sto je iz zapadnog ugla vec skroz desno na politickom spektru. Iz cega sledi da je muslimanski desnicar, u jednoj takvoj izrazito tradicionalistickoj sredini, po difoltu ekstremist.
Link to comment
To ja tako mislim kako samo treba baciti obrazovanje na ljude i kako će sve da postane dolce vita.
nije samo obrazovanje...ono, slazem se, ne mora, samo po sebi, da vodi nicemu u ovom smislu. iz pasotvanog teksta:
the education that children get should encourage critical thinking, expansion of the imagination, and the other humanistic ideals
sustinski se radi o razvijanju i usadjivanju odredjenog seta vrednosti tokom obrazovanja.
Link to comment
Ja sad stvarno ne razumem u čemu je problem, i o čemu ti pričaš. Pričalo se o odnosu liberalne države prema nošenju vela.
Ja kazem da nije problem u tome sto vecina muslimanki nosi veo, i vecina muskaraca ne nosi roze (mada mi nije jasno gde je to nosenje reze problem). Liberalna drzava mora da ima mehanzme da zastiti one muslimanke koje ne zele da nose veo, ili da se povinuju ugovorenim brakovima, kao i muskarce koji zele da nose roze. Sta vise, liberalna drustva treba da osude drustva koja dozvoljavaju bilo koji oblik nasilja nad musliminkama koje ne zele da nose veo, ili nad muskarcima koji zele da nose roze, a ne da ovo nasilje pravdaju kulturnim razlikama.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...