Jump to content
IGNORED

Garantno pismo


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Treba sestra da mi dodje u posetu. Sedim i popunjavam garantno pismo. Stalno menjaju te formulare. Pitanja na koja treba odgovoriti su van pameti. "Ko finansira njen dolazak?" "Ko finansira njen boravak?" Kakve to veze ima? To su privatne stvari. Ako neko dolazi znaci da je stvar regulisana, nece drzava da joj plati godisnji odmor. I na koji nacin to utice na donosenje odluke da joj se da turisticka viza? "Koji je razlog posete?" Pobogu! Ako sam vec na pocetku napisala kakvo je srodstvo sa onim koji dolazi, a napisala sam lepo sestra, zar je potrebno navesti ono sto je logicno? Hocu da se sretnem sa sestrom! Valjda je normalno da roditelje, bracu i sestre pozelis da vidis s vremena na vreme. Kakav odgovor ocekuju? Koji razlog treba da bude pa da joj daju vizu? "Da li postoji jos neki validan razlog za posetu?"E tu vec nisam pametna! Sta da napisem? Shopping? To doduse jeste fakat ali ne znam koliko je to validno. Dokle vise ta garantna pisma i objasnjavanje nepotrebnih stvari?Kakva su vasa iskustva? Kako to izgleda kod vas? Kako vi odgovarate na blesava pitanja? P.S. Kad tek pomislim na sestru koja treba da prikupi gomilu papira i uverenja i resenja da bi uopste mogla da se pojavi u ambasadi onda ja valjda ne bi trebala da se zalim.

Link to comment

pa, to je zato sto mrzis srbijicu pa oni kapiraju da valjda mrzis svoju sestru takodje. missim, toliko si hejta prosipala glede srbijice da oni misle da ti je sestra terorista bozemepomozi.double standards, a, svekrva?

Link to comment
Treba sestra da mi dodje u posetu. Sedim i popunjavam garantno pismo. Stalno menjaju te formulare. Pitanja na koja treba odgovoriti su van pameti. "Ko finansira njen dolazak?" "Ko finansira njen boravak?" Kakve to veze ima? To su privatne stvari. Ako neko dolazi znaci da je stvar regulisana, nece drzava da joj plati godisnji odmor. I na koji nacin to utice na donosenje odluke da joj se da turisticka viza?
Drzavu vishe zanima pitanje koje bi glasilo" a sta ako ostane ,podnese zahtev za azil, zeli da joj se izvrsi neka transplaticija srca, diluje drogu,bavi se prostitucijom,misonarstvom itd" To vishe nije privatna stvar tvoje sestre.Ocigledno si oprilicno kratko u Svedskoj, a i ne pratish sve dogodovstine u vezi ovog"finasiranog boravka" .Masa ljudi dolazi da bi zaradila neku kintu radeci na crno.Moja familija je batalila dolaske jer im je ispod casti da cekaju redove ,dozivaljaju stresove i maltretiranjakoja se granice sa gazenjem osnovnog ljudskog dostojanstva.Lep pozdrav
Link to comment
Drzavu vishe zanima pitanje koje bi glasilo" a sta ako ostane ,podnese zahtev za azil, zeli da joj se izvrsi neka transplaticija srca, diluje drogu,bavi se prostitucijom,misonarstvom itd" To vishe nije privatna stvar tvoje sestre.Ocigledno si oprilicno kratko u Svedskoj, a i ne pratish sve dogodovstine u vezi ovog"finasiranog boravka" .Masa ljudi dolazi da bi zaradila neku kintu radeci na crno.Moja familija je batalila dolaske jer im je ispod casti da cekaju redove ,dozivaljaju stresove i maltretiranjakoja se granice sa gazenjem osnovnog ljudskog dostojanstva.Lep pozdrav
Zato sam i pitala dokle vise? Upravo zbog dostojanstva. U Svedskoj sam 16 godina i dojadile su mi vize i garantna pisma.
Link to comment
Drzavu vishe zanima pitanje koje bi glasilo" a sta ako ostane ,podnese zahtev za azil, zeli da joj se izvrsi neka transplaticija srca, diluje drogu,bavi se prostitucijom,misonarstvom itd"
Da se porodi itd. Izjave da neces tako nesto uciniti potpisujes i prilikom dobijanja nekih stipendija, i to kad si vec tamo. :unsure:Najbednije od svega sto brojne zahteve za vizu daljih i blizih rodjaka cesto odbijaju uz grozno objasnjenje da se "povratak ne moze garantovati u dovoljnoj meri". :ph34r: Valjda misle da ti je lakse da se vratis i vidis celu familiju na gomili nego da ih pozivas kod sebe...Jes' da se konkretan slucaj desio devedesetih, ali je isto tako fakat da je razlog zaista bilo usavrsavanje jezika (student jezika koji se govori u zemlji cija viza se trazi), ali sta oni znaju... :(
Link to comment
Treba sestra da mi dodje u posetu. Sedim i popunjavam garantno pismo. Stalno menjaju te formulare. Pitanja na koja treba odgovoriti su van pameti. "Ko finansira njen dolazak?" "Ko finansira njen boravak?" Kakve to veze ima? To su privatne stvari. Ako neko dolazi znaci da je stvar regulisana, nece drzava da joj plati godisnji odmor. I na koji nacin to utice na donosenje odluke da joj se da turisticka viza? "Koji je razlog posete?" Pobogu! Ako sam vec na pocetku napisala kakvo je srodstvo sa onim koji dolazi, a napisala sam lepo sestra, zar je potrebno navesti ono sto je logicno? Hocu da se sretnem sa sestrom! Valjda je normalno da roditelje, bracu i sestre pozelis da vidis s vremena na vreme. Kakav odgovor ocekuju? Koji razlog treba da bude pa da joj daju vizu? "Da li postoji jos neki validan razlog za posetu?"E tu vec nisam pametna! Sta da napisem? Shopping? To doduse jeste fakat ali ne znam koliko je to validno. Dokle vise ta garantna pisma i objasnjavanje nepotrebnih stvari?Kakva su vasa iskustva? Kako to izgleda kod vas? Kako vi odgovarate na blesava pitanja? P.S. Kad tek pomislim na sestru koja treba da prikupi gomilu papira i uverenja i resenja da bi uopste mogla da se pojavi u ambasadi onda ja valjda ne bi trebala da se zalim.
Traziti logiku i emociju u birokratskim epizodama zaista je jalov posao. Malo poredis babe i zabe. Sa jedne strane familija, susret, grljenje, emocije... Svi moguci emotivni razlozi su na broju. Sa druge je birokratija koja ne razume nista od gorenavedenog, prema tome ne moze da poveze logiku. Sto se birikratije tice, postoje samo dve stvari: uslovi su ispunjeni ili nisu. I to je ono o cemu se ovde radi.Popuni formulare i predji na nesto sto te vise ispunjava, ne rastezi agoniju.Ja obicno iskopiram ono sto posaljem jer se neretko desi da me pitaju ponovo a nikad se ne secam sta sam popunila pre nedelju - dve.
Link to comment

Nikada problema sa time nisam imao, ni za roditelje, ni za prijatelje za koje sam vadio garantno pismo. Popunim jedan formular u kojem su više "tehnički podaci" (ime i prezime, broj pasoša, datum rođenja, adresa u matičnoj državi, srodstvo), priložim dokaz da sam zaposlen, tj. da mogu da izdržavam za vreme posete (a ne da pada državi na teret) i to je to. Nikakva dodatna zapitkivanja, nikakve dodatne provere. I koliko znam, nikad nisu imali problem da izvade vizu sa tim papirima u konzulatu u BG. Najveći problem u svemu tome jeste što ta osoba mora da čeka u redu pred konzulatom, ali moram i ja ovde da čekam u gradskoj većnici, jer na istom mestu ljudi rade sa tablicama za kola, prijavljuju novorođenu decu itd. Tj. nije nikad prazno, rade ljudi svoj posao i ne očekujem crveni tepih.

Link to comment

odavde slati garantno pismo je jos lakse, jer ne mora nista da se overava.napisem sam pismo, iskopiram pasos i vizu/boravak i prilozim kopiju izvoda iz banke.majka bila dvaput, nekoliko prijatelja - niko nikakvih problema nije imao.

Link to comment

Pa vi, kako vidim, ne morate da popunjavate formulare sa nemogucim pitanjima. Ja sam ovaj moj stavila na stranu za danas dok ne dobijem inspiraciju i ne pronadjem "validan" razlog za posetu :) Inace, ovde ne mora nigde da se nesto ceka u redu. Formular se da skinuti sa neta.

Link to comment

Srbija/SCG se nalazi (oduvek) na listi zemalja za cije stanovnike (posetioce) "postoji shansa da ce ostati duze nego sto viza dozvoljava"... Smesno je sto je lista napravljena na osnovu procenta "ostali-u-Aus/broj-izdatih viza" tako da nama, slepcima, 40/100 izgleda kao mrak & tama dok nekim Kinama, UK & USofA 100/1000, 300/2000 & 400/5000 izgleda kao bolje... Hocu da kazem u Aus smo na 'crnoj listi' zbog losheg procenta iako se zna da najveci broj 'ostanaka' bez vize prave bratske UK/US. Logika je - 'oni znaju jezik, lakshe se integrishu & nisu na teret drzave'.Ja napishem sabrana dela svaki put kad mi neko (od naj, naj, naj blize) rodbine dolazi (jer sam video da samo tako prolaze) al' me uvek odushevi kad cujem da neko prolazi u toj istoj ambasadi sa 'kopijom pasosha & tako to'...Sve u svemu - veselo.

Link to comment

ja se samo "svecano zakunem" da cu sigurno da preuzmem na sebe obaveze oko smestaja osobe, potpisem, stavim datum na forumalar koji mi je komuna vec izpechatirala (da ne dolazim dzabe :)ko vec dolazi zovne ambasadu, zakaze sastanak, odnese taj papir, svoj pasos i gotovo - pre par meseci sestra predala pasos i nije stigla ni do Umke, vec je zvali da joj kazu da dodje po gotov pasos i vizu na godinu dananekad se desi da ovde zovnem i kazem da mi treba pomoc, pa vizu odobre pre nego sto je pasos u Beogradu u predat.rekla bih da sve zavisi od zemlje koja vizu odobravaal' sam pametna :s_d:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...