Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

 

Tose su dovoljno  tolerantne i stabilne u susretu sa ljudima naravno uz normalan odgoj...

ali primetna je oštrina ka drugim psima i  to bez nautralnog stava i ispitivanja pola.

Dobri su čuvari ali samo u dobro ograđenom dvorištu. Impozantna je njihova pokretljivost u odnosu na masu.

Tu su egal sa npr. Cane Corso koji važe za atlete među molosima.

Sigurno nije rasa za početnilke kao i većina težih molosa sa oštrijim temperamentom... fila, boerboel, kanarska presa...

Edited by Musky
Link to comment

CC danas je invalid, kao i Eng. bulgog, Boxer, Ast.... i sve rase koje su doživele ultra popularnost u izložbenoj kinologiji.
Borbene rase su zdravije iz jednog prostog ali mnogo surovijeg razloga, selekcija je prestroga, pas koji se ne bori ne ide u priplod.
Slično je i kod ovčsrskih i lovačkih pasmina. Pas koji ne radi svoj poso ne živi dugo i ne ostavlja potomke.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, zmanic said:

CC danas je invalid, kao i Eng. bulgog, Boxer, Ast.... i sve rase koje su doživele ultra popularnost u izložbenoj kinologiji.
Borbene rase su zdravije iz jednog prostog ali mnogo surovijeg razloga, selekcija je prestroga, pas koji se ne bori ne ide u priplod.
Slično je i kod ovčsrskih i lovačkih pasmina. Pas koji ne radi svoj poso ne živi dugo i ne ostavlja potomke.

 

 

Za ovo si apsolutno u pravu ali samo u sredinama gde je isključiva namena ovčara - ovčarska. 

Bio sam godinu dana u vojsci na Šar planini kao graničar i to baš u karauli iznad goranskog sela Restelica gde su uzgojena dva najmoćnija autohtona šarplaninca i gde ima najviše pobednika viteških borbi šarplaninaca. Selekcija je brutalna. U leglu se zadržavaju samo krupniji mužjaci sa apostrofom na zadnjim nogama. Iako se Šarplaninac veoma retko bori sa vukom, uzgaja se kroz borbe na taj način da mu neustrašivost, jake zadnje noge i šiljci oko vrata budu jedino oružje protiv arhetipskog neprijatelja. Ako ne izdrži taj prvi nalet kada se propnu na zadnje noge ...nema mu spasa. Zato i te borbe šarplaninaca traju do par desetina sekundi. Prekidaju se kada jedan izgubi tlo pod nogama. Psi su ultra lagani, glavati i nadgrađeni...daleko od urbanog kinološkog šarplaninca. 

Edited by Musky
Link to comment

Ne smem ovde da pišem, jer bi me likvidirali odma, šta znam, ali ni ljudi su izgubili prvobitnu namenu, a kamo li psi danas.
Psi su pretvoreni u čupavi fikus, goblen, milje preko TV ekrana... porpuno suvišan organizam postindustrijske civilizacije bez "divljine".

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Link to comment
4 hours ago, zmanic said:

ljudi su izgubili prvobitnu namenu

Ajde kad stignes i ako te ne mrzi, daj malo vise o toj prvobitnoj nameni ljudi, da znam sta sam izgubio... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...