Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Pošto nije upregao mašineriju za sprečavanje požara, režim je angažovao onu drugu vrstu mašinerije, vrste medijske. Evo jutros, Krlo u majici za spavanje daje izjavu kako nije normalno da se Đilas toliko obogatio za vreme vlasti. 

Link to comment
53 minutes ago, pacey defender said:

ali ova masina meri i sanira pm cestice, je li tako? ili tretira i ove otrove iz sagorevanja plastike i gume, o kojoj pricaju alternativni izvori?

 

Nažalost, obično se u brošurama i propagandnim materijalima takvih uređaja ne spominje u sitna crevca koja jedinjenja (pretpostavljam da misliš na dioksine i furane koji su spominjani ovih dana) prečišćavaju, a koja ne.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Sudeći po ovome, dioksini i furani se prenose uglavnom česticama manjim od 2,5 µm tako da je pitanje koliko prečistači pomažu, ali verovatno ih skuplji nešto bolje filtriraju.

 

Quote

We investigated the particle size distribution of polychlorinated dibenzo-p-dioxins and dibenzofurans (PCDD/F) in atmospheric samples collected at four sites. The largest amounts of particle-bound PCDD/F were found on small particles with aerodynamic diameters (dae) of less than 1.1 microns that accounted for over 50% of the total PCDD/F, contributing mostly to the toxicity and providing over 47% of the total TEQs (Toxicity Equivalents) loading.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9828335/

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment
16 hours ago, Frile said:


Meni preleću preko glave (kad uzleću/sleću preko B.Brda), sad kad radim od kuće nije mi teško da pogledam na FR kad čujem da tutnji - i po pravilu svi su tu. Neki uključe transponder sa nekoliko minuta zakašnjenja. Većini transportnih na podacima na FR ne piše destinacija, svima piše registracija.

Jedini kojima u skorije vreme nije pisala registradcija su beloruski IL62 - samo se vidi tip aviona pa ih po tome prepoznajem (beloruski rada airlines, jedni od poslednjih preostalih il62 u civilnoj upotrebi). I osim njih, par puta su letela jedan za drugim dva komada AN26 jedan za drugim, jednom sam ih otpratio do sletanja u Danskoj.
 

 

Moji su na padini i isto se nalazimo na liniji preletanja. Bukvalno sa terase gledam u trup aviona koji prelecu. Pre samo 10-15 godina je mozda preletalo par aviona dnevno, danas je taj intenzitet nepodnosljiv. Bukvalno ne cujes TV u sobi kada nadlecu

Link to comment
37 minutes ago, vememah said:

 

Napiši šta je Đilas nakitio, baš me zanima.

 

Djilas je presovao djubre bar 619 puta po bali djubreta i posipao zemljom a ovi sada ne presuju i posipaju se pepelom kad se ovako nesto desi, pa zato gori. Tako nekako.

Link to comment

 

@vememah

za početak da u vreme kad je on bio gradonačelnik nije bilo požara.

naravno da je bilo samo se zaboravilo.

to je hemija za osnovnu školu. tiha oksidacija.

neuređeno smetlište koje zovu deponija već decenijama tinja jer je sloj đubreta debeo između 40-80 metara bez kontrolisanog odvođenja metana i kontrole ocedne vode koja curi u dunav.

tako je bilo i pre đilasa.

koliko god peglao bagerima površinski sloj đubre iz dubine koje nije vezano klizi, džepovi metana sporadično eksplodiraju i izazivaju veće požare i odrone.

bilo pre, za vreme i posle đilasa jer je u pitanju smetlište a ne sanitarno polje.

kakvo crno baliranje đubreta. da li je iko video to smetlište makar na slici.

Edited by beta kentauri
  • Hvala 1
Link to comment

Ne razumem se u tehnologije deponije, ali sam video jednu blizu Svilajnca (na putu za Lapovo). Ono izgleda vrlo moderno i uređeno, mislim da je neki zajednički projekat sa EU

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ne razumem se u tehnologije deponije, ali sam video jednu blizu Svilajnca (na putu za Lapovo). Ono izgleda vrlo moderno i uređeno, mislim da je neki zajednički projekat sa EU

Super što je u Svilajncu, kontam da taj grad generiše otpada koliko 3 malo veće zgrade u BG...

 

Deponija da se uradi verovatno jako puno košta, medijski nije baš nešto a i ne može se tek tako ugrađivati, zato je bolje da se kupuju fontane i jarboli... :fantom:

Link to comment
19 minutes ago, beta kentauri said:

 

@vememah

za početak da u vreme kad je on bio gradonačelnik nije bilo požara.

naravno da je bilo samo se zaboravilo.

to je hemija za osnovnu školu. tiha oksidacija.

neuređeno smetlište koje zovu deponija već decenijama tinja jer je sloj đubreta debeo između 40-80 metara bez kontrolisanog odvođenja metana i kontrole ocedne vode koja curi u dunav.

tako je bilo i pre đilasa.

koliko god peglao bagerima površinski sloj đubre iz dubine koje nije vezano klizi, džepovi metana sporadično eksplodiraju i izazivaju veće požare i odrone.

bilo pre, za vreme i posle đilasa jer je u pitanju smetlište a ne sanitarno polje.

kakvo crno baliranje đubreta. da li je iko video to smetlište makar na slici.

ali nije bilo ovakvih katastrofa na svakih mesec-dva?

mislim da je prvi put u poslednjih dve godine bg imao vece zagadjenje nego ue u pojedinim periodima godine, pretpostavljma da je deponija nezanemarljiv deo tog problema.

  • +1 1
Link to comment

Naravno da je razlika u redu veličina, ali tako uređenu modernu deponiju nisam video nigde drugde u Srbiji, ni kod manjih ili većih gradova.

Otpad se sabija, slaže u zaravnjene piramide koje su zatravljene. E ono oko izvlačenje vode i metana nisam video jer nisam ulazio na posed, samo gledao s puta

 

 

Esid: na dvadesetak km odatle nalazi se deponija Petrovca na Mlavi, takođe pored puta. Ono izgleda kao bojno polje posle Ragnaroka, a tako i smrdi.

Edited by Filozof manijak
Link to comment
2 minutes ago, Aleksija said:

ali nije bilo ovakvih katastrofa na svakih mesec-dva?

mislim da je prvi put u poslednjih dve godine bg imao vece zagadjenje nego ue u pojedinim periodima godine, pretpostavljma da je deponija nezanemarljiv deo tog problema.

ili se nije dovoljno istraživalo i pisalo. klizav je to teren, mnogo krokodila.

kako god, stara deponija je u katastrofalnom stanju i nadam se da će biti moguće da se sanira i rekultiviše.

 

Link to comment
1 minute ago, beta kentauri said:

ili se nije dovoljno istraživalo i pisalo. klizav je to teren, mnogo krokodila.

kako god, stara deponija je u katastrofalnom stanju i nadam se da će biti moguće da se sanira i rekultiviše.

 

pa valjda bi se osecalo, kao sto se sad moze namirisati? 

svakako da nije bilo dobro, ali ocigledno da je samo pogorsano.

 

btw, znam da su se ovde kod nas hvalili da su predstavnici oebs-a naveli deponiju duboko kao primer dobre prakse za ceo region, ali ne znam je li  to klasicno naprednjacko hvalisanje. mislim, deluje da je drugacije, nesto se reciklira, ali nisam toliko upoznata sa problematikom :D

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...