Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

34 minutes ago, morgana said:

spomenik gagarinu je bio ruglo

 

Nisi ti videla spomenik Gagarinu u Radovićima na Luštici. Ne zajebavam se, imam negde i fotografije, mislim da sam kačio na CG letovanjima.

Link to comment
22 minutes ago, pacey defender said:

Organizovani napadi? Na šta misliš?  @morgana

Zanima me onako načelno, ne tražim reference, linkove, i sl :)

 

Generalno mislim da je estetika komunističke arhitekture u Srbiji prihvaćena kao ok jer je nakon nje usledila potpuna degradacija koncepta prostornog urbanog planiranja. Pa smo završili u epohi pravljenja vikendica na vrh zgrade, karaburmskog klanca, divljogradnje, Kaluđerice i svih drugih kaluđerica i veljko vlahović naselja. Totalno smo spustili kriterijume, iz nemoći. NIsam mnogo putovao po zemljama istočnog bloka, ali tamo gde sam bio, a gde su se koliko toliko očuvala pravila prostornog planiranja, estetika komunističke gradnje baš vidljivo zaostaje za onom predratnom, dok se o ovoj tranzicionoj može svakako zaključivati od slučaja do slučaja. 

 

 

Mislim da moze i da se izgugla, samo mi se sad spava :D

Enivej, koncept masovnog stanovanja u betonskim dzinovima bio je dio stambene politike Britanije, drzava je ulagala ili/i stimulisala gradnju, a fondovi su joj naravno bili  iscrpivi i prostor je bio iscrpiv, sto je investitore konkurentske paradigme, da je tako nazovemo, gradnje za imucnije ljutilo, pa su prionuli na posao devalviranja te arhitektonske estetike, sto je kao moda doslo i do Jugoslavije. 

Tek sad se revalorizuju ti stambeni projekti, vidljivo i po ljubavi prema brutalizmu, a nesto od trenda se preliva i kod nas, mislim ipak ne dirktno nego preko Hrvatske koja je ima vec koja godina krenula ozbiljno da radi na modernistickom nasljedju, stambenom, industrijskom i sl, i to prvenstveno na bazi rada arhitekata u udruzenju Oris.

Naravno, ukusi su razliciti i ok je nevoljenje blokova, to podrazumijevam, kao i da nije svako nevoljenje psoljedica kakve god propagande. A ima sta i da se kritikuje sto se tog dijela grada tice.

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Anonymous said:

 

Nisi ti videla spomenik Gagarinu u Radovićima na Luštici. Ne zajebavam se, imam negde i fotografije, mislim da sam kačio na CG letovanjima.

 

:D

 

potrazicu. ili bolje ne? mogu misliti na sta lici.

 

Link to comment

 

Meni se komunistička gradnja po Bratislavi baš svidela, famozni stambeni blokovi, samo okrečeni u neku oker žutu, crvenu, zelenu... Onomad nam se gđa vodič izvinjavala što eto prolazimo kroz ovaj neatraktivan deo Pešte gde su stambene zgrade iz komunizma, ja gledam, niz solitera kao u Pariske komune ovde, sa sve mega drvoredom, preširokim trotoarima... Travnjaci uređeni, fasade čiste... Meni nije uopšte izgledalo loše.

Od celog Praga mi se najviše dopao stambeni blok koji je sumnjivo sličan ovdašnjim Paviljonima. Svakako, pitanje ukusa. Primetno je i da domaćini u tim zemljama vole da malo više naglašavaju koliko im je strašno bilo u komunizmu.

9 hours ago, pacey defender said:

 ali tamo gde sam bio, a gde su se koliko toliko očuvala pravila prostornog planiranja, estetika komunističke gradnje baš vidljivo zaostaje za onom predratnom

 

  • +1 1
Link to comment

Urbanističko planiranje za vreme komunizma u nas, kada se poredi sa današnjim investitorskim privatno-javnim partnerstvom, su nebo i zemlja.

Npr, u Novom Sadu su lokacije koje su građen za vreme komunizma najpoželjnije i najprijatnije za život, dočim ove druge... 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Urbanističko planiranje za vreme komunizma u nas, kada se poredi sa današnjim investitorskim privatno-javnim partnerstvom, su nebo i zemlja.

Npr, u Novom Sadu su lokacije koje su građen za vreme komunizma najpoželjnije i najprijatnije za život, dočim ove druge... 

Jbg, U ns su Liman i Novo Naselje napravljeni sa logikom... Dok sam živeo na Novom Naselju, imao sam osećaj da živim u parku...

 

A sad, samo kad prođem kroz Novu Detelinaru, prosto me sve guši, samo dok prolazim pored gomile zgrada bez ičega okolo...

Link to comment

definicija današnjeg urbanističkog planiranja je 'slonče u lonče' odnosno, samo trpaj dok ne popuca. 

 

težak mafijašluk u rangu narko mafije i dilera oružja.

Edited by beta kentauri
  • +1 2
Link to comment
definicija današnjeg urbanističkog planiranja je 'slonče u lonče' odnosno, samo trpaj dok ne popuca. 
 
težak mafijašluk u rangu narko mafije i dilera oružja.
Kažu da postoji čvrsta veza između dva biznisa...
Kad vide parcelu u katastru, koliko kvadrata tu vidi toliko građevine će da smesti...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Meni samo nije jasno ko su krajnji korisnici tih stančuga, kapiram ja pranje love ali nije sad da mi kao društvo se nešto useravamo od para pa da može svaki Srbin na svijetu da kupi sebi pristojan broj kvadrata u NS ili BG, pogotovo kad mu time ostatak njegovog posjeda (katastarskog) devalvira naglavačke

Link to comment
Meni samo nije jasno ko su krajnji korisnici tih stančuga, kapiram ja pranje love ali nije sad da mi kao društvo se nešto useravamo od para pa da može svaki Srbin na svijetu da kupi sebi pristojan broj kvadrata u NS ili BG, pogotovo kad mu time ostatak njegovog posjeda (katastarskog) devalvira naglavačke
Kako da ti kažem, stanovi će se napuniti, kad tad, ovima oprana lova. A te nekretnine mogu lepo da se založe kao kolateral za neke buduće kredite, biznise...
Bitno da je prljava lova ušla u legalne tokove...

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 2
Link to comment

To su i Kinezi mislili pa gradili one puste gradove, a još makar imaju raju da ih popune

To passe shvatanje da je investicija u nekretnine najsigurnija u vremenima kad nam demografija, pa blago je reći, ne ide na ruku... 

  • +1 1
Link to comment

kod nas ne gradi u pustarama, nego u 2-3 grada u čitavoj zemlji..a ljudi samo pritižu i iste.

Konkretno, za NS znam da dosta Bosanaca (republikosrpčana) kupuje garsonjere ili jednoiposobne stanove za svoju decu dok ovde studiraju, il za rentu. 

Pa tek trange frange transakcije stanovima i ostalim nekretninama, ihaaj... 

Link to comment

Ali kao što rekoh, time se ostatak države i njihova imovina devalvira do jaja. I onda se borimo kao ta neku teritoriju, a zapravo svi gledamo da se potrpamo u NS i BG.

Na stranu nizak natalitet i emigracija 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...