Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

5 minutes ago, Venom said:

@Sammael zaboravih ono za "ti ides peske", klasicno lupetanje gnusoba poput tebe i slicnih koji misle da mogu da izvale sta hoce, a da je neko duzan da se od njih brani. 

 

Zbunjen sam, zar ti nisi za proterivanje ličnih automobila iz gradova i prelazak svih na gradski prevoz, bicikle i pešačenje?

 

Za ovo gnusoba bih nekog drugog prijavio ali od tebe mi je prosto simpatično.

 

Znači tvoje rešenje je da po kiši idem do taxi stanice, koja može biti kilometar daleko, i gde najverovatnije neću zateći nikoga (jer ono malo taksista koji rade po kiši ne stoje po stanicama)? Odlično razmišljanje. Veoma tržišno. 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

 

Može da me pokrade i taksista divljak jer šteluje taksimetar, i ako je to protiv zakona, ali država po tom pitanju ne radi skoro ništa.

 

Ja ti pričam onako kako jeste. Ti kritikuješ nešto što u ovom trenutku ne postoji.

 

Taksisti (sa sve dozvolama i TX tablicama i nalepnicama i svim živim, kao i oni bez) su me pokrali više puta, Car:GO nijedanput.

 

Ako Car:GO krene da me krade i da jede govna, stvari su prilično jednostavne - prestaću da koristim njihove usluge. Možda ću preći na Kameo pa videti kako je kod njih. Kakav je Vuk Guberenić čovek me ne interesuje, za sada se prema meni kao mušteriji odnosi izvrsno. Kada se to promeni, promeniće se i moj odnos prema njemu.

 

To je problem sa postojećim sistemom taksija (tj. pre pojave Car:GO-a): konkurencija nije postojala, fiksan broj taksista koje zabole da unapređuju svoju uslugu, čak su se trudili da ono malo konkurencije što je bilo (popust na poziv) ukinu. Neke stvari teže monopolu ili čak to moraju biti. Taksi ne mora i ne treba da bude.

 

Ne moras mnogo da teoretises kako ce to da izgleda u praksi, kad praksu imas sirom sveta gde stvar funkcionise upravo onako kako ja kritikujem. Car:go/uber/sta god jeste divlji taksi, a da li ce da te pokrade stelovanjem taksimetra ili ce unapred da ti kaze "mozemo da to odvezemo odavde gde ljudi beze zbog masovnog ubistva, ali to ce da te kosta cetiri puta vise od normalne tarife. press confirm" je realno nebitno. Kad vec "glasas novcanikom". Vera u trziste u ovom slucaju je maltene za no comment. U Srbiji gde svako vec decenijama radi sta hoce, gde je haos u svakoj oblasti sve veci i veci, a nikako da iskusimo blagodeti privatne inicijative (citaj kao: daj da ignorisem sve propise i visak stavim sebi u dzep i gradim imperiju).

Link to comment
11 minutes ago, hazard said:

 

Može da me pokrade i taksista divljak jer šteluje taksimetar, i ako je to protiv zakona, ali država po tom pitanju ne radi skoro ništa.

 

Ja ti pričam onako kako jeste. Ti kritikuješ nešto što u ovom trenutku ne postoji.

 

Taksisti (sa sve dozvolama i TX tablicama i nalepnicama i svim živim, kao i oni bez) su me pokrali više puta, Car:GO nijedanput.

 

Ako Car:GO krene da me krade i da jede govna, stvari su prilično jednostavne - prestaću da koristim njihove usluge. Možda ću preći na Kameo pa videti kako je kod njih. Kakav je Vuk Guberenić čovek me ne interesuje, za sada se prema meni kao mušteriji odnosi izvrsno. Kada se to promeni, promeniće se i moj odnos prema njemu.

 

To je problem sa postojećim sistemom taksija (tj. pre pojave Car:GO-a): konkurencija nije postojala, fiksan broj taksista koje zabole da unapređuju svoju uslugu, čak su se trudili da ono malo konkurencije što je bilo (popust na poziv) ukinu. Neke stvari teže monopolu ili čak to moraju biti. Taksi ne mora i ne treba da bude.

 

+ Milion

 

Ja sam već pisao da i ne koristim CarGo. Principi su ovde u pitanju.

 

Ako postoji monopol na taxiju i na snazi je ograničenje broja taksista, onda se moraju i obavezati da će u svakom trenutku na ulicama biti minimum toliko i toliko vozila. Pa nek udruženja onda to urede tako što će obavezati svoje članove na minimalni broj sati po smenama i oduzimanje licence ako se to ne ispoštuje.

Link to comment
1 minute ago, Sammael said:

 

Zbunjen sam, zar ti nisi za proterivanje ličnih automobila iz gradova i prelazak svih na gradski prevoz, bicikle i pešačenje?

 

 

Naravno da ne, ali ti izgleda stvarno nisi u stanju nista da razumes. A cak i da jeste, opet ne znam gde su u prethodnom komentaru nestali gradski prevoz i bicikl. Da si tako rekao odmah, imalo bi drugaciji prizvuk, ne? Tako da farbaj nekog drugog i prijavljuj gde god hoces, gnusobo.

Link to comment
Just now, Venom said:

 

Naravno da ne, ali ti izgleda stvarno nisi u stanju nista da razumes. A cak i da jeste, opet ne znam gde su u prethodnom komentaru nestali gradski prevoz i bicikl. Da si tako rekao odmah, imalo bi drugaciji prizvuk, ne? Tako da farbaj nekog drugog i prijavljuj gde god hoces, gnusobo.

 

Ma neću da te prijavljujem, lepo sam rekao. Tvoj legalistički pristup gde braniš zakon koji štiti kriminalni kartel mi je krajnje zanimljiv. Izvinjavam se na komentaru za šetnju, slažem se da je bilo neumesno.

 

A što se tiče razumevanja, ne znam kako drugačije da tumačim tvoje beskonačno kačenje primera iz Evrope gde su lični automobili zabranjeni ili ograničeni. Ja to razumem kao tvoju podršku tom principu. No, očito da učitavam i da ti nemaš ništa protiv ličnih automobila.

Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

 

Ne moras mnogo da teoretises kako ce to da izgleda u praksi, kad praksu imas sirom sveta gde stvar funkcionise upravo onako kako ja kritikujem. Car:go/uber/sta god jeste divlji taksi, a da li ce da te pokrade stelovanjem taksimetra ili ce unapred da ti kaze "mozemo da to odvezemo odavde gde ljudi beze zbog masovnog ubistva, ali to ce da te kosta cetiri puta vise od normalne tarife. press confirm" je realno nebitno. Kad vec "glasas novcanikom". Vera u trziste u ovom slucaju je maltene za no comment. U Srbiji gde svako vec decenijama radi sta hoce, gde je haos u svakoj oblasti sve veci i veci, a nikako da iskusimo blagodeti privatne inicijative (citaj kao: daj da ignorisem sve propise i visak stavim sebi u dzep i gradim imperiju).

 

Ti si čovek koji kada uvrti nešto u glavu, besmisleno je s njime diskutovati. U mnogim gradovima širom sveta uber/lyft/štagod nije ,,divlji taksi" jer je zakonski prihvaćen i regulisan, već sam ti navodio primere kada smo o ovome diskutovali. A i u Beogradu je bio zakonski ispravan limo servis dok taksisti nisu izlobirali kod Mihajlovićke da se zabrani. Može da opstane i da se reguliše i tradicionalna taksi usluga i ova nova ,,digitalna" i to je ono što treba da se uradi u Beogradu, primeri širom sveta već postoje, umesto da se izmišlja topla voda i povlađuje taksi kartelu.

 

Vera u novčanik i tržište je u ovom slučaju sasvim opravdana čak i u Srbiji, jer taksi nije nikakav essential service bez kog se ne može, i on ima prilično elastičnu potražnju. Ja koristim Car:GO ali mogu da živim i bez njega tj. da korišćenje (bilo Car:GOa, bilo taksija) svedem na onu minimalnu meru u kojoj mogu da tolerišem njihove marifetluke (tipa 5 puta godišnje kada negde žurim, npr. u bolnicu ili tako nešto, pa mi nije bitno da li sam platio vožnju 500 ili 1000 dinara). Kako su stvari krenule sa zabranom rada Car:GOa, razmišljam o tome da opet kupim automobil (akonto naše prethodne diskusije o tome da li servisi poput Car:GO-a izvlače ljude iz automobila ili prevoza: pa mene će ukidanje tih servisa vratiti u automobil). Već sam kupio trotinet što je drastično (oko 90%) redukovalo moje korišćenje Car:GO za odlazak na posao.

 

Ono što je za no comment je tvoje večito tvrdoglavo pomeranje stativa u diskusiji i izmišljanje onoga što nema (surge pricing u Car:GO-u). Tebi nije bitno kako stvari zaista jesu, u Beogradu, u ovom konkretnom slučaju, nego kako si ti iskontruisao u svojoj glavi da će možda biti na osnovu nekih tvojih principa šta se tebi sviđa a šta ne.

Link to comment

Zakon ne stiti nikakav kriminalni kartel, nego pravo drzave da regulise kako i pod kojim uslovima ce da se obavlja prevoz putnika. Drzava da regulise, kao i svaka druga, a ne Vuk Guberinic da odredjuje sta i kako moze, ili gde je rupa u zakonu. Onaj deo taksi usluge koji je kriminalan je ekvivalentan car:go po tome da misli da moze da radi sta hoce. I jedan i drugi problem drzava moze da resi, ali vidimo da eto ne zeli, jer je to zapravo sve jedan isti kriminalni kartel sa svojim unutrasnjim sukobima.

 

To sto ja radim nije nikakav legalizam, jer mi ne treba zakon o kojem cemo da filozofiramo, nego mi treba zakon koji ce da olaksa zivot. A to u ovom konkretnom slucaju znaci da mi se kvalitet zivota srozava kako koja dileja misli da moze da radi sta hoce, jer eto ima pravo, sloboda, trziste, inovacije, aplikacije, avioni i kamioni. Kad bih mogao fizicki da se odvojim od takvih to bi bilo ok, ali u praksi kad recimo sa aerodroma krenem busom, onda zavrsim u istoj guzvi kao i armija car:go ili kakvih vec automobila koji su mislili da imaju pravo, slobodu i da su inovativni. To su realni problemi svakog dana u Beogradu, realni problemi koje sam ziveo svakodnevno otprilike 15 godina i povremeno opet zivim i koji se ne resavaju sa car:go i slicnim "inovacijama", nego postaju jos gori. I koji nisu specificni za Beograd, nego globalni.

 

Drugi problem koji imam s tim je da se s tom inovacijom sve svodi na to da ubuduce svi kao bolidi budemo deo nekakve izmisljene gig ekonomije, a u stvari da se odreknemo svega na sta danas imamo pravo, jer nas je neko slagao da je jedini nacin da nesto postignemo da radimo kao konji 20 sati dnevno, a mi kao potpuni idioti to sve progutali. A ono sto ce se desiti je da cemo raditi kao konji dok ne umremo, ili dok nas ne zameni "self driving car" ili nesto ekvivalentno. Porez? Bezveze, manji porezi stimulisu inovacije. Socijalno zdravstvo? Nek se svako snadje kako zna i ume, sto bih ja placao nekom nesto, to ionako nije moj radnik on je mali preduzetnik. Penziono? Lapot je efikasniji. Tako da je bolje da to sve zavrsi u dzepu inovatora, da bi ubuduce mogao jos vise da inovatizuje. Fuck that shit.

Link to comment

Meni nije baš jasno zašto se uopšte i raspravlja o tome šta se teorijski može dogoditi za x godina i kako će se onda CarGo ponašati "kada bude preuzeo "monopol" - kao da je to uopšte izvesno, a i da jeste, ne vidim kakve veze ima, u tom slučaju bi prošli kao što taksisti prolaze sade i to je to. Hostove apokaliptične vizije o GSP-u koji se ukida da bi ga zamenio CarGo su nešto što je čak i za naprednu Srbiju pre, pre, pre, previše, jer tako nešto čak ni u teoriji ne bi moglo da funkcioniše.

 

Jednostavno je: CarGo je postao popularan zato što ljudi nisu bili zadovoljni postojećim mogućnostima prevoza: taksi je objektivno skup, mnogi imaju neprijatna iskustva sa vozačima, u nekim situacijama ih je praktično nemoguće dobiti (npr. kad pada kišica, što se meni poslednji put dogodilo kad sam pokušao da koristim ovaj vid prevoza); o GSP-u i zašto ljudi nisu zadovoljni njime ne vredi ni trošiti reči; voziti svoj auto po Beogradu je često poprilično mučno. CarGo se tu ispostavio kao dobro rešenje za jedan broj ljudi (koji mogu da ga priušte!) jer im omogućava da se mnogo praktičnije i efikasnije kreću po gradu. Da se sad CarGo ukine ili da se po ceni i usluzi potpuno izjednači sa taksijem, verujem da bi ogromna većina tih ljudi ponovo prešla na klasičan taksi ili uložila u vlastiti automobil, dok bi tek zanemarljiv broj njih umesto toga ponovo počeo da redovnije koristi GSP ili se opredeli za alternativne načine prevoza kao što je bicikl i slično (da im je to opcija, CarGo im ne bi ni trebao), tako da ne vidim kakvu bi opštu korist za društvo to donelo. 

Link to comment
9 minutes ago, Halvard said:

Meni nije baš jasno zašto se uopšte i raspravlja o tome šta se teorijski može dogoditi za x godina i kako će se onda CarGo ponašati "kada bude preuzeo "monopol" - kao da je to uopšte izvesno, a i da jeste, ne vidim kakve veze ima, u tom slučaju bi prošli kao što taksisti prolaze sade i to je to. Hostove apokaliptične vizije o GSP-u koji se ukida da bi ga zamenio CarGo su nešto što je čak i za naprednu Srbiju pre, pre, pre, previše, jer tako nešto čak ni u teoriji ne bi moglo da funkcioniše.

 

Jednostavno je: CarGo je postao popularan zato što ljudi nisu bili zadovoljni postojećim mogućnostima prevoza: taksi je objektivno skup, mnogi imaju neprijatna iskustva sa vozačima, u nekim situacijama ih je praktično nemoguće dobiti (npr. kad pada kišica, što se meni poslednji put dogodilo kad sam pokušao da koristim ovaj vid prevoza); o GSP-u i zašto ljudi nisu zadovoljni njime ne vredi ni trošiti reči; voziti svoj auto po Beogradu je često poprilično mučno. CarGo se tu ispostavio kao dobro rešenje za jedan broj ljudi (koji mogu da ga priušte!) jer im omogućava da se mnogo praktičnije i efikasnije kreću po gradu. Da se sad CarGo ukine ili da se po ceni i usluzi potpuno izjednači sa taksijem, verujem da bi ogromna većina tih ljudi ponovo prešla na klasičan taksi ili uložila u vlastiti automobil, dok bi tek zanemarljiv broj njih umesto toga ponovo počeo da redovnije koristi GSP ili se opredeli za alternativne načine prevoza kao što je bicikl i slično (da im je to opcija, CarGo im ne bi ni trebao), tako da ne vidim kakvu bi opštu korist za društvo to donelo. 

 

Hvala. To je to, ukratko sažeto, suština i suva istina, nema šta da se doda. Bilo šta drugo reći na ovu temu je suvišno. Halvard objasnio

Link to comment
1 hour ago, morgana said:

 

oprosti, jel ti stvarno vjerujes da su/ da ce taksisti biti zacetak normalizovanja duge radne satnice? ono, u srbiji? :D

jao, brt, gdje ti zivis, u kojem marketu kupujes leb i na kojoj pumpi sipas gorivo...

 

Nažalost duga radna satnica je normalizovana već duže vreme u Srbiji, ali bar u tom marketu ili pumpi radnici moraju biti prijavljeni, ono znaš penziono i socijalno, a to je u Car - go taksiju i drugim sličnim firmama misaona imenica. Upravo su jednu pekaru u kojoj kupujem hleb zatvorili pre nekog vremena na mesec dana jer su našli jednog neprijavljenog radnika.  A hleb im je inače lep, prodavci ljubazni ... zvuči poznato, zar ne? Pošto Car - go po sopstvenom priznanju ima hiljade takvih niko me neće ubediti da nekome nije doooobro plaćeno da bi se takva praksa tolerisala. 

Link to comment
2 minutes ago, Host said:

Osim sto to nigde nisam rekao. Ono sto sam rekao je da vlasti odgovara Car:go servis zato sto prikriva sistemske anomalije manjka vozila gradskog saobracaja i redovnih poslova. Problem prevoza ne treba da se resava povecanjem broja automobila nego povecanjem broja autobusa na ulicama.

 

Car:GO pokriva te anomalije za možda 5% ljudi. Nije to nikakav faktor u globalu kada se o tome priča. Zaboravljaš da 99,9% ljudi u ovoj zemlji nije bogato poput tebe pa da može svaki dan da se vozi Car:GOom :fantom: čak ni ja :fantom:

Link to comment
4 minutes ago, Host said:

Osim sto to nigde nisam rekao. Ono sto sam rekao je da vlasti odgovara Car:go servis zato sto prikriva sistemske anomalije manjka vozila gradskog saobracaja i redovnih poslova. Problem prevoza ne treba da se resava povecanjem broja automobila nego povecanjem broja autobusa na ulicama.

Upravo tako, međutim to košta i od gradskog prevoznika se ne može uzeti ćar, a od firme koja posluje nelegalno i to joj se toleriše može itekako. 

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

 

Znači tvoje rešenje je da po kiši idem do taxi stanice, koja može biti kilometar daleko, i gde najverovatnije neću zateći nikoga (jer ono malo taksista koji rade po kiši ne stoje po stanicama)? Odlično razmišljanje. Veoma tržišno. 

 

 

Ti si od onih što su ih ubedili da jedino Cargo ima aplikaciju? Šta je problem da pozoves npr. Yandex?

Link to comment
19 minutes ago, Halvard said:

Meni nije baš jasno zašto se uopšte i raspravlja o tome šta se teorijski može dogoditi za x godina i kako će se onda CarGo ponašati "kada bude preuzeo "monopol" - kao da je to uopšte izvesno, a i da jeste, ne vidim kakve veze ima, u tom slučaju bi prošli kao što taksisti prolaze sade i to je to. Hostove apokaliptične vizije o GSP-u koji se ukida da bi ga zamenio CarGo su nešto što je čak i za naprednu Srbiju pre, pre, pre, previše, jer tako nešto čak ni u teoriji ne bi moglo da funkcioniše.

 

Jednostavno je: CarGo je postao popularan zato što ljudi nisu bili zadovoljni postojećim mogućnostima prevoza: taksi je objektivno skup, mnogi imaju neprijatna iskustva sa vozačima, u nekim situacijama ih je praktično nemoguće dobiti (npr. kad pada kišica, što se meni poslednji put dogodilo kad sam pokušao da koristim ovaj vid prevoza); o GSP-u i zašto ljudi nisu zadovoljni njime ne vredi ni trošiti reči; voziti svoj auto po Beogradu je često poprilično mučno. CarGo se tu ispostavio kao dobro rešenje za jedan broj ljudi (koji mogu da ga priušte!) jer im omogućava da se mnogo praktičnije i efikasnije kreću po gradu. Da se sad CarGo ukine ili da se po ceni i usluzi potpuno izjednači sa taksijem, verujem da bi ogromna većina tih ljudi ponovo prešla na klasičan taksi ili uložila u vlastiti automobil, dok bi tek zanemarljiv broj njih umesto toga ponovo počeo da redovnije koristi GSP ili se opredeli za alternativne načine prevoza kao što je bicikl i slično (da im je to opcija, CarGo im ne bi ni trebao), tako da ne vidim kakvu bi opštu korist za društvo to donelo. 

Opšta korist za društvo bi bila da se pokaže kako masovno zapošljavanje na crno nije i neće biti moguće, a ovako uopšte ne sumnjam da takve ideje već postoje i za druge segmente. privrede. 

Opšta korist za Beograd bi bila kad bi se unapredio GSB, pa bi onda stvarno više ljudi koristilo autobuse. U tom slučaju bi bilo lakše i voziti se svojim automobilom kroz Beograd. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...