Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Quote

Iako su tada najavljivali da će nadvožnjak biti vrhunskog kvaliteta, on danas izgleda kao da ga je Vesić pravio.

Vesara etalon kvaliteta u celoj Srbiji, ne samo u bgd...

Link to comment

Kako sam sistematski oteran u SNS, što kaže Mitar.

 

 

Edit: https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=10&dd=20&nav_category=12&nav_id=1605975

 

Vesić, koji je povodom obeležavanja 75-ogodišnjice oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratuu, u ime Grada Beograda položio venac zajedno sa predsednikom gradske skupštine Nikolom Nikodijevićem i pomoćnikom gradonačelnika Andrejom Mladenovićem, najavio je da će u tom parku biti izgrađena mala muzička fontana, s koje će posetioci tokom određenog doba dana moći da čuju numere koje izvodi hor "Aleksandrov".

 

:violin:

Edited by napadaj
Link to comment
16 hours ago, hazard said:

 

 

Za bus: kao što reče @Блок_64, sada možeš i beskontaktnim Masterkardom da platiš kartu u vozilu, samo to onda košta 98 dinara (banka uzima proviziju od 9 dinara).

 

Što se tiče šverca - načelno se ja sve slažem sa tobom. No, i ako sam redovni platiša usluga GSPa, često se osećam kao da ne dobijam uslugu koju sam platio i da za jednu otkucanu kartu možda GSP treba da mi da još 2-3 vožnje s obzirom na užasni kvalitet koji isporučuju, naročito u poslednje 2-3 godine. Ne znam kako je u NS, da li je bolje. Ali GSP je postao totalna katastrofa.

Nemam beskontaktni Masterkard, a nekako mi i nije baš primamljiva ideja da bilo kakve kartice nosim dok se vozim autobusom. Džeparoša ima svuda, a u gužvi se krađa teže primeti. 

 GSP je bio katastrofa i pre 30 i  kusur godina kad sam još živeo u BG, ali je trebalo vremenom da se stvari poboljšaju, što se nije desilo. To je i jedan od razloga zašto nesposobna gradska vlast toleriše divlji taksi sve u stilu ''nemate hleba, jedite kolače''. Zato sad imamo situaciju da zbog nemogućeg prevoza neki daju petinu plate na prevoz, što je nedopustivo. Prvo što bi trebalo da se desi po meni je da se poveća broj vozača i autobusa. Vozači moraju biti stimulisani i mnogo bolje plaćeni. To je izuzetno težak i odgovoran posao. Takođe se mora poboljšati naplata. Metro je stvar na dugom štapu, tu već trebaju ogromne pare. 

Gradski prevoz u Novom Sadu je definitivno bolji i to kažu svi koji iz Beograda ovde dolaze. I ovde sad ima problema s manjkom polazaka zbog odlaska vozača u beli svet, ali se to još toliko ne oseća. Poslednjih godina je uvedeno više novih i korisnih linija, a i stanje voznog parka se vidno popravilo. 

Link to comment
17 hours ago, hazard said:

 

U pravu si, tekst iz kog sam vadio podatke za Beograd je bio pogrešan, tj. stavili su cenu druge za prvu i treće za drugu. Nisam hteo napamet da pričam, pa reko aj da nađem tačno, i naleteo na tekst sa greškom. Izvinjavam se. 65 je prva, 85 je druga, 130 treća. Dakle u Beogradu je prva tarifa skuplja 20%, a druga 29% nego u NS. Ostaje da je start 70% skuplji a čekanje 29% skuplje. Opet to je u svakom slučaju 2 do 3 puta veća razlika procentualno (za 1. i 2. tarifu i čekanje) nego što je razlika u platama u NS i BG.

 

Treću neću ni da razmatram je kao što kažeš za takve relacije se uglavnom pogađaš sa vozačem.

 

Koji su to troškovi koji su toliko veći u BG u odnosu na NS koji opravdavaju toliku razliku u ceni? Koliko dažbina plaća NS taksista a koliko BG taksista? I jedni i drugi su paušalci, tako da im se poreska osnovica računa na osnovu prosečne plate (u BG je to po opštini pa varira, ali u proseku će dakle platiti 11-12% više nego taksisti u NS), a koliko plaćaju dažbine gradu za taksi dozvolu i sl.? Verujem da benzin, održavanje kola i sl. košta manje više isto.

 

 

Nije baš isto. Deo razlike je sasvim očigledan - recimo meni kad dođem u BG kompjuter pokazuje 2 litra veću potrošnju nego kad vozim po Novim Sadu. Baš ovih dana dosta komuniciram s beogradskim kolegama, pa mi jedan koji vozi isti auto kao je reče da su mu nedavno za mali servis uzeli 2.500 dinara za ruke. Meni za istu stvar pre neki dan 1000. O većim intervencijama da ne pričamo. Delovi otkazuju mnogo brže, recimo meni pločice traju 35 - 40k, on je srećan kad istera 25, ja sam za istu kilometražu sahranio jedno kvačilo, a on dva i tako dalje. Na kraju balade posle nekoliko godina korišćenja naša kola su u daleko boljem stanju, pa se za neku lovu mogu i prodati, dok su njihova ubijena namrtvo i to niko normalan neće da kupi. 

Drugi deo se odnosi na činjenicu da je u prestonici dosta toga po pravilu skuplje, a to i taksista koji tu živi takođe plaća. Nije to samo kod nas. U Moskvi ti je sve skuplje nego u nekom Nižnjem Novgorodu, a u Parizu skoro sve više plaćaš nego recimo u Nantu. Baš iz tog Nanta je bio jedan Francuz kojeg sam pre par godina vozio za vreme EXIT - a. Došao čovek da se ovde zabavi, a inače je tamo taksista. Pitao sam ga kolike su tamo cene i reče mi da je kod njega u Nantu kilometar 2,5 evra, a u Parizu 4. Grad Svetlosti bato, hoćeš da budeš Parižanin, ok, ali to košta. 

Neko je čini mi se već pomenuo da  i u drugim gradovima na autobuskoj i železničkoj stanici taksisti traže više od redovne cene. To je tačno i zato je najbolje da se snabdete brojevima telefona poznatijih taksi firmi pa ih zovete. 

Morate se pomiriti sa činjenicom da je Beograd mnogo veći od bilo kog drugog grada u Srbiji što znači da bi standardna vožnja centar - periferija bila mnogo skuplja čak i u slučaju da je cena taksija potpuno ista. Recimo saobraćajni fakultet je izračunao da je prosečna taksi vožnja u Novom Sadu 3,2 km, što u parama izađe oko 275 dinara. Kod vas taj Car - go taksi koji je jeftiniji naplaćuje oko 300 dinara minimalnu cenu, što će reći da je i u tom slučaju većina vožnji skuplja. 

Edited by nesha taxista
Link to comment

izvini, ali ti ne znaš da voziš

 

kakva crna dva litra veća potrošnja, pa ne voziš tenk, ako ti je gužva problem, a ne znaš ulice, koristi gugl mape, uglavnom odrade posao

 

što se tiče pločica, po bg-u sam izguravao sa pločicama 70-80k bez problema, malo voziš k'o baba, ali je bar bezbednije

 

ovome što se žali na cene servica, reci da ode kod ivice, on će da mu naplati pošeno

 

ne moslim da je taksi u bg jeftin, a ni skup, problem je što je sve prateće očaj, od smrdljivih kola, mušterije su ovce, a dok je ovca biće i šišanja itd

 

meni je otac bio taksista od 1977 do smrti 2012 i slab sam na taksiste, ali bez obzira na to, sise su neviđene, a za tu reputaciju su sami krivi, onaj mali brj poštenih se utopi u masu lopovsku, pa se ni ne vide, više od 100 puta sam zaustavio taksi da izađem, pa brate nemoj meni da pumpaš itd

Link to comment

Drugar, na Gazeli sam se vukao pola sata, hoće li mi Gugl mapa dati krila da to sve preletim? Na više automobilskih foruma svi kad upoređujemo potrošnju uvek dolazimo do zaključka da je u BG mnogo veća nego u manjim mestima. 

Link to comment

vozim svuda, gužve su po temišvaru, bukureštu, sofiji, atini, budimpešti, kako god

 

po selima nema gužvi, ali lokalci voze 20 na sat, pa ti dođe slično

 

što se tiče gazele, uvek uporedim kakva je situacija pre nego što dođem tamo, često skrenem na most koji nam je u svojoj bezgraničnoj mudrosti izgradio đilas

 

nikada nisam upao ni u jednu jedinu taxi blokadu

 

činjenica je da je beograd živi kurac za vožnju i da je jedan od najgorih gradova u regionu i šire po vozačkoj nekulturi i idiotizmu, ali kad ga neko upoređuje sa novim sadom gde voze k'o pederi, pa u kurac baš

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...