Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Ja ne kapiram zašto taksista ne bi bilo 10 miliona ukoliko bi govna imala interes da to rade.
sedeli po taksi stanicama i chekali da se neshto desi? pod uslovom da nije kisha sneg utakmica? oh wait.

sent from bubamoto

Link to comment
Ja ne kapiram zašto taksista ne bi bilo 10 miliona ukoliko bi govna imala interes da to rade.
Pa to... A to da kao to smanjuje gužvu i opterećenje saobraćaja mi je ono "tanka".
Naime, pogledajte taksiste, oni i na takci stanicama guraju kola za 2 parking mesta da uštede...Ne bi se oni vozili prazni po gradu sigurno...
Nego to je ta priča, država ne radi svoj posao i to je to...
Prosto napraviš "stajališta" i to je taj kapacitet i ne daš im da se šire.
Lepo ih upozoriš na kapacitete i onda dozvoliš ko god hoće...
E al za to treba ozbiljna država...




... Shiit has hit the fan...

Link to comment
15 hours ago, harper said:

 

Limit broja taksista postoji u vecini normalnih velikih gradova na svetu i vrlo je uobicajena stvar. Napravi se saobracajna studija o optimalnom broju vozila u odnosu na potrebe stanovnistva i ne ide se preko toga iz nekoliko razloga, od kojih je vecina vezana za zastitu propisanog broja vozaca ali i putnika od nelojalne konkurencije, lakseg uredjenja i kontrole taksi sluzbe i izbegavanja dodatnog opterecenja saobracaja. Znace to ovi nasi Amerikanci bolje, taksi dozvole u Njujorku, na primer, se cesto bukvalno prenose s generacije na generaciju unutar iste porodice a cena iste je astronomska, kad i ako se uopste pojavi na trzistu.

 

Taksi usluga se popravlja i u Beogradu u odnosu na neke prethodne periode ali to ide tako sporo da ljudi skoro da i ne primecuju ako bas ne koriste taksi veoma cesto. Popravila bi se jos brze da ne postoji taksi kartel od nekoliko porodica koje vode citav taj posao i unapredjuju ga samo kad bas moraju. Ovo sto se dogadja s ovim e-servisima za prakticno licni prevoz putnika je samo nagovestaj na koji nacin ce se tehnoloski razvoj odraziti i na takvu vrstu sluzbi i nikakav taksi kartel, nikakvi strajkovi i blokiranja saobracaja da bi se iznudilo zaustavljanje tog razvoja nece uspeti. Mnoge profesije u usluznom sektoru su odavno postale ugrozene i ogranicene na neuporedivo manji broj ljudi koji pruzaju odredjene usluge pa ce se to isto desiti i taksistima. Ja sam u Grenoblu spavao, doruckovao, platio i otisao iz hotela a da nisam sreo nijednu jedinu zaposlenu osobu. To jeste delom bio sticaj okolnosti ali je delom i posledica drasticnog smanjivanja broja zaposlenih po drive-by lancima hotela jer za njima vise nema potrebe. Nestali su kazandzije, kujundzije, limari, sodadzije, nestace i taksisti u ovakvom obliku kakav imaju danas.

 

Najčešći (istinski) razlog za ograničavanje broja taksista, bilo gde u svetu, jeste želja postojećih taksista da se zaštite od konkurencije i povećaju svoje prihode. To je klasičan kartel, esnaf, i to rade i mnoge druge profesije u drugim zemljama u svetu (npr. lekari u Kanadi). To što je uobičajeno, ne znači da je dobro.

 

Njujork je poprilično loš primer, jer broj taksista nije značajno povećan još od 30tih godina 20. veka kada je uvedeno ograničenje. Tada je taksi medaljaon koštao $10 (u današnjem novcu oko $150). Tada je ograničenje postavljeno prilično visoko, pa je broj taksista (onih koji su inicijalno ušli u taj ograničen broj) je zapravo 30tih godina opao (mnogi su izračunali da im se zapravo ne isplati da plaćaju tih $10). Međutim, zato što je broj ostao vrlo sličan, dok se potražnja žestoko povećala od tada, danas medaljon košta stotine hiljada dolara (kratak istorijat ovde). Često vlasnici nisu sami taksisti, nego investitori koji ga taksistima iznajmljuju. 2014. npr su medaljoni dostigli u nekim transakcijama vrednost od milion dolara. To je sulud sistem, a nastavlja da postoji jer postoji klika koja od njega profitira. Pojava Ubera i Lifta je oborila cenu medaljona baš dosta (Uber i Lift u NYC btw ne rade na divlje već su legalni i regulisani) i dovela do još nekih preko potrebnih reformi u taksi sektoru.

 

Što se tiče usluge taksija u Beogradu, ja bih rekao da je do pojave Car:GO-a jedno 7-8 godine kvalitet usluge stagnirao (usluga jeste bolja u odnosu na neke prethodne periode, ali je napredak u nekom trenutku stao), ali je sada pojava konkurencije naterala taksiste da uvedu neke novine, poput pozivanja preko aplikacije, a čini mi se da sad i u dosta više taksija može da se plati karticom.

 

Za ovo ostalo se potpuno slažem, suludo je pokušavati da se stvari poput Car:GO-a zabrane, treba ih na odgovarujući način regulisati. Beogradski taksisti su, za razliku od većine ostatka profesija u Srbiji, bili privilegovani i zaštićeni, ali ne postoji zaista razloga da oni imaju neke specijalne privilegije koje nemaju, recimo, radnici u trafikama ili pekarama.

Link to comment
15 hours ago, renne said:

ali novosadski taksisti protestvuju protiv car:go konkurencije :hail:

čujem jutros na radiju da će se i niški pridružiti... :lolol:

a da od ponedeljka radikalizuju proteste.

 

okej je ograničiti broj taksi vozila.

okej je i dati min cenu prevoza po jedinici vremena ispod koje se ne ide.

ali je okej i bilo koje štrokavo i raspalo vozilo izbaciti iz voznog parka. ja sam i za to da se svi ofarbaju po bojama i standardizuju vozila ko u minhenu, recimo. pa ti pod tim uskovima karteliši do mile volje.

 

a jučerašnji nastup u kneza miloša i ono samopouzdanje će me naterati da instaliram CarGo aplikaciju.

 

inače se taksijem vozim bukvalno svaki radni dan.

Link to comment




a jučerašnji nastup u kneza miloša i ono samopouzdanje će me naterati da instaliram CarGo aplikaciju.
 
inače se taksijem vozim bukvalno svaki radni dan.
isto. praudli sins pre dve nedelje cammeo na poziv, 20% jeftinije. ne verujem da cu ikad vishe zvati unesreceni esnaf, mozda ako je za zivot. naravno, ako spusti cenu ispod ovih, rado cu se vratiti :dry:



sent from bubamoto

Link to comment

isto shto i kargo, samo utoliko jednostavnije shto super konspirativno ulazish samo u bele shkode rapid rolf.gif

 

i mozesh se naruchiti volja ti po telefonu volja ti po aplikaciji.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
On 6.10.2019. at 11:59, Venom said:

 

Pre neki dan je ponudio taksistima da voze za njegovo udruzenje. Kako to, ako on nije taksi? Hoce li platiti ljudima prekvalifikaciju?

 

Nije im ponudio da pređu u trenutni CarGo, nego prave "pravo" taksi udruženje

 

Quote

Kompanija CarGo formiraće u novembru udruženje koje će se zvati „novi taksi“, najavio je jutros ispred Vlade Srbije Vuk Guberinić, direktor ove kompanije nakon što je pred zgradu u Nemanjinoj 11 došao fijakerom. On je rekao da im se posle njihove najave od pre nekoliko dana da taksistima nude posao i platu od 150.000 dinara javilo stotinak taksista koji žele da rade.

 

deo su očigledno nekog rata uticajima

 

Quote

– Ministarka Zorana Mihajlović kaže da kršimo zakon, ali za to ne iznosi dokaze. Mi naš posao savesno obavljamo već četiri godine, naša aplikacija je jedinstvena i to je ono što smeta taksi kartelima – rekao je Guberinić, koji je nakon uvodnog obraćanja a pre nego što će mu novinari postaviti pitanja ušao u zgradu Vlade da preda kovertu namenjenu Zorani Mihajlović.

– Ministarki smo doneli na poklon jednu kovertu, ali ne onu na koju je navikla, već se u njoj nalazi Forbs magazin, i u njemu lista na kojoj se našao startap iz Srbije – CarGo. Ta lista je značajnija od svih ministarkinih Duing biznis lista – rekao je Vuk Guberinić.

 

Edited by Lezilebovich
Link to comment
hahahah genijalno, znaci sada ce sns degenerici da dovrse posao unistavanja Usca koji je zapocet sveopstim betoniranjem staza i proslavljen Marininim izdrkavanjem u MSU.
Ali pazi dad ovoga, on malo kontra priča...

Gradski urbanista demantuje Vesića: Anketa o Savskom mostu sledeće nedelje http://rs.n1info.com/Vesti/a533102/Anketa-o-Savskom-mostu-sledece-nedelje.html




... Shiit has hit the fan...

Link to comment
milutineeee
vrati seeee
sve ti je oprošteno
 
 
Meni je zaista jedan čovek rekao da je nivou razumevanja problematike.
Naravno da ne valja ni on, ali na nivou "problema" Milutin[emoji769] je daleko ispred...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
8 hours ago, gospa buba said:

isto shto i kargo, samo utoliko jednostavnije shto super konspirativno ulazish samo u bele shkode rapid rolf.gif

 

 

cammeo, zvuci kao porijeklom rijecki taksi. zasto se jos nije proculo da je ustaski? :D

 

https://cammeo.rs/sr

https://cammeo.hr/hr

 

secam se protesta zagrebackih taksista pre par godina kad je cammeo stigao u zagreb.

 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...