Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

3 minutes ago, goofs said:

Pa mislim da je proizvodnja papirne kese skuplja od plasticne, a i opet imas potrosnu robu za merenje, a realno moze se i bez toga.

 

Možda je skuplje, ali zdravije za životnu sredinu.

 

Link to comment

Jeste, svakako, samo kazem zbog cega kapitalisti ne razmisljaju da idu tim putem. Mada sam vidjao i to u inostranstvu, u Nemackoj npr, ako hoces da kupis kesu u prodavnici dobices papirnu, imas da biras velicinu i nosivost.

Link to comment
7 minutes ago, hazard said:

biorazgradive kese

Skoro sam gledao neke testove biorazgradivih kesa u UK, posle tri godine u različitim uslovima (zakopane, potopljene u vodu, i razapete na suncu), samo su se ove na suncu strunile u komadiće (manje više samo promenile oblik, ali se nisu razgradile), ove dve druge kategorije i dalje bez problema nose par kilograma bakaluka...

Link to comment

za zivi svet je to mikro i nano trunje daleko opasnije zato shto se bukvalno uvlachi u zive sisteme, negde su i ribe i biljke pune toga sitnog, a nerazgradjenog. shto je daleko gore od neke kese koja visi pa visi, to je pitanje kulture i estetike. a ovo sitno da se pokupi vishe ne moze, a da se podstakne ozbiljna razgradnja treba i ozbiljna hemija u zivoj sredini i to je opet novi krug ko zna chega...

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Skyhighatrist said:

Skoro sam gledao neke testove biorazgradivih kesa u UK, posle tri godine u različitim uslovima (zakopane, potopljene u vodu, i razapete na suncu), samo su se ove na suncu strunile u komadiće (manje više samo promenile oblik, ali se nisu razgradile), ove dve druge kategorije i dalje bez problema nose par kilograma bakaluka...

 

Moja majka spakovala neke stvari u kese, nije videla da su bio razgradive.

8 godina kasnije, kad sam izvadila iz ormana, u šakama mi se pretvorila u pahuljice 1x1cm. Ne znam koja je razlika da to ili cela kesa ode u vodu ili zemljište. 

Link to comment

 

 

 

 

Nešto se prisećam, svojevremeno su carovali cegeri, cegerčići, korpe i papirne kese za voće i povrće u par veličina...što nebismo ponovili gradivo? Lično vrtim desetak torbi i cegera u krug, ali merena roba ide isključivo u pvc.

 

 

Nije problem ceger, imam kolica za pijacu bez kojih ne mogu, toliko sam se navikla, imam i razne torbice i cegere, jer ne placam kese lopurdama u Maksiju iz principa (prvi put sam nosila sve u rukama). Ali ne mogu u torbi da nosim pomesan krimpir i paradajz, recimo. Izmuljace se ovaj nezni. Koliko ce sve samo da se prlja bez ekstra ambalaze.

 

Ranije su bili kantari, toga se secam, ali zivota pre tregerica uopste se ne secam. Pojma nemam kako smo ziveli tada i kako cu sada [emoji5] S jedne strane ih se gnusam, koristim minimalno, ali sa druge ne mogu bez njih. Kontroverzna licnost.

 

 

Drugo, kod nas nista nije regulisano, ni osnivnije stvari, a piljari nabavljaju sigurno ove sada tregerice najeftinije moguce koje postoje, uostalom one su bas slabasne. Hoce li imati adekvatnu zamenu koja ce im biti isplativa pre svega? Iskreno sumnjam.

 

 

 

Link to comment
40 minutes ago, gospa buba said:

za zivi svet je to mikro i nano trunje daleko opasnije zato shto se bukvalno uvlachi u zive sisteme, negde su i ribe i biljke pune toga sitnog, a nerazgradjenog. shto je daleko gore od neke kese koja visi pa visi, to je pitanje kulture i estetike. a ovo sitno da se pokupi vishe ne moze, a da se podstakne ozbiljna razgradnja treba i ozbiljna hemija u zivoj sredini i to je opet novi krug ko zna chega...

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

+1

Link to comment

Ja se sećam kada su meso po mesarama uvijali u papir. Koliko je to higijenski nemam pojma.

Takođe se sećam radnje na Slaviji koja je prodavala metražu, pa kad moja baba kupi štof na metar , prodavac otcepi pair sa kelema i tako uvije štof. 

 

 

Link to comment

Ja se isto slabo sećam pijace od pre 25 godina, ali mislim da su u igri bili fišeci od novinske hartije ili pak papira, u to stane kilo jabuka sigurno. 

Ili ti sa kantara direktno saspe u ceger, toga se sećam; prvo pazariš krompir, kupus, a paradajz na kraju.

Link to comment

iznenadio sam se kad sam čuo koliko je proizvodnja tekstila ekološki "prljava" rabota...

 

te razgradive kese bi valjda trebalo da se potpuno razgrade, valjda nije poenta u raspadanju na komadiće?

Link to comment

sve se pakovalo u fišeke od novinske hartije. naročito je bila na ceni borba, pa onda politika i ostali, zbog formata. 

 

prvo su se kupovali tvrdi artikli(krompir, jabuka, luk...), a na kraju sir, jaja i kajmak

 

ne sećam se kako se sir pakovao, a za kajmak se nosila posudica od kuće

 

Link to comment
iznenadio sam se kad sam čuo koliko je proizvodnja tekstila ekološki "prljava" rabota...

 

te razgradive kese bi valjda trebalo da se potpuno razgrade, valjda nije poenta u raspadanju na komadiće?

laboratorijski se mozda razgrade. ima chlanak, nadjem. svetske vode su bukvalno 'impregnirane' (nije dobra rech) nano djubretom plastike i lekova.

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment
20 minutes ago, gospa buba said:

laboratorijski se mozda razgrade. ima chlanak, nadjem. svetske vode su bukvalno 'impregnirane' (nije dobra rech) nano djubretom plastike i lekova.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Da ali koliko shvatam ta mikroplastika ne dolazi od ovih biorazgradivih kesa, već upravo onih nebiorazgradivih. Jer se plastika ne razgradi, samo se cepka na manje i manje komadiće.

 

Naravno znam da to što piše da je kesa biorazgradiva ne znači da stvarno jeste tj. pod svim uslovima i generalno sam skeptičan. Ali ako već moram da uzmem kesu, radije bi da bude ta bar teoretski biorazgradiva nego ona standardna.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...