Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

9 hours ago, hazard said:

 

Kakav bre ,,dnevni odmor", u kom veku žive ti ljudi?

 

Kad mi neko kaže ,,znaš kućni red je do 5" ja ga pogledam belo u fazonu ,,druže, odavno je prošla 1957."

 

Za pravljenje buke noću, OK, naravno, ali kakvo bre dremanje popodne i obaveza tišine popodne ili predveče, jesu li oni normalni?

sad, stvarno je prevaziđeno za kućni red od 2 do 5. to je bilo u vreme kada se radilo od 6 do 14 a kod mene u gepratovoj se poštovalo kao ostatak onog od pre rata. živelo je dosta starosedelaca kojima smo mi, dečurlija, pravili buku.

 

to, gde sam živeo u gepratovoj, je kvadrat od 4 zgrade unutar koga je dvorište. pošto su stare, stalno se vrše rekonstrukcije stanova. zaista smeta kada ti mesecima drndaju hiltiji, abrihteri, hoblerice za parket. stan iznad mog je rekonstruisan tri meseca. samo zarad dobrih komšijskih odnosa (a i zbog mogućnost boravka na selu) nisam zvao inspekciju. preduzimaču je bilo bitno da se radi kad god. trenutna buka zbog radova jeste prihvatljiva ali da imaš gradilište iznad glave.....

 

što se ove druge buke (ne graditeljske) tiče. u tom ambijentu je bilo zajebano. leto, svi otore prozore, posetese zbog vrućine odlažu za 8, 9, 10 sati i najobičniji govor, TV ili ne jako odvrnuti potenciometri deluju poput udara na sluh. pogotovo iza ponoći.

 

jasno, riba smrdi od glave i najnesnosnije u gepratovoj bio je zvuk sa onog splava ukotvljenog pored brankovog mosta. neka vesić krene od toga, ako sme i hoće.

 

dnevna i noćna tarifa kilovata je čisto ekonomska kategorija za EPS i ljudi to koriste. moje mašine rade noću, pitao sam komšije pored da li imsmeta. rekoše da ne.

 

 

Link to comment

O kakvim mašinama za veš se ovde radi :blink: Industrijskim?  Ili onaj biser Obod Cetinje od pre 35 godina, koji je odskakao pola metra pri centrifugi?

 

Ja imam mašinu staru 14 godina, koju ne čujem u sopstvenom stanu. U životu nisam čula te sprave iz drugih stanova, ni leti kada su otvoreni prozori, a redovno čujem kad se gleda tv do kasno, jerbo odzvanja po praznim ulicama.

 

 

 

Link to comment
10 hours ago, gospa buba said:

to ce biti manji problem. ovde vec dosta budala smatra da ima pravo da u po bela dana prodje kroz crveno ako proceni da to zasluzuje™. ja bih recimo poshla od toga.

 

Ali mozda taj sto izlece na crveno pregazi nekog od onih sto se deru i pustaju narodnjake do daske, kad bismo samo mogli nekako tu karmu da natempiramo :wicked:

 

Shalu (tj. wishfull thinking) na stranu, kod nas prosto ne postoji kultura zivljenja u urbanoj sredini i svest da se prostor deli s drugim ljudima, bila to zgrada, ulica, saobracaj...

Svako mlati kako mu dune, bez kazni se sigurno nista nece promeniti.

Secam se kako sam posle nekoliko godina izbivanja iz BG bila shokirana kako vozaci staju da propuste pesake, bas se pitam jel to neki spontani civilizacijski skok ili nesto drugo

Link to comment
48 minutes ago, Arkadija said:

O kakvim mašinama za veš se ovde radi :blink: Industrijskim?  Ili onaj biser Obod Cetinje od pre 35 godina, koji je odskakao pola metra pri centrifugi?

 

Ja imam mašinu staru 14 godina, koju ne čujem u sopstvenom stanu. U životu nisam čula te sprave iz drugih stanova, ni leti kada su otvoreni prozori, a redovno čujem kad se gleda tv do kasno, jerbo odzvanja po praznim ulicama.

 

 

 

mašine za sudove i veš. nekakvo glupo arhitektonsko rešenje je postavilo moju kuhinju i kupatilo uz komšijinu sobu. kroz taj zid prolaze i cevi. programiram ih na 6 ujutro, bar da grejanje odrade po nižoj tarifi.

Link to comment
31 minutes ago, djordje geprat said:

mašine za sudove i veš. nekakvo glupo arhitektonsko rešenje je postavilo moju kuhinju i kupatilo uz komšijinu sobu. kroz taj zid prolaze i cevi. programiram ih na 6 ujutro, bar da grejanje odrade po nižoj tarifi.

 

Niža tarifa je do 8, tako da imate fore :)

 

1 hour ago, djordje geprat said:

dnevna i noćna tarifa kilovata je čisto ekonomska kategorija za EPS i ljudi to koriste. moje mašine rade noću, pitao sam komšije pored da li imsmeta. rekoše da ne.

 

 

 

Nije to čisto ekonomska kategorija. Noćna tarifa postoji jer je jako teško potpuno gasiti i onda od nule paliti elektrane. EPSu (i bilo kom proizvođaču) je idealno da većina elektrana radi 24/7, mogu da imaju veću ili manju potrošnju, ali da ne padaju na nulu. Zbog toga postoji niža tarifa koja stimuliše prebacivanje određene potrošnje iz doba dana kada je potražnja za strujom inače velika u doba dana kada je potražnja za strujom inače mala. To je dobro za stabilnost elektromreže, i zakon koji bi zabranjivao uključivanje velikih potrošača (veš mašina itd.) noću bi bio loš za stabilnost elektromreže. Verujem da bi EPS prvi digao glas protiv toga. Inače, u Beogradu je noćna tarifa od ponoći do 8 ujutru, ali nije svuda u Srbiji tako. Negde počinje i u 10 uveče, pa traje do 6 ujutru, negde u 11, itd.

Link to comment

ekonomska za eps jer uključuje i ovo što si napisao. smanjuje vrhove potrošnje. znam iz iskustva da se dnevni pik u vreme sankcija i kasnije pomerio iz jutarnjih sati na termin popodnevnog uključivanja niže tarife. zato je ona i ukinuta.

 

Quote

To pomeranje niże tarife na ponoć je poseban bezobrazluk... 

nije frenk. to je pitanje tehničke politike EPS.. kao što napisah, gledaju se vrhovi opterećenja sistema. moguće je da je zbog različitog termina vršnog opterećenja i urađeno kako je hazard napisao. 

 

uostalom, postoji opcija jednotarifnog sistema pa svako može da izračuna šta mu se isplati.

Edited by djordje geprat
Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

sad, stvarno je prevaziđeno za kućni red od 2 do 5. to je bilo u vreme kada se radilo od 6 do 14 a kod mene u gepratovoj se poštovalo kao ostatak onog od pre rata. živelo je dosta starosedelaca kojima smo mi, dečurlija, pravili buku.

 

to, gde sam živeo u gepratovoj, je kvadrat od 4 zgrade unutar koga je dvorište. pošto su stare, stalno se vrše rekonstrukcije stanova. zaista smeta kada ti mesecima drndaju hiltiji, abrihteri, hoblerice za parket. stan iznad mog je rekonstruisan tri meseca. samo zarad dobrih komšijskih odnosa (a i zbog mogućnost boravka na selu) nisam zvao inspekciju. preduzimaču je bilo bitno da se radi kad god. trenutna buka zbog radova jeste prihvatljiva ali da imaš gradilište iznad glave.....

 

što se ove druge buke (ne graditeljske) tiče. u tom ambijentu je bilo zajebano. leto, svi otore prozore, posetese zbog vrućine odlažu za 8, 9, 10 sati i najobičniji govor, TV ili ne jako odvrnuti potenciometri deluju poput udara na sluh. pogotovo iza ponoći.

 

jasno, riba smrdi od glave i najnesnosnije u gepratovoj bio je zvuk sa onog splava ukotvljenog pored brankovog mosta. neka vesić krene od toga, ako sme i hoće.

 

Pa to. Mene nikad niko nije pitao za kućni red kada su mi iza dvorišta gradili naselje 2 godine od 7 do 7 svakog dana (i nedeljom), ali zato novouseljeni komšija koji mi sada visi iznad tog dvorišta zanoveta kada kosim travu neradnim danom u 2 popodne, ,,jer znaš kućni red je do 5". More mrš.

 

Standardno radno vreme (osim za ove u državnoj službi) je danas od pola 8 ili 9 do 4 ili 5, suludo je da kao ne sme da se radi nešto bučno po kući kada je većina ljudi na poslu. No opet, i ovo ,,novo vreme odmora" od 16 do 18 mi je nelogično, ako sam ceo dan na poslu sada će još neko i da mi zabranjuje da posle posla perem veš, usisavam, pomeram nameštaj ili šta već. I kao ne može od 4 do 6 ali zato može u 9 :huh: Pa logičnije je da drndam nešto u 5 popodne nego u 9, u 9 će možda već hteti da legne neko ko mora rano da ustaje, itd.

 

Takođe treba imati u vidu da su ranije (pre 50 god.) većina žena bile domaćice, pa su stigle da završe šta imaju od kućnih poslova tokom radnog vremena svojih muževa. To više nije slučaj, i kućni poslovi moraju da se rade posle posla i vikendom. OK je da se kaže ne možeš da drdnaš i praviš ne znam kakvu buku posle 10 uveče, sve ostalo je preterivanje.

 

Kućni red treba da bude individualan i u nadležnosti stambene zajednice i upravnika zgrade. Ako je zgrada stara, izolacija loša, raspored kuhinje i kupatila loš kao u vašem slučaju, sve se čuje, onda treba da postoji rigorozniji kućni red naravno. Ali ako zgrada ima dobru izolaciju i nikome se ne čuje veš mašina komšijina u spavaćoj sobi, onda nema potrebe da se tu nešto propisuje. Drugo je naravno za buku koja se emituje ,,u etar", to jeste nadležnost opštine ili grada.

Link to comment
5 minutes ago, djordje geprat said:

ekonomska za eps jer uključuje i ovo što si napisao. smanjuje vrhove potrošnje. znam iz iskustva da se dnevni pik u vreme sankcija i kasnije pomerio iz jutarnjih sati na termin popodnevnog uključivanja niže tarife. zato je ona i ukinuta.

 

nije frenk. to je pitanje tehničke politike EPS.. kao što napisah, gledaju se vrhovi opterećenja sistema. moguće je da je zbog različitog termina vršnog opterećenja i urađeno kako je hazard napisao. 

 

uostalom, postoji opcija jednotarifnog sistema pa svako može da izračuna šta mu se isplati.

 

Mislio sam da ste mislili da je čisto ekonomska u smislu prihoda i rashoda, nismo se razumeli.

 

Mislim da je u Beogradu noćna tarifa pomerena na ponoć u nekom trenutku jer je ovo grad koji dobrim delom živi noću, restorani i kafići rade do ponoći skoro svaki dan itd. Dakle potrošnje u večernjim satima već ima dosta, i potrebno je da se stimuliše njeno prebacivanje u još kasnije sate. U Surdulici verovatno nije tako i potrošnja već opada dosta u kasnim večernjim satima. Itd.

Link to comment

udruženi, razjasnismo:thumbsup:. a mnogi misle da je dvotarifni sistem u funkciji socijalne politike.

 

nego,da se vratimo na komunalnu buku. onu koja kida nerve. živeo sam neko vreme na ćošku pop lukine i kosančićevog venca. sa kafićem i motociklistima na skveru. mogu da zamislim patnju oih koji žive na 1. spratu i kafićem, restoranom, kockarnicom ........... u prizemlju.

Link to comment

@djordje geprat

Mogu i ja, mada mislim da je poslednjih godina to dosta regulisano. Uvedeni su propisi o buci, izolaciji, dolazi inspekcija da meri buku (ja sam ih video lično par puta u lokalima), naplaćuju se i kazne (žalili mi se vlasnici lokala), nekada (ranih 2000tih) su kafići radili standardno do 2 svaki dan, danas je to do 11 ili 12, muzika se gasi u 11. U Cetinjskoj, koja je jedan od centara noćnih izlazaka sada, muzika se gasi u 11 radnim danom i vikendom u 12, i to se poštuje.

 

Jednostavno život u centru ima svoje prednosti i mane. Buka, veliki broj ljudi u okolini, itd. spadaju u mane. Ne može da bude tiho kao u nekoj zabačenoj ulici na Zvezdari ili Voždovcu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...