Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

sta mislite o uvodjenju "congestion pricing" za centar grada? dobro radi u mnogim britanskim gradovima.
Mislim da bi prvo morala da se sagradi dobra infrastruktura (metro, prigradski vozovi, park-n-ride i kiss-n-ride parkinzi) koja bi ljudima pružila ozbiljnu alternativu za prevoz po gradu.
Link to comment
sta mislite o uvodjenju "congestion pricing" za centar grada?
Cini mi se da ovo Ljubljana ima..otom potom..da bi se ovo uvelo potrebno je ljudima dati kvalitetnu alternativu. Parkinge na obodu zona i brzo povezivanje oboda i centra. Ovaj sistem zona je dobar i njegovo sirenje ide do odredjene granice kada problem prerasta zone i ulazi u polje brzog javnog prevoza, koga jos nema tj tek treba da se gradi.edit: pretece me crveni laki metro :P Edited by beeva
Link to comment
Mislim da bi prvo morala da se sagradi dobra infrastruktura (metro, prigradski vozovi, park-n-ride i kiss-n-ride parkinzi) koja bi ljudima pružila ozbiljnu alternativu za prevoz po gradu.
to sam ja i napisala. medjutim, nisam sigurna da prvo mora alternativa, da ne moze da se paralelizuje ili uvede delimicno pre metroa. sve zavisi od tarifnog sistema. ako omogucis ljudima da plate povoljnu mesecnu ili godisnju cenu za ulazak u centar ako zaista moraju da se voze svaki dan (ili misle da moraju), a onda imas relativno skup jedan ulazak u spicu, to bi mozda smanjilo broj ljudi koji idu kolima u soping ili na kafu u 5 popodne. takodje, za kombije i kamione ne postoji alternativa, oni zaista moraju nekad da dodju i isporuce robu. ako uvedes tarife po kojima je vrlo skupo raditi to za vreme kad se ocekuje puno ljudi na ulici, a vrlo jeftino ili besplatno u 3 ujutru, mozda smanjis guzvu nastalu zbog toga sto kamion blokira traku. ovo moze da se resi i zakonima i policijom, ali iskustvo govori da je lakse uvesti novcane kazne koje grad namece i koje se mogu automatski primenjivati, nego cekati da policija nesto uradi.
Link to comment
U domove zdravlja ( prestonicke) dolazi cela Srbija jerBo samo tamo ima aparata koji funkcionishu.Prema tome, radi se o magarcima i budalama ,bolesnim, iz Zajecara,Prokuplja,Krushevca.
u domove zdravlja tesko da iko dolazi. mislis na Klinicki centar, VMA, Gradsku Bolnicu, KBC Dragisa Misovic ili KBC Bezanijska kosa? Koji od tih centara je u krugu dvojke?
Radi se o penzionerima iz cele Srbije koji moraju u Beograd u Nemanjinu da bi im lupilineke stambilje.Radi se o raznim sitnim poslovnim ljudima koji bi kao da posluju, al zatomoraju u beogradsku komoru ,narodnu banku ,ministrastva.
ne znam statistiku, ali zar zaista mislis da ova populacija ozbiljno ucestvuje u gradskoj guzvi?
I radi se tu josh o stotinu drugih stvari,ali si ti dete iz Beograda, drugi svetovi su ti stranipa zato tako i navodish moje bisere kao bisere.
otkud ti znas odakle sam ja i da li su mi i koliko drugi svetovi strani? sve i da ne govoris stalno da si iz zajecara, iz aviona se vidi da nisi iz beograda, pa ti to niko ne nabija na nos.
A za univerzitet sta da kazem. Zasto se neki fakulteti ne isele iz kruga dvojka.Zasto mora sve da bude kod Vuka i na Studentskom trgu?
koji fakulteti na primer? DIF, FDU, FON, FPN, Fakultet bezbednosti, Veterinarski, Farmaceutski, Poljoprivredni, Sumarski, Saobracajni, Uciteljski? Pricam samo o drzavnim fakultetima. Hoces i privatne da pominjem?
Moze bre da se studira i u Vranju na primer. Nego i to su relikviji iz starih vremenakada je Beograd bio centrala za sve slucajeve. Kada su dva pura dnevno sletali ujutruavioni iz Ljubljane i Zagreba da bi se u ministrarstvu za izvozne dozvole udaralistambilji za izvoz Krkinih i Plivinih proizvoda. Bez tog stambilja nix poso.
a ko bilo kome brani da studira u vranju? ili mislis da bi pored ozbiljnog univerziteta u nisu trebalo da postoji jedan i u vranju? je l znas mozda broj studenata iz vranja u beogradu?
osnovni krivac guzve u beogradu (da gledamo samo probleme koji nisu vezani za infrastrukturu i koji se mogu resiti "sutra") su kamioni i kombiji koji isporucuju robu prodavnicama i restoranima. ako se ne varam, u beogradu ne postoje pravila kad to sme da se radi ni koliko dugo sme kamion da stoji na sred ulice. evo na ovoj slici se vide bar dva. nije problem sto se oni voze, nego sto ce da stoje 2 sata pred pekarom u bulevaru.
nije osnovni, ali je jedan od bitnih. i vreme za isporuku jeste ograniceno, ali to niko ne jebe 2%. problem su i bahato parkiranje u v. stepe i na bulevaru. ali to su sve problemi koji se daju, uz nesto dobre volje i odlucnosti, resiti jako brzo. po mom misljenju, osnovni problem beograda je mali broj mostova i ogromna dnevna migracija preko save i dunava. problem je i zastarelo upravljanje saobracajem. Edited by Grunf
Link to comment

Samo za primer, Stockolm je premali grad koji je prevazisao svoje kapacitete. Krkljanac u gradu. Uvedose iz tog razloga a i iz ekoloskih (u autu uglavnom sedi jedan pa bolje autobusom gde vise ljudi stane jer se manje zagadjuje). Svaki ulazak u najgorem dobu (radno vreme) se placa. Prepolovili guzvu. No, ima tu jedan catch. Gradski saobracaj funkcionise fantasticno. Ima tabela (i na netu, i stampano, i na svakoj autobuskoj stanici) i tacno se zna u minut kada autobus dolazi.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
problem su i bahato parkiranje u v. stepe i na bulevaru. ali to su sve problemi koji se daju, uz nesto dobre volje i odlucnosti, resiti jako brzo.
Malopre je Djilas penio zbog toga u Bgd programu. Dokle god moraju da sacekaju 15min pre dizanja automobila, to je neresivo.Sto se isporuke tice, bas je simpaticno sto u podne dok setas Knez Mihajlovom, moras da se osvrsces da te nesto ne pregazi :rolleyes:
Link to comment
(trenutno štrajkuju sindikalci+veterani, ali je pakao uobičajen. i stvarno zastrašujuć. ali u srbiji je pitanje bezbednosti još uvek pitanje čiji je veći, ministrov ili generalov, i koliko imamo aviona a koliko municije...)
Ovo danas nikako nije uobicajen pakao.
Link to comment
osnovni krivac guzve u beogradu (da gledamo samo probleme koji nisu vezani za infrastrukturu i koji se mogu resiti "sutra") su kamioni i kombiji koji isporucuju robu prodavnicama i restoranima. ako se ne varam, u beogradu ne postoje pravila kad to sme da se radi ni koliko dugo sme kamion da stoji na sred ulice. evo na ovoj slici se vide bar dva. nije problem sto se oni voze, nego sto ce da stoje 2 sata pred pekarom u bulevaru.
Postoje pravila i ona kažu da se dostava robe prodajnim objektima kao i isporuka robe može vršiti do 7:00. Međutim, postoje specijalne dozvole koje jednostavno možeš da - kupiš! Košta puno pa ne verujem da ih iko od ovih koji parkiraju u sred bela dana kupuje, ali je neviđena glupost što se tako nešto uopšte može kupiti u ovom gradu. Krivac je saobraćajna policija zato što im to toleriše. Meni stvarno i dalje ne ide u glavu kako je moguće da u tri ultraprohodne beogradske ulice godinama jedna traka bude zauzeta za parkiranje i da to ne može da se reši. Pa visila bi mi brigada policije tamo danima dok se bagra ne odvikne!Evo danas, sat vremena vozim 6 kilometara. Na početku Sarajevske i Savske ludilo! To najalo sa svih strana, ni da mrdne. Pandurska stanica 30 metara odatle. Aj dobro, razmišljam, ludilo je u celom gradu, moguće da baš nema niko za ovu raskrsnicu, mada je ona skoro uvek problematična. Đavola, na Starom sajmištu dvojica nešto mašu iako nema potrebe za njima, tu stvarno nije bila gužva kao što ugalvnom nikada i nije. Bul. Mihajla Pupina ispred SIVa stoji pandurčina, podbočio se i bleji u kolonu! :rant: Nego, ovaj laki metro, hoće li on na svojim nadzemnim trasama biti u nivou sa postojećim saobraćajem, odnosno, hoće li morati da staje na raskrsnicama dok giba uz Bulevar npr? Ako je odgovor da ja više nemam dilemu laki ili teški.
Link to comment
u domove zdravlja tesko da iko dolazi. mislis na Klinicki centar, VMA, Gradsku Bolnicu, KBC Dragisa Misovic ili KBC Bezanijska kosa? Koji od tih centara je u krugu dvojke?ne znam statistiku, ali zar zaista mislis da ova populacija ozbiljno ucestvuje u gradskoj guzvi?otkud ti znas odakle sam ja i da li su mi i koliko drugi svetovi strani? sve i da ne govoris stalno da si iz zajecara, iz aviona se vidi da nisi iz beograda, pa ti to niko ne nabija na nos.koji fakulteti na primer? DIF, FDU, FON, FPN, Fakultet bezbednosti, Veterinarski, Farmaceutski, Poljoprivredni, Sumarski, Saobracajni, Uciteljski? Pricam samo o drzavnim fakultetima. Hoces i privatne da pominjem?a ko bilo kome brani da studira u vranju? ili mislis da bi pored ozbiljnog univerziteta u nisu trebalo da postoji jedan i u vranju? je l znas mozda broj studenata iz vranja u beogradu?
Ja ovde govorim o nekoliko desetina hiljada ljudi koji su prinudjeni da putuju autobosimasvakog jutra u Beograd.Videla sam to, cesto i ja putujem tim autobusima iz Zajecarau Beograd.Da li dolaze u Nemanjinu zbog socijale i penzija ili u Klinicki centar zbog nekih aparata,to ovde uopste nije vazno.Ili u neka ministarstva u samom centru grada to ovde ne igranikakvu ulogu.Ali dolaze jer nemaju kud.Tako je zacrtano,tako bilo,tako ostalo.Sta i kako i kome se ja pricinjavam cak i iz aviJona, to je ovde totalno nevazno.Nisam mislila da se u Vrnjackoj Banji osniva Univerzitet nego mi je samo palo na pametda bi BU mozda mogao malo da preustroji i to tako da se na primer tehnologija studira u recimoLoznici.Slucajno mi ovo pade na um.Ili teologija i filosofija u Krusevcu. Arheologija u Zajecaru. Shumarski i poljoprivredni mozdana Kopaoniku ili Valjevu. Da neki Ustavni Sud bude u Nishu, da privredna komora bude u recimoSmederevu. Govorim ovo ovde samo iz iskustva drzave u kojoj zivim. Edited by Teja
Link to comment
Nisam mislila da se u Vrnjackoj Banji osniva Univerzitet nego mi je samo palo na pametda bi BU mozda mogao malo da preustroji i to tako da se na primer tehnologija studira u recimoLoznici.Slucajno mi ovo pade na um.Ili teologija i filosofija u Krusevcu. Arheologija u Zajecaru. Shumarski i poljoprivredni mozdana Kopaoniku ili Valjevu.
Pa vise smisla ima Univerzitet u Vrnjackoj Banji nego razgradnja Beogradskog univerziteta. Tehnologija ionako svake godine ima visak slobodnih mesta, ako je izmestimo u Loznicu, ko ce da studira tamo? Sad ce neko reci "ako nisi spreman da zbog sticanja znanja ides da zivis u Loznicu, onda studiraj nesto drugo". Ali to bi bilo obicno teranje inata, city amenity je sasvim legitiman faktor u odlucivanju gde i sta studirati. Pa nece ni svaki profesor da se seli u Loznicu nego ce da krene da radi nesto privatno u Bgd. Decentralizacija obrazovnog sistema je pozeljna, ali to bi trajalo jako dugo i trebalo bi da se bazira upravo na malim usko specijalizovanim univerzitetima u manjim gradovima koji ce prvo da privuku one najbolje i najzainteresovanije iz te oblasti iz podrucja regije, a onda ce, sa sticanjem reputacije, pristizati i studenti iz cele zemlje. Moguce je cak da u postojecem sistemu ima vise sansi da tako nesto napravi neki privatni univerzitet.
Link to comment
Ili teologija i filosofija u Krusevcu. Arheologija u Zajecaru. Shumarski i poljoprivredni mozdana Kopaoniku ili Valjevu. Da neki Ustavni Sud bude u Nishu, da privredna komora bude u recimoSmederevu. Govorim ovo ovde samo iz iskustva drzave u kojoj zivim.
Nije ovo sasvim nelogicno. I ovde se fakulteti rasporedjuju malo naokolo da ne bude bas usred krkljanca. U centru postoji samo par fakulteta. Evo skoro su pedagoski fakultet preselili malo izvan gde nema toliko guzve. Neke fakultete imaju negde u blizini odgovarajucih preduzeca gde stundenti lakse odradjuju praksu. Sto da studira sumarstvo usred Beograda kad lepo moze logicnije i prakticnije tamo gde su sume. Dalje, potpuno je bezglava ta centralizacija. Da ljudi ne mogu neke osnovne stvari da urade u svom gradu. Kuku, da nekome ovde to ispricas pa da tine veruje. A da ne pricamo da se masa stvari sredi preko telefona. Meni kad treba izvod iz maticne knjige rodjenih ja ili pozovem ili narucim preko neta. Stigne za dva dana. I nista ne kosta. A kod nas se tamo guraju po opstinama sve sa taxenim markama. A sto se zdravstva tice to mora da je u pitanju neka o-ho-ho operacija koja ne moze da se uradi u nekom gradicu pa ljude salju u veci. I to bez silnog cekanja i frke. Dobijes vreme, dodjes i prime te.
Link to comment
Pa vise smisla ima Univerzitet u Vrnjackoj Banji nego razgradnja Beogradskog univerziteta. Tehnologija ionako svake godine ima visak slobodnih mesta, ako je izmestimo u Loznicu, ko ce da studira tamo? Sad ce neko reci "ako nisi spreman da zbog sticanja znanja ides da zivis u Loznicu, onda studiraj nesto drugo". Ali to bi bilo obicno teranje inata, city amenity je sasvim legitiman faktor u odlucivanju gde i sta studirati. Pa nece ni svaki profesor da se seli u Loznicu nego ce da krene da radi nesto privatno u Bgd. Decentralizacija obrazovnog sistema je pozeljna, ali to bi trajalo jako dugo i trebalo bi da se bazira upravo na malim usko specijalizovanim univerzitetima u manjim gradovima koji ce prvo da privuku one najbolje i najzainteresovanije iz te oblasti iz podrucja regije, a onda ce, sa sticanjem reputacije, pristizati i studenti iz cele zemlje. Moguce je cak da u postojecem sistemu ima vise sansi da tako nesto napravi neki privatni univerzitet.
Ovde se mladi raznizu po citavoj zemlji da bi studirali ono sto vole. Nego kod nas se femkaju i mnogi ni ne studiraju ono sto vole nego tek da se po tradiciji zovu studenti. Svi zivi studiraju nesto i palamude. Kao da ce kapa sa glave da im padne. To sto kod nas svi dizu nos i mnogo su fini nece od zemlje nikada napraviti ravnopravnost svih regiona. Pogresno se kod nas razmislja pa zato i vidimo kako je. Nazalost.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...