Jump to content

Floorball

Alphons

Recommended Posts

Ovako, započinjem ovaj topić ovde pre svega da bih upoznao pppopulaciju ovog foruma sa ovim sjajnim, a potpuno hobističkim sportom koji je u eskpanzijiTM kod nas. Možda se i nekome svidi pa odluči da proba da igra.Šta je floorball?Floorball bih definisao kao hokej light. Igra je prilični slična hokeju - 5 igrača (2 beka, centar i 2 krila) i golman, 2 gola, štapovi slični hokejaškim, pozicije slične hokeju, kao i taktika, donekle.Light jer se igra u sali, u patikama i bez zaštitne opreme, sa jako malo kontakta. Dozvoljeno je guranje grudima i ramenima, i to sve umereno.naravno da body-checkova nema. I palica i loptica su takodje jako lagane - loptica je rupičasta, šuplja i teži dvadesetak grama.Igra se 3x20 minuta.Floorball je jako dinamičan, timski sport. Sjajan je za sticanje kondicije, čak se koristi kao deo kondicionih priprema u drugim sportovima. Slično hokeju, igrač ne provodi na terenu više od 2, 3 minuta ali je tih nekoliko minuta zaista umarajuće.Inače, floorball je najpopularniji na severu evrope, gde je i nastao početkom osamdesetih. U finskoj i švedskoj čak postoje i profesionalne lige, i u tim zemljama ima po nekoliko desetina hiljada registrovanih igrača. Floorball je takodje poznat i kao innebandy, salibandy ili innehockey.Floorball u Srbiji se trenutno igra samo u Beogradu, iako ima nekih ideja da se osnuju klubovi u Novom Sadu, Kraljevu i Subotici.Trenutno postoji 5 klubova, što je prilično veliki skok ako se uzme u obzir da je pre 2 godine bilo samo 3 kluba.za 2 nedelje kreće nova sezone, treća po redu.Utakmice se održavaju u BASKovoj sali pored hipodroma, zapravo pored hotela prestige.Zvanični sajt našeg saveza je www.floorball.org.rs. Floorball na Wikipedijii za kraj, jedan klip sa jubitoua :ako bilo ko ima bilo kakva pitanja rado ću mu odgovoriti i ovde i na PM ;)

• 4 months later...

mislim da to ima veze i sa naslovom vesti :Dali, u pravu si, ovaj sport prilično brzo napreduje.ja sam se uključio početkom prve sezone ovog sporta kod nas, to je bila zima-prolece 2007/2008. Tada su bila 3 tima, igralo se 5 na 5, timovi su imali jedva po 2 (takve) postave, dakle obicno oko 6, 7 igraca i golman. Igralo se u sali neke gimnazije u mirijevu, ne znam koja je tacno.sada se igra u sali koja je propisane velicine, sa pravom ogradom za florbol. igra se 5+1, kao i svuda u svetu. u ligi učestvuju 4* ekipe, gde svaka ima najmanje po 2 postave, neke imaju i rezervne golmane. sve ekipe treniraju individualno, radi se na taktikama, uvezbavaju situacije (poweplay i penalty kill). znam da zvuci prilicno obicno i normalno, ali svaka cast momcima koji vode celu pricu jer su uspeli da prilicno brzo dovedu sport na jedan reprezentativan nivo, gde prosto pozelis da odvučeš ljude da gledaju utakmice. napredak koji je napravljen za samo 2 godine (mislim i na napredak u igri i u organizaciji) su za poštovanje.* znam da u prvom postu piše 5 ekipa - takvi su tada bili planovi, medjutim ipak nije doslo do formiranja te pete ekipe.

• Create New...