Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 9.6.2018. at 15:05, Marvin (Paranoid Android) said:

The Vietnam War

 

The_Vietnam_War_(TV_series)_title_card.j

Ne mogu nahvaliti ovo dovoljno. I dalje sam razvaljen kakvo sam remek delo odgledao.

Okej, svakako je pomoglo što me tematika uvek zanimala, dosta sam i znao o istorijatu konfilkta i pre dokumentarca, ali čak i stvari koje sam znao je bilo uživanje gledati i slušati kroz ovaj format. 10 epizoda, i to muških, od po sat vremena, a nekoliko bome i dva sata. Ne da nije bilo smorljivo toliko slušati u kontinuitetu od 7-10 dana, već nakon svake odgledane epizode dođe čoveku žao što je već kraj, hoće da načne još jednu i onda shvati da ipak ne treba jer em bi bilo prekasno em baš ne može ljudska pažnja da održi 4 sata toliko nagruvanih informacija. Ne, ovo nije nešto za bindžovanje, ovakvo delo treba fromrespectovati deo po deo sa dužnom pažnjom. U 16-17 sati materijala pomisli čovek "dobro, biće sigurno i nekih dosadnijih delova", ne, nema ih. Čak i stvari koje su nižeg tempa, i možda mogu biti opisane kao sporedne su prezentovane dovoljno dobro da drže pažnju.

Sve u ovome je predobro. Format, režija, odabir arhivskog materijala, odabir materijala i fotografija koje prate naraciju, veterani sa obe strane koji su pričali u kameru, teme o kojima im je rečeno da govore, pisani tekst, narator, dati uvod i objašenjenje kontekst, rešenost da se ni u čemu ne brza, suva predanost faktografiji, i na kraju da podvuče sve - jebeno dobar soundtrack.

Ne verujem da neko može da napravi bolji dokumentarac. Ovo jednostavno nema slabu tačku, nigde.


 

 

e sad odmah na Ken Burns Baseball dokumentarac... :P 

Link to comment
Quote

America’s involvement in Vietnam began in secrecy.

It ended in failure thirty years later.

It was begun in good faith by decent people out of fateful misunderstanding, American overconfidence, and Cold War miscalculation.

And it was prolonged because it seemed easier to muddle through than admit that it had been caused by tragic decisions made by five American presidents.

 

:rolleyes:

Link to comment

@Marvin (Paranoid Android)

 

Ja sam takodje dozirao i razvlacio, a neke od epizoda ili delova epizoda gledao ponovo. Toliko sam trabunjao u drustvu i na poslu, da su posle izvesnog vremena ljudi poceli da prevrcu ocima na pomen Vijetnama. I kad sam zavrsio zadnju epizodu, spremio klinca i ostale sitne obaveze pre kreveta, a onda se strovalio na kauc i kresnuo TV i skontao da pocinje film koji je pre 10tak godina bio u selekciji Oskara, Frost/Nixon. Bez zelje da poredim igrani film o intervjuu, ali jednostavno tako mi je legao posle svega.

Link to comment
4 hours ago, John Coltrane said:

@Marvin (Paranoid Android)

skontao da pocinje film koji je pre 10tak godina bio u selekciji Oskara, Frost/Nixon. Bez zelje da poredim igrani film o intervjuu, ali jednostavno tako mi je legao posle svega.

Isto!

Samo sto je meni uletio negdje na polovini, jer sam ja gledao dok je Isla premijera na PBS.    

 

@Marvin (Paranoid Android)

 ima i dobar soundtrack sa 38 pjesama

Link to comment

Ponukan ovim, odgledah ponovo "Fog of War" sa McNamarom. Ni sad, kao ni prvi put kad sam ga gledao, nisam siguran sta da mislim o njemu. Jasno je da je po objektivnim kriterijima ratni zlocinac, ali nekako mi ga je I zhao. 

Link to comment

Včeraj premierno v okviru  programa "3rd NSK State Folk Art Biennale – Retropolis" v Trbovljah. Dokumentarni film za ljubitelje skupine Laibach, priporočam!

Link to comment
  • 3 weeks later...

Filmovi sa ovogodišnjeg Beldocsa sitgli u naše malo misto, večeras gledao film o Valdhajmu, sledeća dve projekcije su idelano uklopili u vreme dva polufinala ali biće još projekcija tokom leta. Prekosutra će biti Doći će žuti ljudi sa istoka i piće vodu sa Morave, naslov obećava.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 21.7.2018. at 11:21, Majo said:

Finding Vivian Maier - vrlo, vrlo zanimljiv zivot i licnost Vivian kroz puzzle fantasticnih fotografija, sacuvanih priznanica i intervjua. Odlican dokumentarac.

vivian-maier.jpg

Odlican film! Gledao sam ga prosle godine i takodje preporucujem1

Link to comment

To je takoreći klasika, tj komercijala :D Svakako fenomenalan, uživao sam.

Počeo sam da gledam na netflixu serijal Dirty money. Prva epizoda posvećena je VW i epizodi sa priznavanjem ugradnje softvera za lažno prikazivanje nivoa štetnosti izduvnih gasova odnosno smanjivanje realnih brojki. Odličan doc, po malo neverovatan da to radi jedna firma te magnitude, kao i dokle su išli i koliko su se pravili ludi i naivni svaljivavši jedni na druge krivicu iako postoje zapisi, mailovi u kojima se jasno priča o mućki. Sve u svemu, ako budem vozio VW do kraja života, ubite me. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...