Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pričao sam sada sa direktorkom i ništa je nisam razumeo. Oni pare da vrete nemaju to je jasno. Upućivaće ljude na grad. Nije mi samo jasno da li je Verbić nešto izlupetao ili grad nije uskladio ekonomsku cenu sa promenama. Tu ima nešto i oko želje da grad zezne vrtiće ali mi je to ostalo nejasno.

 

Inače, ja dajem oko 9000 dinara da mi neko čuva dete pola dana u zgradi sa grejanjem. Za to dobije i dva ili tri obroka, papir da crta i slično. Meni je to potpuno prihvatljiva cena. 

Link to comment

Vidi, jeste činjenica da ne može da se nađe jeftinija varijanta za takav paket ukoliko nemaš baka servis.

 

Opet, i to je puno ako si na granici primanja za nekadašnje osnove za regresiranje.

 

Najvažnije: nije po zakonu. I šta sada? Da relativizujemo zato što se zakon krši na štetu građana ili zato što nema jeftinije?

Link to comment

Googlah malo i nadjoh vest sa pocetka prosle godine:

 

Najveći broj roditelja će za celodnevno čuvanje dece do pet i po godina izdvajati 4.300 dinara mesečno.

Jednoglasnom odlukom Gradskog veća prihvaćen je Predlog rešenja o utvrđivanju ekonomske cene usluga Predškolske ustanove „Pčelica“ Niš i izmena regresne skale po kojoj se određuje iznos koji roditelji plaćaju za boravak svoje dece u niškim vrtićima.

O tome će odlučivati odbornici Skupštine grada na narednoj sednici.

Kako je članovima Gradskog veća obrazložio direktor Predškolske ustanove „Pčelica“ Zoran Jonić, ekonomska cena, koja se nije menjala od 2010. godine, kada je iznosila 12.500 dinara, trebalo bi da iznosi 15.526 dinara.    Izvor

 

Ako je ovo jos na snazi, a mislim da ovih 4300 i dalje vaze (provericu sestra moje bolje polovice ima dete u vrticu) i ako sam dobro razumeo onaj citat zakona, ovo je svakako vise od 20% ekonomske cene.

Nije tako drasticno kao u Taletovom slucaju, ali nije ni zanemarljivo za porodice kojima bas i ne cvetaju finansijske ruze.

Inace, draga mi rece da je na prosloj uplatnici koju je njena sestra dobila iznos bio umanjen za oko 1000 dinara (bez obrazlozenja, pa ne zna da li je greska), sto bi moglo da odgovara svodjenju na 20%.

Provericu kad je budem video.

Edited by Nesh
Link to comment

Vidi, jeste činjenica da ne može da se nađe jeftinija varijanta za takav paket ukoliko nemaš baka servis.

 

Opet, i to je puno ako si na granici primanja za nekadašnje osnove za regresiranje.

 

Najvažnije: nije po zakonu. I šta sada? Da relativizujemo zato što se zakon krši na štetu građana ili zato što nema jeftinije?

Ma sve što nije po zakonu je pogrešno, ne sporim to.

koliko sam skapirao, problem je što nisu formalno uracunali sve troškove koje imaju u tu cenu- kapitalno održavanje zgrada i slično.

I to će morati d plate. Ali kad naprave pravu cenu tih 9,7k će opet biti povoljno i zato se ja ne osećam opljačkan

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Link to comment

Počni da obuvaš udobne cipele.

Eh, odakle?

Ma sve što nije po zakonu je pogrešno, ne sporim to.

koliko sam skapirao, problem je što nisu formalno uracunali sve troškove koje imaju u tu cenu- kapitalno održavanje zgrada i slično.

I to će morati d plate. Ali kad naprave pravu cenu tih 9,7k će opet biti povoljno i zato se ja ne osećam opljačkan

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Ne znam, zgodno (po aktere suprotne strane) su izbegli da poštuju zakon. Svega ne bi ni bilo da onaj lik nije počeo da čačka, nama bi bilo "super" jer je jeftino. E, sada, kada je evidentno da je pljačke bilo (a taj knjigovodstveni višak se negde video)...

 

edit:... ide priča da "para nema", nije utvrđena ekonomska cena (a kažu da to nije isto što i cena usluge) i ostalo.

 

Za to vreme se brdo para razlilo na razne strane (SC Milan Gale Muškatirović na primer) ili ovo:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.426196264059620.107987.128033937209189&type=3

 

A u vrtiću bube.

Edited by Tale
Link to comment

Ima još jedna stvar koju sam čuo. Ako se utvrdi da je cena 5,300 bila jedina zakonita i da su sve subvencije nezakonite, postoje i neka tumačenja da će onda svi oni koji su plaćali manje od te cene (minimalna mesečna cena koja se plaćala sa svim popustima je bila 1300 dinara) morati da doplate uslugu...

Link to comment

Kako to misliš? Za osnovicu se mora uzeti cena usluge koja je iskazana na računu. Od te osnovice je roditelj plaćao učešće (nezakonito). Na taj iznos je odobravano regresiranje.

 

Ukoliko dođe do ovoga što si napisao može da se desi samo prebijanje po karticama što znači da su zadržavali avans a nisu ga prijavljivali (iskazivali na računu).

 

Tek je to žešći prekršaj, a ima osnova i za zaračunavanje zakonske zatezne kamate.

Link to comment

Ima još jedna stvar koju sam čuo. Ako se utvrdi da je cena 5,300 bila jedina zakonita i da su sve subvencije nezakonite, postoje i neka tumačenja da će onda svi oni koji su plaćali manje od te cene (minimalna mesečna cena koja se plaćala sa svim popustima je bila 1300 dinara) morati da doplate uslugu...

pa ako nama koji smo (navodno, vishestruko) preplatili nece da vrate, ona ni njima ne mogu da traze novac naknadno. mislim, realni izlaz iz tog cirkusa (ukoliko uopshte cirkus postoji, poshto ne sumnjam da umeju da se snadju, pravno) je pojeo vuk magarca. spektar placanja je ishao od 2 hiljade i neshto sitnine, zavisno od stanja samohranosti, siromashnosti i broja brace i sestara u ustanovi, pa do 9k6 za bogatashe (koji su bili svi kojima kucni prihod prelazi 67 hiljada mesechno, bar je tako bilo). nachi ako reshe njima da traze, nama moraju da vrate, automatski i bez dogovaranja, direktno na rachun, da se obradujem <_<)

 

200k od beograda na vodi bih pozdravila kao dobru priliku za investiciju. ali to nece biti ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

Upravo tako. Niko ne može da spreči ljude da tuže vrtić i grad da im vrati pare, ali se, očigledno, razmišlja i u suprotnom smeru...

 

A šta bi na sve rekao kao pravnik?

dakle, prvo pretnje, posle pravnik. zna se kako se to radi -_-

 

pashce neko zastarevanje, obostrano, i to bi bilo to ^_^

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...