Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Naravno da je ok da jedinica lokalne samouprave propisuje šta je prekršaj. Ipak ne živimo u baš toliko centralizovanoj državi.

 

gde može da se nađe odluka skupštine grada?

Edited by pacey defender
Link to comment

Kad vec maltretiram(o) pravnike: zasto i za koji se licna karta placa?

Zar nije obaveza drzave da je izda gradjaninu?

Ono, gradjanin placa i ovako i onako, ali jbg.

 

pa jeste obaveza drzave da ti je izda ali je i tvoja obaveza da platis. to je vrsta parafiskalnog nameta (stručna definicija: "uzimanje para od naroda ali i od stranaca")

samo sto postoje formalno ustanovljeni parafiskalni nameti (takse...), a ovo je formulisano da podseca na neku protivcinidbu a ne klasican namet ("troškovi tehničke izrade lične karte") pa se onda verovatno najpogodnije moze nazvati paraparafiskalitetom.

Link to comment

pa jeste obaveza drzave da ti je izda ali je i tvoja obaveza da platis. to je vrsta parafiskalnog nameta (stručna definicija: "uzimanje para od naroda ali i od stranaca")

samo sto postoje formalno ustanovljeni parafiskalni nameti (takse...), a ovo je formulisano da podseca na neku protivcinidbu a ne klasican namet ("troškovi tehničke izrade lične karte") pa se onda verovatno najpogodnije moze nazvati paraparafiskalitetom.

Bice da si u pravu.

Jebemumater, uvek mi smetala ta prica o bilo kakvom, ma i simbolicnom placanju dokumenta kakav je licna karta: ona je potrebna drzavi, gradjaninu - mislim na elementarno znacenje - nije.

Umesto da je stav da te drzava juri da ti je uruci, secam se da sam pre nekoliko godina u Beogradu cuo, a bogami i vidjao, strahovite guzve, redove i izivljavanja drzave tokom neke akcije zamene, izdavanja licnih karata, jebem li ga sta je bilo.

Link to comment

Bice da si u pravu.

Jebemumater, uvek mi smetala ta prica o bilo kakvom, ma i simbolicnom placanju dokumenta kakav je licna karta: ona je potrebna drzavi, gradjaninu - mislim na elementarno znacenje - nije.

Umesto da je stav da te drzava juri da ti je uruci, secam se da sam pre nekoliko godina u Beogradu cuo, a bogami i vidjao, strahovite guzve, redove i izivljavanja drzave tokom neke akcije zamene, izdavanja licnih karata, jebem li ga sta je bilo.

 

Načelno si u pravu, nego, meni druga jedna stvar tu smeta. Naime, lične karte (ove moderne) imaju čip, na koji je moguće smestiti masu podataka. U tom smislu, drage volje ću da platim i više nego što sada traže, pod uslovom da na tom čipu budu smešteni svi podaci koji državi trebaju o meni.

 

A ne da imam pored te lične karte i zdravstvenu knjižicu, đačku knjižicu, studentsku knjižicu, radnu knjižicu, vojnu knjižicu, sanitarnu knjižicu i razne druge knjižice, i da me svako malo drkaju da im za raznorazne gluposti donosim izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu. :isuse:

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

@Tribun

Princip na princip, ali jedan je izgleda megaprincip: plati drzavi da ti ucini nesto sto joj je posao i za sta je inace placas.

Ovde se drzava pretvorila u komercijalnu, profitnu organizaciju: parking servis treba da previ pare, a ne da muku muci sa pokusavanjem da unese neki, kakav-takav red u gradu, itd, itd, spisak je beskonavac.

Ipak, moj favorit su JP Sklonista ili Javna sklonista, imaju super de luxe novonapravljenu mermernu poslovnu zgradu na NBg.

I jedan jedini zadatak - da prave pare.

Edited by namenski
Link to comment

Imas obavezu da platis licnu kao sto imas obavezu da platis porez...isti ti k dodje. Da, teoretski mozes da izbegnes placanje poreza (ako nemas nikakav prihod a ni nikakav rashod tj. ne kupujes u radnji) ali to je sustinski nemoguce.

 

Ja bih radije takve stvari placao jednom u 5 ili 10 godina, a ne da mi neko prodaje pricu kako porez na plate ili PDV mora da se poveca kako bi se pokrio trosak izdavanja dokumenata bla bla bla. Za sve takve stvari koje su vrlo konkretne radije bih platio direktno i transparentno.

 

Inace, zar ne postoji neko oslobadjanje od tih troskova, ako bas nemas dinara? Pravnici?

 

Inace npr. 1 jednoj Kanadi za drzavljane ne postoji licna karta. OK, preko 90% ljudi ima vozacku dozvolu, pa to funkcionise kao de fakto LK, ali imati vozacku nije nikakva obaveza. S jedne strane to je dobro, jer se ne osecas kao u pandurskoj drzavi (nema odjave/prijave prebivalista itd. na srpski tj. evropski nacin), s druge strane ume da smara jer ti banke i sl. (pa cak i drzava kada ti izdaje pasos) trazi 2 ili 3 identifikaciona dokumenta (za pasos je ranije i moralo da tvoj identitet potvrdi svojim pecatom neki registrovani tj. drzavi poznat profesionalac - lekar, zubar, reg. prof. inzenjer, arhitekta, i sl.).

 

Ja bi u Srbiji ostavio LK, ali ih ucinio dobrovoljnim - vecina bi ih vadila i dalje jer bi im bile korisne (kao univerzalni dokazivac identiteta, npr. u banci) ali ko nece, ne mora, pa nek dokazuje svoj identitet na druge nacine kad mu zatreba.

Link to comment
Inace, zar ne postoji neko oslobadjanje od tih troskova, ako bas nemas dinara? Pravnici?

 

Kad su admin. takse i naknade u pitanju, uglavnom te više košta postupak da ih se oslobodiš (pare+vreme+živci) nego da ih platiš.

Za sudske, koje znaju da budu visoke, je i to OK, al' se pa to retko dešava da sud nekog oslobodi plaćanja taksi (po zakonu, 60% taksi je prihod samog suda).

 

Tako da, mrka kapa.

Link to comment

Princip na princip, ali jedan je izgleda megaprincip: plati drzavi da ti ucini nesto sto joj je posao i za sta je inace placas.

 

mozes gledati na to kao na oblik distribucije javnih prihoda. nacelno placanje ovakvih "protivcinidbi" omogucava da se u pravom momentu, u pravim rukama nadje odgovarajuca kolicina novca. kad se ne bi placale takve stvari onda bi vise para islo u pravcu pojedinih institucija iz budzeta a to je u teoriji (a i u srpskoj praksi) neefikasnije.

Link to comment

nacelno placanje ovakvih "protivcinidbi" omogucava da se u pravom momentu, u pravim rukama nadje odgovarajuca kolicina novca.

 

Retko kad su takse neposredni prihod organa ili organizacije kod koje se plaćaju, to je pre izuzetak (sudovi, katastar, Zavod za intelektualnu svojinu i ZIN NBS) nego pravilo. Pravilo je da idu u budžet.

Link to comment

Najjace je kad kod neke od ovlascenih laboratorija moras da obavezno sertifikujes neki deo opreme, obicno elektronske, od specijalnih stampaca pa dalje.

To rade takozvane ovlascene laboratorije izmedju ostalih i vojska, Jugoagent, itd, itd...

Ima i neki Kvalitet iz Nisa, kad pozoves telefonom javi se zenski glas i posle dobar dan pocne da deklamuje iznos i broj ziro racuna, da bi odmah potom zatrazio fax (!!!) jer ne moze mejlom, kako bi poslali predracun.

Obicno se zadovolje prospektima na osnovu kojih izdaju ovaj ili onaj certifikat, te da ne prouzrokuje radio smetnje, te ovo te ono, a najvece sranje je kad zahtevaju da im  se posalje uredjaj ponekad vredan ohoho evra da oni to vide.

Certifikat vazi par godina, s tim sto se ne priznaje ni jedan certifikat koji ide uz uredjaj i koji su izdale odgovarajuce institucije po nekim tamo Svedskama, Amerikama, Nemackama.... 

Link to comment

verovatno nije pravo mesto, ali koliko bese rok za prijavu boravista stranaca, jesu menjali to nesto skorije ili sam pomesao nesto?

i jel i dalje moze lokalni mup ili mora savska (za beograd)?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...