Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Na osnovu cega je ostavilac stekao tu imovinu? Ugovor o poklonu ili?Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
kao testamentarni naslednik. od papira ima resenje o nasledjivanju za tu nepokretnost
Link to comment
Mesno nadlezan sud ce biti sud na cijem podrucju je ostavilac imao prebivaliste u trenutku smrti, odnosno boraviste ako nije imao prebivaliste u Srbiji, a ako nije imao ni prebivaliste ni boraviste bice nadlezan sud na cijem podrucju se nalazi pretezni deo njegove zaostavstine.Ovo drugo mi je nejasno...zasto bi pravo nekog lica na plodouzivanje sprecavalo ostavioca da stekne pravo svojine nasledjem, tj. da li je u pitanju zaista odlozni uslov ili si ti tako protumacila tu situaciju. Da li je mozda bracni drug lica od koga je ostavilac nasledio tu nepokretnost trazio da se ustanovi dozivotno uzivanje (plodouzivanje)?Ako je ostavilac nasledio imovinu na kojoj je postojalo pravo plodouzivanja, npr. lice od koga je nasledio imovinu je istu dobilo na poklon s tim da je za poklonodavca ustanovljeno dozivotno pravo plodouzivanja [kao sto je Moca spomenuo], a ostavilac nije stigao da izvrsi uknjizbu pa se zbog toga brines [ili ako je u pitanju ova situacija iz mog pitanja), onda ne bi trebalo da imas problema.
nije ga sprecavalo da stekne pravo svojine, ali nije mogao da raspolaze tom imovinom dok traje dozivotno uzivanje.e sad posto je dozivotni uzivalac preminuo, teret ne postoji i moci ce da se proda. a ostavilac jeste upisan u katastru nepokretnosti, ali treba da se izvrsi ostavinska rasprava za njega, pa nam treba i taj papir.edit: jeste bracni drug Edited by gagilija
Link to comment
Pa jel nije upisan kao vlasnik na osnovu tog resenja?Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
jeste, juce sam ja zvala katastar nepokretnosti da pitam, i jeste upisan kao i ta zabelezba o dozivotnom uzivanju
Link to comment
list nepokretnosti je javni podatak i svi imaju pravo da ga traze. http://katastar.rgz....blicAccess.aspx
Dva kratka [nevezana] pitanja:1. Ako nema podataka o odredjenoj adresi [a parcela i kuca postoje], da li to znaci da nije izvrsena legalizacija/uknjizenje?2. Ako su podaci o vlasnistvu stana od prethodnog vlasnika [a ne ko je od njega kupio stan], sta treba da se uradi da bi se ti podaci izmenili?
Link to comment

za uknjizbu novog vlasnika ti trebaju kupoprodajni ugovor i potvrda PU da je placen porez na prenos apsolutnih prava, kao i da se plati neka naknada. nisam siguran, ali mislim da treba i listing iz banke da je prodavac isplacen.naravno, sve to ako nekretnina uopste postoji u katastru

Link to comment
nije ga sprecavalo da stekne pravo svojine, ali nije mogao da raspolaze tom imovinom dok traje dozivotno uzivanje.e sad posto je dozivotni uzivalac preminuo, teret ne postoji i moci ce da se proda. a ostavilac jeste upisan u katastru nepokretnosti, ali treba da se izvrsi ostavinska rasprava za njega, pa nam treba i taj papir.edit: jeste bracni drug
Aha, ok. Koliko vidim jedini problem je da se oduzi postupak uknjizbe naslednikabrisanja zabelezbe, a s obzirom da je u pitanju Vojvodina [pa jos ako je neko manje mesto] mozda ni to. Srecno sa prodajom!
Link to comment
jeste, juce sam ja zvala katastar nepokretnosti da pitam, i jeste upisan kao i ta zabelezba o dozivotnom uzivanju
E ako je upisan onda nema nikakvih problema. Ostavinska rasprava se vodi kao što su napisali gore u sudu na čijoj teritoriji je ostavilac imao poslednje prebivalište. Dakle sastavi se predlog za pokretanje ostavinskog postupka i u njemu se navedu sve nepokretnosti koje je posedovo ostavilac i priloži se overeni prepis lista nepokretnosti za svaku nepokretnost i potvrede iz banke ako je ostavilac imao račune itd.
Link to comment

@reghvala, bice potrebno i dosta srece, jer se radi malom mestu - Bac.@ Mocaznaci moze otac, koji je naslednik ostavioca da trazi taj list nepokretnosti i prilozi ga uz ostale dokumente za ostavinu.ma stvar se zakomplikovala jer su promenjene adrese i ostavioca, i drugih naslednika, objasnili su mi da treba traziti ispravke tih podataka i upis maticnog broja. jel to mogu ja kao sestra ili moj otac, koji je zakonski naslednik ostavioca , da trazimo promenu tih podataka s obzirom da je on umro?

Edited by gagilija
Link to comment
da, ali ovo, obzirom da je osoba moja i arbeitmannova koleginica, se potrudila da sve lepo daunlouduje i arhivira i stoji kod nje na kompu, sa svim mogucim podacima, kad, gde, kome itd :)
na kompu na poslu? nedovoljno, ako joj zabrane ulazak u firmu obrisace joj to sve, ukljucujuci i sluzbeni mejl. dropbox i stalna sinhronizacija.
Link to comment

List nepokretnosti je javna isprava i može svako da ga traži to neće niko praviti problem.Što se tiče ovog drugog mislim da bi tvoj otac kao zakonski naslednik mogao da traži promenu podataka za ostavioca. Ali videćemo da li će to potvrditi ovi iskusniji forumaši :)

Link to comment
na kompu na poslu? nedovoljno, ako joj zabrane ulazak u firmu obrisace joj to sve, ukljucujuci i sluzbeni mejl. dropbox i stalna sinhronizacija.
na kompu kod kuce
Link to comment
Dva kratka [nevezana] pitanja:1. Ako nema podataka o odredjenoj adresi [a parcela i kuca postoje], da li to znaci da nije izvrsena legalizacija/uknjizenje?2. Ako su podaci o vlasnistvu stana od prethodnog vlasnika [a ne ko je od njega kupio stan], sta treba da se uradi da bi se ti podaci izmenili?
1. najvjerovatnije nije izvršena legalizacija. moguca je i druga varijanta da vlasnik ima sve dozvole ali nije uknjizio kucu(ovo se češće događa kod stambenih zgrada)2. objasnio arbajtman. treba ti pravni osnov (ugovor, ostavinsko resenje) sa klauzulom da je placen porez (ili da nisi poreski obveznik), taksa od nekih 8000 dinara i preda se zahtjev u katastru.
Link to comment
2. objasnio arbajtman. treba ti pravni osnov (ugovor, ostavinsko resenje) sa klauzulom da je placen porez (ili da nisi poreski obveznik), taksa od nekih 8000 dinara i preda se zahtjev u katastru.
Koliko je up-to-date ovaj sajt?Pitam jer sam mislio da je osoba C odradila upravo ovo navedeno, posle nasledjivanja dela stana posle smrti osobe B prosle godine, ali su na sajtu podaci osobe A od koje je osoba B kupila stan jos 1995.
Link to comment

svakodnevno ga azuriraju. pogledaj da li postoji kakva zabeležba na posebnom dijelu. ukoliko je nema, onda niko nije ni predao zahtev za uknjizbu ili je taj zahtev odbijen.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...