Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da li je nepokretnost koja je stečena u braku, iako se u kupoprodajnom ugovora navodi samo jedan supružnik kao kupac, moguće uknjižiti u katastru kao imovinu oba supružnika u odnosu 1/2 - 1/2 bez nekog novog ugovora o poklonu ili sl.?Takođe, šta je od dokumenata neophodno da bi računi stizali na ime drugog supružnika(onog koji nije naveden kao kupac)? Da li je izvod iz knjige venčanih dovoljan ili je ipak neki novi ugovor neizbežan?

Link to comment

izbrisao izvinjavam se na gresciovo drugo mozes da probas ponegde, ali u principu ne moze to takomora dokaz o vlasnistvu ili bar ugovorteorijski mozda ne zivite zajedno i racun na ime onoga ko nije vlasnik moze da posluzi ili kao dokaz na sudu, ili za vadjenje nekih drugih dokumenatakhmi u praksi :)e: ja to 'nako, nisam pravnik

Edited by fragand
Link to comment

Na osnovu čl.176.st.2. Porodičnog zakona smatra se da je upis prava na nepokretnost izvršen na ime oba supružnika i kada je izvršen na ime samo jednog od njih, osim ako nakon upisa nije zaključen pismeni sporazum supružnika o deobi bračne imovine, odnosno bračni ugovor ili je o pravima supružnika na nepokretnosti odlučivao sud. U načelu, dovoljan je izvod iz matične knjige venčanih i ugovor, uz plaćanje taksi, a za sam postupak upisa detalje videti u Republičkom katastru nepokretnosti. EDIT Ova odredba je postojala i u starom Zakonu o braku i porodičnim odnosima, pre svega da bi se zaštitila imovinska prava žena u braku.

Edited by halloween
Link to comment

a jes' me taj porodicni zakon ganjaiscitali smo samo ono sto nas zanimatnx hallowen :)e: e za edit ne bih znao da ti kazem, to ja nako iz prvegreska, ali iz najbolje namerenas je vise interesovao razvod, zbog pokusaja bekstva imovinene nas razvod, ni u porodici, nego malo mnogo komplikovano

Edited by fragand
Link to comment

Član 108 zakona o raduZaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od osnovice;2) za rad noću i rad u smenama, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26% od osnovice;3) za prekovremeni rad - najmanje 26% od osnovice;4) po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu - 0,4% od osnovice.Ako su se istovremeno stekli uslovi po više osnova utvrđenih u stavu 1. ovog člana, procenat uvećane zarade ne može biti niži od zbira procenata po svakom od osnova uvećanja.Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajevi u kojima zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu.Osnovicu za obračun uvećane zarade čini osnovna zarada utvrđena u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Link to comment

ovo nije prekovremeno nego na ime dezurstva subotom ili nedeljom od 6 sati dobijes 1 slobodan dan sledece nedelje..to bi onda bilo ok po zakonuedit - thx hamlete

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Drugarica ima problem pa me pitala za rešenje pa ja reko da pitam vas. Ona se uselila u novu zgradu prošle godine i u zgradi trenutno živi 5 stanara. Pošto zgrada ima lift svakog meseca su dolazili majstori iz jedne firme za održavanje liftova iako niko od stanara nikad nije zaključio nijedan ugovor sa njima niti takav ugovor postoji. I ovog meseca je stigao prvi račun za mesečno održavanje od 3.000 din koji se deli na sve stanare u ovom slučaju njih 5. Međutim oni ne žele da plate jer nema ugovora i niko ih ništa nije pitao. Ja sam gledao u ZOO i čini mi se da je u pitanju poslovodstvo bez naloga moguće je da grešim i da možda postoji još neka odredba koja reguliše to. Moj bi im savet bio da plate taj jedan račun i da naglase da više ne žele da koriste njihove usluge(u pismenom obliku) i da će on naći kompaniju koja će voditi računa o liftu i sa kojom će se dogovoriti oko mesečne cene održavanja. Ima li neko nekid drugi predlog?

Link to comment
Ja sam gledao u ZOO i čini mi se da je u pitanju poslovodstvo bez naloga moguće je da grešim i da možda postoji još neka odredba koja reguliše to. Moj bi im savet bio da plate taj jedan račun i da naglase da više ne žele da koriste njihove usluge(u pismenom obliku) i da će on naći kompaniju koja će voditi računa o liftu i sa kojom će se dogovoriti oko mesečne cene održavanja. Ima li neko nekid drugi predlog?
Ne može da bude poslovodstvo bez naloga, jer mesečno održavanje lifta nije posao koji ne trpi odlaganje. Narocito ako kazes da niko od stanara, ni skupstina stanara, nije zakljucio takav ugovor. Mada, trebalo bi proveriti po kom osnovu su oni dolazili da odrzavaju liftove, jer je moguce da je sa njima ugovor potpisao investitor ili vlasnik zgrade od koga su stanari kupili stanove.
Link to comment

Evo i ja da se oglasim jer će ti možda biti korisno navođenje koji sve propisi mogu biti primenjeni. Kako je uopšte lift pušten u pogon, a nije formirana skupština zgrade? Smatram da ceo trošak treba da snosi investitor, jer je dozvolio da se lift pusti u pogon a nije bilo primopredaje za zajedničke delove zgrade skupštini zgrade odn. savetu zgrade.Na osnovu čl.12.st.1.tač.2. i 3. Zakona o održavanju stambenih zgrada skupština zgrade/ savet zgrade odlučuje o načinu organizovanja radova na održavanju zgrade i donosi odluke o izvođenju radova na održavanju zgrade.Nije bitno koliko je stanova useljeno već vlasnička struktura nad posebnim delovima zgrade. Na osnovu čl.19.st.2. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa, na zajedničkim delovima zgrade i uređajima u zgradi vlasnici posebnih delova zgrade (vlasnici stanova, poslovnih prostorija i garaža odn. garažnih mesta) imaju pravo zajedničke nedeljive svojine. Na osnovu čl.147. Zakona o vanparničnom postupku, postupak uređenja upravljanja i korišćenja zajedničke stvari primenjuje se i na sopstvenike posebnih delova zgrade u pogledu upravljanja i korišćenja zajedničkih delova zgrade koji služe zgradi kao celini. Ovo važi za slučaj kada npr. nije formirana skupština zgrade pa se pokrene postupak sa ciljem da se ovo pitanje uredi sudskom odlukom. Ono što je problematično je da je čl.6.tač.2. Zakon o održavanju stambenih zgrada propisano da popravka ili zamena lifta sa pripadajućim delovima (kućica, liftovsko okno sa instalacijama i uređajima) kao i ispitivanje ispravnosti sa izdavanjem upotrebne dozvole prema važećim propisima o liftovima, predstavlja radove na održavanju stambene zgrade čijim izvođenjem se sprečava ili otklanja opasnost po život i zdravlje ljudi, odnosno kojima se obezbeđuje sigurnost korisnika zgrade. Pri tom, samo radovi kojima se otklanja neposredna opasnost jesu radovi hitnih intervencija i izvode se bez odlaganja, dok za sprečavanje opasnosti kao ni za opasnost kojanije neposredna nije navedeno da je hitna intervencija ( otklanjanje neposredne opasnosti je npr. kad se neko zaglavi u liftu ).

Čl.7. Zakona o održavanju stambenih zgrada(1) Radovi na održavanju stambene zgrade kojima se otklanja neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili za okolinu (požar, poplava, intervencije na elektroinstalaciji, zaglavljenje u liftu i sl.) jesu radovi hitnih intervencija u smislu ovog zakona i izvode se bez odlaganja.(2) Vlasnik, odnosno korisnik stana ili drugog posebnog dela zgrade, obaveštava odmah po saznanju organizaciju kojoj su povereni poslovi održavanja, odnosno koja održava uređaje i instalacije, o potrebi preduzimanja radova koji se izvode kao hitne intervencije i druge nadležne organizacije, odnosno službe.

Stoga mislim da nisu ispunjeni uslovi da se firma koja je popravila lift poziva na poslovodstvo bez naloga, kao što ni eventualno neko od vlasnika stanova nije imao pravo da ih saminicijativno angažuje (pozivajući se kasnije na Zakon o održavanju stambenih zgrada).

Link to comment

Koliko neuseljenih stanova ima u zgradi osim tih 5? Mozda je vlasnik zakljucio ugovor sa lift majstorima.Mada ne vidim sto ne bi nastavili da koriste usluge odrzavanja, nisu neke pare, a u svakom slucaju je nuzno, lift radi dok se odrzava

Link to comment

Kako se gleda zastarelost od dve godine kod prekršaja?Da li od dana kada sam zgrešio do donošenja prve presude iliuložim žalbu pa onda nova presuda i to sve mora ući u 2 g?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...