Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da.

Samo ne znam čega će biti dokaz u brakorazvodnoj parnici.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka



U ovom slučaju, najava fizičkog napada, a verovatno i stanje psihe...



....shiit has hit the fan.
Link to comment
20 minutes ago, Frank Pembleton said:


U ovom slučaju, najava fizičkog napada, a verovatno i stanje psihe...



....shiit has hit the fan.

Претпостављам да се око деце прегањају?

 

Што се тиче валидности, ако се стране не сложе око истинитости садржаја онда може вештачење да се ради.

 

На крају суд свакако употребљава своје право слободног судијског уверења при оцени доказа.

Link to comment
Претпостављам да се око деце прегањају?
 
Што се тиче валидности, ако се стране не сложе око истинитости садржаја онда може вештачење да се ради.
 
На крају суд свакако употребљава своје право слободног судијског уверења при оцени доказа.

U suštini da.
Meni sve to mučno i tužno...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

U suštini da.
Meni sve to mučno i tužno...



....shiit has hit the fan.
To je pre za CSR, policiju i tužilaštvo.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
32 minutes ago, Tribun_Populi said:

To je pre za CSR, policiju i tužilaštvo.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

A ko od njih radi posao kako treba u toj materiji? 

Link to comment
A ko od njih radi posao kako treba u toj materiji? 
Kako god, imaju neki potpisani protokol o saradnji, pa se na najavu nekog tako sranja diže ceo aparat tj. sva tri organa uključuju i međusobno koordiniraju.

Obrni-okreni, jako su brži nego parnični sud.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

U toku brakorazvodne parnice, sve sto nije učinjeno pred 100 svedoka i praćeno obimnom lekarskom i slicnom dokumentacijom se karakterise kao zloupotreba prijave. Sansa da ce tim za sprecavanje nasilja u porodici da reaguje na sms poruke u brakorazvodnoj parnici je ravna nuli, jer je velika vecina prijava u tim okolnostima ili lazna, ili nategnuta do krajnjih granica tumacenja

Link to comment
U toku brakorazvodne parnice, sve sto nije učinjeno pred 100 svedoka i praćeno obimnom lekarskom i slicnom dokumentacijom se karakterise kao zloupotreba prijave. Sansa da ce tim za sprecavanje nasilja u porodici da reaguje na sms poruke u brakorazvodnoj parnici je ravna nuli, jer je velika vecina prijava u tim okolnostima ili lazna, ili nategnuta do krajnjih granica tumacenja


Ne znam đe to, ođe kod mene smo s ovim zakonom o pandurskoj pravdi u sferi porodičnih odnosa stigli do faze da pljušte mere i za pogled popreko, kamoli za SMS poruku pretećeg sadržaja.

A i takva poruka u brakorazvodnoj parnici ne znači ama baš ništa niti je dokaz ičega važnog o čemu se u tom postupku raspravlja (izuzev ako nije prema deci usmerena pretnja), tako da je, obrni-okreni, aparat organa gonjenja opet prava adresa.

Ako je pa usmereno prema deci, reagovaće CSR u fazi davanja stručnog mišljenja, opet prijavom ka policiji i tužilaštvu.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
13 hours ago, Frank Pembleton said:


U ovom slučaju, najava fizičkog napada, a verovatno i stanje psihe...



....shiit has hit the fan.

 

može da bude osnov za krivičnu prijavu zbog Ugrožavanja sigurnosti

 

Član 138. KZ

(1) Ko ugrozi sigurnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili njemu bliskog lica,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

 

pretnja treba da bude ozbiljna i stvarna i kao takva shvaćena od strane onoga kome je upućena. može biti da u konkretnom slučaju to i nije prvi put da se upućuju pretnje. iz prakse znam da se obično radi o nizu pretnji pre no što dođe do nekakvog postupka. naravno, ako uopšte i dođe.

 

nije potrebno da je do napada i došlo, tad bi se radilo o nekoj drugoj kvalifikaciji.

 

u svakom slučaju nasilnike i one koji prete nasiljem treba prijavljivati.

Link to comment
4 minutes ago, Ted said:

 

 

 

pretnja treba da bude ozbiljna i stvarna i kao takva shvaćena od strane onoga kome je upućena. može biti da u konkretnom slučaju to i nije prvi put da se upućuju pretnje. iz prakse znam da se obično radi o nizu pretnji pre no što dođe do nekakvog postupka. naravno, ako uopšte i dođe.

 

 

Iz prakse znam da je na nekom forumu potrebno napisati "treba ga karati na suvo" da bi došlo do postupka... :fantom:

  • Tužno 1
Link to comment

Ima li neko iskustva sa pasiviziranom adresom prebivališta za preminulo lice, u skladu sa članom 29 Zakona o prebivalištu i boravištu:

 

"Državljanima bivših republika SFRJ ili državljanima druge države nastale na teritoriji bivše SFRJ, koji nemaju državljanstvo Republike Srbije, a imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije, nadležni organ će pasivizirati adresu prebivališta u Republici Srbiji po isteku važenja lične karte izdate od nadležnih organa u Republici Srbiji."

 

Problem je u tome što preminulo lice nije nikada imalo novu LK (samo staru, papirnu, trajnu).

 

MUP je, radi odobrenja sahrane, izdao Uverenje o kretanju prebivališta ali uz navođenje činjenice da je adresa pasivizirana od 2019.

 

Uprava groblja ne pristaje da odobri sahranu jer se iz uverenja vidi da preminulo lice nije imalo adresu prebivališta od 2019. do dana smrti.

 

Ni MUP ni groblje nemaju predlog za prevazilaženje ove situacije - obe adrese se nadaju da će druga strana da reši problem.

 

Ono što je meni neshvatljivo, osim činjenice da neko i dalje nema novu LK (bez ulaženja u razloge) jeste ovaj osnov koji je naveden za pasiviziranje. Naime, u MUP su mi rekli da preminula osoba nema čak ni državljanstvo iako je lice rođeno na teritoriji današnje Srbije, bilo u braku sklopljenom u Srbiji, steklo penziju u Srbiji i na kraju preminulo u Srbiji.

 

Ima li smisla osporavati izdato uverenje na osnovu možda netačno utvrđenih činjenica ili pozivom na pogrešan član zakona?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Da odgovorim sebi a i da dam drugarski savet svima koji imaju stare bliske osobe bez nove lične karte:

 

Do primene člana 29 u ovom slučaju je došlo zbog netačno utvrđenog podatka da osoba o kojoj je reč nema državljanstvo.

 

Danas sam u matičnoj službi dobio obrazac koji potvrđuje da ta osoba ima državljanstvo i sa tim obrascem otišao u MUP da bih mogao da dokažem da je adresa pasivizirana - greškom.

 

Tamo sam uspeo da dogovorim ispravku greške samo još nije jasno u kom obliku će to biti (meni je potrebno da dobijem bilo kakav zvanični dokument koji će potvrditi da je preminula osoba imala prebivalište do dana smrti).

 

Dakle, proverite da li vaši stariji a bliski imaju nove LK.

  • +1 1
Link to comment

Možda mi neko moze pomoći.

Po netu nailazim na mnogo tekstova o pravima žena po povratku na posao posle porodiljskog. Govore o tome da žena ima prava na rad pre podne, kao i na pola radnog vremena, ali se nigde ne navodi gde tačno to piše u Zakonu o radu. Trebala bi mi ta stavka zakona, da mogu da se na nju pozovem kod svog poslodavca.

Moja situacija je specifična. Ja već radim od kuće, ali je priroda posla takva da čitavo radno vreme provodim izolovana i nemam kontakt sa detetom. Dakle, nije u pitanju čitanje mejlova i slično, već držanje časova i podrazumeva moje stalno prisustvo. Obaveštena sam da će mi većina časova sada biti posle podne do kasno uveče. Našla sam deo zakona da me posle 22h ne mogu naterati, ali i to je prekasno.

Odbijena mi je molba (doduše usmena, tek pripremam pismenu) za pola radnog vremena.

Svaka pomoć bi mi značila.

 

I još nešto, koliko se po zakonu najduže može raditi tokom dana bez pauze? Ima li tu nekog pravila ili je ono dok se ne srušiš? 

Hvala svima!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...