Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

da li oni grade od propranih ili opranih para, it's beyond my league.

ja imam pijacnu nedoumicu: kupiti, ili setati. pa dok ukapiras da nema bolje, ono se rasprodalo.

Link to comment
da li oni grade od propranih ili opranih para, it's beyond my league.
ja imam pijacnu nedoumicu: kupiti, ili setati. pa dok ukapiras da nema bolje, ono se rasprodalo.
Preveliki rizik u ovom bumu stanogradnje sa normalnim papirima.







... Shiit has hit the fan

  • +1 2
Link to comment



nisam pratila temu pa mozda pitam nesto o cemu se vec pricalo. izvinjenje - za svaki slucaj.
karaburma, nova zgrada, neuseljena. stanove prodaje investitor. prekoracio nesto, pa ne moze da uknjizi.
kazu neki, gde si videla da su srusili zgradu,  sigurno ce mu priznati za koju godinu pa ce uknjiziti, a do tada: ugovor o kupovini po kom se pola placa odmah, a pola kad uknjizi.
koliko ovo ima veze s mozgom?
poz


Imam stan na Staroj Karaburmi iz 2001 zgrada, cini mi se, investitor je morao da plati dodatno neke pare da bi se uknjizila zgrada i tek onda smo mogli pojedinacne stanove da uknjizimo. I tu je proslo dosta vremena dok nije platio.

Proveri sa notarom da li hoce da overi takav ugovor, a banka ti sigurno nece dati kredit za takav stan. Za kes moze sta hoces.

Link to comment

Главни проблем са неукњиженим становима је што ништа у вези са њима не може да се овери код нотара. Дакле уговор би вероватно био пред сведоцима уз неку признаницу. Тај уговор је ништав и једног дана када се зграда укњижи нећеш моћи да се укњижиш на основу њега. Да би се укњижила мораш да направиш нови уговор када стан буде уписан у Катастар. Ако продавац још буде жив/ фирма буде постојала и ако хоће то да уради. При томе немаш никакву сигурност да стан није већ једном продат или да ће бити продат поново после твоје купопродаје. 

 

Ти би вероватно ушла у стан, ако не би ушао неко пре тебе, и вероватно би те тешко избацили из њега и зграда се неће рушити. Али не би могла да га продаш осим на исти начин на који си га купила ако неко хоће уопште да га купи. Не упуштај се у то ако ниси мафијаш :)

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Главни проблем са неукњиженим становима је што ништа у вези са њима не може да се овери код нотара. Дакле уговор би вероватно био пред сведоцима уз неку признаницу. Тај уговор је ништав и једног дана када се зграда укњижи нећеш моћи да се укњижиш на основу њега. Да би се укњижила мораш да направиш нови уговор када стан буде уписан у Катастар. 

 

A kako se stanovi kupuju u izgradnji? 

Kako se štite kupci od duple prodaje?

U zgradi koja mi se izvodi sada, 80%  stanova je prodato odavno. Na osnovu kakvog ugovora/dogovora? Kako ti kupci znaju da investitor neće probiti kvadraturu?

Jel realno da ljudi daju kintu, verovatno životnu ušteđevinu, a onda gledaju u pasulj godinu ili dve, da li će investitor sve završiti?

Link to comment

Закључује се предуговор на основу грађевинске дозволе. И то јесте ризично из 100 разних разлога. Има смисла куповати само код проверених инвеститора.

Link to comment
14 minutes ago, Tihajeza said:

 

A kako se stanovi kupuju u izgradnji? 

Kako se štite kupci od duple prodaje?

U zgradi koja mi se izvodi sada, 80%  stanova je prodato odavno. Na osnovu kakvog ugovora/dogovora? Kako ti kupci znaju da investitor neće probiti kvadraturu?

Jel realno da ljudi daju kintu, verovatno životnu ušteđevinu, a onda gledaju u pasulj godinu ili dve, da li će investitor sve završiti?

Moja žena kaže da je kupovina stana u izgradnji, kao da se kockaš, pa šta ispadne...

 

Suštinski, ništa ti ne garantuje da te neće zuajebati, da se kvadratura neće probiti, da neće propasti investitor pre kraja gradnje, da će zgrada biti uknjižena... Mislim, pravni sistem držve Srbije ti garantuje da možeš da tužiš investitora i to je to... :)

 

ALi, što je svojevremeno jedan poznati investitor objašnjavao nekuim strancima koji su hteli da kupe nekoliko lokala i stanova u novoj zgradi: "Kad Jovana(sekretarica) upiše u svesku, to je to"... Ljudi su se u čudu gledali, kakva sveska, kakva Jovana... Otprilike, taj nivo garancije...

  • +1 1
Link to comment

@Hamlet Strašni u svim scenarijima koji su mi pali na pamet, nisam se setila da investitor moze da umre :huh:

@svi: ojacali ste mi arumentaciju pred avanturisticki nastrojenim delom tima za resavanje stambenog pitanja, onim sto gaji neugaslu nadu da "nece valjda nama da se desi".

mozda nekom nece. nama, sto nismo "snalazljivi", hoce.

resila. odustajem. idem sad s mirom i dusi da gledam rusku detektivsku seriju.

a investitor nek nemirno spava :sleep:

poz

  • +1 1
Link to comment
On 7.12.2021. at 22:08, radisa said:

ALi, što je svojevremeno jedan poznati investitor objašnjavao nekuim strancima koji su hteli da kupe nekoliko lokala i stanova u novoj zgradi: "Kad Jovana(sekretarica) upiše u svesku, to je to"... Ljudi su se u čudu gledali, kakva sveska, kakva Jovana... Otprilike, taj nivo garancije...

 

:ziga:

 

kako drugačije? Jovanina sveska je javna knjiga a izvod iz Jovanine sveske ima svojstvo javne isprave

 

Edited by Ted
  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...