Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

од 10 до 200 хиљада. Може да се увећа

Члан 363 закона

Ако се извршни дужник понаша противно обавези из извршне исправе да се уздржи од одређене радње (нечињење) или да трпи одређену радњу, у решењу о извршењу налаже му се да се понаша сагласно обавези и изриче новчана казна ако настави да се понаша противно обавези.

Ако се и после тога извршни дужник понаша противно обавези суд, на предлог извршног повериоца, доноси решење о извршењу новчане казне, новим решењем изриче извршном дужнику нову новчану казну, вишу од претходне, ако се поново буде понашао противно обавези. На предлог извршног повериоца, суд поново доноси решење о извршењу новчане казне и новим решењем изриче извршном дужнику нову новчану казну, вишу од претходне, ако понови понашање које је противно обавези.

Све то понавља се док се извршни дужник понаша противно обавези.

Против решења којим се извршном дужнику изриче нова новчана казна и против решења о извршењу новчане казне дозвољен је приговор.

  • +1 1
Link to comment

Hvala na brzom odgovoru!

Poslednji pasus - ako su podneti dokazi da je ponovljeno smetanje poseda da li se prigovor odbija kao neosnovan?
Da li sud odredjuje prvo manju kaznu, npr. 10.000 din, pa onda 20, pa tako redom? Kako to ide u praksi?

Link to comment

U praksi kazna ide progresivno, 20k, 50k, 100k, 200k.

U zavisnosti od toga koju obavezu ne poštuje moze da se krene i od veceg iznosa npr. od 50k

Ukoliko postoje uslovi, efikasno sredstvo su i sudski penali. Jer tu novac ide stranci, a ne drzavi

Edited by Uskebasi
  • +1 1
Link to comment

S tim da sudski penali dolaze u obzir kod činidbe ali ne i kod smetanja poseda jer je tu izvršni dužnik obavezan za nečinjenje. Ponovljeno smetanje je osnov za izvršenje i određivanje kazne, ali ne i za izricanje penala.

Link to comment

nisam pratila temu pa mozda pitam nesto o cemu se vec pricalo. izvinjenje - za svaki slucaj.

karaburma, nova zgrada, neuseljena. stanove prodaje investitor. prekoracio nesto, pa ne moze da uknjizi.

kazu neki, gde si videla da su srusili zgradu,  sigurno ce mu priznati za koju godinu pa ce uknjiziti, a do tada: ugovor o kupovini po kom se pola placa odmah, a pola kad uknjizi.

koliko ovo ima veze s mozgom?

poz

Link to comment

Istina je da se retko ruse te nove zgrade (pretpostavljam da ju je moguce uknjiziti, ali da nema upotrebnu dozvolu jer je odstupio od projekta), ali takodje je istina i da zvrje prazne po nekoliko godina (ova jedna u mom kraju evo vec sestu godinu), tako da se ne bih ja zajebavao sa tim, nije vredno toga, stan mozes uzeti jeftino za pola tih para, ali ga nikad neces prodati ako jednog dana pozelis.

Link to comment

brzi ste, pararapsihopatoloski, kao uvek.

hvala.

slicno sam razmisljala, ali, reko' mozda nova vremena-novi obicaji, sta znam ja, sredovecna zena sa sela.

a, opet, sta je mislio taj sto je gradio? zar nece imati drive da sto pre sredi papire da dobije drugu polovinu para?

dve strane meseca.

Link to comment

Pa mislio je da ima ortaka koji ce mu sredi, jer ortak ima sestrica u katastru, a sve to da bi izgradio 90 kvadrata vise nego sto je smeo. Meni iskreno takav pristup u gradnji ne bi  ni ulivao poverenje, jer ako je zelja na pare sa te strane onda je verovatno bio i zelja kada je trebalo birati dobar ili jeftin materijal za izgradnju.

 

Fora u Beogradu je sto postoji mali milion naloga za rusenje tih objekata, ali svako rusenje kosta i sporo se sprovode, pa dok dodjes na red stvarno je velika verovatnoca (nazalost) da se izboksuje da se to legalizuje. Ali ne znam ko bi ulagao zivotnu ustedjevinu u nesto sto ce tamo neki mufljuzi da rese ili ne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...