Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

28 minutes ago, pali borac said:

ne bih rekao da imam

prijatelji koji su istovremeno kupili susedni plac od doticnih dama, uknjizili su, vidim, imanje na svoje ime, a verujem da su ugovori bili istovetni

 

Ако ти је адвокат правио уговор сигурно имаш то.

 

Да ли си ти поднео захтев за укњижење катастру већ? Ако ниси, није ни чудно што су уписани продавци јер аутоматска укњижба иде тек од пре 2 године. А раније си морао сам да поднесеш захтев и тиме обавестиш катастар шта се десило.

Link to comment

Kolege ja samo da belezim ove ludosti i da pisem knjigu na kraju.

Kod jedne zgrade ispred tri ulaza ima betonirana povrsina i tu je uvek stojao je znak da je zabranjeno parkiranje. Covek koji zivi u toj zgradi uredno je parkirao sa druge strane zgrade gde ima predvidjen parking. Medjutim jedan vikend vidi on ispod znaka za zabranjeno parkiranje je postavljen znak "Osim za stanare zgrade". I on lepo parkira ispred svog ulaza. Posle 5 minuta dolaze saobracajci i krenu da mu pisu kaznu. On izadje posto ih je video i pita pa zasto ljudi kad ima znak da mogu stanari kad oni mu rekose to je lazni znak i postavio ga je jedan tvoj komsija. I on jadan uzme onaj zapisnik i ode kuci. Posle bukvalno dva dana postavljen je zvanican znak "Osim za stanare zgrade" !?!???! I ko tu koga sad zajebava???? Da li moze nekako da se izvuce? Ja razmisljam ali mi je isuvise ludo sve.

  • Haha 1
Link to comment

Pravna (ili stvarna) zabluda. Verovatno je i drugi znak lazni.

Sećam se da sam se jednom preganjao sa policijom oko kazne za parking, tako što sam hteo da dokazujem da nema prekršaja ako se parkiraš tamo gde je saobraćajnim znakom zabranjeno parkiranje, jer nigde u zakonu to nije propisano. Bio sam uverljiv, pa su odustali od prekršajnog gonjenja :D

Link to comment

dobar dan,

kako da smestim osobu u mentalnu ustanovu, kojoj je mesto tamo? ima istoriju lecenja u lazi, ne sprovodi terapiju, tj ne pije prepisane lekove......

proganja, uznemiruje, podnosi lazne prijave, nasilna u porodici, itd....

pretpostavljam da mogu da se obratim policiji i predocim slucaj, ali me zanima da li postoji drugi nacin....

 

drugo pitanje, doticnoj osobi su prilikom poslednjeg boravka u lazi rekli da ce sledeci put da ide u padinjak.... da li je to tacno da je padinjak visa instanca u odnosu na lazu, i da se tamo salju visetruki povratnici iz laze?

Link to comment
27 minutes ago, KNKNPNKN said:

dobar dan,

kako da smestim osobu u mentalnu ustanovu, kojoj je mesto tamo? ima istoriju lecenja u lazi, ne sprovodi terapiju, tj ne pije prepisane lekove......

proganja, uznemiruje, podnosi lazne prijave, nasilna u porodici, itd....

pretpostavljam da mogu da se obratim policiji i predocim slucaj, ali me zanima da li postoji drugi nacin....

 

drugo pitanje, doticnoj osobi su prilikom poslednjeg boravka u lazi rekli da ce sledeci put da ide u padinjak.... da li je to tacno da je padinjak visa instanca u odnosu na lazu, i da se tamo salju visetruki povratnici iz laze?

Ako izvrši neko krivično delo može da se izrekne mera bezbednosti lečenja u ustanovi zatvorenog tipa.

Bez krivičnog dela morao bi da se pokrene postupak za lišenje poslovne sposobnosti, pa ako se steknu uslovi za lečenje u nekoj ustanovi da se to i sprovede.

Link to comment

ma vec postoje krivicna dela, ono sto ne mora ni da se dokazuje su lazna prijavljivanja, to je valjda krivicno delo?

samo sam zeleo da preskocim prijavu policiji, ako je moguce...

Link to comment
20 hours ago, KNKNPNKN said:

drugo pitanje, doticnoj osobi su prilikom poslednjeg boravka u lazi rekli da ce sledeci put da ide u padinjak.... da li je to tacno da je padinjak visa instanca u odnosu na lazu, i da se tamo salju visetruki povratnici iz laze?

to je tačno. teži slučajavi. posle palmotićeve i nekoliko ležanja u lazi idu u padinjak, mada i padinjak ima neko otvoreno odeljenje. kovin je zadnja stanica. odatle se otprilike ni ne vraćaju.

Link to comment
20 hours ago, KNKNPNKN said:

dobar dan,

kako da smestim osobu u mentalnu ustanovu, kojoj je mesto tamo? ima istoriju lecenja u lazi, ne sprovodi terapiju, tj ne pije prepisane lekove......

proganja, uznemiruje, podnosi lazne prijave, nasilna u porodici, itd....

pretpostavljam da mogu da se obratim policiji i predocim slucaj, ali me zanima da li postoji drugi nacin....

 

drugo pitanje, doticnoj osobi su prilikom poslednjeg boravka u lazi rekli da ce sledeci put da ide u padinjak.... da li je to tacno da je padinjak visa instanca u odnosu na lazu, i da se tamo salju visetruki povratnici iz laze?

uskebesi ti je lepo rekao

 

najbolje sanse su preko odredjivanja pritvora za nasilje u porodici, gde ako vestak proceni da je luda i opasna, smesta se u specijalnu zatvorsku bolnicu u cz-u, gde ce biti dok joj se sudi. a onda sud u resenju odredjuje da li ce ici u zatvorenu ustanovu za lecenje ili otvorenu. 

naravno potrebno je da ljudi iz porodice hoce da svedoce protiv nje, da kazu da to traje duzi vremenski period, da se plase. i policiji i u tuzilastvu

takodje, ne moze bez policije, kljucno je da kada osoba nekog udari ili preti da ce ih pobiti ili tako nesto, da se odmah zove policija, gde u zavisnosti od situacije i procene, tuzilac moze predloziti da se odredi pritvor. 

 

to sve naravno ne znaci da se nece vratiti kuci jednog dana i opet nastaviti da pravi sranja kad ne pije lekove. mislim da su kapaciteti u ludnicama prilicno popunjeni, pa i oni gledaju cim pre mogu da ih puste

 

Link to comment
22 hours ago, KNKNPNKN said:

dobar dan,

kako da smestim osobu u mentalnu ustanovu, kojoj je mesto tamo? ima istoriju lecenja u lazi, ne sprovodi terapiju, tj ne pije prepisane lekove......

proganja, uznemiruje, podnosi lazne prijave, nasilna u porodici, itd....

pretpostavljam da mogu da se obratim policiji i predocim slucaj, ali me zanima da li postoji drugi nacin....

 

drugo pitanje, doticnoj osobi su prilikom poslednjeg boravka u lazi rekli da ce sledeci put da ide u padinjak.... da li je to tacno da je padinjak visa instanca u odnosu na lazu, i da se tamo salju visetruki povratnici iz laze?

 

nazovi hitnu pomoc i objasni im o cemu se radi. mogu da posalju ekipu uz asistenciju policijske patrole. ako lekar hitne pomoci oceni da je potrebno, pacijenta voze na prijem u lazu i ne treba im saglasnost (iz iskustva, pravno ne znam kako je to regulisano).

 

Link to comment

hvala svima na odgovorima, zaboravih na ovo....

prethodnih par puta je bilo bas ovako kako je koza klima napisao, hitna i policija, i pravac laza, bez prijave i suda.....

nisam ucestvovao u tim akcijama, pa ne znam kako se inicira, a sada otprilike nema ko...

Link to comment

@KNKNPNKNOvo pitanje reguliše Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama

Quote

 

Član 22

Postupak za zadržavanje bez pristanka i smeštaj bez pristanka lica sa mentalnim smetnjama mogu pokrenuti članovi njegove uže porodice, organ starateljstva, poslodavac i zdravstveni radnici, obaveštavanjem ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove i hitne medicinske pomoći o ugrožavajućem ponašanju tog lica.

Službena lica ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove i zdravstveni radnici hitne medicinske pomoći, dužni su da bez odlaganja lice sa mentalnim smetnjama odvedu u najbliži dom zdravlja ili zavod za hitnu medicinsku pomoć.

Ukoliko doktor medicine doma zdravlja ili zavoda za hitnu medicinsku pomoć proceni, na osnovu pregleda, da je potrebno stacionarno lečenje, uputiće bez odlaganja lice sa mentalnim smetnjama u psihijatrijsku ustanovu.

 

 

Lekar psihijatar donosi odluku o zadržavanju lica sa mentalnim smetnjama, a u roku od 24 časa od donošenja odluke dostavlja obaveštenje sudu koji donosi rešenje, ukoliko su ispunjeni uslovi. Za bliže uslove i sam potupak videtičl.22 do čl. 37. Zakona.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-zastiti-lica-sa-mentalnim-smetnjama.html

Pri tom, treba imati u vidu neke zakonske definicije:

- Članovima uže porodice smatraju se supružnik ili vanbračni partner, deca, braća, sestre, roditelji, usvojitelj, usvojenik i druga lica koja žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu sa licem sa mentalnim smetnjama.

- Lice sa mentalnim smetnjama je nedovoljno mentalno razvijeno lice, lice sa poremećajima mentalnog zdravlja, odnosno lice obolelo od bolesti zavisnosti;

 

Edited by halloween
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ja nisam pravnik, ali sam relativno skoro u okolini imala iskustva sa prinudnom hospitalizacijom i jedina mogućnost je bila prijava za nasilje u porodici, pošto pacijent nije bio direktno nasilan i direktna pretnja po sebe ili okolinu (baš direktna, što podrazumeva otvoreni pokušaj suicida ili otvorenu fizičku agresiju) i psihijatri i policija nisu mogli da urade ništa, bez obzira na istoriju bolesti, dobrobit porodice i dobrobit pacijenta,  dok porodica nije prijavila nasilje u porodici, tek tada su osobu prinudno hospitalizovali. Dolazili su dva puta pre toga i morali da odustanu, objašnjavajući da nemaju zakonskog osnova za akciju ako pacijent odbija lečenje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...