Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Da li je neko imao iskustvo kako naterati bivšeg zakupca - DOO koji se iselio iz poslovnog prostora da promeni sedište u APR? Za fiizičko lice mi je jasno, ima li neko ideju kako ide za pravno.

 

Ako je u blokadi, ne može da registruje promenu sedišta.

 

Ako nije, prijavio bih ga Poreskoj upravi, pa neka ga kaznama nateraju da promeni sedište.

Link to comment
20 minutes ago, napadaj said:

 

Ako je u blokadi, ne može da registruje promenu sedišta.

 

Ako nije, prijavio bih ga Poreskoj upravi, pa neka ga kaznama nateraju da promeni sedište.

U blokadi je…

Link to comment

Da da, tu je. Imam mu i ja registrovanu privremenu meru u apr. A sve je pocelo od klijenta koji kada je pravljen ugovor nije hteo da baca pare na advokata. Uzeo je advokata tek kada su ovi prestali da plaćaju i ostali mu dužni za kintu za struju koju je on plaćao umesto njih

Link to comment
Hvala ti. 
Ovde se radi o nekomercijalnom snimanju koje je trajalo dva dana (odnosno dve noci), sa dozvolom (koju nisam video, pa ne znam je li dobijena od KomMilicije ili Policije). Kako ne bi dolazilo do daljih nesporazuma sa ljudima koji su to organizovali, hteo bih da imam neke argumente na svojoj strani, u smislu, sta svaki naredni put treba obezbediti pre nego sto dodje do snimanja. 
 
Ako te dobro razumem, ove filmadzije studenti nisu smeli da snimaju na parceli koja pripada nasoj zgradi, bez prethodnog dogovora/ugovora sa nasom zgradom, uprkos tome što su imali tu dozvolu od javnih službi? Već se moralo ići na neki dogovor/ugovor/saglasnost, i sl?
 
 
Sad pitao ženu koja je radila te stvari, doduše sve je bilo komercijalno, i kaže mi, nema šanse da se bez dozvole SZ radi to.

Mislim, ti njima možeš da se usereš u posao na mnogo načina tokom snimanja.
Tako da ako neko od njih ima imalo mozga, on će pokušati da ispegla to sa svima vama.
Takođe treba imati u vidu da ako se "čisti" ulica od parkiranih kola npr. to se završava sa pravovremenim obaveštavanjem i angažovanjem pauka.







... Shiit has hit the fan


  • Hvala 1
Link to comment
37 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Da da, tu je. Imam mu i ja registrovanu privremenu meru u apr. A sve je pocelo od klijenta koji kada je pravljen ugovor nije hteo da baca pare na advokata. Uzeo je advokata tek kada su ovi prestali da plaćaju i ostali mu dužni za kintu za struju koju je on plaćao umesto njih

 

Standardna priča. Sad nek brine nepotrebne brige.

Link to comment

Vozilo koje se vodi na moje ime. a koje je neregistrovano i neosigurano, ucestvovalo je u saobracajnoj nesreci. Vozilom nisam upravljao ja, nego drugo lice. Medjutim, meni je stigao zahtev od Udruzenja Osiguravaca Srbije da platim materijalnu i nematerijalnu stetu ostecenom. Postoji li sansa da nekako izbegnem placanje, obzirom da nisam kriv? Sta bih mogao da uradim?

Link to comment

Обавести их да си предао ствар другоме. И позови се на следеће, наравно уколико имаш неки доказ да си продао ауто или тако нешто

Spoiler

За штету од опасне ствари одговара њен власник. У случају да је власник продао ствар (аутомобил)пре настанка штете и пропустио да о томе обавести надлежан орган МУП-а тј. није одјавио возило након продаје, то не може бити основ за његову одговорност за ту касније насталу штету, па тиме ни основ за његово обавезивање да регресира износ исплаћен на име те штете, јер није био власник возила тј. није пасивно легитимисан у спору по тужби осигуравача - већ нови власник.

Из образложења: У спору тужиоца (акционарског друштва за осигурање) против тужених првог и другог реда, ради регреса, вредност спора 827.722,00 динара првостепеном пресудом у ставу И констатовано је да је тужба у односу на туженог првог реда повучена у целости. У ставу II одбијен је тужбени захтев тужиоца да му тужени другог реда на име регреса плати утужени износ са законском затезном каматом и трошковима спора.

Против наведене пресуде благовремено је жалбу изјавио тужилац, побијајући исту у ставу I изреке и то због погрешне примене материјалног права, погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања и битне повреде одредаба Закона о парничном поступку. Сматра да је у тренутку саобраћајне незгоде друготужени, по евиденцији МУП-а, био власник возила којим је незгода проузрокована, а којим је управљао првотужени у алкохолисаном стању, те да постоји објективна одговорност друготуженог за причињену штету, по основу власништва над опасном ствари.

Како је несумњиво да је друготужени власник предметног возила у тренутку незгоде као такав је, по мишљењу жалиоца пасивно легитимисан, па је првостепени суд погрешно применио материјално право, позивајући се на чл. 176. и 177. Закона о облигационим односима (даље: 300) а не на чл. 174. истог закона по коме за штету од опасне ствари одговара њен ималац, власник. Предложио је да се побијана пресуда преиначи или да се иста укине у побијаном делу или предмет врати првостепеном суду на поновни поступак.

Одговор на жалбу није поднет.

Жалба је неоснована.

Услед објективне немогућности да се туженом првог реда уручи тужба, тужилац је у односу на туженог првог реда повукао тужбу. Како је у тренутку настанка штете тужени друтог реда био власник возила по евиденцији МУП-а, то је свој захтев усмерио према туженом друтог реда.

Првостепени суд је одбио тужбени захтев тужиоца да му тужени другог реда на име регреса плати утужени износ са законском затезном каматом, као неоснован уз образложење да тужени другог реда није био ниу посредној ни у непосредној државини споменутог возила, у тренутку настанка саобраћајне незгоде, јер је исти два месеца пре настанка саобраћајне незгоде са П. А. закључио утовор о продаји предметног возила, а што је и П. А. својом изјавом потврдио да је два месеца пре настанка саобраћајне незгоде од туженог друтог реда купио предметно моторно возило, те је исти био вољан да ступи на место туженог другог реда, уколико тужилац изврши субјективно преиначење захтева.

Правилно је одлучио првостепени суд када је одбио тужбени захтев тужиоца у односу на туженог другог реда као неоснован, а ово са разлога што је првостепени суд правилном оценом изведених доказа утврдио да је у посредној државини наведеног возила у тренутку настанка саобраћајне незгоде био П. А., те да је управљао П. А. возилом из овог спора којим је причињена материјална штета коју је тужилац исплатио оштећеном и чији регрес потражује од туженог другог реда, дао на послугу туженом првог реда. То што тужилац другог реда није одјавио возило након продаје истог, не може бити основ за одговорност туженог друтог реда за насталу штету, па тиме ни основ за обавезивање да тужиоцу регресира износ исплаћене штете, јер исти у тренутку настанка саобраћајне незгоде није био власник возила, с обзиром на то да је право својине над возилом по основу уговора о продаји возила стекао П. А. предајом возила именованом у државину.

Правилан је закључак првостепеног суда да тужени другог реда, тиме што није одјавио возило које је продао, не може бити одговоран за насталу материјалну штету, при чему је правилно применио одредбу члана 177. ст. 2. Закона о облигационим односима, као и одредбу чл. 176. ст. 1. истог закона.

Из напред наведених разлога потврђена је пресуда првостепеног суда, јер тужени другог реда није обавезан да регресира износ који је тужилац као осигуравач исплатио своме осигуранику, пошто друготуженик није пасивно легитимисан у овој правној ствари.

(Пресуда Вишег трговинског суда Пж. 7184/09, од 5. новембра 2009)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...