Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Po zakonu EU drzave moguce je zaposliti radnika koji sjedi u nekoj drugoj zemlji koja moze biti i van EU. EU poslodavac isplacuje bruto platu na racun fizickog lica u njegovoj zemlji a na zaposlenom je da u njegovoj zemlji plati porez i doprinose.

Da li je u Srbiji moguce da se bude zaposlen na taj nacin (poslodavac strana firma koja nema predstavnistvo u Srbiji), i da fizicko lice u Srbiji placa normalan porez i doprinose na bruto iznos plate? (10% porez, 10% zdravstveno, 20% pio, + za nezaposlenost)

Dakle bez da zaposleni u Srbiji otvara agenciju ili firmu i da nije u statusu frilensera.

Link to comment

ja sam jednom imala situaciju u kojoj mi je shvajcarski projekat isplacivao pare, za koje je porez bio placen tamo. i to je ishlo na lichni rachun, jer se insistiralo da se sprechi da firma krnji istrazivachu pare (shto firma uvek voli). tad je recheno da se na to ovde ne placa porez i hvala partenonu vec je zastarelo isuse.gif poshto sam ubedjena da neshto sigurno nije bilo skroz u redu...

ali moguce je platiti istrazivacha u srbji, a sad koji kanal je bio formalno, to ne mogu da se setim...

sent from bubamoto



Link to comment
11 hours ago, Tihajeza said:

Mislim da ti sa nulom nisu uknjiženi.

Prvo se uknjiži zgrada, a onda svaki vlasnik uknjiži svoj stan (ne u novogradnji, jer sad se prilikom uknjižbe knjiže i sve posebne jedinice u samoj zgrade, nego one zgrade koje su bile izgrađene; pa zatim stanovi otkupljivani)

Jel ta zgrada koju si postavio nova ili recimo državna gradnja ili starije?

 

Zgrada je iz druge polovine 20. veka.

 

Kada kliknem na info za zgradu, pise da parcela od 249m2 ispod zgrade pripada Republici Srbiji, a za samu zgradu pise 0m2 korisne povrsine.

 

Posto je tek prosle nedelje promenjeno ime vlasnika posle vise urgiranja kod notara (iako je kupoprodaja opavljena pre skoro 2.5 godine) i stoji napomena "ЗАБЕЛЕЖБА ДА ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА БРОЈ 952-xxxx/2021 НИЈЕ КОНАЧНА.", mozda se moze ocekivati da ce kad postane "konacno" i da kvadratura predje iz nule u broj kvadrata iz ugovora. Koliko obicno traje to ako niko ne ulaze zalbe?

Link to comment

Zna li iko kako se prijavljuje nestanak licne karte? Posto u policiji ne znaju da mi kazu, odnosno govore mi sest razlicitih stvari.

 

Nasao sam ovo, ne znam koliko je aktuelno? Posto sam nasao i ovo na ovim kvazi novinama, tu kazu da se taxa vise ne placa.

Link to comment

Jedno pitanje iz radnog prava pošto se njime slabije bavim: drugarica je zaključila sporazum o prestanku radnog odnosa dana 07.10.2020.g.. Sporazumom se poslodavac obavezao da joj isplati zaradu i sve ostala primanja. Međutim do dan danas joj nije isplatio putne troškove. Buni me što u sporazumu stoji da ona ima pravo da pokrene sudski spor u roku do 60 dana od dana zaključenja sporazuma. Da li može da se ograničava rok jer koliko znam rok na potraživanja iz radnog odnosa je 3 godine?

Link to comment

Moze. Rok od 60’dana se odnosi na sporazum. Sva potraživanja zastarevaju za 3 godine

 

edit: moze da pokrene sam mislio,

da ne bude zabune

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

S tim da to nije ograničavanje roka sporazumom, jer je Zakonom o radu predviđen rok od 60 dana za pokretanje spora protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog, odnosno u vezi sa povredom prava zaposlenog, tako da je samo prepisan iz zakona u sporazum.

Edited by napadaj
Link to comment

Moze li neko od pravnika da pojasni za kakve odluke skupstine stanara je potrebno 100% glasova, a kada je dovoljno 51% glasova vlasnika posebnih delova(stanova u stambenoj zgradi)

 

U pitanje je komercijalizacija zajednickog unutrasnjeg dvorista koje sluzi za parking.

 

 

Edited by Friend
Link to comment

@Friend

prosta većina prisutnih (ako ima kvorum što je prosta većina, prvi put, a ako ga nije bilo, drugi put je jedna trećina) za sve osim:

kvalifikovana većina za nadziđivanje i druge vidove raspolaganja zajedničkim delovima (takođe: za poveravanje upravljanja profesionalnom upravniku i kreditno zaduživanje stambene zajednice). to je dvotrećinska apsolutna većina, dakle dve trećine svih  

jednoglasno (apsolutno) za pravila vlasnika; njima se na nivou jedne zgrade razrađuje zakon o stanovanju 

Link to comment

Da rezimiram:

 

a) prosta vecina za razno sto nije b) i c)

b) 2/3 apsolutna vecina za nadzidjivanje, raspolaganjem zajednickim delovima, pro-upravnik itd

c) 100% apsolutno za pravila vlasnika

 

- Sta bi bilo ovo pod C) i razlika u odnosu na A)?

- raspolaganje zajednickim dvoristem bi islo pod B)?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Bila danas na pravnom fakultetu, posle 100 godina. Na početku neka nostalgija spuca i pored činjenice da su u studentskoj službi bukvalno ukrali moja svedočanstva iz gimnazije (vukovac) tj. kao izgubili ih i nisu mi ih vratili nakon što sam diplomirala. Put me nosio u biblioteku, trebale su mi neke knjige. Sve lepo kod kuće nađem, signature sve zabeležim da ne gubimo vreme. U biblioteci se posle 10 minuta pojavio neki zarozani jaran, dekanova linija 100%. Nisam sigurna da li mi se učinilo ili me je pitao "šta'š?". Ode on u magacin, držeći mlohavo u rukama ceduljice sa signaturama, vraća se posle 5 minuta, vuče noge po onom patosu, prazne ruke. Nema, nisu namjestu.  Dođ'te za koji dan. Šta, tad će da budu na mestu, hahaha, pomislih u sebi, a naglas-hvala doviđenja.

Šta drugo očekivati, kakve crne postdiplomske studije, iz one zgrade treba bežati glavom bez obzira.

Edited by halloween
  • +1 1
Link to comment

Ako bi neko izašao iz stana sa uključenom kamerom na telefonu, došao do  stana komšije da izgladi nesporazum, a ovaj ga napao, da li bi onaj koji je snimao odgovarao krivično ili prekršajno?

Ako ne bi, kada to zastareva?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...