Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Они су увели нови ОИБ у складу са препоруком ЕУ да тај број не открива ништа о његовом имаоцу. И даље користе и ЈМБГ али га ОИБ практично замењује. Моја мајка и ујак су га нпр. добили када су наследили неку имовину у Хрватској иако нису држављани Хрватске.

  • Hvala 1
Link to comment
Они су увели нови ОИБ у складу са препоруком ЕУ да тај број не открива ништа о његовом имаоцу. И даље користе и ЈМБГ али га ОИБ практично замењује. Моја мајка и ујак су га нпр. добили када су наследили неку имовину у Хрватској иако нису држављани Хрватске.
tako je, oib se dodeljuje svakom ko mora da prodje neshto kroz njihov sistem, nema veze ako stranac.

sent from bubamoto

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

ako imam neplaćene račune iz 2009. godine i dug nije zastareo zato što me je infostan tužio, da li postoji mogućnost da to ipak zastari s obzirom da do danas nije završen taj postupak? 

Link to comment

S' obzirom da je postupak u toku na zalost ne moze da zastari dok se postupak ne okonca ali onda krece rok ispocetka. :(

edit: ne rece kad su te tuzili?

Edited by Moća
Link to comment
12 hours ago, Moća said:

S' obzirom da je postupak u toku na zalost ne moze da zastari dok se postupak ne okonca ali onda krece rok ispocetka. :(

edit: ne rece kad su te tuzili?

ne znam. pokušavam da shvatim. ako sam utužena za račune za 2009. godinu, morali su da pokrenu postupak do 2011. da ne bi zastarelo. dakle, taj postupak sad već traje najmanje 10 godina. osnovni dug je oko 60 hiljada, a trenutno je to sa kamatama i ostalim troškovima 230 hiljada. sad mene zanima, da li taj postupak može da traje još 10 godina ili u nedogled, i da mi na kraju oduzmu stan kad dug naraste na preko 600 hiljada.

Link to comment
37 minutes ago, slepa živana said:

ne znam. pokušavam da shvatim. ako sam utužena za račune za 2009. godinu, morali su da pokrenu postupak do 2011. da ne bi zastarelo. dakle, taj postupak sad već traje najmanje 10 godina. osnovni dug je oko 60 hiljada, a trenutno je to sa kamatama i ostalim troškovima 230 hiljada. sad mene zanima, da li taj postupak može da traje još 10 godina ili u nedogled, i da mi na kraju oduzmu stan kad dug naraste na preko 600 hiljada.

Može da traje u nedogled ako su u roku pokrenuli postupak.

Ne znam kakvì su propisi u Srbiji, ali u RS zatezna kamata ne može preći iznos glavnog duga.

Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

Može da traje u nedogled ako su u roku pokrenuli postupak.

Ne znam kakvì su propisi u Srbiji, ali u RS zatezna kamata ne može preći iznos glavnog duga.

to me je zanimalo. u teoriji. da li postupak može da traje neograničeno.

ne znam kako je u srbiji to oko kamate, pošto su mi navedene dve, kamata I i kamata II. pretpostavljam da je jedna na troškove postupka a druga na dug. dug je 63 hiljade, jedna kamata 7 hiljada, a druga 114 hiljada. možda je ova veća na sudske troškove i može da raste koliko hoće.

Link to comment

Mnogo toga zavisi i od objektivnih okolnosti koje nemaju veze samo sa tvojim stanom. Npr, da li je zgrada uknjizena, da li je uradjeno etaziranje, da li je uradjena numeracija stanova.

Prvi korak je prenamena namene objekta iz ostave u stan. Tek nakon toga ides u postupak ozakonjenja, a trajanje postuipka i sama uknjizba zavisi od mnogo faktora.

  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da ti sa nulom nisu uknjiženi.

Prvo se uknjiži zgrada, a onda svaki vlasnik uknjiži svoj stan (ne u novogradnji, jer sad se prilikom uknjižbe knjiže i sve posebne jedinice u samoj zgrade, nego one zgrade koje su bile izgrađene; pa zatim stanovi otkupljivani)

Jel ta zgrada koju si postavio nova ili recimo državna gradnja ili starije?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...