Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

On 8.2.2021. at 22:42, Hamlet Strašni said:

Probaj da zakažeš na sajtu

Hvala...

 

Zakazivanje se vrsi preko sajta u 2-3 klika vrlo jednostavno. Kad se ode licno, cika na ulazu kaze ako nemate zakazano zovite kontakt centar ili preko sajta

Naravno, sajt je pogresan

 

Ovo je pravi

 

https://servisi.rgz.gov.rs/ezakazivanje/

 

 

  

13 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Па реално, не можеш ништа. Ако не да изјаву, сматра се да се прихватио наследства. 

 

 

Da dopunim. Ako zivi u inostranstvu, mora da mu se salje postom, to traje mesecima. Ako potpise da je primio poziv i ne dodje, prihvatio se svog dela nasledja, a ako ne prihvati, salje se opet... Ide preko ambasade i to bas dugo traje. Ako ima prebivaliste u BG, mozda postoji sansa da se u njegovo ime primi ovde posta, pa se makar taj deo skracuje. Ako nece da saradjuje, onda se to dosta komplikuje.

Edited by Milosh76
Link to comment

Ima li smisla osporavati nametanje Dina kartice svim klijentima svih banaka u Srbiji od strane Narodne banke Srbije?

#AntiDinaMovement

 

Solidno sam odlepila zbog ponašanja moje Komercijalne banke.

Nisu me blagovremeno obavestili da mi Visa ističe 01.02.2021. (što su inače radili u prethodnih 20-ak godina i za Visa i za MasterCard, kartica koje jedino i isključivo koristim od kad sam postala njihov klijent). Kad sam došla da zahtevam novu Visa, rekli su da se ona izdaje akko prihvatim prvo da uzmem DinaCard, inače jok. Negodovala sam, na šta mi je rečeno da je to naredba NBS. Pokupila sam jebenu Dinu i pokrenula proces za dobijanje Visa početkom februara.

 

Kartica koju su mi dali ne radi na 90% aparata u 90% situacija (taksi, Maxi, apoteke, Hleb & kifle, itd.) tako da na dnevnom nivou imam neprijatnosti i blamiranja i podizanje agresije ljudi koji stoje u redu iza mene. Juče je kulminiralo u Maxiju i malo sam snapped.

 

Šta da radim?

Da li išta da radim?

Ima li ko da sa mnom osnuje #AntiDinaMovement?

:cry:

Link to comment

Ne vredi trošiti živce, sačekaj da dobiješ Visu, i baci tu Dinu.

Imao sam sličan problem kao ti, Dina mi je u tom interregnumu do dobijanja Vise poslužila kao kartica za bankomat, i ništa više.

Link to comment

 I meni su uvalili Dinu kada sam otišla po novu Visu (mada je mene nova Visa čekala u filijali, obavestili su me da dođem po nju).

Uzela Dinu, jer mora. Bacila je u đubre i nastavila da koristim Visu. Šta je problem?

Link to comment
5 minutes ago, pt 2.0 said:

Ima li smisla osporavati nametanje Dina kartice svim klijentima svih banaka u Srbiji od strane Narodne banke Srbije?

#AntiDinaMovement

 

Solidno sam odlepila zbog ponašanja moje Komercijalne banke.

Nisu me blagovremeno obavestili da mi Visa ističe 01.02.2021. (što su inače radili u prethodnih 20-ak godina i za Visa i za MasterCard, kartica koje jedino i isključivo koristim od kad sam postala njihov klijent). Kad sam došla da zahtevam novu Visa, rekli su da se ona izdaje akko prihvatim prvo da uzmem DinaCard, inače jok. Negodovala sam, na šta mi je rečeno da je to naredba NBS. Pokupila sam jebenu Dinu i pokrenula proces za dobijanje Visa početkom februara.

 

Kartica koju su mi dali ne radi na 90% aparata u 90% situacija (taksi, Maxi, apoteke, Hleb & kifle, itd.) tako da na dnevnom nivou imam neprijatnosti i blamiranja i podizanje agresije ljudi koji stoje u redu iza mene. Juče je kulminiralo u Maxiju i malo sam snapped.

 

Šta da radim?

Da li išta da radim?

Ima li ko da sa mnom osnuje #AntiDinaMovement?

:cry:

 

Mi smo išli za klijenta više puta da se svađamo u NBS kada je to uvođeno tj. bilo samo u nacrtu, na kraju je i sam klijent došao iz inostranstva i išao na sastanak sa viceguvernerom u NBS, bili su i iz Udruženja banaka i svi su listom bili protiv. Nije vredelo, kao da pričaš sa kamenim spomenicima. Neverovatna je ta ekipa iz NBS i njihov maligni štetni uticaj na srpsku ekonomiju, od Zakona o deviznom poslovanju pa nadalje, i što je najgore oni sebe tripuju da su nekakvi prometeji koji se bore za uređenost i stabilnost ekonomskog sistema, odlepljeni ljudi od realnosti potpuno.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
23 minutes ago, Tihajeza said:

Uzela Dinu, jer mora. Bacila je u đubre i nastavila da koristim Visu. Šta je problem?

Tako sam i ja uradila prvi put, te nikada nisam stigla da ustanovim da jebena Dina koju moraš da uzmeš, in fact, ne radi.

A sada je problem deo o neobaveštavanju za Visa istek, deo o sledu koraka u kojem ostaješ bez funkcionalne kartice neko vreme i principijelni deo u kojem nas malteretiraju i primoravaju da koristimo nešto što  n e  r a d i. *

 

@Filozof manijak + Tihajeza

Kapiram liniju manjeg otpora i razumnog čuvanja živaca, naravno. Samo mi se čini da ona u Srbiji vodi ravno u pakao. Sve veći i dublji za sve veći broj ljudi.

 

*EDIT - i problem je jer se sve to drkanje i nepotrebno odlaženje u filijale i neobaveštavanje i dosta ružan odnos prema klijentu dešava u vreme pandemije i u situaciji u kojoj imam člana najuže porodice koji ne sme da primi vakcinu i hronični je bolesnik, te me uznemirava svaki boravak u mestima gde ljudi prolaze masovno jer mi je malo dosta smrti nakon prethodnih 12 meseci.

Edited by pt 2.0
Link to comment

chekaj, ta mast hev dina se nekako razlikuje od dine koju imamo mi redovni podanici poshtanske shtedionice??? kako, zashto? (ja opet za 10 godina nisam imala situaciju da neko odbije ili da ne radi)

sent from bubamoto





Link to comment
37 minutes ago, gospa buba said:

chekaj, ta mast hev dina se nekako razlikuje od dine koju imamo mi redovni podanici poshtanske shtedionice??? 

ne znam, bubo. mada ne verujem. penzosi su uvek u pš dobijali dinu. 

evo članka sa nekog sajta bankar.rs od 02. avgusta 2019. godine o tome:

https://bankar.rs/2019/08/02/godinu-dana-od-uvodenja-obavezne-dina-kartice/

pri čemu je rečenica u članku:

"Podsećamo, prošle godine usvojen je zakon o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica. Član 9, čija je primena počela 17. avgusta 2018. uveo je obavezu izdavalaca platnih kartica da svakom korisniku platnog računa koji to želi izdaju bez naknade platnu karticu za koju se obrada transakcija obavlja u zemlji. U ovom trenutku jedina kartica koja zadovoljava te uslove jeste domaća kartica DinaCard."

crveni deo nije tačan, budući da nije stvar želje, nego moranja.

evo iskopala sam i taj član 9 tog zakona u celini:

Izdavanje platne kartice za izvršavanje domaćih platnih transakcija

Član 9

Ako korisniku platnih usluga izdaje platnu karticu koja se može koristiti za iniciranje platnih transakcija s tekućeg računa, izdavalac je dužan da tom korisniku bez naknade izda platnu karticu kod koje se u domaćim platnim transakcijama obrada, netiranje i poravnanje naloga za prenos izdatih na osnovu njene upotrebe obavljaju u platnom sistemu u Republici Srbiji.

Platna kartica koja se može koristiti za iniciranje platnih transakcija s tekućeg računa a kod koje se u domaćim platnim transakcijama poslovi iz stava 1. ovog člana ne obavljaju u Republici Srbiji - može biti izdata samo na poseban zahtev korisnika platnih usluga dat u pismenoj formi, i to samo ako je tom korisniku za iniciranje platnih transakcija sa istog tekućeg računa već izdata i platna kartica iz stava 1. ovog člana.

Odredbe ovog člana shodno se primenjuju i na druge platne instrumente zasnovane na platnoj kartici.

 

*********

ona onother issue, takodje je veoma zanimljiv članak od 10.02.2021. godine na temu odluke kasacionog suda prema kojoj banke nezakonito naplaćuju osiguranja stambenih kredita

Edited by pt 2.0
Link to comment

Mislim da se to “želi” odnosi generalno na kartice, jer se moze imati racun i bez njih.

A ako želis, onda moras da dobijes Dina prvo, i da trazis dodatno i Visa/MC


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Hvala 1
Link to comment
Ja u Intezi nisam dobio Dina karticu. Samo Visa

Koliko davno/skoro je to bilo?

Meni je tamo istekla debitna viza krajem 2019 i kad sam u januaru 2020 trazio novu, morao sam da potpisem zahtev iz Dina karticu.

I napravili su obe, koje sede sad tamo u ekspozituri vec godinu dana jer ne salju postom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...