Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

https://sirius.rs/praksa/gPaQFg

 

Naknada nematerijalne štete je satisfakcija koja se daje oštećenom fizičkom licu za štetu koju je pretrpeo na nekom svom nematerijalnom dobru, pa se ne može vezivati za slučaj povrede ugleda pravnog lica, bez obzira što ugled ima i pravno a ne samo fizičko lice.


Da bi se govorilo o pravu pravnih lica na novčanu naknadu nematerijalne štete u smislu u kome se može govoriti kada je reč o fizičkim licima, nedostaju osnovne materijalno pravne pretpostavke. mogućnost da novčana naknada ostvari svoju funkciju u ličnosti žrtve i postojanje same štete shvaćene kao fizičke odnosno psihičke patnje. Povredu poslovnog ugleda pravnog lica kao umanjenje ugleda ne prate psihičke patnje, jer pravno lice nije sposobno da takve patnje trpi. Od naknade su inače isključeni oni oblici naknade nematerijalne štete koji podrazumevaju fizičku ličnost, kao što je fizički bol. Povreda dobrog poslovnog ugleda tužioca kao povreda inače pravno zaštićenog nematerijalnog dobra sama po sebi ne može dovesti do novčane naknade štete na ime nematerijalne štete, jer se posledice te povrede ne manifestuju u jednom od pravno priznatih vidova nematerijalne štete.

  • +1 1
Link to comment

A problem je kako dokazati materijalnu stetu. Ukratko firma se bavi alu stolarijom i lik dodje da se raspita oko cena i svega. Iz firme mu posalju radnika da izmeri sve dimenzije i tu se taj lik i radnik dogovore da mu radnik sam "na crno" napravi prozore. Radnik mu odradi prozore van firme i postavi medjutim lik nije bio zadovoljan i na guglu ostavi najmanju ocenu za firmu i napise da "ljudi treba da se paze jer ovi lazu i kradu". Gazda popizdeo jer em ga radnik zajebao em ovaj mamlaz napljuvao firmu koja mu nista nije ni radila.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment

Ja bih najpre ispratio korake za uklanjanje negativne ocene sa Gugla, pošto postoje te opcije na profilu. Ocena se ne briše samo voljom ocenjenog, već se to ostavlja Guglu da odluči, ali svakako treba da se proba tim putem.

Edited by napadaj
Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ako nije prosao rok mogu privatnu krivičnu tužbu da podnesu protiv lika. Ako mogu da dokažu da je on pisao na guglu

Prosao je rok, to je napisano pre otprilike 3 meseca.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Notarka mi rekla da bi bilo dobro da prilikom potpisivanja ugovora o dozivotnom izdrzavanju ( ili kako se to vec zove), a s obzirom da osoba ima 80ak godina, imamo i uradjen psihijatrijski pregled (kako se neki eventualni naslednici ne bi kasnije nakacili). Ima li neko preporuku u BGDu, pozeljno NBGD za nekog psihijatra koji rade te pregleda ?

Link to comment
On 29.10.2020. at 21:35, Tale said:

U Ruzveltovu idem makar jednom dnevno budući da se bavim ovim poslom (radim u privatnom pogrebnom preduzeću), pa ako nekome treba nešto da se proveri neka mi javi na PM.

 

Tale, ti mozda znas. Platio sam dva racuna istovremeno: jedno grobno mesto na Lescu i jedan rozarijum na Novom groblju, razliciti nosioci prava.

 

Za ovo prvo je mami stigao racun (preporucenom) postom, ali nije nista za drugo. Ima vec nekoliko nedelja od toga. Koga/gde da jurim da pitam za taj drugi racun?

 

Kinta je skinuta sa kartice za oba racuna odjednom.

  • +1 1
Link to comment

Ako si otvorio nalog za pregled uplata trebalo bi da možeš da vidiš da li je i ta druga uplata "prošla", odnosno da li je knjižena na ispravno grobno mesto.

 

https://beogradskagroblja.com/pregled-uplata/

 

Ako je i ta uplata prošla, trebalo bi da proveriš da li si dao istu adresu za dostavu računa - pošto je drugi nosilac prava korišćenja možda su po difoltu prosledili na adresu nosioca.

 

Možeš da im se obratiš i mejlom da provere.

 

Ako ništa od ovog ne možeš da utvrdiš pusti mi detalje na PM pa ću proveriti lično.

Link to comment

Hvala!

Oba nosioca prava su pokojni, tako da nemam nalog za pregled uplata.

Za oba placanja su ukucani isti (mamini) podaci.

Poslacu mejl, za pocetak.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...