Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Mozda nije za pravnika (ako nije, mozete li me uputiti na drugu temu?), ali evo problema:

Mojima je u kujni iznad kuhinjskih elemenata jedno metar od coska sve pobudjavilo. Rekla bih maltene preko noci, ali to sigurno nije tacno, nego od samih elemenata nisu videli, dok se to nije prosirilo van njih. Skinuli su sve elemente i u coskovima je havarija, zadnje strane elemenata su neupotrebljive. Mora da je doslo od komsija iznad, da im je nesto curelo, medjutim, komsije uopste ne zele da saradjuju. Tvrde da kod njih ne moze biti problem i da je to "od nas" (cudna neka fizika!) i nece uopste da pricaju sa mojima. Znamo da je stan u jako losem stanju, jer je moja mama sticajem okolnosti zbog problema sa drugim komsijama bila kod njih pre nekoliko godina pa je videla na sta sve lici.

 

Mi se nadamo da ce kucno osiguranje koje imamo pokriti tu stetu, ali se radi o tome da treba da se nadje gde je problem i da se sanira, da se ne bi prosirilo dalje. Zbog toga su zvali Javno stambeno, od kojih nema povratne informacije, a imamo i male sumnje da ce nesto od toga biti, ako ovi gore odbiju da otvore vrata. Pitam se zasto bi odbili da otvore vrata, osim ako nesto kriju. Onda se setim da drze 12 pasa u stanu od 70 kvadrata, sto je verovatno zabranjeno. Ja se ipak nadam da zena vlasnica nije toliki skot da nece da saradjuje, ali sta da radimo ako zbilja bude tako? Kome da se obratimo?

 

Pribojavamo se loseg scenarija zbog veoma losih iskustava u zgradi sa komsijama, komsije dva sprata iznad su prale pseci izmet sa terase vodom koja se slivala pravo na nasu terasu. Nisu hteli da pricaju sa nama, da otvore vrata komunalnom inspektoru i slicno. Mama je tad cak iscimala nekog kolegu da povuce vezu u MUPu i nista nisu "uspeli". Na kraju se zavrsilo tako sto su moji stavili neku kao nastresnicu na terasu pa je onda taj izmet tako padao na to. Uzas zivi. I psi i od tih ljudi i od ove iznad nas redovno vrse nuzdu po zgradi, ali ne moze im se nista, "nije to od mojih n pasa" i slicno.

Link to comment

Treba što pre da rešimo ostavinsku raspravu i sudija, kućni prijatelj, nam je ponudio da nam on to reši na brzaka i da izbegnemo notara. 

 

Iako je ideja primamljiva iz više razloga, još više je onih zbog kojih sam sumnjičav da će sve to biti regularno i bez repova.

 

1) da li to uopšte raditi i gde bi mogao da nastane problem?

2) šta je potrebno kao dokaz o vlasništvu nepokretne imovine - izvod iz katastra, koliko star, prethodno rešenje o nasleđivanju?

3) nerealno mi je da se notar može potpuno zaobići?

Edited by Malvo
Link to comment
20 hours ago, I*m with the pilots said:

Mozda nije za pravnika (ako nije, mozete li me uputiti na drugu temu?), ali evo problema:

Mojima je u kujni iznad kuhinjskih elemenata jedno metar od coska sve pobudjavilo. Rekla bih maltene preko noci, ali to sigurno nije tacno, nego od samih elemenata nisu videli, dok se to nije prosirilo van njih. Skinuli su sve elemente i u coskovima je havarija, zadnje strane elemenata su neupotrebljive. Mora da je doslo od komsija iznad, da im je nesto curelo, medjutim, komsije uopste ne zele da saradjuju. Tvrde da kod njih ne moze biti problem i da je to "od nas" (cudna neka fizika!) i nece uopste da pricaju sa mojima. Znamo da je stan u jako losem stanju, jer je moja mama sticajem okolnosti zbog problema sa drugim komsijama bila kod njih pre nekoliko godina pa je videla na sta sve lici.

 

Mi se nadamo da ce kucno osiguranje koje imamo pokriti tu stetu, ali se radi o tome da treba da se nadje gde je problem i da se sanira, da se ne bi prosirilo dalje. Zbog toga su zvali Javno stambeno, od kojih nema povratne informacije, a imamo i male sumnje da ce nesto od toga biti, ako ovi gore odbiju da otvore vrata. Pitam se zasto bi odbili da otvore vrata, osim ako nesto kriju. Onda se setim da drze 12 pasa u stanu od 70 kvadrata, sto je verovatno zabranjeno. Ja se ipak nadam da zena vlasnica nije toliki skot da nece da saradjuje, ali sta da radimo ako zbilja bude tako? Kome da se obratimo?

 

Pribojavamo se loseg scenarija zbog veoma losih iskustava u zgradi sa komsijama, komsije dva sprata iznad su prale pseci izmet sa terase vodom koja se slivala pravo na nasu terasu. Nisu hteli da pricaju sa nama, da otvore vrata komunalnom inspektoru i slicno. Mama je tad cak iscimala nekog kolegu da povuce vezu u MUPu i nista nisu "uspeli". Na kraju se zavrsilo tako sto su moji stavili neku kao nastresnicu na terasu pa je onda taj izmet tako padao na to. Uzas zivi. I psi i od tih ljudi i od ove iznad nas redovno vrse nuzdu po zgradi, ali ne moze im se nista, "nije to od mojih n pasa" i slicno.

Увек као последња могућост остаје тужба суду - за штету и сметање поседа. Ту би се, по налогу суда, радило вештачење и слично. Што се тиче паса, постоји одлука о држању домаћих животиња за сваки град/ општину, па ту може да се види шта је тачно дозвољено.

48 minutes ago, Malvo said:

Treba što pre da rešimo ostavinsku raspravu i sudija, kućni prijatelj, nam je ponudio da nam on to reši na brzaka i da izbegnemo notara. 

 

Iako je ideja primamljiva iz više razloga, još više je onih zbog kojih sam sumnjičav da će sve to biti regularno i bez repova.

 

1) da li to uopšte raditi i gde bi mogao da nastane problem?

2) šta je potrebno kao dokaz o vlasništvu nepokretne imovine - izvod iz katastra, koliko star, prethodno rešenje o nasleđivanju?

3) nerealno mi je da se notar može potpuno zaobići?

Оставинску расправу спороводи суд. Суд може, али не мора, да повери оставину нотару. Углавном се рутинске ствари завршавају код нотара а суд за себе задржава сложеније предмете. Проблем може да настане ако тај судија дође у неки проблем па онда крене да се одмотава све што је радио и све услуге које је чинио. Међутим, овде нема никаквог суштинског прекршаја - суд је свакако надлежан да спроводи оставински поступак, а ви ћете таксе морати да платитие или суду или нотару.

 

Што се тиче доказа - ако је оставилац уписан у катастар - онда извод из катастра. АКо није онда правни след до онога ко је уписан у катастар. Ако је, нпр, објекат у легализацији онда потврда из органа управе који води легализацију.  Нотари имају увид у катастра и за оно што је уписано у катстар, не би требало ништа ни да траже. Мислим да је код судовамало другачије, тј. они свакако траже документа.

Link to comment
1 hour ago, Malvo said:

Treba što pre da rešimo ostavinsku raspravu i sudija, kućni prijatelj, nam je ponudio da nam on to reši na brzaka i da izbegnemo notara. 

 

Iako je ideja primamljiva iz više razloga, još više je onih zbog kojih sam sumnjičav da će sve to biti regularno i bez repova.

 

1) da li to uopšte raditi i gde bi mogao da nastane problem?

2) šta je potrebno kao dokaz o vlasništvu nepokretne imovine - izvod iz katastra, koliko star, prethodno rešenje o nasleđivanju?

3) nerealno mi je da se notar može potpuno zaobići?

 

Obavezno kod sudije ako vec imas prohodnost, bice mnogo manje takse i naknade i bice verovatno brze jer se sve zavrsava na 1 rocistu

Link to comment
23 hours ago, I*m with the pilots said:



Mojima je u kujni iznad kuhinjskih elemenata jedno metar od coska sve pobudjavilo. Rekla bih maltene preko noci, ali to sigurno nije tacno, nego od samih elemenata nisu videli, dok se to nije prosirilo van njih. Skinuli su sve elemente i u coskovima je havarija, zadnje strane elemenata su neupotrebljive. Mora da je doslo od komsija iznad, da im je nesto curelo, medjutim, komsije uopste ne zele da saradjuju. Tvrde da kod njih ne moze biti problem i da je to "od nas" (cudna neka fizika!) 

 

Mi se nadamo da ce kucno osiguranje koje imamo pokriti tu stetu, ali se radi o tome da treba da se nadje gde je problem i da se sanira, da se ne bi prosirilo dalje. Zbog toga su zvali Javno stambeno

Da li se na zidu vidi zuckasta fleka od curenja ili samo budj?
Budj bez tragova curenja nastaje od nakupljene pare od kuvanja (ili tusiranja u kupatilu) na hladnim zidovima ili na mjestima gdje prolaze cijevi sa hladnom vodom preko kojih nije dovoljno debeo sloj maltera.

Ako je u pitanju curenje iz vertikale zgrade, odete u Gradsko stambeno i prijavite (naglasak na otici a ne zvati), ako je curenje od komsije i on se pravi lud,  zovete gradjevinsku inspekciju. 

Link to comment
4 minutes ago, Paul Gompitz said:

Da li se na zidu vidi zuckasta fleka od curenja ili samo budj?
Budj bez tragova curenja nastaje od nakupljene pare od kuvanja (ili tusiranja u kupatilu) na hladnim zidovima ili na mjestima gdje prolaze cijevi sa hladnom vodom preko kojih nije dovoljno debeo sloj maltera.

Ako je u pitanju curenje iz vertikale zgrade, odete u Gradsko stambeno i prijavite (naglasak na otici a ne zvati), ako je curenje od komsije i on se pravi lud,  zovete gradjevinsku inspekciju. 

 

Ja bih rekla da ima te zuckaste fleke, vidi sliku. Fora je inace sto je moja mama tokom karantina bila vise u mom stanu te nije bas pratila stanje u svojoj kujni, a gore su bas po meri radjeni elementi i prilicno su dublji i veci nego stanardni - te je sporije mogla da primeti sta se desava.

 

Spoiler

Zid.jpg

 

Nisam cula mamu od jutros pa se nadam da je to znak da se nesto korisno desava. OK, dakle i Gradjevinska inspecija da se razmotri. Hvala!

Link to comment
8 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ja bih rekla da ima te zuckaste fleke, vidi sliku. Fora je inace sto je moja mama tokom karantina bila vise u mom stanu te nije bas pratila stanje u svojoj kujni, a gore su bas po meri radjeni elementi i prilicno su dublji i veci nego stanardni - te je sporije mogla da primeti sta se desava.

 

  Hide contents

Zid.jpg

 

Nisam cula mamu od jutros pa se nadam da je to znak da se nesto korisno desava. OK, dakle i Gradjevinska inspecija da se razmotri. Hvala!

Ako se odlučiš za tužbu, obavezno prije toga podnesi sudu prijedlog za obezbeđenje dokaza i nemoj ništa popravljati dok se u tom postupku ne obavi vještačenje.

Ovo zbog toga što ćeš popravkom ukloniti i dokaze kako je sve izgledalo prije popravke, pa  kasnije možeš imati problema sa dokazivanjem u parnici.

Link to comment

Hvala, sve sam savete prenela i mojima, i utefterila.

 

Neko iz Stambenog je dosao jutros i nesto su uradili kod komsije, onda je jos iscurilo po zidu, od te mrlje koja se vidi, sada je doslo maltene do donjih elemenata. :sad: "Otisli su po jos materijala" i vratice se "danas ili sutra". :isuse: :sad:

 

Sta sve nije moja mama dozivela ove godine od ponizenja i osecaja nemoci, i sad i ovo. Neverovatna 2020.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

@Hamlet Strašni

Veliko hvala na odgovoru, sad samo spremiti gomilu papirologije, što bi inače bilo u nadležnosti notara.

 

Javiću pojedinosti kad postupak prođe, za slučaj da još neko bude prolazio kroz istu situaciju. 

Link to comment

Ako neko ima ugovor o doživotnom izdržavanju po kojem bi stan u kom izdržavana osoba živi nakon smrti trebalo da pripadne osobi koja je izdržava, kako regulisati situaciju u kojoj izdržavana osoba ne želi da bude na teretu drugoj osobi, pošto su potrebe postale mnogo veće, i želi da se preseli u dom za stare? Osoba i dalje hoće da stan nakon njene smrti pripadne osobi koja ju je izdržavala, a koja joj nije u srodstvu (dok deca osobe koja ju je izdržavala jesu u srodstvu sa izdržavanom osobom), a ne želi da stan pripadne sinu koji nije brinuo o njoj. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...