Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

On 13.2.2020. at 20:52, Uskebasi said:

Ima li neko pametnu ideju sta raditi kada tuzilastvo postupajuci po krivicnoj prijavi saslusa prijavljenog kao gradjanina (preko mupa), a odbije da mu da podatak ko je podneo krivicnu prijavu i odbije da mu prijavu da na uvid, sa obrazlozenjem da je krivicna prijava odbacena, a od prijavljenog je samo uzeto obavestenje kao od gradjanina, a ne kao od okrivljenog/osumnjicenog (sto je koliko ja znam suprotno ZKP).

Ima li legalan nacin da se dodje do te prijave sa pozivom na ZKP, ili mozda na Zakon o zastiti podataka o licnosti?

 

 

JAVNI PODACI.jpg

Link to comment

Jasno je da ne moze da bude podatak od javnog znacaja, jer onda i drugi mogu da traže taj podatak. 

Moja ideja je da trazim uvid na osnovu ZKP, verovatno u formi prigovora sudiji za prethodni postupak. Druga, a cini mi se bolja opcija, je da se pozovem na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i da trazim uvid u dokument koji se odnosi na mene. Treca mogućnost je da podnesem krivicnu prijavu protiv nn lica za lažno prijavljivanje, ali znam da od toga nece biti nista

Link to comment

Iskrsla mi je zanimljiva i dobra ponuda za posao, ali skoro 100Km od Beograda i definitivno bih morao da iznajmim gajbu u tom mestu...

Zanima me da li postoji nešto što se nekad (da li i sad?) zvalo "dodatak za odvojeni život" i koliko je poslodavac u obavezi da to isplaćuje ukoliko to uopšte postoji?

Link to comment

Закон о раду то не препознаје. Можда има у неком закону о војсци или полицији ако радиш у некој специфичној делатности.

 

Послодавац може својим правилима да пропише и такву накнаду, и само онда је обавезан да је исплаћује.

 

 

Link to comment

to je za drzavne sluzbenike kada ih se privremeno premesti u drugo mesto rada; ni za njih ne važi kada zasnivaju r. odnos

 

edit: da ne bude zabune to nije neka situacija gde su sluzbenici privilegovani u odnosu na privatni sektor jer po zakonu o radu se zaposlenog i ne moze premestiti na mesto rada dalje od 50km bez pristanka, a sluzbenik moze biti premesten bez pristanka i za tu situaciju i sluzi ova naknada

Edited by Krošek
Link to comment

Nista te ne kosta da to probas da istaknes kao jedan od uslova prilikom pregovora za posao u visini npr 1/6 neto mesecne zarade. Ne moras da zatezes.

 

Mi smo razbili jedan ZC u unutrasnjosti, imali su stare modele ugovora o specijalizaciji koji nisu bili uskladjeni sa PKU i imali su klauzulu da je to obaveza placanja, a ne samo mogucnost, prilikom slanja specijalizanata u druge ustanove npr Klinicki centar BGD na 3 godine van maticne ustanove, a oko visine naknade za odvojeni zivot primenjivana je Vladina Uredba, a ne njihov unutrasnji akt koji propisuje duplo manje iznose. Jos je kasnije prosirena tuzba i trazena naknada prevoza radi posete porodici, bukvalno svi su prosli sa po 10-ak hiljada eura

Link to comment
53 minutes ago, morgana said:

@Hamlet Strašni

 

Još jedno pitanje

 

Što se tiče kapare - kupcu bi odgovaralo da je niska, tj dosta niža od 10%, da li me to kao prodavca dovodi u rizik - osim što mi ostavlja manje novca na raspolaganju za period do isplate pune cijene nekretnine?

Pa ne, samo ugovori da ako odustane ti zadržavaš kaparu, neki razuman rok za zaključenje glavnog ugovora i nemoj da mu predaješ državnu (uvodiš ga u posed) do overe glavnog ugovora.

Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa ne, samo ugovori da ako odustane ti zadržavaš kaparu, neki razuman rok za zaključenje glavnog ugovora i nemoj da mu predaješ državnu (uvodiš ga u posed) do overe glavnog ugovora.

 

Hvala :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...