Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ovo je i za sudove izuzetno problematično pitanje, gde sudovi najčešće odluku faktički prepuštaju veštacima. Teorijski, da bi se neko lišio roditeljskog prava sud mora da utvrdi da je zloupotrebljavao svoja roditeljska prava, ili zanemarivao roditeljske dužnosti. Uskracivanje saglasnosti za promenu prebivališta deteta bi moglo da bude osnov za lišenje roditeljskog prava samo ukoliko je zlonamerno. Nevezano za ovaj konkretan slučaj, roditelj koji zajednički sa drugim vrši roditeljsko pravo, koji učestvuje u odgajanju deteta i ispunjava sve svoje roditeljske dužnosti, ne bi smeo da se tako lako liši roditeljskog prava. Problematičan je i koncept uticaja promene sredine na dete, gde je bogata praksa domaćih sudova da to zloupotrebljavaju od slučaja do slučaja (imamo praksu nepoštovanja sudskih odluka, pa čak i medjudržavnih sporazuma, sa pozivom na poguban uticaj promene sredine).Praktičan problem je i nadležnost dva CSR, što najčešće rezultira odsustvom njihovog zajedničkog mišljenja.

Konkteran slučaj sasvim sigurno ne može da se resi bez donošenja nove sudske odluke, po sporazumu, ili po presudi. Zajedničko starateljstvo je samo teorijski dobar koncept, koji puca na prvom problemu na koji naiđe, jer to podrazumeva odsustvo propisanog modela vidjanja deteta sa roditeljem sa kojim ne živi, po pravilu nema ni utvrđenog doprinosa za izdržavanje... što su sve stvari koje moraju da se reše prilikom promene prebivališta deteta.

Možda zvuči nemoralno, ali ovde treba oprezno i pametno postupati, pa uz najveće moguće ustupke ubediti drugu stranu da dozvoli promenu prebivališta. Kasnije je mnogo lakše sve ostalo menjati i korigovati, kad je prebivalište promenjeno.

Edited by Uskebasi
Link to comment
58 minutes ago, Uskebasi said:

Bez obzira šta piše, saglasnost oba roditelja nije potrebna samo ukoliko je jedan lišen roditeljskog prava. 

U konkretnom slučaju, imajući u vidu da roditelji vrše zajedničko starateljstvo, jedan roditelj ne bi mogao sam ni podneti bilo koji zahtev koji se tiče deteta

Онда пресуде у којима пише само да је адреса детета на пребивалишту мајке немају смисла. 

 

То, у ствари, значи пребивалиште детета је на адреси мајке у тренутку доношења пресуде. 

 

Шта се дешава када мајка промени пребивалиште. А то може да јој се деси и против њене воље? Привремена мера можда

Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Онда пресуде у којима пише само да је адреса детета на пребивалишту мајке немају смисла. 

 

То, у ствари, значи пребивалиште детета је на адреси мајке у тренутку доношења пресуде. 

 

Шта се дешава када мајка промени пребивалиште. А то може да јој се деси и против њене воље? Привремена мера можда

I inače su presude nepismene, ali ove iz porodičnih odnosa su posebna priča. Imaju smisla utoliko što se bez izuzetka tumače tako da se odnose samo na konkretnu adresu. Bilo je u nekom biltenu uputstvo za pisanje presuda iz porodičnih odnosa, ali to izgleda sudije nisu čitale :sleep:

Ne znam kako može da se promeni prebivalište protiv nečije volje, ali svakako detetovo prebivalište ne može. Po pravilu tu nema uslova za privremenu meru, pa ostaje faktička promena sredine i usput parnica za lišenje roditeljskog prava.

Edited by Uskebasi
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Само једно питање. Да ли у пресуди пише и адреса мајке конкретна, или пише само "на адреси мајке"?

@keljans

Na adresi majke 

Link to comment
45 minutes ago, Uskebasi said:

Ovo je i za sudove izuzetno problematično pitanje, gde sudovi najčešće odluku faktički prepuštaju veštacima. Teorijski, da bi se neko lišio roditeljskog prava sud mora da utvrdi da je zloupotrebljavao svoja roditeljska prava, ili zanemarivao roditeljske dužnosti. Uskracivanje saglasnosti za promenu prebivališta deteta bi moglo da bude osnov za lišenje roditeljskog prava samo ukoliko je zlonamerno. Nevezano za ovaj konkretan slučaj, roditelj koji zajednički sa drugim vrši roditeljsko pravo, koji učestvuje u odgajanju deteta i ispunjava sve svoje roditeljske dužnosti, ne bi smeo da se tako lako liši roditeljskog prava. Problematičan je i koncept uticaja promene sredine na dete, gde je bogata praksa domaćih sudova da to zloupotrebljavaju od slučaja do slučaja (imamo praksu nepoštovanja sudskih odluka, pa čak i medjudržavnih sporazuma, sa pozivom na poguban uticaj promene sredine).Praktičan problem je i nadležnost dva CSR, što najčešće rezultira odsustvom njihovog zajedničkog mišljenja.

Konkteran slučaj sasvim sigurno ne može da se resi bez donošenja nove sudske odluke, po sporazumu, ili po presudi. Zajedničko starateljstvo je samo teorijski dobar koncept, koji puca na prvom problemu na koji naiđe, jer to podrazumeva odsustvo propisanog modela vidjanja deteta sa roditeljem sa kojim ne živi, po pravilu nema ni utvrđenog doprinosa za izdržavanje... što su sve stvari koje moraju da se reše prilikom promene prebivališta deteta.

Možda zvuči nemoralno, ali ovde treba oprezno i pametno postupati, pa uz najveće moguće ustupke ubediti drugu stranu da dozvoli promenu prebivališta. Kasnije je mnogo lakše sve ostalo menjati i korigovati, kad je prebivalište promenjeno.

Problem je u drugoj strani koja ne želi da sarađuje i namerno se inati. Problem je što je moja buduća gđa njega napustila (ne zbog mene ja sam je upoznao kasnije par meseci) i njegov ego ne može ti da podnese i gleda da utera qrac kad god može preko dece. Nije samo ovo jedino nw slaganje ali je ona kontala da će biti normalan. Dete svakako živi sa nama, i svakako će živeti. On baš mora da se potrudi da dokaže da smo mi loši za njega što nema teorije. A i sam mali je rekao socijalnoj radnici prošli put da tata samo želi da napakosti mami preko mene.

Gleda čovek na sve moguće načine da zajebe od najbanalnijih stvari kao što je npr juče bilo da dođe busem u pola 3 što kreće a on ga ne stavi na taj nego u 8 uveče. Tu samo i isključivo tužba ide

Link to comment

A takođe kako dokazati zlonamernost osobe koja neće da da saglasnost za preseljenje deteta? Službenica u MUP-u, msm to traje već 20 dana i danas smo išli kod referenta gore koji nas je "otpalio" ali je rekla da će da pošalje službeni zahtev ocu (moja skvo je zvala bivšegpred njom na šta je ovaj rekao da mi ne pada na pamet da potpiše i da i neće se ni odazvati na službeni poziv) i opet ništa ne može da se uradi osim tužbe. Msm, gde je tu dobrobit deteta? Potpuni je apsurd da ako u presudi piše na adresi majke da majka prilikom promene adrese mora da moli osobu da potpiše saglasnost. 

Link to comment
6 minutes ago, keljans said:

A takođe kako dokazati zlonamernost osobe koja neće da da saglasnost za preseljenje deteta? Službenica u MUP-u, msm to traje već 20 dana i danas smo išli kod referenta gore koji nas je "otpalio" ali je rekla da će da pošalje službeni zahtev ocu (moja skvo je zvala bivšegpred njom na šta je ovaj rekao da mi ne pada na pamet da potpiše i da i neće se ni odazvati na službeni poziv) i opet ništa ne može da se uradi osim tužbe. Msm, gde je tu dobrobit deteta? Potpuni je apsurd da ako u presudi piše na adresi majke da majka prilikom promene adrese mora da moli osobu da potpiše saglasnost. 

Zlonamernost se dokazuje tako što bi se dokazalo da otac nije zainteresovan da provodi vreme sa decom, da zanemaruje njihove potrebe, pa da realno nema interes da deca ostanu tu gde jesu, vec da samo zeli da napakosti majci. Ako je on redovno vidjao decu i ako ima dobar odnos sa njima i ne zanemaruje svoje obaveze, onda bi se moglo zaključiti da ne zloupotrebljava svoje pravo da odlucuje o prebivalištu dece, već da želi da njegov kontakt sa decom bude laksi. 

Opet kazem, ne zaboravi da oni vrše zajedničko starateljstvo i da tu nema jedna strana više prava od druge. 

Ovi postupci su dugotrajni i skupi i na kraju niko iz tog postupka nije izašao u boljim odnosima nego što je bio pre toga. A kao posledica svega toga deca stradaju, bez obzira kako se postupak završi. Zato po svaku cenu pravite kompromise. 

I ne zaboravi da živimo u Srbiji, gde se presude mogu kupiti

Link to comment
7 hours ago, Uskebasi said:

I inače su presude nepismene, ali ove iz porodičnih odnosa su posebna priča. Imaju smisla utoliko što se bez izuzetka tumače tako da se odnose samo na konkretnu adresu. Bilo je u nekom biltenu uputstvo za pisanje presuda iz porodičnih odnosa, ali to izgleda sudije nisu čitale :sleep:

Ne znam kako može da se promeni prebivalište protiv nečije volje, ali svakako detetovo prebivalište ne može. Po pravilu tu nema uslova za privremenu meru, pa ostaje faktička promena sredine i usput parnica za lišenje roditeljskog prava.

Живи у изнајмљеном стану из кога мора да се исели нпр. Законска је обавеза да се пријави промена пребивалишта и мајка онда то мора да уради

Link to comment
8 hours ago, Uskebasi said:

 

Pa njemu nikako neće biti lakše viđanje sa detetom kad dete sad živi sa nama u NSu. Da nećemo možda dete da ostavimo u selu da samo živi zbog dotičnog? I majka radi u NS i ja sam iz NS sa sve firmom i mojom decom koja se školuju u NS. Besmisleno je da se mi svi selimo na selo zato što se drkadžiji digla patka i ne da preseljenje odnosno promenu prebivališta. 

Edited by keljans
Dodata rečenica
Link to comment

Узгред, када се поставља колизијски старатељ, ко то буде -  адвокат или неко из центра за социјални рад?

Link to comment
55 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Узгред, када се поставља колизијски старатељ, ко то буде -  адвокат или неко из центра за социјални рад?

 

Po pravilu neko iz CSR. Ne postoji zakonska obaveza da to bude advokat.

Link to comment
1 hour ago, Lawless said:

 

Po pravilu neko iz CSR. Ne postoji zakonska obaveza da to bude advokat.

Знам, него сам у неким пресудама видео и да су адвокати постављани, а негде ЦСР...

Link to comment

РЕШЕЊЕ О НАСТАВКУ ПОСТУПКА од 01/10/2019 правноснажна: 24/10/2019, извршна: .

 

da li ovo znaci da se ceka izvrsna odluka, pretpostavljam da da?

Link to comment

Ne verujem. Rešenje o nastavku postupka ne stiče svojstvo izvrsnosti. 

Sistem je podešen da ima obe opcije, a nije nužno da obe budu unete

Edited by Uskebasi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...