Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

1 hour ago, Ayatollah said:

1. Idi na web sajt Infostana (https://sonupit.infostan.rs/Profil/Prijava/), i otvori nalog sa imenom i JMBG osobe na koju se vodi Infostan, kao i ID brojem koji se nalazi na računu. Kada budeš otvorio nalog, moći ćeš da izlistaš dugovanja unazad do 2010. godine.

 

2. Idi u Infostan, tj. onaj na koga glasi dugovanje, i traži da ti daju nacrt ugovora o reprogramu duga, radi zaključenja. Iz nekog bizarnog razloga, Infostan insistira na overi potpisa na ugovoru, pa će dati sve primerke da odeš da overiš ugovor kod notara, a u ugovoru pišu svi brojevi predmeta pod kojim se vode utuženja. Sa tim brojevima odeš na Portal pravosuđa (https://portal.sud.rs/cr), i u tom sudu i pod tim brojevima proveriš kakvo je stanje u tim predmetima. Ako se ispostavi da je u pitanju šarena laža, slobodno pocepaš predloge ugovora, i nikada se više ne vratiš u Infostan.

 

EDIT: Ovo pod 2 može samo do 31.12., tako da bi bilo dobro da to sve uradiš u toku ove nedelje.

 

Hvala druze puno, ispratio sam predloge, rovario malo i pricao sa matorima. 

 

U tom web listingu infostana ima jako puno stavki na kojima pise "utuzen". Ostale su placene. Kaze moja majka da dugo nije pisalo nista i sad naprasno postalo "utuzen".

Sto se tice tih predmeta, u tom predlogu ugovora postoji samo jedan sudski predmet iz 2012. godine, kod prvog osnovnog suda. Status je neresen, a iznos je 170k i kusur dinara. Vidim da je moj cale podneo prigovor na to, ali ne vidim da ima neko razresenje tog prigovora. I vidim da je u avgustu 2016. Infostan podneo nesto sto ne razumem sta znaci - "ИЗЈАВА ПОВЕРИОЦА ДА ЖЕЛИ ДА У ПРЕДМЕТУ ПОСТУПА СУД". Osnov spora je "Izvrsenje nad pokretnim stvarima" (yaix).

Osim toga, postoje jos tri stavke izvrsitelja, iz 2013, 2017 i 2019te godine, ima i sifra izvrsitelja, pretpostavljam da putem njih mogu da dodjem do imena i kontakta izvrsitelja i saznam detalje dugovanja. Ne znam da li mi to znaci ista trenutno.

Pretpostavljam da i predmet kod izvrsitelja takodje prolongira zastarelost, zar ne? Nadam se da mogu da im nadjem gresku u sistemu - uplatnicu za neki mesec koji smo platili a da nije proknjizen, pa sa time da se zalim, inace ne znam imam li ikakve sanse/osnova.

Link to comment

kad rjesenje o izvrsenju postane izvrsno (kad sud odbije prigovor) i predmet dodje kod izvrsitelja potrazivanje povjerioca vise ne moze zastariti.

zapravo, podnosenjem prijedloga za izvrsenje zastarjelost se prekida i nema vise zastare.

da ne komplikujem previse, zastarjelost trebas racunati od momenta kad je racun dospio za placanje do momenta kad je prijedlog za izvrsenje podnesen sudu,  poslije predaje prijedloga-ne.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

Hvala druze puno, ispratio sam predloge, rovario malo i pricao sa matorima. 

 

U tom web listingu infostana ima jako puno stavki na kojima pise "utuzen". Ostale su placene. Kaze moja majka da dugo nije pisalo nista i sad naprasno postalo "utuzen".

Sto se tice tih predmeta, u tom predlogu ugovora postoji samo jedan sudski predmet iz 2012. godine, kod prvog osnovnog suda. Status je neresen, a iznos je 170k i kusur dinara. Vidim da je moj cale podneo prigovor na to, ali ne vidim da ima neko razresenje tog prigovora. I vidim da je u avgustu 2016. Infostan podneo nesto sto ne razumem sta znaci - "ИЗЈАВА ПОВЕРИОЦА ДА ЖЕЛИ ДА У ПРЕДМЕТУ ПОСТУПА СУД". Osnov spora je "Izvrsenje nad pokretnim stvarima" (yaix).

Osim toga, postoje jos tri stavke izvrsitelja, iz 2013, 2017 i 2019te godine, ima i sifra izvrsitelja, pretpostavljam da putem njih mogu da dodjem do imena i kontakta izvrsitelja i saznam detalje dugovanja. Ne znam da li mi to znaci ista trenutno.

Pretpostavljam da i predmet kod izvrsitelja takodje prolongira zastarelost, zar ne? Nadam se da mogu da im nadjem gresku u sistemu - uplatnicu za neki mesec koji smo platili a da nije proknjizen, pa sa time da se zalim, inace ne znam imam li ikakve sanse/osnova.

Na prvi pogled i na osnovu ovih informacija, rekao bih da se protiv vas vode 4 izvršna postupka - 1 pred sudom i 3 pred izvršiteljima. Ne mogu sada da se tačno setim hronologije, ali do kraja 2011. godine su izvršenja isključivo vodili sudovi i sudski izvršitelji, a od 2012. godine su uvedeni javni izvršitelji, s tim da oni nisu od početka imali sadašnje nadležnosti u oblasti komunalnih usluga (sada izvršitelj i donosi i sprovodi rešenje za komunalije), i u početku su i tu izvršenja određivali sudovi, a poverilac je mogao da bira da li će izvršenje sprovesti sud ili javni izvršitelj. Prvi predmet je verovatno jedan od tih koji su podneti sudu, i gde je traženo da sud sprovede izvršenje, s tim da je u jednoj od kasnijih izmena ZIO  bio uveden i poseban rok da se poverilac komunalnih usluga dodatno izjasni da li hoće da se izvršenje nastavi pred sudom ili pred izvršiteljem, a Infostan je masovno tražio da se predmeti nastave pred sudom, otuda i ta napomena "ИЗЈАВА ПОВЕРИОЦА ДА ЖЕЛИ ДА У ПРЕДМЕТУ ПОСТУПА СУД". Po vašem prigovoru sud nije doneo nikakvu odluku, i taj predmet sada verovatno čami u nekom podrumu i čeka 01.01.2020. godine, od kada bi i ti predmeti trebali da pređu u nadležnost izvršitelja (premda bi tu sud svakako trebao da prvo odluči po prigovoru pre dostavljanja izvršitelju, ali pitanje je šta će biti). Iznos od 170k dinara za to izvršenje mi je sumanut obzirom na zastarelost od 1 godine za komunalne usluge, tako da je sasvim moguće da su tu natrpali sve i svašta, verovatno i mnogo toga zastarelog.

 

Što se tiče preostala tri predmeta, čudno mi je da ni u jednom od tih predmeta nisu preduzete baš nikakve radnje o kojima biste vi bili obavešteni. Na osnovu podataka iz ugovora bi verovatno mogao da pronađeš te predmete po izvršiteljima (uz ogradu da ne znam šta tačno piše u predlogu ugovora, možda ti podaci nisu dovoljni), ali je pitanje da li je pametno čačkati tu mečku, pa da se desi da izvršitelj izvuče tvoj predmet koji je negde zavučen i da počne da stvarno radi na njemu (počev od toga što će možda gledati da ti formalno uruči rešenje na licu mesta, ako je doneto), dok sa druge strane ti i ne možeš znati šta se tu dešava dok ne vidiš sam predmet.

 

U svakom slučaju, moj savet je da, za početak, pronađete SVE dokaze o uplati Infostanu koje imate i da ih skupite na jedno mesto, jer je vrlo moguće da će vam biti potrebni (podnošenje predloga prekida zastarelost, pa se o dugu u sudskom postupku može raspravljati i godinama). Dalji koraci već zavise od toga šta piše u pojedinim predlozima, to kada/ako vam dođe obavezno se konsultujte sa nekim advokatom, jer đavo može biti u detaljima.

Link to comment

Evo skupljamo sada, gledam one listinge, verujem da si u pravu povodom onoga gore sto sam okacio, da su promenili pozive na broj u nekom trenutku, ali ja u listingu imam puno stavki gde mi je datum knjizenja neke uplate jedno 5-6 meseci iza datuma uplate koji stoji na uplatnici. Nadam se da je bar to dobar osnov za zalbu.

 

Ako neko ima kontakt nekog advokata koji je vest u ovim stvarima, bio bih mu zahvalan, moze u pp.

Link to comment

Prvo moras da saznas status predmeta, jer je velika verovatnoca da su resenja pravnosnazna i onda nema zalbe i prigovora. Cinjenica da je izvrsitelj blokirao racun je siguran znak da je resenje pravnosnazno, jer se u ovim predmetima izvrsenje ne sprovodi pre pravnosnaznosti.

Link to comment

Da, to znam, ali samo 1 izvrsitelj je blokirao racun, a ima tri predmeta kod tri razlicita izvrsitelja.

 

Speaking of - imam broj predmeta i imam sifru izvrsitelja, kako da dodjem do imena i kontakta izvrsitelja? Jel to nesto opste, da svaki izvrsitelj ima svoju sifru, ili je to nesto interno u Infostan sistemu?

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

 

Speaking of - imam broj predmeta i imam sifru izvrsitelja, kako da dodjem do imena i kontakta izvrsitelja? Jel to nesto opste, da svaki izvrsitelj ima svoju sifru, ili je to nesto interno u Infostan sistemu?

Koja je šifra? 

Link to comment

Imam pitanje:

Ako je sklopljen sporazum o dozivotnom izdrzavanju i njime se ostavlja stan u vlasnistvu.Kada onaj ko je vlasnik stana i "primalac" izdrzavanja premine, da li "davaoc" izdrzavanja mora da ceka ostavinsku raspravu da dodje u posed stana?

Verovatno nisam bas jasan ali...

Link to comment

Ne mora, on postaje vlasnik u trenutku smrti primaoca. Medjutim, može da se desi da kao posledica ostavinskog postupka bude tužen za poništaj ugovora o doživotnom izdržavanju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...