Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

16 hours ago, Frank Pembleton said:

Ksd smo kod zastarivanja, onaj godišnji porez za stan što se plaća, jel to ima neki rok?



... Shiit has hit the fan...
 

pa isto 5 godina.

Link to comment

Ne znam gde bih pitao, pa ajd ovde da vidim - kako da dodjem do JMBG broja izvesne osobe iz 90ih?

 

Imam ime i prezime, tadasnju adresu i neki stari broj licne karte. Takodje imam i ime supruznika i odokativno mogu da procenim kada su se uzeli, ali ne i gde.

Imam i hrpu nekih dokumenata i ugovora sto je potpisivala, neka su i overena u sudu, ali ni na jednom ne pise JMBG.

Edited by goofs
Link to comment
On 18.11.2019. at 16:23, Mark Rothko said:

Valjda sam na pravom šalteru...

Pre 16 godina zatvorio sam radnju i prestao sa poslom. Danas mi stiže opomena kao poreskom obvezniku sa stanjem na dan 27.10.2019, da imam dospelu, a neizmirenu poresku obavezu (glavnca + kamata) oko 152 hiljade dinara.

Dalje ide ono da se u roku od 5 dana plati,  ako ne bude plaćeno ili ne bude podnet zahtev za odlaganje, poreska uprava će otpočeti postupak blabla...

 

Interesuje me da li je došlo do zastarelosti jer se evo16 godina niko nije javljao (po zakonu je valjda zastarelost posle 5 godina), a ni ja nisam znao da uopšte nešto dugujem. Kada sam zatvarao radnju morao sam da izvršim sve obaveze do tada. Pitanje je da li ću naći moju dokumentaciju (po pravilu se čuva samo 5 godina)? Ko zna gde li je moja tadašnja knjigovođa i da li je živa? 

Neki kažu da ne idem u PU jer im treba para i da je to ako prođe - prođe fazon, dok drugi savetuju da se pojavim i popunim zatev za zastarelost ili odlaganje (u tom slučaju mi ne gine neko plaćanje, samo valjda nešto umanjeno za jedan deo kamata).

Šta činiti? 

A šta piše tamo, iz kog perioda potiče ta neizmirena obaveza? Jer ako je posle zatvaranja radnje, pošalji im rešenje o gašenju. Jer imaju oni tu foru, pošalju ti neku opomenu samo sa cifrom, bez referenci na koji period se odnosi, i tako, po principu ako prodje prodje.

Link to comment

Još jedan prijatelj ima sličan problem. Zatvorio radnju 2007 i zaposlio se. Jure ga za poreze i doprinose za radnju - blokirali mu račun nove firme čiji je direktor. 

 

U poreskoj imaju evidentirano da je zatvorio firmu, ali insistiraju da je trebalo "da se odjavi u APR"?!

Link to comment
1 hour ago, Tresko said:

A šta piše tamo, iz kog perioda potiče ta neizmirena obaveza? Jer ako je posle zatvaranja radnje, pošalji im rešenje o gašenju. Jer imaju oni tu foru, pošalju ti neku opomenu samo sa cifrom, bez referenci na koji period se odnosi, i tako, po principu ako prodje prodje.

 

 

Ne piše ništa.

 

"Prema knjigovodstvenom stanju na vašem PIB-u/JMBG koji se vodi u poreskom računovodstvu Poreske uprave, sa stanjem na dan 27.10.2019. godine, imate dospelu, a neizmirenu poresku obavezu, i to:..."

Onda ide tabela, glavni dug, kamata, model, poziv na broj.

Zvao sam ih telefonom i dobio ženu koja je obradila ovaj predmet. To je tek posebna priča, da sam razgovarao još dva minuta sa njom završio bih na VMA kao Vučko posle Sovilja. Ona sirota pojma nema, važno je da se dere čim digne slušalicu. Izbacio joj kompjuter - kaže. Postavili je tu i ona da bi se pokazala i napredovala pokušava da vadi neke kosture iz ormana. Kaže da moram da platim ili eventualno da se žalim tu kod njih nekoj službi, inspektoru nekom, pa da mi oni odobre reprogram ako budem dobar.

Problem je što ne mogu da nađem dokumentaciju, ali nisam ni dužan da je čuvam 16+ godina. Da bih zatvorio radnju morao sam da isplatim sve zaostale obaveze, tako je tada bilo.

Izgleda da rešenje nije trebalo da primim i potpišem.

Sutra fino da doručkujem bromazepam pa idem tamo da se dogovorimo.

Edited by Mark Rothko
Link to comment
1 minute ago, Mark Rothko said:

 

 

Ne piše ništa.

 

"Prema knjigovodstvenom stanju na vašem PIB-u/JMBG koji se vodi u poreskom računovodstvu Poreske uprave, sa stanjem na dan 27.10.2019. godine, imate dospelu, a neizmirenu poresku obavezu, i to:..."

Onda ide tabela, glavni dug, kamata, model, poziv na broj.

Zvao sam ih telefonom i dobio ženu koja je obradila ovaj predmet. To je tek posebna priča, da sam razgovarao još dva minuta sa njom završio bih na VMA kao Vučko posle Sovilja. Ona sirota pojma nema, važno je da se dere čim digne slušalicu. Izbacio joj kompjuter - kaže. Postavili je tu i ona da bi se pokazala i napredovala pokušava da vadi neke kosture iz ormana. Kaže da moram da platim ili eventualno da se žalim tu kod njih nekoj službi, inspektoru nekom, pa da mi oni odobre reprogram ako budem dobar.

Problem je što ne mogu da nađem dokumentaciju, ali nisam ni dužan da je čuvam 16+ godina. Da bih zatvorio radnju morao sam da isplatim sve zaostale obaveze, tako je tada bilo.

Izgleda da rešenje nisam trebao da primim i potpišem.

Sutra fino da doručkujem bromazepam pa idem tamo da se dogovorimo.

Da, samo se dernjaju, i onda kao moraš da dodješ lično, pošto oni toliko poštuju tajnost poreskih podataka da ne mogu telefonom da ti kažu ništa. A onda odeš lično, i otkriješ da ni kad si prisutan lično, ne mogu ništa da ti kažu:laugh: Njima je izbacio kompjuter, i tačka. To je nevidjena banda neznalica.

Link to comment

Ima li kakvog pravnog leka na to?

Meni su do sada uvek slali zapisnike o kancelarijskoj kontroli, na koje postoji pravo prigovora. Kad je prigovor usvojen 5 puta (njihovo obrazloženje je bilo baš to da im racunar izbaci te podatke i da oni tu ništa ne mogu), šesti put prigovor podnesem preko advokata i tražim troškove, koje mi odbiju sa obrazloženjem da je bilo očigledno da ne dugujem porez, pa da mi zato nije bila neophodna stručna pomoć advokata.

Link to comment
On 18.11.2019. at 16:23, Mark Rothko said:

Valjda sam na pravom šalteru...

Pre 16 godina zatvorio sam radnju i prestao sa poslom. Danas mi stiže opomena kao poreskom obvezniku sa stanjem na dan 27.10.2019, da imam dospelu, a neizmirenu poresku obavezu (glavnca + kamata) oko 152 hiljade dinara.

Dalje ide ono da se u roku od 5 dana plati,  ako ne bude plaćeno ili ne bude podnet zahtev za odlaganje, poreska uprava će otpočeti postupak blabla...

 

Trazi dokaz da su te ranije obavjestavali o dugu a da si se ti oglusio. 

Link to comment

Gledam katastar vezano za jedan stan koji mi je zanimljiv. Obicno pise: Имаоци права на објекту - vlasnici posebnih delova. A kod ovog su imaoci prava: Grad 2/5 i neka privatna firma 3/5. Isto je i za parcelu.

Vlasnik posebnog dela je prodavac koji prodaje stan.

I jos se vidi da ima nekih silnih tereta na objektu (NE na posebnom delu): hipoteke od pre 10-ak godina, neka zabelezba o izvrsenju od pre 6 godina, ... A postoji i teret na praceli od pre 5 godina.

Nemam pojma sta to znaci i moze li mi praviti neki problem u buducnosti ...

Link to comment

Teško je dati odgovor na to pitanje. Realno, ne bi smelo da bude nekih problema, ali realno ne bi ni mogla da postoji takva konstrukcija, da je neko vlasnik cele zgrade, a da su druga lica vlasnici pojedinačnih delova zgrade. Naravno, to u srpskom katastru nije izuzetak, nego pravilo.

Ovakvo stanje bi smelo da postoji do etažiranja i upisa pojedinačnih delova kao zasebnih celina, a nikako nakon toga.

Širok je spektar problema koji u praksi mogu da nastanu. Od upisa zabeležbe rešenja o izvrsenju na celoj zgradi, preko odlaska firme u stečaj  i sa tim vezanih problema, do naknadnog upisa tereta na pojedinačnim delovima (što ne bi smelo, ali se dešava).

A opet, najverovatnije je sve u redu i neće biti nikakvih problema, ili bar neće biti nikakvih problema koji ne bi mogli da se reše.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...