Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Kamata iznosi celih 11,5 dinara, jer je tekla od dana podnošenja tužbe (to su periodična davanja, član 279 stav 3 ZOO) 23.11.2018. godine do dana uplate duga 16.12.2018. godine, na iznos od 1.600,00 dinara glavnice...

Link to comment

E sada posto u obrazlozenju pise "da je uplatom od 800 din vise duznik najverovatnije izmirio i kamatu" dovoljan razlog da presuda padne pa onda u ponovljenom vestacenjem utvrdimo da jeste pa onda povucem tuzbu a ostavim u delu za troskove.

 

Link to comment

Ja bih prezalio troskove. 

Nema suda koji ce ti priznati troskove vestacenja za iznos kamate od 12 dinara (cak mislim da za zzk nema potrebe za vestacenjem). Pored toga, bio si duzan da povuces tuzbu odmah nakon sto je izmiren dug, tako da ti sud nece priznati troskove nastale nakon toga. Više osnova ima on da podnese protivtuzbu za sticanje bez osnova za onih 788 dinara koje je više platio. 

Samo ćeš svojoj stranci napraviti troskove na ime taksi, vestacenja i daleko bilo advokatskih troskova ako tuzeni resi da u ponovnom postupku angažuje advokata da ga zastupa u sporu koji ne može da izgubi. 

Edited by Uskebasi
Link to comment
5 hours ago, miki.bg said:

Jel tužio neko ovde banke za troškove obrade kredita?

 

Koliko ja pratim, ti predmeti sada svuda prolaze bez problema, mahom se rasprava zaključuje na prvom ročištu. VKS odbacuje revizije banaka (ne samo zbog vrednosti vec u rešenjima ukazuje i da su odluke u skladu sa stavom VKS).

 

Za naknadu plaćene premije osiguranja stambenog kredita praksa još nije ustaljena. Novosadska apelacija je pre koji dan potvrdila jednu usvajajuću prvostepenu presudu, ali je obrazloženje jako tanko, a nisam još stigao da proverim da li je to jedna odluka jednog veća ili je vec prihvaceno kao praksa.

Link to comment

Valjda sam na pravom šalteru...

Pre 16 godina zatvorio sam radnju i prestao sa poslom. Danas mi stiže opomena kao poreskom obvezniku sa stanjem na dan 27.10.2019, da imam dospelu, a neizmirenu poresku obavezu (glavnca + kamata) oko 152 hiljade dinara.

Dalje ide ono da se u roku od 5 dana plati,  ako ne bude plaćeno ili ne bude podnet zahtev za odlaganje, poreska uprava će otpočeti postupak blabla...

 

Interesuje me da li je došlo do zastarelosti jer se evo16 godina niko nije javljao (po zakonu je valjda zastarelost posle 5 godina), a ni ja nisam znao da uopšte nešto dugujem. Kada sam zatvarao radnju morao sam da izvršim sve obaveze do tada. Pitanje je da li ću naći moju dokumentaciju (po pravilu se čuva samo 5 godina)? Ko zna gde li je moja tadašnja knjigovođa i da li je živa? 

Neki kažu da ne idem u PU jer im treba para i da je to ako prođe - prođe fazon, dok drugi savetuju da se pojavim i popunim zatev za zastarelost ili odlaganje (u tom slučaju mi ne gine neko plaćanje, samo valjda nešto umanjeno za jedan deo kamata).

Šta činiti? 

Link to comment

Мени је у неколико наврата стигао порез на имовину - дугорочни закуп за татину канцеларију десетак године после његове смрти. Игнорисао сам то и ништа се није десило.

 

Е сада, овде си ти лично у питању. Ја бих им доставио копију решења о затварању радње и позвао се на застарелост, чисто да предупредиш дрндања до којих може да дође...

Link to comment

Hvala Hamlete, tako ću najverovatnije učiniti ako uopšte i nađem to rešenje (poslednja šansa je da je negde u kevinom stanu).

U svakom slučaju pozvaću se na zastarelost ili ludilo, pa šta pre upali.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...