Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

ne znam koliko je sud koji je nadlezan opterecen predmetima, ali ne bi trebalo trajati duze od 3-4 mjeseca. treba provesti vjestacenje po vjestaku medicinske struke, uruciti nalaz strankama, sacekati pravosnaznost itd.

Link to comment



u nedoumici sam.
suprotna stranka pokrenula je vanparnicu radi uredjenja sukorisnickih odnosa na kuci koja je u susvojini moje stranke sa 1/3 dijela i suprotne stranke (braca rodjena) sa 2/3 dijela.
medjutim, suprotna stranka izgradila je potkrovlje, cemu se ovaj moj nije usprotivio, I  sad trazi da mu pripadnu 2/3 kuce, ali bez potkrovlja jer smatra da je on iskljucivi vlasnik potkrovlja.
u zemljisnu knjigu upisan je objekat bez potkrovlja.
s obzirom da predlagac vec nekoliko godina ne dozvoljava mojoj stranci da koristi objekat, podnio sam tuzbu radi predaje u suposjed, a na pripremnom rocistu postavicu i zahtjev za naknadu stete.
siguran sam da ce tuzeni izjaviti protivtuzbu za naknadu izvrsenih ulaganja u objekat, ali me zanima ima li pravo da trazi da mu se isplati protivvrijednost potkrovlja u skladu sa njegovim dijelom, imajuci u vidu da moj zahtjev glasi na predaju objekta u gabaritima upisanim u z.k. dakle bez potkrovlja?


Ne znam šta je predviđeno propisima RS o sticanju svojine mešanjem, ali po starom saveznom ZOSPO koji je još uvek u primeni u Srbiji u ovom slučaju bi trebalo da se u korist suprotne strane prvo poveća suvlasnički udeo, pa tek onda da se radi uređenje načina korišćenja.

To ne bi važilo jedino u slučaju da je to novoizgrađeno potkrovlje upisano u ZKUL kao posebni deo zgrade (etaža) na kojoj je protivna stranka isključivi vlasnik. Ako to nije slučaj, onda i ono ulazi u bubanj.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

hvala kolega.

ova vanparnica ce vjerovatno zavrsiti tako sto ce suprotna strana biti upucena na parnicu da dokaze izgradnju potkrovlja, pa cemo potom vjerovatno spajati dvije pomenute parnice.

u svakom slucaju slijedi visegodisnje smaranje i kurton od naplate.😐

Link to comment

Da li za javnobeleznicki zapisnik o poravnanju o naknadi stete sa dejstvom sudskog poravnanja i javne isprave koji je realizovan moze da se uspesno istakne prigovor res iudicata u parnici izmedju izmedju stranaka po istom osnovu, odnosno da li je to vec presudjena stvar

Link to comment

Dok se ne uništi, res je iudicata. :) I kod pravnosnažne presude mo'š tražiti ponavljanje postupka ako ima uslova.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Dobila sam poziv za ročište za raspravljanje zaostavštine/sastavljanje smrtovnice iza pokojne majke, ali na datum kada neću biti u zemlji.

 

Javni beležnik je sada na godišnjem, pa ne mogu da proverim da li je neophodno da svi članovi porodice dođu ili može samo neko od nas, pošto me je beležnik koji se javio na telefon, ali koji se ne bavi ostavinskim postupcima, uveravao da pošto je reč o sastavljanju smrtovnice nije neophodno da se svi pojavimo.

 

Mi bismo u svakom slučaju otkazali dati termin i pokušali da zakažemo nov kad se ovaj naš beležnik vrati sa odmora.

Da li je sve to izvodljivo, zna li ko?

 

Hvala unapred.

Link to comment

ne morate biti prisutni.

ko se ne pojavi smatra se da se prihvatio svog zakonskog nasljednog dijela, tako da ne moze biti nekih stetnih posljedica po one koji ne pristupe.

opet, ako zelite da budete prisutni ne vidim razlog zasto notar ne bi odlozio raspravu za neki drugi termin. naplatio sad, naplatio za dva mjeseca isti djavo.

Link to comment

Ovo je rociste za sastavljanje smrtovnice. Dovoljno je da pristupi jedan od naslednika i donese listove nepokretnosti i ostale isprave, tako cete u sustini i ustedeti troskove za to rociste, posto ce u svakom slucaju biti jos najmanje jedno rociste zakazano

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...