Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ovlašćeni te za naslednika, ako dođeš na nasledni red. 

 

Pretpostavljam da ti je roditelj čija je majka bila baka iza koje nasleđuješ preminuo.

Link to comment
50 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ovlašćeni te za naslednika, ako dođeš na nasledni red. 

 

Pretpostavljam da ti je roditelj čija je majka bila baka iza koje nasleđuješ preminuo.

Da. Znači smatra se da "sam se prihvatio " svog dela?

Link to comment

Pitanje za pravnike
Imam spor sa komsijom oko medje koji sam vec opisao, ukratko geometarska firma je izasla i utvrdila da je on ukrao oko metar naseg placa celom duzinom i digao betonsku ogradu  i par objekata uz nju. Kako bi isao proces, koliko para nam okvirno treba za advokata, sta da ocekujemo vremenski i novcano? On naravno ne zeli da saradjuje uopste, i prica kako je on pre 30 godina sve uradio uz geometra, da ima planove i svedoke

Link to comment

koliko para nije ispravno pitanje jer advokati rade po svojoj tarifi, veštaci po svojoj, sud ima takse i to se posle sabere u troskove postupka koje plaća strana koja izgubi. ti troškovi premašuju 1000e. vremenski - to se nikad ne zna, recimo dve godine minimum. gradnja na tuđem zemljištu je pomalo složeno pitanje koje zahteva da se utvrde ko je šta je i kako je, nekad i decenijama unazad i tu nema gotovih odgovora. možeš da izgubiš spor čak i ako se utvrdi da je komšija gradio na zemljištu koje nije bilo njegovo.

 

"Lice koje može izgraditi zgradu ili drugu građevinu (građevinski objekat) na zemljištu na koje drugi ima pravo svojine (graditelj), stiče pravo svojine i na zemljište na kome je izgrađen građevinski objekat, kao i na zemljište koje je neophodno za redovnu upotrebu tog građevinskog objekta, ako nije znalo niti moglo znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio."

Edited by Krošek
Link to comment

Cek, 2018 je, i trebace minimum dve godine da se utvrdi da je neka matora lopina namerno ukrala komad zemlje, za koju npr neko placa porez tih 30godina jer je tako upisana i u knjigama, i postoji mogucnost da izgubis spor? Sta ima da rade dve godine isuse hriste, geometar je izasao i satelitski utvrdio medje u par cm za pola dana sa ekipom 
Ja jesam znao da zivim u Srbiji al evo svaki put uspe nesto da me iznenadi

Link to comment

Ma hajde na stranu i vreme i troskove, ali ovo onda znaci da tvoja svojina nije tvoja i nije sigurna, nego lebdi u vazduhu i zavisi od beskrupuloznosti olosa koji je npr spreman da te pokrade sto bezocnije, i izgradnjom necega postane vlasnik :isuse:

Link to comment

ali ako je npravio to što je napravio bez dozvole, što je verovatno 99%, šta te sprečava da ti navrati par drugara, stave fantomke, i građevina prestane da postoji fizički, kad već zakonski ne postoji...

uzgred, ako zgrada ne postoji u papirima, ovo kršekovo ne važi, zar ne?

Link to comment

ne znam kako stoji sa legalnoscu kuce, ovde je upitanju betonska ograda i neka drvena supa koju je digao na nasem delu placa.Nista, svakako ce onda morati na sud, pa cu da javim 2021 kako se sve zavrsilo

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

ali ako je npravio to što je napravio bez dozvole, što je verovatno 99%, šta te sprečava da ti navrati par drugara, stave fantomke, i građevina prestane da postoji fizički, kad već zakonski ne postoji...

uzgred, ako zgrada ne postoji u papirima, ovo kršekovo ne važi, zar ne?

 

samopomoc moze samo za zaštitu poseda, odnosno vraćanje, pod dosta strogim uslovima, a u principu ne može za nekakva rušenja, razvaljivanja i dr. ako nešto može da se reši sudom tako da niko ne crkava u međuvremenu i ne skapava bez krova nad glavom i sl, nema samovoljne intervencije, inače čemu sud.

 

@kurjak92

pa da, nista to nije strasno, samo lagano.

Link to comment
1 minute ago, Krošek said:

 

samopomoc moze samo za zaštitu poseda, odnosno vraćanje, pod dosta strogim uslovima, a u principu ne može za nekakva rušenja, razvaljivanja i dr. ako nešto može da se reši sudom tako da niko ne crkava u međuvremenu i ne skapava bez krova nad glavom i sl, nema samovoljne intervencije, inače čemu sud. 

 

@kurjak92

pa da, nista to nije strasno, samo lagano.

Da, tako su i u Svamali, sve u strogo kontrolisanim uslovima uz odluku suda..

Link to comment

Ne bih ja ovde išao na građenje na tuđem, već na klasičnu tužbu za vraćanje u posed. Zavisi trajanje i od suda i od sudije koji dobije imod stranaka. 

Link to comment

Sad vidim da ima i šupa. To bi se moglo dovesti do građenja na tuđem zemljištu. Pitanje je i da li je šupa legalna, i ako ne, da li je u postupku legalizacije. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...