Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Imam i ja slicno pitanje kad smo vec kod toga

 

Meni je istekla licna karta u maju mesecu, na sta sam potpuno zaboravio jer nisam trenutno u Srbiji. U Srbiju se vracam u oktobru. 

 

1) Da li jos uvek vazi pravilo da, nakon prvog vadjenja biometrijskih dokumenata ne mora vise da se nose uverenja o drzavljanstvu i izvodi iz maticne knjige, vec samo da se ode sa postojecim dokumentima + uplacenim naknadama u MUP? Ja od vazecih dokumenata imam pasos (biometrijski).

 

2) Da li cu imati problema sto mi je proslo par meseci od isteka stare LK do vadjenja nove? Znam da je ranije bila neka spec. procedura ukoliko prodje suvise vremena, ali koliko se secam to je bilo 2 godine (no to je vazilo sa stare licne karte).

Link to comment

1) da, tražiće ti i izvod iz MKR "na uvid" samo. Jbmliga što, meni su tražili, i dan-danas ne znam zašto

 

Meni za drugu biometrijsku LK nisu trazili nikakve papire, ni na uvid.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Meni licna karta istekla 2014 i vazda me mrzi da vadim kad sam u Srbiji.

Ono sto me vise tangira je da mi istice vozacka u decembru, a ja necu u Srbiju pre januara. Imam jos uvek onu staru papirnu. Da li neko zna koja je procedura, sta mi treba od dokumenata i koliko traje izdavanje nove?

Link to comment

Izvod sa hologramom je trajan. Državljanstvo 6 meseci.

Mada bi po novom Zakonu o upravnom postupku organ morao sam da pribavi dokumenta koja mu nedostaju.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

da, pribavljaju

 

uz ogradu

 

ako doneseš, pasoš gotov za plafon 15 dana

 

ako oni pribavljaju, minimum mesec dana, sa naglaskom da će biti sigurno duže

 

iz prve ruke :)

Link to comment

Kevi mi stigao neki poziv za rociste, gde je valjda ujak pokrenuo oko nekog stana gde je valjda i pokojna baba bila suvlasnik, pa on sad to hoce da ponisti da bi utvrdio da je on vlasnik kompletnog stana.

E sad moja keva nema nista protiv i ne zanima je da trazi deo, ali se uzjogunila i nece da ide na rociste, skace joj pritisak cim neko to pomene.

Jel postoji nacin da se sastavi neka izjava, posalje postom i to je to?

Link to comment

Imam jednu interesantnu situaciju.

Umro je Petar Petrović. Od imovine ima kuću u selu gde je živeo, njive, šume itd. Sa suprugom Marijom nije imao dece. Supruga Marija dođe kod mene da pokrene ostavniski postupak jer hoće da imovinu prepiše Petrovom unuku po sestri ugovorom o doživotnom izdržavanju. Zakaže se ročište i na ročištu se kao naslednici pojave supruga Marija i unuci po sestri Milan i Milena pošto svi oni spadaju u  drugi nasledni red. Međutim na prvom ročištu ne dođe do davanja nasledničkih izjava da bi se pribavile informacije o traktoru koji je pokojnik posedovao. Međutim pre održavanja drugog ročišta gde su trebali da daju nasledničke izjave supruga ostavioca premine. Zakon o nasleđivanju kaže da ako supruga ostavioca ne može ili neće da nasledi njen deo prelazi na roditelje ostavioca. Što znači u konkretnom slučaju da se njen deo pripaja polovini koja treba da pripadne Milanu i Mileni kao naslednicima  roditelja ostavioca. Sudski saradnik tvrdi da to ne može tako jer je supruga bila živa kada je ostavilac preminuo već sada treba zvati njene naslednike pa onda svi da raspodele ostaviočevu imovinu. U zakonu se izričito to ne navodi već samo kaže da se ukoliko ona ne može da nasledi njen deo pripaja delu roditelja ostavioca. Po mom mišljenu imovinu treba da podele unuci po sestri ostavioca jer iako je postupak pokrenut sada pokojna supruga nije dala nasledničku izjavu. Jedino ako se ovo NE MOŽE tumači u smislu da je lišena nasledstva itd a da se smrt tu ne uračunava pod Ne može.

Link to comment

Kevi mi stigao neki poziv za rociste, gde je valjda ujak pokrenuo oko nekog stana gde je valjda i pokojna baba bila suvlasnik, pa on sad to hoce da ponisti da bi utvrdio da je on vlasnik kompletnog stana.

E sad moja keva nema nista protiv i ne zanima je da trazi deo, ali se uzjogunila i nece da ide na rociste, skace joj pritisak cim neko to pomene.

Jel postoji nacin da se sastavi neka izjava, posalje postom i to je to?

Pa da angažujete nekog advokata?

Link to comment

Imam jednu interesantnu situaciju.

Umro je Petar Petrović. Od imovine ima kuću u selu gde je živeo, njive, šume itd. Sa suprugom Marijom nije imao dece. Supruga Marija dođe kod mene da pokrene ostavniski postupak jer hoće da imovinu prepiše Petrovom unuku po sestri ugovorom o doživotnom izdržavanju. Zakaže se ročište i na ročištu se kao naslednici pojave supruga Marija i unuci po sestri Milan i Milena pošto svi oni spadaju u  drugi nasledni red. Međutim na prvom ročištu ne dođe do davanja nasledničkih izjava da bi se pribavile informacije o traktoru koji je pokojnik posedovao. Međutim pre održavanja drugog ročišta gde su trebali da daju nasledničke izjave supruga ostavioca premine. Zakon o nasleđivanju kaže da ako supruga ostavioca ne može ili neće da nasledi njen deo prelazi na roditelje ostavioca. Što znači u konkretnom slučaju da se njen deo pripaja polovini koja treba da pripadne Milanu i Mileni kao naslednicima  roditelja ostavioca. Sudski saradnik tvrdi da to ne može tako jer je supruga bila živa kada je ostavilac preminuo već sada treba zvati njene naslednike pa onda svi da raspodele ostaviočevu imovinu. U zakonu se izričito to ne navodi već samo kaže da se ukoliko ona ne može da nasledi njen deo pripaja delu roditelja ostavioca. Po mom mišljenu imovinu treba da podele unuci po sestri ostavioca jer iako je postupak pokrenut sada pokojna supruga nije dala nasledničku izjavu. Jedino ako se ovo NE MOŽE tumači u smislu da je lišena nasledstva itd a da se smrt tu ne uračunava pod Ne može.

 

Ovde ti je važan momenat otvaranja nasleđa, a to je u trenutku smrti ostavioca, budući da u tom momentu po zakonu zaostavština prelazi na naslednike. Obzirom da je ona bila živa u tom trenutku to je ona i nasledila (po zakonu), a rešenje suda ima samo deklarativni karakter. Tako da se nasledničke izjave trebaju uzimati u njeno ime od njenih naslednika, po pravu predstavljanja.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...