Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

zapravo, na prve kreditne kartice koje su se pojavile kod nas i nije se naplacivala nikakva kamata, jer je potroseni iznos u toku meseca dospevao na naplatu na kraju istog. trosis 30 dana, na kraju sve platis, pa iz pocetka. revolving je najodvratniji vid kreditne kartice jer se uz kamatu na preneti dug iz prethodnog perioda, obracunava i kamata na iznos potrosen u poslednjem obracunskom periodu, sto ne bi smelo da se radi.

Link to comment

U stvari klasična kreditna kartica kao koncept predvidja kamatu, ali banke se već decenijama odriču naplaćivanja kamate, ako na kraju grace perioda (obično izmedju 20 i 50 dana) klijent ima na računu dovoljno novca da plati celu sumu potrošenu iz prethodnog obračunskog perioda. Ukoliko se desi da klijent ne izmiri ceo iznos, pa makar to bio i samo jedan euro od cele sume, naplatiće kamatu na ceo iznos potrošen, po stopi koja se naplaćuje na komercijalne pozajmice, kao na nedozvoljeni overdraft.Kod charge kartica(ili debitnih), nema grace perioda, već se na kraju meseca(kod nekih i dan posle), novac odmah skida sa računa.A revolving kartice su u stvari samo oblik plasiranja komercijalnih pozajmica sa grozomornim kamatama.

Link to comment
U stvari klasična kreditna kartica kao koncept predvidja kamatu, ali banke se već decenijama odriču naplaćivanja kamate, ako na kraju grace perioda (obično izmedju 20 i 50 dana) klijent ima na računu dovoljno novca da plati celu sumu potrošenu iz prethodnog obračunskog perioda. Ukoliko se desi da klijent ne izmiri ceo iznos, pa makar to bio i samo jedan euro od cele sume, naplatiće kamatu na ceo iznos potrošen, po stopi koja se naplaćuje na komercijalne pozajmice, kao na nedozvoljeni overdraft.
joj, to je meni jednom dell uradio kada sam bila mlada i naivna. mogla sam da platim komp za cash, ali posto su nudili na odlozeno placanje godinu dana, reko ajde, platicu sve pred istek godine, a pare neka stoje u banci pod kamatom u medjuvremenu. i tako sam i platila pred istek godine, ali sam platila nekih 60 centi manje ili tako nesto. i jos sam to i videla i pomislila, neka platicu kasnije, neka mi naplate kamatu na tih 60 centi, nema veze. i onda su mi oni naplatili kamatu na ceo iznos, jel, 200 dolara za komp od 800 dolara. jadna, nisam mogla da verujem da je to moguce i da smeju tako :lol: elem, posle sam to vratila tako sto sam imala cashback karticu. tako da preporucujem to, ako ima u srbiji. na svaku kupovinu vam vrate recimo 2%, i ako platite kad dospe na naplatu u celini nema kamate, pa nema veze sto je revolving. ja sam sa takvom karticom svake godine bila u plusu nekih 200-300 dolara.
Link to comment
joj, to je meni jednom dell uradio kada sam bila mlada i naivna. mogla sam da platim komp za cash, ali posto su nudili na odlozeno placanje godinu dana, reko ajde, platicu sve pred istek godine, a pare neka stoje u banci pod kamatom u medjuvremenu. i tako sam i platila pred istek godine, ali sam platila nekih 60 centi manje ili tako nesto. i jos sam to i videla i pomislila, neka platicu kasnije, neka mi naplate kamatu na tih 60 centi, nema veze. i onda su mi oni naplatili kamatu na ceo iznos, jel, 200 dolara za komp od 800 dolara. jadna, nisam mogla da verujem da je to moguce i da smeju tako :lol: elem, posle sam to vratila tako sto sam imala cashback karticu. tako da preporucujem to, ako ima u srbiji. na svaku kupovinu vam vrate recimo 2%, i ako platite kad dospe na naplatu u celini nema kamate, pa nema veze sto je revolving. ja sam sa takvom karticom svake godine bila u plusu nekih 200-300 dolara.
Ma, komotne su kreditne kartice, ali su s druge strane jako kruti, i ne praštaju ništa. Dobar je cashback sistem, ali nemaju ga sve kartice, ne vole banke da se bakću sa tim dodatnim poslom.
Link to comment
  • 3 weeks later...
gde se vadi potpuni list nepokretnosti?jese to pise neka molba, popuni formular? da l to mora da radi vlasnik stana il mogu ja, njihova cerka, to da izvadim?
Vadi se u nadleznom katastru. Mislim da je to javna isprava i da izvod moze da dobije svako ko plati. Verovatno se popunjava neki obrazac, uplati taksa i to je to.Gde se nalazi stan? Raspitacu se sutra kod kolega za tehnikalije.
Link to comment

Dobio sam poziv da se javim sudiji za prekršaje i Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka (saobraćajni prekršaj).U delu Zahteva koji se kliče Činjenični opis prekršaja je potpuno pogrešan registarski broj automobila, vreme i mesto prekršaja. Broj zapisnika koji se prilaže kao dokaz je ispravno naveden, ispada da su greškom uneti podaci iz nekog drugog zapisnika. Da li ta greška utiče na suđenje, da li će se voditi onim što piše u zapisniku bez obzira na ovu grešku iz zahteva ili će konstatovati grešku pa opet za par meseci da me zovu uz ispravni Zahtev?Moram da uzmem dan godišnjeg i idem u drugi grad a ne bih želeo da se cimam 2x zbog njihove greške.

Link to comment
Dobio sam poziv da se javim sudiji za prekršaje i Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka (saobraćajni prekršaj).U delu Zahteva koji se kliče Činjenični opis prekršaja je potpuno pogrešan registarski broj automobila, vreme i mesto prekršaja. Broj zapisnika koji se prilaže kao dokaz je ispravno naveden, ispada da su greškom uneti podaci iz nekog drugog zapisnika. Da li ta greška utiče na suđenje, da li će se voditi onim što piše u zapisniku bez obzira na ovu grešku iz zahteva ili će konstatovati grešku pa opet za par meseci da me zovu uz ispravni Zahtev?Moram da uzmem dan godišnjeg i idem u drugi grad a ne bih želeo da se cimam 2x zbog njihove greške.
ično, vozao bih to što duže i ne bih odmah prijavljivao, a onda, zadnjeg dana roka za žalbu istako tu nepravilnost - ukoliko je prošlo dovoljno vremena od prekršaja možda uletiš u zastaru. Zbog čega bi im inače pomagao da se saberu sa činjeničnim stanjem na osnovu kog te terete?
Link to comment
  • 3 weeks later...

aj superpliz ako moze neko da mi da definiciju dnevnice, za sl put, da li se odnosi samo na troskove prevoza, jedenja i spavanja, da li je ona obavezna po ugovoru, sta tacno ukljucuje i sl. i ako moze da mi kaze gde da nadjem to u zakonu.

Edited by ToniAdams
Link to comment
aj superpliz ako moze neko da mi da definiciju dnevnice, za sl put, da li se odnosi samo na troskove prevoza, jedenja i spavanja, da li je ona obavezna po ugovoru, sta tacno ukljucuje i sl. i ako moze da mi kaze gde da nadjem to u zakonu.
dnevnica je 5 posto prosecne plate u Srbiji i uskladjuje se valjda jednom godisnje. u mojoj firmi dnevnica ne pokriva nocenje ali se ocekuje da jedes od tih para. putni troskovi ne ulaze u dnevnicu. po opstem kolektivnom ugovoru i zakonu o radu imas pravo na dnevnicu, koja je (neka me isprave pravnici ako gresim), naknada za angazovanje radnika van radnog mesta i nema nikakve veze sa putnim i drugim troskovima.ako nesto tezgaris, dnevnica je kako se pogodis. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...