Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

a rad po osnovu ugovorene naknade za obavljanje povremenih poslova i konsultantskih usluga? po onome sto sam procitala tu je porez oko 20%, sto je znatno manje od poreza i doprinosa na ugovor o delu.

Link to comment
a rad po osnovu ugovorene naknade za obavljanje povremenih poslova i konsultantskih usluga? po onome sto sam procitala tu je porez oko 20%, sto je znatno manje od poreza i doprinosa na ugovor o delu.
Za povremene poslove važi isti režim kao i za radni odnos (svi doprinosi i porez na zarade).Konsultantske usluge bi se podvele pod ugovor o delu, ako to radi fizičko lice. Fiskalni tretman toga sam objasnio gore (kao kod radnog odnosa minus doprinosi za zdravstveno).
Link to comment

znaci ovo nije tacno:Porez na dohodak građana na ostale - druge prihode plaća se po odbitku, po stopi od 20% koja se primenjuje na osnovicu koju čini bruto prihod umanjen za normirane troškove u visini od 20% (čl. 85. i 86. Zakona).odnosno, da pitam ovako: sta bi ti preporucio klijentu koga interesuje minimizacija poreza, sta da radi?

Edited by rajka
Link to comment
znaci ovo nije tacno:Porez na dohodak građana na ostale - druge prihode plaća se po odbitku, po stopi od 20% koja se primenjuje na osnovicu koju čini bruto prihod umanjen za normirane troškove u visini od 20% (čl. 85. i 86. Zakona).odnosno, da pitam ovako: sta bi ti preporucio klijentu koga interesuje minimizacija poreza, sta da radi?
Tačno je, samo što ovo o čemu pričamo ne potpada pod definiciju ostalog prihoda, već se smatra zaradom (te se i plaća porez na zarade, valjda beše 12%, na bruto zaradu).Što se minimizacije poreza u ovom slučaju tiče, najminimalnije što se može je ono po osnovu ugovora o delu (bez doprinosa za zdravstveno), što i preporučih. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
sta je onda ostali prihod? prihod od kapitala?
Ne, prihodi od kapitala (kamate, dividende, pozitivne razlike u ceni kod prodaje investicionih jedinica u otvorenim inv. fondovima) se podvode pod svoj cedularni porez (na prihode od kapitala) od 20%.Ostali prihod je prihod na drugom mestu ne pobrojan. Npr. imao sam slučaj da je pod tim išla zarada od kursnih razlika na FOREX-u. Edited by Tribun_Populi
Link to comment

hvala! sad mi je jasnije. trebalo mi je neko vreme da prihvatim da ce neko ko mozda uspe da nadje posao za mesec dana godisnje, da plati isti porez kao onaj koji je bezbrizno stalno zaposlen puno radno vreme.

Link to comment

^^Highlighted: fondovi socijalnog osiguranja su prazni, treba to da se napuni nekako. To je, između ostalog, bio i jedan od razloga zašto je kontrolu obračunavanja i uplate doprinosa od FPIO i RZZO preuzela Poreska uprava, pa se oni sada tretiraju kao javni prihod i na njih se primenjuju poreski zakoni (ali i poresko-prekršajne kazne). A iz tog razloga se i naplaćuju doprinosi na sve živo, pa i na ugovor o delu koji, kako reče kapetanm, uopšte nije radnopravni već građanskopravni ugovor (mada ga novi Zakon o radu pominje).

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ispostavilo se da je banka tri godine zaračunavala kamatu od 2%, umesto 1.8% mesečno (DINA kreditna). U banci se svi prave blesavi, šetaju od broja do broja, od službe do službe, još postavljaju pitanja tipa "gospođo, pa šta ste do sada čekali".Kratko i jasno, šta uraditi povodom ovoga?

Link to comment

Znam da je neko pre neki dan ostavio post o ovim dopunskim aneksima ugovora što banke šalju klijentima, a sve zbog novog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, ali ne mogu nikako da ga pronađem. Da li bi neko hteo da mi onda razjasni ovo što su poslali sestri u vezi sa kreditnom karticom, pošto smo i ona i ja za sve što ima veze s parama... glupi. :D Jer, kako ja čitam ovo, oni će naplaćivati fiksnu godišnju kamatu od 23.40% :blink: potpisala ona ovaj aneks ili ne?xvsn1s93zii6.jpg 3n98nfn48brx.jpgHvala puno!

Link to comment

onako laicki, ako pise da aneks stupa na snagu 5. decembra, to nece ici, posto Zakon vazi od 5. decembra a u njemu stoji da se uslovi mogu menjati samo uz saglasnost korisnika.edit: e kurac, tada pocinju primenu a vi ste ovo dobili ranije. nista, iskoristili su zadnji voz da vas oderu

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Zaboravih da kažem, na poleđini ovog drugog skena (na kome piše da je aneks zaključen 10. Novembra tekuće godine) koje je dobila u 2 primerka je mesto za njen potpis. Oba primerka pečatirana i potpisana od strane nadležnih iz banke. Menja li to išta? Mislim, ako ne potpiše?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...