Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Moji prijatelji koji vise od 15 godina zive u Londonu,zele da izvade nove srpske pasose.Medjutim,ovde nemaju prijavljeno prebivaliste te su me zamolili da ih prijavim na svoju adresu.Da li je to dozvoljeno,moguce i kako izgleda procedura u slucaju se to moze uraditi?
Pa, ako hoće samo pasoše, mogu da upišu i prebivalište koje imaju u inostranstvu u pasoš, i izvade pasoše u konzulatu u Londonu. Mislim, nije im preko potrebno prebivalište u Srbiji za to.U suprotnom, ti moraš da odeš sa njima u policiju, ili ona osoba koja je vlasnik ili zakupac nekretnine na čijoj adresi će biti prebivalište i daš saglasnost da oni tu prijave prebivalište. Onda izvade ličnu kartu, i onda pasoš.
Link to comment

Procedura bliže ovde. Znači, moraju lično da prijave, a ne preko posrednika.Razumem da žele da prijave fiktivno prebivalište. To najčešće prolazi bez ikakvih sankcija ukoliko nemaju dosije u policiji. Može da se dogodi i da izlaze na lice mesta tj. da te obiđu, naravno bez prava da ti ulaze u stan bez tvoje saglasnosti, kako bi proverili istinitost prijavljenih podataka. Međutim, ukoliko se desi da vas i tako čiste uhvate da lažete, to je sankcionisano kao prekršaj (ko prilikom prijavljivanja i odjavljivanja prebivališta ili boravišta, odnosno prijavljivanja promene adrese stana da neistinite podatke), za koji je zaprećena novčana kazna do 30.000 dinara.

Edited by halloween
Link to comment
Pa, ako hoće samo pasoše, mogu da upišu i prebivalište koje imaju u inostranstvu u pasoš, i izvade pasoše u konzulatu u Londonu. Mislim, nije im preko potrebno prebivalište u Srbiji za to.U suprotnom, ti moraš da odeš sa njima u policiju, ili ona osoba koja je vlasnik ili zakupac nekretnine na čijoj adresi će biti prebivalište i daš saglasnost da oni tu prijave prebivalište. Onda izvade ličnu kartu, i onda pasoš.
Koliko sam shvatio,za pasose im je dovoljno da kao prebivaliste nevedu adresu gde sada zive?Oni sada hoce samo da izvade nove pasose.
Link to comment
Procedura bliže ovde. Znači, moraju lično da prijave, a ne preko posrednika.Razumem da žele da prijave fiktivno prebivalište. To najčešće prolazi bez ikakvih sankcija ukoliko nemaju dosije u policiji. Može da se dogodi i da izlaze na lice mesta tj. da te obiđu, naravno bez prava da ti ulaze u stan bez tvoje saglasnosti, kako bi proverili istinitost prijavljenih podataka. Međutim, ukoliko se desi da vas i tako čiste uhvate da lažete, to je sankcionisano kao prekršaj (ko prilikom prijavljivanja i odjavljivanja prebivališta ili boravišta, odnosno prijavljivanja promene adrese stana da neistinite podatke), za koji je zaprećena novčana kazna do 30.000 dinara.
Zahvaljujem!
Link to comment
Koliko sam shvatio,za pasose im je dovoljno da kao prebivaliste nevedu adresu gde sada zive?Oni sada hoce samo da izvade nove pasose.
Da, znači u konzulatu prijave kao prebivalište adresu u UK gde žive, i ostave im kao dokaz kopiju UK dokumenta gde se vidi gde žive. Ako su i UK državljani, sigurno imaju neki takav dokument. Kako konzulat u Londonu ima opremu da radi pasoše, upisaće im UK adresu u pasoš, kao prebivalište.
Link to comment
Da, znači u konzulatu prijave kao prebivalište adresu u UK gde žive, i ostave im kao dokaz kopiju UK dokumenta gde se vidi gde žive. Ako su i UK državljani, sigurno imaju neki takav dokument. Kako konzulat u Londonu ima opremu da radi pasoše, upisaće im UK adresu u pasoš, kao prebivalište.
Tresko,veliko hvala,na odgovoru.Preneo sam ga prijateljima i nadam se da ce im sada situacija oko podizanja novog pasosa biti jasna.U proslosti,na forumu B92 ,smo imali zbog neslaganja raspravu koja je,sa moja strane,skliznula u ismevanje licnosti.Trudicu se da ako ,ako bude novih neslaganja,ona ostanu samo u okviru teme,na osnovu koje su nastala.
Link to comment
  • 3 months later...

koleginica zavrsila neki kurs na kolarcu, koji je istureno odeljenje neke skole za dizajn iz italije. nastava 4 sata jednom nedeljno, nekoliko meseci.danas izvadila radnu knjizicu iz firme, da ode da joj se to zavede u knjizicu, u rubriku o obrazovanju. jel se to radi?

Link to comment
koleginica zavrsila neki kurs na kolarcu, koji je istureno odeljenje neke skole za dizajn iz italije. nastava 4 sata jednom nedeljno, nekoliko meseci.danas izvadila radnu knjizicu iz firme, da ode da joj se to zavede u knjizicu, u rubriku o obrazovanju. jel se to radi?
Iskreno, nisam cuo da se tako nesto upisuje, ali sad vidim da clan 11. Pravilnika o radnoj knjizici kaze da se u rubriku "Podaci o skolskoj i strucnoj spremi" upisuju podaci o zavrsenoj skoli, strucnoj spremi, strucnom ispitu i slicno , iz javne isprave sa ovim podacima, naziv izdavaoca, broj i datum izdavanja isprave.Tako da ne bi trebalo da ima prepreka da se takvi podaci upisu, ako ima sertifikat o zavrsenom kursu.
Link to comment

A što pa da ne. Msm država šatro propagira life-long learning, što da to ne bude upisano kao neka vrsta neformalnog obrazovanja. Kad već još uvek postoje te radne knjižice...

Link to comment

Neka ona to upise ,ako moze da upise, u knjizicu.Ja sam imao slucaj gde su kolegu pitali kad je rekao da je zavrsio neki sertifikovani kurs, pitali :zasto vam to nije upisano u knjizicu, ipak je znate to zvanicno....

Link to comment

Koliko znam u radnu knjizicu se upisuju podaci o stecenom obrazovanju i stepenu strucne spreme. Jedino ako se taj kurs racuna kao neki stepen, ali to treba proveriti.Inace diploma/sertifikat se nosi u opstinu na kojoj zivi i tamo se evidentiraju ti podaci i upisuju u radnu knjizicu.To koliko je platila kurs gospoDZe iz opstine ne zanima.Pitanje je da li se to uopste racuna u sistemu naseg obrazovanja.Onomad sam ja stekla neke medjunarodne sertfikate i sama platila te kurseve, i nista....rekose da ne moze. plus sam preko samog biroa zavrsila neki kurs(obuku) za poslovnog sekretara i kao ne moze....

Edited by gagilija
Link to comment
Neka ona to upise ,ako moze da upise, u knjizicu.Ja sam imao slucaj gde su kolegu pitali kad je rekao da je zavrsio neki sertifikovani kurs, pitali :zasto vam to nije upisano u knjizicu, ipak je znate to zvanicno....
Ne znam ko ga je to pitao, ali sto se tice upisivanja u radnu knjizicu....nisam sigurna da to vazi za bas svaki sertfikat. I svi su zvanicni. Verujem da se serftifikovani knjigovodja upisuje sigurno, ali ne znam kako ide za ostale...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...