Jump to content
IGNORED

Vruca Jesen


MayDay

Recommended Posts

Bas je tako. Otkupljuju bez para. Sto znaci da ce sa preostalih 50% Maxija, misko postati novi vecinski vlasnik novog Merkatora. Naravno kao je sve ovo tacno.Sto se tice Merkaora, mala napomena, Merkatoru u narednih 6 meseci istice 530 mil EUR kredita. Naravno da ce banke refinasirati deo, a drugi deo bi po planu uprave Merkatora trebao da se plati kroz prodaju nekretnina. I za tebe mali podsetnik, da je sada vlasnik merkatora njegov najvecio poverioc NLB, i da postoje odredjena ogranicenja u nivou plasmana povezanih pravnih lica... Ako mislis da je sada pravo vreme za prodaju nekretnina, grdno se varas.

Edited by pobednik
Link to comment
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    16

  • MayDay

    11

  • Кристофер Лумумбо

    8

  • Gonzo

    7

Bas je tako. Otkupljuju bez para. Sto znaci da ce sa preostalih 50% Maxija, misko postati novi vecinski vlasnik novog Merkatora. Naravno kao je sve ovo tacno.Sto se tice Merkaora, mala napomena, Merkatoru u narednih 6 meseci istice 530 mil EUR kredita. Naravno da ce banke refinasirati deo, a drugi deo bi po planu uprave Merkatora trebao da se plati kroz prodaju nekretnina. I za tebe mali podsetnik, da je sada vlasnik merkatora njegov najvecio poverioc NLB, i da postoje odredjena ogranicenja u nivou plasmana povezanih pravnih lica... Ako mislis da je sada pravo vreme za prodaju nekretnina, grdno se varas.
Čini mi se da tebi baš nisu najjasnije ove stvari. Ne bih te dalje zadržavao.
Link to comment

cini se da tebi nisu najjasnije ove stvari i nacini kako se bilo sta preuzima. kao ni o da sa poencijalnih 20% Misko moze da blokira sve investicione projekte u Merkator ako zeli...Takodje izgleda da ne znas ukakvom su stanju slovenacke banke, narocito NLB koja vec mesecima nema upravu.Nesto mi govori da zuris da pobegnes od ove teme, pa ni ja tebe ne bih dalje zadrzavao...

Link to comment
  • 3 weeks later...
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yy...p;nav_id=386115
Dug fondu PIO 600 miliona evra12. oktobar 2009. | 11:51 | Izvor: FoNet, BlicBeograd -- Za mesec dana najkasnije poslodavci će početi da potpisuju ugovore sa Ministarstvom finansija o povezivanju radnog staža.Zbog neuplaćenih doprinosa mnogi građani imaju problema sa odlaskom u penziju."Čim potpišu ugovor, radnicima će leći uplate, a preduzeća će državi vraćati ovaj dug u naredne četiri godine uz grejs period od godinu dana", kaže za Blic Radmila Bukumirić-Katić, pomoćnik ministra rada i socijalne politike.
U buducnosti ce se, cini mi se, penzije samo smanjivati.
Link to comment
  • 3 weeks later...

jutros sam na vestima čuo da 22% penzionera spada u kategoriju invalidskih i da još toliko prima penziju po osnovu beneficiranog staža. postojala je namera da se provere rešenja o invalidskom penzionisanju zbog korumpiranosti. ne znam da li je tu nešto urađeno. ipak, očekujem da će biti otežano invalidsko penzionisanje što opet ne znači da će samo stvarni invalidi ići u penziju.ja sam otišao u penziju po osnovu beneficiranog staža zbog rada na dalekovodima (20 godina) a, koliko znam, kompletna policija ima beneficiran staž uključujući i najobičnije činovnike, šaltersku službu. da li se tu planira neka redukcija?

Link to comment

Meni je od svega toga najporazavajuci podatak da imamo 1,6 miliona penzionera na 2 miliona radnika (tj. nesto manje od 2!).Na svakog penzionera imamo 1,25 zaposlenih. A potrebna su bar 4. Doci ce dan kada ce ili svi penzioneri primati minimalac, ili ce drzava bankrotirati.

Link to comment

hvala arame. biće dobro ako to bude ostvareno. u mom slučaju, beneficiran staž su dobile samo "plave bluze". ne poslovođe, tehničari, inženjeri.hazarde, problema sa 1,6 miliona penzionera ne bi bilo da imamo 4 miliona zaposlenih. premalo ljudi radi (ili je prijavljeno da radi.voleo bih da dobijem, makar okvirno, podatak koliko je srbija dobila penzionera po osnovi rada u drugim republikama. vojnih sigurno mnogo. i to je ogromno opterećenje fonda.

Link to comment

Problem jeste premali broj zaposlenih, ali ne na nacin na koji se obicno misli kada se to kaze - problem je sto radnika - bilo zaposlenih, bilo nezaposlenih - nema dovoljno.Evo clanka sa B92 http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=389065Dakle pogresio sam, treba nam odnos zaposelnih prema penzionerima od 5:1, sto je u Srbiji trenutno fizicki nemoguce.

a bi se lagodno išlo u penziju po postojećem sistemu koji je u krizi već 20 godina, potrebno je na jednog penzionera imati pet zaposlenih, što se ne može postići čak i kada bi Srbija imala 100 procentnu zaposlenost i rast privrede na nivou koji ima Kina.
1,6/7,3 = 20-22% stanovnistva Srbije su penzioneri. Prema CIA world factbook-u, https://www.cia.gov/library/publications/th...ok/geos/ri.html
Age structure:0-14 years: 15.4% (male 586,806/female 549,900)15-64 years: 67.8% (male 2,503,194/female 2,502,807)65 years and over: 16.8% (male 508,606/female 728,026) (2009 est.)
Posto je penzionera preko 20%, odnos 5:1 je fizicki nemoguc. Stavise, nemoguc je i odnos 4:1, jer su daljnih 15% deca do 14 godina, koja sigurno ne rade, a kada uracunamo srednjoskolce, studente i ostale to verovatno odbija zajedno sa decom ispod 14 godina oko 20% stanovnistva, neradnog.Pa dolazimo do toga da 60% stanovnistva izdrzava onih 40%. 20% su penzioneri. Kada bi postojala 100% zaposlenost (koja je pratkicno nemoguca), imali bi u najboljem slucaju odnos 3:1.Na kraju, danasnji radnici ne uplacuju ni u kakav fond za svoju buducu penziju, nego samo tim uplatama sticu pravo na tu penziju. Sve pare koje se uplacuju u fond PIO se odmah isplacuju penzionerima, i to pokriva samo 60% penzione mase. Tako da je kolicina nocva u tom "fondu" konstanto zapravo 0 (nula), a knjigovodstveno gledano fond je uvek u debelom minusu.
voleo bih da dobijem, makar okvirno, podatak koliko je srbija dobila penzionera po osnovi rada u drugim republikama. vojnih sigurno mnogo. i to je ogromno opterećenje fonda.
iz clanka:
Srbija, naime, ima million i šest stotina hiljada penzionera na nešto manje od dva miliona zaposlenih. Od tog broja preko 1,3 miliona penzionera je iz kategorije bivših zapolsenih, 224 000 su poljoprivredni penzioneri, dok je 53 000 iz kategorije samostalnih delatnosti. Jelica Timotijević, direktorka sektora za odnose sa javnošću u Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja za B92 kaže da je od ukupnog broja penzionera najveći broj njih u penziju otišao tako što je navršio potrebne godine starosti ili staža.“Takvih je oko 900 000. U invalidskoj penziji je oko 360 000, dok porodičnu penziju korisiti oko 350 000 osoba”, kaže Jelica Timotijević. “S obzirom na to da se starosna granica za penziju poslednjih godina pomera za po šest meseci godišnje, ove godine u starosnu penziju odlaze žene sa 59 godina života iIi 35 godina staža, a muškarci sa 64 godine života ili 40 godina staža. Sledeće godine ta granica će se pomeriti za još 6 meseci, da bi od 2011. godine taj limit bio 65 godina za muškarce, 60 godina starosti za žene”.
Ne verujem da je vojnih penzionera mnogo u odnosu na ostale penzionere, a i pitanje je sta se podrazumeva pod vojnim penzionerom koji je radio u drugoj republici? Moj pokojni deda (koji nazalost penziju doziveo nije) je bio iz Srbije, rodjen u Srbiji, radio za vojsku, i prema potrebama JNA rasporedjivan sirom bivse SFRJ, malo tamo, malo vamo. Njegova porodica iz Beograda mrdnula nije. Takvih slucajeva je mnogo. Neko ko je kao stanovnik Srbije u svojoj 20toj godini pristupio vojsci nije mogoa da bira da li ce da ga postave na neko mesto u Kragujevcu ili u Istri.Sve se, ipak, svodi na sledeci podatak:
Total fertility rate:1.38 children born/woman (2009 est.)country comparison to the world: 199
Za ocuvanje trenutnog nivoa stanovnistva potrebna cifra je 2,05. Kada se stanovnistvo smanjuje, bilo koja piramidalna sema penzija (sto sistem u Srbiji jeste) je neodrziva.
Link to comment

hvala hazarde. prvo, ovo u vezi sa radom u EX - YU republikama. kada sam se bavio odlaskom upenziju, sreo sam dosta ljudi koji su imali problem povezivanja staža iz hrvatske, bosne.......... ne znam kako je u slučajevima kada je čovek proveo radni vek negde a rešio da živi u srbiji. negde, mislim na EX - YU.što se podataka o natalitetu i procentu zaposlenosti radi tu jedino država pametnom politikom može nešto da uradi. niko drugi. pre neki dan sam pročitao da smo drugi u svetu po "odlivu mozgova". stimulans da se ostane ovde, stimulans da se prave deca, stimulans da se otvaraju firme............. drukčije ne može. za mene manje više. dok trajem, biće. možda bude i za pontijaka, vinsku..... no, šta će šimpr, pavlle, pejsi.......?

Link to comment

Da se nadovezem na gornju pricu. Stvara se zacarani krug.Manji broj radnika a veci broj penzionera na kraju iziskuje veca davanja od radnika, tj. poreze. Veci porezi smanjuju neto plate, a takodje stimulisu rast sive i crne ekonomije.Mladi ljudi, sa premalim neto platama, odlazu stvaranje porodica i radjanje dece, odustaju od drugog ili treceg deteta jer ne mogu to finansijski da izdrze.Na kraju mnogi od njih odlaze u druge zemlje (koje takodje imaju ovaj problem, ali su daleko razvijenije, i trebaju im imigranti da bi odrzali odnos radnici:penzioneri) gde su vece zarade moguce.Na kraju, sto se duze ceka, to je bilo kakvo sprovodjenje bilo kakve reforme teze, jer penzioneri postaju sve vece i vece glasacko telo (PUPS ima svetlu buducnost). Reformu je trebalo sprovesti ne juce, ne prekjuce nego pre 10 godina. Prakticno svaki dan koji se gubi je bitan.

Link to comment
hvala hazarde. prvo, ovo u vezi sa radom u EX - YU republikama. kada sam se bavio odlaskom upenziju, sreo sam dosta ljudi koji su imali problem povezivanja staža iz hrvatske, bosne.......... ne znam kako je u slučajevima kada je čovek proveo radni vek negde a rešio da živi u srbiji. negde, mislim na EX - YU.
Nesto ne verujem da postoji veliki broj ljudi koji je proveo ceo radni vek u nekoj drugoj republici a onda dosao da zivi u Srbiju. Predpostavljam da se kod bar 90% takvih slucajeva radi o izbeglicama, koji su pobegli odakle su pobegli vec kao penzioneri, ili mozda samo sa 5-6 godina preostalog radnog veka. Koliko znam nedavno su potpisivani neki sporazumi o tim stvarima medju eks-ju republikama, pa da onda onaj ko je zaradio penziju u Sloveniji, moze slovenacku penziju da prima. Kao sto nasi gasterbajteri koji su se vratili u zemlju primaju nemacke i francuske penzije.Pre ce biti da se tu radi o ljudima, kada govorimo o danasnjim penzionerima, koji su dosli u Srbiju u vreme velikih posleratnih unutrasnjih migracija, u gradove, u Vojvodinu, i slicno. Moj drugi deda je tako prvo par godina radio u Hrvatskoj, da bi na kraju dosao u Beograd i tu radio i ziveo do kraja svog zivota.Potpuno drugo pitanje su ljudi koji su 90ih dosli kao izbeglice, ali ne kao penzioneri ili kao deca, nego u zrelom dobu, recimo negde na polovini radnog veka. Neko ko ce, kada se penzionise, da ima 15 godina staza u Srbiji i 15 godina staza u Bosni, npr. Mislim da ce ti ljudi tek da se popenzionisu, a kakav im je status tacno (za taj staz pre dolaska) ne znam, valjda stoji nesto u tim medjudrzavnim sporazumima.
što se podataka o natalitetu i procentu zaposlenosti radi tu jedino država pametnom politikom može nešto da uradi. niko drugi. pre neki dan sam pročitao da smo drugi u svetu po "odlivu mozgova". stimulans da se ostane ovde, stimulans da se prave deca, stimulans da se otvaraju firme............. drukčije ne može. za mene manje više. dok trajem, biće. možda bude i za pontijaka, vinsku..... no, šta će šimpr, pavlle, pejsi.......?
Pre bih rekao da drzava treba da prestane da destimulise pre nego sto pocne bilo sta da stimulise. Pocnimo sa nizim porezima na licni dohodak.Davanje para majkama (deciji dodatak, za svako trece dete 500 evra, ili koji vec sve nacini postoje) ili start-up krediti (za firme) su kratkorocne zakrpe da se maskiraju fundamentalni problemi.Ajde prvo da resimo i uklonimo one stvari koje smetaju (kao sto je u slucaju firmi: prekomplikovana i spora birokratija) pa da onda, ako vidimo da i dalje nesto ne stima, razmisljamo gde to moze drzava eventualno da pomogne.Sto se dece tice, pocnimo od primene zakona o radu, i normalnijem odnosu prema trudnicama, pre nego sto se pocnemo baviti drugim, stimulativnim merama.
Link to comment

Sto se penzija tice, namece jedina ozbiljna moguca reforma:Ukidanje drzavnog PIO "fonda".Svi koji su stekli odredjenu penziju pod sadasnjim sistemom, treba da je zadrze, jer ipak su uplacivali u taj "fond" godinama. Ljudi kojima je ostalo 5 godina do penzije, neka nastave da placaju doprinose za PIO kao sad i neka se penzionisu po postojecem sistemu. Naravno bilo bi pozeljno uraditi jednu veliku reviziju, pa videti ko je uneo fiktivne godine staza, ko je nezasluzeno zavrsio u invalidskoj penziji, i tako to, mada ne znam koliko je to realno.Svima ostalima ukinuti doprinose za PIO koji se trenutno placaju. Reci ljudima na koliku su penziju stekli pravo dosadasnjim uplatama u "fond" PIO i da na tome ostaju. Za ostalo nek se pobrinu sami - neka stede, uplacuju u privatni penzijski fond, kako god. Svim buducim penzionerima drzava da isplacuje minimalac, tj. socijalnu pomoc, ali nista vise od toga. Neka se za neki veci penzijski prihod ljudi pobrinu sami.Dakle, imali bi 3 grupe penzionera:1. Ovi sto su se penzionisali po sadasnjem sistemu, i po njemu primaju penziju2. Ovi sto su uplacivali do nekog trenutka u fond PIO. Ako su vec stekli penziju vecu od minimalca, drzava im vise ne duguje nista; ako nisu, i na kraju u penziji imaju samo to kao prihod, drzava im isplacuje razliku, da imaju minimalac3. Ovi sto nemaju veze sa fondom PIO i drzava im isplacuje minimalac ukoliko su njihovi prihodi u penziji ispod istog.Vremenom bi naravno pali na 2 grupe pa na samo jednu, ovu 3.

Link to comment

Мојне да те вара име, тај фонд у ствари не постоји односно није фонд. То је несрећно изабрано име за државну установу која преусмерава уплате садашњих послодаваца (на име тренутно запослених) ка примаоцима пензија.

Edited by savindan
Link to comment
Sto se penzija tice, namece jedina ozbiljna moguca reforma:Ukidanje drzavnog PIO "fonda".Svi koji su stekli odredjenu penziju pod sadasnjim sistemom, treba da je zadrze, jer ipak su uplacivali u taj "fond" godinama. Ljudi kojima je ostalo 5 godina do penzije, neka nastave da placaju doprinose za PIO kao sad i neka se penzionisu po postojecem sistemu. Naravno bilo bi pozeljno uraditi jednu veliku reviziju, pa videti ko je uneo fiktivne godine staza, ko je nezasluzeno zavrsio u invalidskoj penziji, i tako to, mada ne znam koliko je to realno.Svima ostalima ukinuti doprinose za PIO koji se trenutno placaju. Reci ljudima na koliku su penziju stekli pravo dosadasnjim uplatama u "fond" PIO i da na tome ostaju. Za ostalo nek se pobrinu sami - neka stede, uplacuju u privatni penzijski fond, kako god. Svim buducim penzionerima drzava da isplacuje minimalac, tj. socijalnu pomoc, ali nista vise od toga. Neka se za neki veci penzijski prihod ljudi pobrinu sami.Dakle, imali bi 3 grupe penzionera:1. Ovi sto su se penzionisali po sadasnjem sistemu, i po njemu primaju penziju2. Ovi sto su uplacivali do nekog trenutka u fond PIO. Ako su vec stekli penziju vecu od minimalca, drzava im vise ne duguje nista; ako nisu, i na kraju u penziji imaju samo to kao prihod, drzava im isplacuje razliku, da imaju minimalac3. Ovi sto nemaju veze sa fondom PIO i drzava im isplacuje minimalac ukoliko su njihovi prihodi u penziji ispod istog.Vremenom bi naravno pali na 2 grupe pa na samo jednu, ovu 3.
A gde si to video? I koliko bi se onda manje zahvatalo iz plata?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...