Jump to content
IGNORED

Vruca Jesen


MayDay

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    16

  • MayDay

    11

  • Кристофер Лумумбо

    8

  • Gonzo

    7

drugo, sta cemo sa monopolima?! koliko sam ja razumeo, ovi jagodicari se zale sto hladnjacari imaju monopol i zbog toga ne mogu da izvuku pristojnu cenu.
nije to bas tako jednostavno. "hladnjacari" imaju veoma jaka ledja. zasto stranci sami ne dodju da kupe maline direktno od proizvodjaca?dodju, ali im drze kamione na granici, dok "nasi" ne otkupe koliko je zacrtano. onda ih pripuste, da pokupe sta je ostalo, a i da se malinari malo smire - do sledece godine.
a nije bas ni tako jednostavno. je l znas recimo da je jedan od najvecih proizvodjaca malina u arilju istovremeno i hladnjacar? tog istog tipa sam mesec dana pre berbe maline slusao kako prizeljkuje da se susa nastavi da slabo rodi malina i bude skupa.
Link to comment
Nisam siguran da si u pravu. Ta odredba je uvedena da bi se sprecila situacija iz drzava koje su privatizaciju obavile po vaucerskom principu gde su investitori kupovali fabrike samo da bi dosli do zemljista za male pare i odmah ih zatvarali zbog brzog profita. To se recimo desavalo u Poljskoj.Privatizaciona cena je strukturirana iz tri dela. Prvi deo cene ulazi u budzet drugi deo su predvidjene investicije a treci deo socijalni program namenjen radnicima koji bi ostali bez posla. Ako bi se cena sastojala samo iz dela koji ide u budzet mnogo bi radnika zaobilaznim nacinima ostali bez icega ili bi se otpremnina delegirala na daleko vreme nakon milion sudskih sporova za koje radnici nemaju novca.Privatizacija je odlicno sprovedena u periodu od drugog Djindjicevog Zakona o privatizaciji do recimo 2004. ili 5. kada je strukturu cene trebalo promeniti tako da manji deo cini budzetski priliv a veci deo investicioni program. Problem je sto je u to vreme Dinkic populisticki usao u ekspanziju javnog sektora da bi se odrzao na povrsini pa takav model nije bilo moguce primeniti zbog deficita. Da je tada izglasan drugaciji model po kome bi kompletna cena isla u budzet iskljucivi beneficijent bi bio hipertrofirani javni sektor a radnici bi ostali bez icega. Zato je postojeci model ostao na snazi kao kompromisno resenje. Nazalost, zbog pogresne fiskalne politike u tom periodu na koju se nadovezala Svetska ekonomska kriza Srbija je postala zemlja sa malim prilivom po osnovu investicija sto je privatizaciju koju je u sadasnjim uslovima nemoguce okoncati u zakonom predvidjenom roku. Umesto ovoga sto predlazes trebalo je na vreme smanjiti poreze. Tako bi bilo bitno vise investicija a i radnici bi ostali zasticeni.
Pa i ovde se sa ovakvim modelom preduzeca kupuju zbog zemljista. Vaucerska privatizacija nije gresna zbog toga. Moja teza je da nema potrebe za odrzavanjem nekakvog provizorijuma na srednji rok, kad je krajnji ishod poznat.
a nije bas ni tako jednostavno. je l znas recimo da je jedan od najvecih proizvodjaca malina u arilju istovremeno i hladnjacar? tog istog tipa sam mesec dana pre berbe maline slusao kako prizeljkuje da se susa nastavi da slabo rodi malina i bude skupa.
Pa onda taj mrsi. Ne znam nista o tome u detalje. Edited by MayDay
Link to comment
Nisam siguran da si u pravu Ta odredba je uvedena da bi se sprecila situacija iz drzava koje su privatizaciju obavile po vaucerskom principu gde su investitori kupovali fabrike samo da bi dosli do zemljista za male pare i odmah ih zatvarali zbog brzog profita To se recimo desavalo u Poljskoj
Pitanje zemljista uopste nije trebalo ni na koji nacin da se resava kroz proces privatizacije preduzeca, nego sasvim odvojeno, jer je vrlo bitna oblast i kriminal je sto je to uradjeno tek sada ovim novim zakonom.Prvo, trebalo je izvrsiti denacionalizaciju i resiti te imovinsko-pravne odnose, a onda zatim ukinuti instituciju "prava koriscenja" njenom konverzijom u drzavnu ili privatnu svojinu. Zemljiste ispod privatih kuca bi postalo privatno vlasnistvo stanara, dok bi zemljiste na kom su bile firme ili postalo vlasnistvo te firme ili drzavno (a firma bi onda bila u obavezi da placa kiriju). Time bi ili cena zemljista usla u cenu preduzeca ili bi zemljiste bilo skroz izostavljeno iz celog procesa. Dalje svakom sa 2 grama mozga je odmah jasno koje su lokacije atraktivne tako da je bilo moguce naci model, npr. odvojena licitacija za zemljiste i fabriku, pa preseljenje fabrike parama dobijenim za zemljiste, i sl.Ovim zakonom kakvim smo imali smo dobili samo odlozen efekat. Novi vlasnik pusti firmu da zivotari jos 2-5 godina (koliko pise da treba da odrzi delatnost), i to uz gubitke - ili namerno da pokaze da se posao ne isplati ili zbog nedostatka potrebnih investicija. Onda se firma zatvori pa svejedno nikne neki trzni centar, stambena zgrada ili sta vec.
Link to comment

Malo sam se raspitivala u vezi sa malinarima. Ono sto sam cula je da i u tom sektoru imamo gospodara zvanog Lale Sekulic iz Ivanjice :(. Ne uzimajte ovo kao cinjenicu, ali apparently covek sabotira svakoga ko pokusa da samostalno zasnuje izvoznicki biznis. Kroz dozvole raznoraznih inspekcija, carina itd...

Link to comment
Malo sam se raspitivala u vezi sa malinarima. Ono sto sam cula je da i u tom sektoru imamo gospodara zvanog Lale Sekulic iz Ivanjice :( . Ne uzimajte ovo kao cinjenicu, ali apparently covek sabotira svakoga ko pokusa da samostalno zasnuje izvoznicki biznis. Kroz dozvole raznoraznih inspekcija, carina itd...
Habitfarm Lale Sekulić? Odkad se taj bavi i malinama?
Link to comment
  • 3 weeks later...

Možda se ovo uklapa u vruću jesen:

Merkator želi da kupi Delta Maksi?25. septembar 2009. | 10:30 | Izvor: B92Ljubljana -- Slovenački Merkator, prodajom nekretnina i izdavanjem 20 odsto novog kapitala, sprema se za kupovinu srpske kompanije Delta Maksi, piše slovenački list Finance.Finance navode da bi kupovinu Delte Maksija Miroslava Miškovića, Merkator izveo zamenom akcija i gotovinom. U Merkatoru ne komentarišu pisanje ovog lista, ali istovremeno prodaju 36 nekretnina u Sloveniji. Upravo zarada od te prodaje bi trebalo da bude jedan od izvora finansiranja novih Merkatorovih investicija.Što se tiče dokapitalizacije, koju Merkator planira, prema komentaru ove firme, njena svrha je "pravovremeno obezbeđivanje dodatnih finansijskih izvora za moguća sprovođenja strateških povezivanja ".Finance podsećaju da je u kompaniji Delti Maksi skoncentrisana maloprodajna aktivnost poslovne grupe Delta, koja je vodeći trgovac u Srbiji i Crnoj Gori i drugi u Bugarskoj, gde radi pod robnom markom Pikadili. Prisutna je i u Republici Srpskoj i Albaniji, dok Merkator upravo planira otvaranje svojih prvih trgovina u Bugarskoj i Albaniji.Prema proračunima Financi, Merkatoru bi za preuzimanje Delte Maksi bilo potrebno oko 400 miliona evra, a u prvoj fazi bi kupili polovinu, za šta im je potrebno oko 200 miliona evra.Merkator bi finansijsku konstrukciju sastavio pomoću odobrenog kapitala i gotovine. Delta bi dobila 20 odsto akcija, dok bi ostatak, u vrednosti od 70 miliona evra, Merkator nabavio upravo prodajom nekretnina i kreditima, jer bi se "svežim kapitalom", pridobijenim dokapitalizacijom, otvorio novi dodatni kreditni potencijal Merkatora.Finance dodaju i da je kriza "Miškovića pošteno udarila", ali da prema njihovim izvorima iz Srbije, "još uvek nije prinuđen na paničnu prodaju".
Link to comment

Slovenci pogresno preneli vest. Merkator prodaje nekretnina da podmiri kredie koji mu dospevaju do kraja ove godine i u prvom kvartalu sledeca, a Maxi je poencijalni kupac Merkatora kroz dokapitalizaciju...To su napomenuli kroz tekst o "razmeni" akcija gde bi Misko postao 20% vlasnik, ali zaboravise da kazu sta je sa preostalih 50% Maxija, sto po racunici ispada da bi Misko postao vise od 50% vlasnik novog Maxija i Merkatora...Verovatno greska u prevodu :)

Link to comment

OK mozda jeste tako i u tom slucaju si dobro pojasnio, ali da li se ti svugde pojavljujes kao dezurni advokat Delte? Placaju li te?Cak i da vest nije tacna, mozes li malo pustiti da se sladimo mislima o Miskovicevom propadanju? Budi covek.

Link to comment
OK mozda jeste tako i u tom slucaju si dobro pojasnio, ali da li se ti svugde pojavljujes kao dezurni advokat Delte? Placaju li te?Cak i da vest nije tacna, mozes li malo pustiti da se sladimo mislima o Miskovicevom propadanju? Budi covek.
:)pa poznato je da ove imaju 2 advokata Delte - misko maric i ja...Ne placaju me, ali bi mogli da pocnu ;)edit: cak i da je vest tacna ja ne vidim propadanje miska u njoj. Treba da dobije silne pare o kojima i ja i ti a definitivno i bilo koji stanovnik Srbije moze samo da sanja... da mi je da i ja propadnem tako... Edited by pobednik
Link to comment

Sto se toga tice, siguran sam da bi vecina videla prodavanje imperije nekog tajkuna (Miskovica, Matica, kogagod) kao svojevrsni poraz tog tajkuna, i to uglavnom opravdano. Da su tajkuni hteli samo da zarade basnoslovan novac, oni bi svoje imperije prodali strancima pre koju godinu, dok krize nije bilo i dok je ovo nase trziste bilo interesantnije. A ovako, u ovim uslovima, oni ce to ciniti ili da bi pokrili neke dugove, ili zato sto vide da sami dugo nece izdrzati, sto je opet nekakvo priznavanje poraza, jer su tajkuni u Srbiji odavno prestali da gomilaju svoje posede samo zbog novca, vec oni to cine iz zelje za vlascu (pre moc nego direktna vlast) i uticajem.

Link to comment

samo da ti napomenem da Delta nije samo Delta Maxi, vec i mnogo toga drugog.slazem se da bi evenualno prodavanje kompanije nasih bogatasa moglo da znaci i da se tumaci kao njihov poraz, ali je jedno sigurno, kada prodaju kompanije oni prodaju i dugove, a ono sto im se isplati ostaje samo njima i njihovim porodicama.Takodje, ako je bilo ko verovao da neki Miskovic, Matic ili Drakulic mogu sami da osvoje ceo svet taj nista ne zna.Bas kao sto ne zna nista ni o Miskovicu. Taj je prodao Delta Banku bas u trenuku kada je najvise vredela. To ce uraditi i sa Maxijem, s tim da sam siguran da o nece uraditi sada vec ce to uraditi u trenutku kada izadje na neku od berzi (ali ne u Srbiji). Zato sam siguran da cemo pre prisustvovati nekoj kupovini Merkatora od strane Delte(na bilo koji nacin - razmenom akcija, i udela ili kupovinom preko berze ili u saradnjei sa nekim), a tek onda izlasku Miskovica iz tog biznisa...Nazalost tajkuni su Realnost srbije, bas kao i ostalih zemalja u okruzenju, ukljucujuci i mnoge EU zemlje. Bogatih ima svuda i ni jedan se nije obogatio na ransparentan nacin. S tim da mi vise volimo uvozno nego domace govno...

Link to comment
Slovenci pogresno preneli vest. Merkator prodaje nekretnina da podmiri kredie koji mu dospevaju do kraja ove godine i u prvom kvartalu sledeca, a Maxi je poencijalni kupac Merkatora kroz dokapitalizaciju...To su napomenuli kroz tekst o "razmeni" akcija gde bi Misko postao 20% vlasnik, ali zaboravise da kazu sta je sa preostalih 50% Maxija, sto po racunici ispada da bi Misko postao vise od 50% vlasnik novog Maxija i Merkatora...Verovatno greska u prevodu :)
Pa neće baš biti tako.Slovenci predlažu swap, da Mišku daju 20% Merkatora i pare za većinski paket u Maxi-ju. Sa opcijom da posle otkupe sve do 100% Maxi-ja. A prodaja nekretnina i dokapitalizacija služe da bi se otplatili dospeli krediti, ali i da bi se izvela operacija sa Maxi-jem.Ili možda misliš da banke u Sloveniji neće da re-finansiraju kredite Merkatora?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...