Jump to content
IGNORED

Vruca Jesen


MayDay

Recommended Posts

biće tu firmi i firmi. pre svega iz onih gde postoji odluka da je nešto zajebano tokom privatizacije, ali nekako se državnim organima ne da da sprovedu izvršenje. onda drugu grupu čine svi oni koji ne primaju plate već godinama. Moram da kažem da mi ovaj podatak nije baš najjasniji. To da neko ne prima platu godinama, mislim. Kako to? Jel ti ljudi 3 godine dolaze u 7h na posao a odlaze u 15h i redovno rade svoj posao a ne dobijaju platu?I moja omiljena grupa. Proizvođači jagodičastog voća.
Ima neka izreka da je privatizacija kao seks. Kad je dobra dobra je, a i kad je loša, opet je dobra. Medjutim, sklona sam ne složiti se. Da pojasnim.U velikom broju slučajeva je u privatizacionom ugovoru navedeno da kupac mora da nastavi sa delatnošću kupljene firme. Setimo se Luke Bgd. Očigledniji primeri su predstavnici tekstilne industrije. Pa sve i da neko poželi da nastavi te sulude biznise u Srbiji sigurno je da će barem smanjiti kapacitete u preduzećima koja su za doba SFRJ doživela overinvestments. Po meni je to do jaja glupa odredba zakona i mislim da bi bolje bilo da je to ukinuto jer je time oborena vrednost u privatizaciji. Ja bih više para dala za samo zemljište ili poslovni prostor nego kada još moram i da brinem o delatnosti i radnicima. U suprotnom bi se od tih većih privatizacionih prihoda namirile otpremnine i ne bismo se upleli ko pile u kučine u ovakva stanja po pojedinim preduzećima. U svakom slučaju, ako je već tako, slažem se da treba izaći na ulice kad ugovor nije ispoštovan. Legitimno skroz.A ovako, kad se radnicima kojima su podeljene akcije ne svidja kakve ugovore novi gazda sklapa (Trudbenik), onda moja podrška izostaje.
Link to comment
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    16

  • MayDay

    11

  • Кристофер Лумумбо

    8

  • Gonzo

    7

Ja bih više para dala za samo zemljište ili poslovni prostor nego kada još moram i da brinem o delatnosti i radnicima.
a na kraju se muljanjima i dolazi do tog zemljišta. urušava se sistem, pare umesto u cenu odlaze u korupciju, sve naopako.jedino brankica ima materijala za emisije :lol: Edited by Gonzo
Link to comment
nego šta, izvoli molim te predoči, ta ili neka druga vlada treba da uradi?ne neke pričam ti priču spiskove lepih želja, nego konkretne sad i odmah mere?da subvencioniše propale firme? kojim bre parama..
pa gde sam ja to rekao? vlada treba da osigura dosledno postovanje ugovora koji je potpisala sa privatnikom.
Link to comment
Ima neka izreka da je privatizacija kao seks. Kad je dobra dobra je, a i kad je loša, opet je dobra. Medjutim, sklona sam ne složiti se. Da pojasnim.U velikom broju slučajeva je u privatizacionom ugovoru navedeno da kupac mora da nastavi sa delatnošću kupljene firme. Setimo se Luke Bgd. Očigledniji primeri su predstavnici tekstilne industrije. Pa sve i da neko poželi da nastavi te sulude biznise u Srbiji sigurno je da će barem smanjiti kapacitete u preduzećima koja su za doba SFRJ doživela overinvestments. Po meni je to do jaja glupa odredba zakona i mislim da bi bolje bilo da je to ukinuto jer je time oborena vrednost u privatizaciji. Ja bih više para dala za samo zemljište ili poslovni prostor nego kada još moram i da brinem o delatnosti i radnicima. U suprotnom bi se od tih većih privatizacionih prihoda namirile otpremnine i ne bismo se upleli ko pile u kučine u ovakva stanja po pojedinim preduzećima.
Skroz OK logika, sa stanovišta ekonomije... Sa stanovišta politike, imaš jedan nerešiv problem... Šta ćeš sa tim ljudima, koji su 30 godina, recimo, samo šili, i ima ih recimo 3-4000 u tom mestu... Izbacićeš ih na ulicu, i time ćeš napraviti velike probleme vlasti... Nezaposleni su veliki problem, jer brzo počinju da se bune... A i obaraju statistike, koje su važne zbog drugih efekata...
Link to comment
pa gde sam ja to rekao? vlada treba da osigura dosledno postovanje ugovora koji je potpisala sa privatnikom.
ok, tu se slažem s mejdejkom. a slažemo se i da je to nakaradno postavljeno on the first place. kakva je to glupost o zadržavanju delatnosti i radnika,pa ako je to nešto profitabilno zadržaće i jedno i drugo, ako nije džaba ga bilo, čemu međufaza.
Link to comment

@maudauok je to ako radnici imaju akcije. ali, sta cemo ako radnici imaju, recimo, 40% akcija, a vecinski vlasnik svake godine u zavrsnom racunu prikazuje da nema profita. na taj nacin radnici mogu da se slikaju sa akcijama, a tose desava bukvalno svuda.drugo, sta cemo sa monopolima?! koliko sam ja razumeo, ovi jagodicari se zale sto hladnjacari imaju monopol i zbog toga ne mogu da izvuku pristojnu cenu.

Link to comment
a na kraju se muljanjima i dolazi do tog zemljišta. urušava se sistem, pare umesto u cenu odlaze u korupciju, sve naopako.jedino brankica ima materijala za emisije :lol:
ja bih najradije da u celoj priči apstrahujemo korupciju ali to nije moguće. :(
Skroz OK logika, sa stanovišta ekonomije... Sa stanovišta politike, imaš jedan nerešiv problem... Šta ćeš sa tim ljudima, koji su 30 godina, recimo, samo šili, i ima ih recimo 3-4000 u tom mestu... Izbacićeš ih na ulicu, i time ćeš napraviti velike probleme vlasti... Nezaposleni su veliki problem, jer brzo počinju da se bune... A i obaraju statistike, koje su važne zbog drugih efekata...
Da, znam. To me i najviše boli. Ali kako da ovo kažem da ne ispadnem loša...To što su se te firme veštački održavale je bilo na nečiji račun. To što su neki imali veštački kreirano radno mesto je opet bilo na nečiji račun. Tako da sa stanovišta pravde ne peče savest baš toliko.Pa opet, kad vidiš da se imbecilnim partoidima kreiraju radna mesta u državnoj službi zašto se ne buniti...
Link to comment
ja bih najradije da u celoj priči apstrahujemo korupciju ali to nije moguće. :(Da, znam. To me i najviše boli. Ali kako da ovo kažem da ne ispadnem loša...To što su se te firme veštački održavale je bilo na nečiji račun. To što su neki imali veštački kreirano radno mesto je opet bilo na nečiji račun. Tako da sa stanovišta pravde ne peče savest baš toliko.
Ne, nisi loša... I u principu si u pravu... Samo što, ti ljudi ,to neće da znaju... I ne zanima ih... Oni su uložili ceo svoj radni vek u tu firmu, ne razumeju se u ekonomiju, niti trebaju, ali znaju© da je to njihovo... I sad došao neki, kupio, i njih zajebava... Ne kontaju oni, da i ako bi firma nastavila da radi istu delatnost, oni više nisu potrebni... Da su njihova mesta duvana za vreme 80-ih, radi mira u kući, a da sad tehnologija sve to radi mnogo bolje, brže i jeftinije... Tužno je sve to...
Link to comment
@maudauok je to ako radnici imaju akcije. ali, sta cemo ako radnici imaju, recimo, 40% akcija, a vecinski vlasnik svake godine u zavrsnom racunu prikazuje da nema profita. na taj nacin radnici mogu da se slikaju sa akcijama, a tose desava bukvalno svuda.drugo, sta cemo sa monopolima?! koliko sam ja razumeo, ovi jagodicari se zale sto hladnjacari imaju monopol i zbog toga ne mogu da izvuku pristojnu cenu.
to sa malim akcionarima je dobro poznat problem u literaturi i postoje lekovi za to. država mora da se pobrine za verodostojno podnošenje revizorskih izveštaja. da bi sve to dalje funkcionisalo kako treba, pored ispravnih izveštaja, i tržište akcija mora da bude razvijeno i da se tim akcijama trguje. onda kada gazda vadi pare skrivenim tunelima obara mu se vrednost akcije (kad malci krenu da rasprodaju svoje akcije), time i vrednost firme pa ce i teže da dolazi gazda do kapitala.hm, da. hladnjačari imaju veću pregovaračku moć od malinara, ali jedino što imam da im poručim je da se udruže i da sagrade hladnjaču i da unajme nekog ko ume da to uvalja napolju. nije to nikakav prirodan monopol, taj hladnjačarski biznis.
Link to comment
hm, da. hladnjačari imaju veću pregovaračku moć od malinara, ali jedino što imam da im poručim je da se udruže i da sagrade hladnjaču i da unajme nekog ko ume da to uvalja napolju. nije to nikakav prirodan monopol, taj hladnjačarski biznis.
nije to bas tako jednostavno. "hladnjacari" imaju veoma jaka ledja. zasto stranci sami ne dodju da kupe maline direktno od proizvodjaca?dodju, ali im drze kamione na granici, dok "nasi" ne otkupe koliko je zacrtano. onda ih pripuste, da pokupe sta je ostalo, a i da se malinari malo smire - do sledece godine.
Link to comment
nije to bas tako jednostavno. "hladnjacari" imaju veoma jaka ledja. zasto stranci sami ne dodju da kupe maline direktno od proizvodjaca?dodju, ali im drze kamione na granici, dok "nasi" ne otkupe koliko je zacrtano. onda ih pripuste, da pokupe sta je ostalo, a i da se malinari malo smire - do sledece godine.
to nisam znala. onda je opet problem u korupciji a ne strukturne prirode.
Link to comment

to sa malinarima je problematično na više nivoa. osnovni je problem, međutim, to što se očekuje posrednička uloga države. vlasnici hladnjača obezbede uticaj (jer imaju kintu, a i članovi su stranaka verovatno) da izdejstvuju nižu otkupnu cenu sirovina. onda malinari kažu da nisu zadovoljni otkupnom cenom. onda blokiraju autoput. i onda vlada mora da balansira. a svega toga ne bi bilo da je pera odmah otišao u policiju i da se država ne meša u kupoprodajne odnose učesnika na tržištu. ovo je, da se razumemo, problem na nivou celog sveta koji se rukovodi kredom da je poljoprivreda previše bitna da bi bila prepuštena tržištu.

Link to comment
Ima neka izreka da je privatizacija kao seks. Kad je dobra dobra je, a i kad je loša, opet je dobra. Medjutim, sklona sam ne složiti se. Da pojasnim.U velikom broju slučajeva je u privatizacionom ugovoru navedeno da kupac mora da nastavi sa delatnošću kupljene firme. Setimo se Luke Bgd. Očigledniji primeri su predstavnici tekstilne industrije. Pa sve i da neko poželi da nastavi te sulude biznise u Srbiji sigurno je da će barem smanjiti kapacitete u preduzećima koja su za doba SFRJ doživela overinvestments. Po meni je to do jaja glupa odredba zakona i mislim da bi bolje bilo da je to ukinuto jer je time oborena vrednost u privatizaciji. Ja bih više para dala za samo zemljište ili poslovni prostor nego kada još moram i da brinem o delatnosti i radnicima. U suprotnom bi se od tih većih privatizacionih prihoda namirile otpremnine i ne bismo se upleli ko pile u kučine u ovakva stanja po pojedinim preduzećima. U svakom slučaju, ako je već tako, slažem se da treba izaći na ulice kad ugovor nije ispoštovan. Legitimno skroz.A ovako, kad se radnicima kojima su podeljene akcije ne svidja kakve ugovore novi gazda sklapa (Trudbenik), onda moja podrška izostaje.
I to, ali i to da su mnoge firme trebale da zavrse u stecajnom, a ne privatizacionom postupku. Preduzeca sa perspektivom bi se restrukturirala (poverioci bi postali vlasnici) - eto ti privatizacije - i nastavila bi da rade, sa sve izbrisanim dugovanjima (ukljucujuci i neisplacene plate). Ova ostala bi se ugasila, imovina bi se rasprodala, i opet bi bilo reseno pitanje dugova ukljucujuci i zaostale plate. I u slucaju da masine neke tako likvidirane fabrike zaista vrede za nesto, neko bi ih kupio i pokrenuo proizvodnju. I u slucaju da radnici tako neke firme imaju neku vrednost i neko znanje koje se trazi, zaposlili bi se u nekoj drugoj firmi koja bi se pojavila da popuni rupu u trzistu - predpostavljajuci da je neka rupa uopste nastala gasenjem prvobitne firme. Stecaj. Mnogo dobra stvar. Jatu bi, mislim, lepo legao...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...