Jump to content
IGNORED

Samoodređenje


Dankan Ajdaho

Recommended Posts

Zamislite da postojite samo kao svest. U ovom trenutku života, u kojem ste sada. Sa svim svojim iskustvom koje vas čini onim što jeste.Samo um. Bez tela. Bez hormona koji utiču. Čista svest. Intelekt.Šta je to, bez tela, čime bi se odredili kao muškarac, odnosno žena? Primarne i sekundarne polne karakteristike više ne postoje. Samo um.Šta je to u umu, što čini/određuje muškarca i ženu? Kako biste to determinisali?Kako, i na osnovu čega, bi rekli: "Ja sam mušakrac" ili "Ja sam žena"?

Link to comment
Zamislite da postojite samo kao svest. U ovom trenutku života, u kojem ste sada. Sa svim svojim iskustvom koje vas čini onim što jeste.Samo um. Bez tela. Bez hormona koji utiču. Čista svest. Intelekt.Šta je to, bez tela, čime bi se odredili kao muškarac, odnosno žena? Primarne i sekundarne polne karakteristike više ne postoje. Samo um.Šta je to u umu, što čini/određuje muškarca i ženu? Kako biste to determinisali?Kako, i na osnovu čega, bi rekli: "Ja sam mušakrac" ili "Ja sam žena"?
Не бих. Ја сам тело.
Link to comment

uopshte ne znam kako bi to opravili bez hormona :unsure:odredjuje me josh kako taj proleti kovitlac hemikalija, koje se po ceo dan muvaju tamo vamo. pa moram da dobro mislim - kad tachno mislim i odluchjujem ja (ta koja bi da se definishe mimo tela), a kad me muvaju molekuli. mada mislim da svaka iole svesna osoba moze sasvim svesna tih mehanizama.prokleti reality check, do samog beskraja <_<

Edited by thermal bug
Link to comment
Zamislite da postojite samo kao svest. U ovom trenutku života, u kojem ste sada. Sa svim svojim iskustvom koje vas čini onim što jeste.Samo um. Bez tela. Bez hormona koji utiču. Čista svest. Intelekt.Šta je to, bez tela, čime bi se odredili kao muškarac, odnosno žena? Primarne i sekundarne polne karakteristike više ne postoje. Samo um.Šta je to u umu, što čini/određuje muškarca i ženu? Kako biste to determinisali?Kako, i na osnovu čega, bi rekli: "Ja sam mušakrac" ili "Ja sam žena"?
Kao i kolege i koleginice od iznad. Prema sadašnjim naučnim saznanjima (a nemamo razloga da u skorije vreme očekujemo promenu u njima), um jeste um zato što je telo telo. Bez tela (neurona, neurotransmitera, veza među neuronima, hormona itd.) nema ni uma. Um i svest nastaju kao posledica miliona i miliona procesa koji se paralelno odigravaju između ćelija u mozgu. Bilo bi interesantno kada bismo tačno znali kako, ali za sada ne znamo.EDIT: Mislim, kada bismo znali kako tačno nastaje utisak da posedujemo svest, što ne znamo. Edited by crveni autobus
Link to comment

Naravno da je tako. Ono što me zanima, ako se zanemare telesne polne karakteristike, šta je ono u nama što nas determiniše kao muškarca/ženu? Um i svest jesu čovečja suština, zar ne? Ili, hajde pretpostavimo da smo zbog bolesti/nesreće svedeni samo na um zarobljen u telu; spoljni inputi su isključeni; šta bi nas onda činilo onim što jesmo, šta bi nas osim prethodnih saznanja i iskustva činilo onim čime se karakterišemo?Pitanja jesu teška i zahtevna, ali tim pre vredi razmisliti o njima.

Edited by laki21
Link to comment
šta bi nas onda činilo onim što jesmo
Hormoni i anatomske i neurofiziološke razlike koje postoje među polovima. To bi nas činilo muškarcima ili ženama, jer to utiče da naša kognicija kao muškaraca i žena bude različita (ako, kao što kažeš, isključimo društvene inpute, koji tu takođe moraju imati neku ulogu). Uslov koji postavljaš da se um posmatra odvojeno od tela (ako sam dobro shvatio) je neispunjiv. Naravno, ne mislim na telo kao na vidljivo prisustvo ovih ili onih genitalija.
Link to comment
Uslov koji postavljaš da se um posmatra odvojeno od tela (ako sam dobro shvatio) je neispunjiv.
pa nije, ako se vratimo u XVI-XVII vek. tako da, pokusajmo da putujemo kroz vreme. tesko mi je da zamislim, ali recimo da me (konanolikom) zenom cini to sto sam u vecoj meri naklonjena muskarcima :D Edited by kingmaker
Link to comment
Šta je to, bez tela, čime bi se odredili kao muškarac, odnosno žena? Primarne i sekundarne polne karakteristike više ne postoje. Samo um.Šta je to u umu, što čini/određuje muškarca i ženu? Kako biste to determinisali?
sta god da je - doslo je od tela (hormoni & co.)... i svega u vezi sa tim.interesuje me zasto ovo pitas?
Link to comment

Moguce je. Ako sebe zamislis ili opises kao neko Bozanstvo, kao Tolkin u Silmarilionu. Kad nas uvodi u teogoniju tog sveta, on govori o bozanstvima razlicitih moci koji uzimaju telesna oblicja po volji. Meni to lici na jedan energetski pojas, gomilu molekula koji nisu povezani u neku standardnu telesnu formu, vec postoje kao energija, mocna da stvara, komunicira i donosi odluke. Da li si zensko ili musko, nebitno je za samo postojanje. Obucices jedno telo ili drugo, kad pozelis da te smrtnici vide, pod pretpostavkom da si ih stvorio ili si to planirao. Za takvu vrstu stvaranja (citaj radjanja) pol nije bitan. Ti si Bog i stvaras i razaras jel ti se moze. Niko te ne vidi i ne zna da li ti stvarno postojis ili ne, ali te nacrta ili izvaja u telo muskarca ili zene, jer ljudi vide sve dvopolno: ne znaju drugacije. Nas stvorio tamo neko: sila, energija, veliki prasak, Bog... ne mozes sebe da zamislis bez polne orijentacije, s njom se radjas i ne mozes da biras sta ces da postanes. Zato si i izmislio Boga...l

Link to comment
... ne mozes sebe da zamislis bez polne orijentacije, s njom se radjas i ne mozes da biras sta ces da postanes. Zato si i izmislio Boga
zar to nije bilo zbog roka trajanja?mislim, ljudskog (i ogranicenog).
Link to comment
sta god da je - doslo je od tela (hormoni & co.)... i svega u vezi sa tim.interesuje me zasto ovo pitas?
Palo mi je na pamet to pitanje, a onda sam shvatio da nisam u stanju da pronađem zadovoljavajući odgovor.Banalni odgovori tipa"Jer volim žene" ne piju vodu.Odnosno, zapitao sam se; da li bih kao čist um, intelekt, mogao da se i dalje polno determinišem kao i ranije, i šta je to što bi me/ili ne bi determinisalo kao muškarca. Edited by laki21
Link to comment
sto ne pije vodu?ljudi, niste u pravu, nije nemoguce razmisljati tako, to je dekart radio, aman.
I žena može voleti ženu. To ne znači ništa.Hajde, ako može nešto više o Dekartu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...