Jump to content
IGNORED

etika, moral


transcending

Recommended Posts

http://www.parapsiho...opic=720&st=120posto je ova gore tema zakljucana, ajde ovde:čovek je ubio šestoro u ljudi. optužen je, osuđen, kazna: smrtna. u zatvoru je, i čeka izvršenje kazne. u toj zemlji ima jedna bolest, koja ubija oko 1000 ljudi godišnje, i tim naučnika godinama traži lek. na dobrom su putu, istestirali su lek na životinjama i po svim mogućim dozvoljenim normama, a sada treba da testiraju na čoveku i da ga puste u potrošnju, pošto znaju da lek deluje i da ce spasiti zivote 1000 ljudi. daju oglas u novine da traže dobrovoljca, i tri meseca im se niko ne javlja. zatvoreniku padne na pamet da predloži sudijama nekog vrhovnog pravnog tela sledeće: prihvatiće se toga da bude dobrovoljac, ako mu se kazna preinači u bilo koju manju od doživotne. napiše pismo i pošalje. vi ste jedan od sudija, šta ćete odlučiti?
Kao sudija, ne mogu da preinacujem vec dosudjenu kaznu.Prvo sto bih uradio je da utvrdim da li je dosadasnji tok kazne imao bilo kakvo pozitivno dejstvo na svest i savest zatvorenika, u smislu da je u znatnoj meri umanjena opasnost po druge ljude. Ako ne, ne bih uradio nista. Dalje: razgovarao bih sa advokatima porodica zrtava. Ako bih utvrdio da bi se porodice zrtava javno protivile smanjenju kazne, ne bih ucinio nista, posto bi javno protivljenje izazvalo aferu sa negativnim posledicama po pravni poredak i po institut koji stvara lek.Ako bi odgovor bio pozitivan, obratio bih se onome ko je vlastan™ da smanjuje i preinacuje kaznu, ako je to predsednik, onda predsedniku, i predlozio da se kazna preinaci u najvisu zatvorsku kaznu manju od dozivotne. Ne bih pisao predsedniku 10 puta, nego samo jednom.Naravoucenije: u ovakvim pitanjima licni moral nije presudan, vec se mora raditi u okviru sistema i zakonskih mogucnosti. Bolecivost vodi u anarhiju, a sa stanovista sudije, dakle nekoga kome je posao da cuva poredak, red je vazniji od bilo kog pojedinacnog zivota. Ovo je slucaj sa politickim i drustvenim implikacijama koje su bitnije od moje pojedinacne savesti i mojih moralnih preferencija, stoga bih postupio, delimicno, u skladu sa naceom wei wu wei (delovanje nedelovanjem) i aktivno bih delovao samo dok ne udjem u konflikt sa vec vazecim normama i odlukama. osetim li bilo koji otpor, povlacim se.(Inace nikada ne bih pristao da budem sudija u sistemu koji ukljucuje smrtnu kaznu, ali ovo je samo misaoni eksperiment). Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Agni

    10

  • Zoe

    8

  • kgmr

    7

  • расејан

    7

Top Posters In This Topic

dabovic, m.m. - one point.mislim, nema poena, nego ovako, zabave radi...ako dvojica prezive brodolom (vi ste jedan od njih) i na raspolaganju imaju jedan komad drveta koji moze da izdrzi tezinu jednog coveka, sta bi bila moralno ispravna odluka?

Link to comment
dabovic, m.m. - one point.mislim, nema poena, nego ovako, zabave radi...ako dvojica prezive brodolom (vi ste jedan od njih) i na raspolaganju imaju jedan komad drveta koji moze da izdrzi tezinu jednog coveka, sta bi bila moralno ispravna odluka?
Pod uvjetom da ovaj drugi nije netko iz moje najblize obitelji (vlastito dijete i sl.) trudila bih se ostati zivom. Mislim, ne znam, jer je tesko uopce zamisliti ljudsku rekaciju u takvim okolnostima, ali pretpostavljam da je u takvim ekstremnim uvjetima nagon za prezivljavanjem daleko jaci od moralnih normi kojih se (manje -vise) pridrzavamo u svakodnevnom zivotu. Pitanje je medjutim sto bih o tom činu i o samoj sebi mislila kasnije. Odnosno, zasto npr. ratni veterani boluju od PTSP-a? Da li vecinom zato sto su vidjeli strahote ili sto su ih i sami pocinili? (vjerojatno oboje??)Shodno tome, rekla bih da je moral vrlo rastezljiva kategorija, prije svega ovisna o datom trenutku, a onda uglavnom i o tome naspram koga se odnose nasi moralni principi (jer je jasno da necemo reagirati isto naspram vlatitog potomstva ili obitelji, nasuprot nepoznatim osobama, neprijateljima, itd).P.S. Isprika ako post nije dovoljno "naucan", ali mene Kant i Nietzsche uzasno zamaraju za razliku od npr. psihologa Paula Blooma koji izmedju ostaloga tvrdi sljedece;In fact, our initial moral sense appears to be biased toward our own kind. There’s plenty of research showing that babies have within-group preferences: 3-month-olds prefer the faces of the race that is most familiar to them to those of other races; 11-month-olds prefer individuals who share their own taste in food and expect these individuals to be nicer than those with different tastes; 12-month-olds prefer to learn from someone who speaks their own language over someone who speaks a foreign language. And studies with young children have found that once they are segregated into different groups — even under the most arbitrary of schemes, like wearing different colored T-shirts — they eagerly favor their own groups in their attitudes and their actions. The moral life of babies Edited by Zoe
Link to comment
And studies with young children have found that once they are segregated into different groups — even under the most arbitrary of schemes, like wearing different colored T-shirts — they eagerly favor their own groups in their attitudes and their actions.
Надам се да типови који измишљају таква истраживања верују у пакао, и да ће им се веровање испунити.
Link to comment
dabovic, m.m. - one point.mislim, nema poena, nego ovako, zabave radi...ako dvojica prezive brodolom (vi ste jedan od njih) i na raspolaganju imaju jedan komad drveta koji moze da izdrzi tezinu jednog coveka, sta bi bila moralno ispravna odluka?
Odluka strogo zasnovana na, recimo, Kantovoj verziji morala bi bila da ustupis dasku drugome zato sto su moralno delanje i delanje iz interesa (u sta spada i zastita svog sopstvenog zivota) dva razlicita para cipela. Sad, sta je ispravno, razumno, ocekivano ili logicno ponasanje u takvim situacijama, sasvim je druga prica. Licno verujem da bih se u toj situaciji ponasao u skladu sa maksimom kategorickog imperativa - radi tako da princip tvoje volje moze da posluzi kao opsti princip. Tukao bih se za dasku. :D
Link to comment
Надам се да типови који измишљају таква истраживања верују у пакао, и да ће им се веровање испунити.
A ja se nadam da si ti procitao cijeli clanak prije ovakve leprsavo pretenciozne izjave.
Link to comment
A ja se nadam da si ti procitao cijeli clanak prije ovakve leprsavo pretenciozne izjave.
Не чланак, него десетине.Каква ментално-емотивна перверзија је потребна да би се измишљале такве ситуације? Која је то кривина у глави потребна да би се проблем уопште направио, па онда поставила теза, па још измислио експеримент који ће да је докаже? Коме то уопште треба и чему то (осим да би се издала и продала књига, стекло име међу сличнима, и намакла дотација за истраживање)?Јако ми је мило што лепршаво немам прилике да са таквим умовима седам за сто.
Link to comment
ako dvojica prezive brodolom (vi ste jedan od njih) i na raspolaganju imaju jedan komad drveta koji moze da izdrzi tezinu jednog coveka, sta bi bila moralno ispravna odluka?
smršati.
Link to comment
Јако ми је мило што лепршаво немам прилике да са таквим умовима седам за сто.
Oni su bez sumnje jako razocarani zbog toga.
smršati.
Huh, bilo bi interesantno cuti sto bi na ovo rekao George Pollard da je ziv.
Link to comment
Oni su bez sumnje jako razocarani zbog toga.
Можда би од тога могао да се направи експеримент... ал' немам довољно перверзан ум, бар не на ту страну, да им смислим нешто тако. Можда да смисле сами једни другима?
Link to comment
In fact, our initial moral sense appears to be biased toward our own kind. There’s plenty of research showing that babies have within-group preferences: 3-month-olds prefer the faces of the race that is most familiar to them to those of other races; 11-month-olds prefer individuals who share their own taste in food and expect these individuals to be nicer than those with different tastes; 12-month-olds prefer to learn from someone who speaks their own language over someone who speaks a foreign language. And studies with young children have found that once they are segregated into different groups — even under the most arbitrary of schemes, like wearing different colored T-shirts — they eagerly favor their own groups in their attitudes and their actions. The moral life of babies
I meni su ovakva istrazivanja zanimljivija od filozofskih naklapanja, ali ne vidim kako bi mogla da nam pomognu da resimo moralnu dilemu iz kingmejkerkinog misaonog eksperimenta - pitanje naime nije bilo sta bi nam urodjeni nagoni "savetovali" da uradimo u jednoj takvoj situaciji, nego sta bi bila moralno ispravna odluka. Odgovor na to pitanje se ne moze jednostavno izvesti iz urodjene moralnosti, kakva god ona bila.
Link to comment
ako dvojica prezive brodolom (vi ste jedan od njih) i na raspolaganju imaju jedan komad drveta koji moze da izdrzi tezinu jednog coveka, sta bi bila moralno ispravna odluka?
Ko prvi do daske, njegova daska. Iliti proceduralna pravda. To bi bilo u slucaju da ne poznajem drugu osobu, da je iskljucena mogucnost da se dvoje smenjuju na dasci, i da je pri tom izvesno da se bez daske ne moze preziveti do spasavanja.
Link to comment

Hm... da li je moralno vise misliti o sebi i sirenju svojih gena ili o celokupnoj ljudskoj rasi i njenoj dobrobiti?Ja na moral gledam kao na interna pravila ponasanja nastala u sudaru nasih nagona. Nagona za prezivljavanjem, za razmnozavanjem, za pomoci drugom u nevolji... I tesko je reci koji kada treba da prevagne jer su evoluciju preziveli i ljudi koji prevashodno rade za dobrobit zajednice i onaj najgori sljam koji zivi kraduci tudji rad. U ovom slucaju oko daske moralno bi bilo da prezivi bolji primerak al je meni problem jer ne znam sta je to bolji primerak (evolucija u ovom slucaju kaze da je to primerak sa jacim kroseom :P ).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...